Reklama

pátek 13. listopadu 2015

Evropská invaze v dějinném kontextu


Pavel Omelka
13. 11. 2015
Od začátku tzv. uprchlické krize se objevují články, které se snaží srovnat dnešní dění s nějakou situací, která se již kdysi odehrála a nějakým způsobem ji do kontextu těchto dějinných událostí subsumovat. Dnešní události se srovnávají se zánikem Říše Římské, s rokem 1938 a někdy dokonce i s rokem 1968.


Myslím, že pokud budeme vnímat současnost ne v kontextu našich dějin, ale v kontextu dějin Evropy, tak tvrzení o tom, že se opakuje pád Říma, sice obstojí, nicméně jsme příliš daleko v dějinách.Chceme-li, dnešní události dějinně zařadit, pak je mi to velice líto, ale musíme zabrousit do roku 1936 a bude nás z toho mrazit v zádech.

Večer 6.března 1936 v 20 hodin 30 minut oznamuje Harasová kancelář, že členové diplomatického sboru v Berlíně jsou na zítřek pozvání na Wilhelmstrasse, kde se jim má dostat důležitého sdělení v souvislosti s locarnskými dohodami. Nicméně v noci ze 6. na 7.března Hitler stále ještě váhá. Konečně na úsvitu 7.března zvolá: „Francie je uprostřed volebního období rozdělena, rozervána stranickými boji. Francie bude sice protestovat, ale bez pomoci Velké Británie nebude jednat. Kupředu!!!“ A Hitler je rozhodnut. O dvě hodiny později vstupují německé jednotky do Porýní. Zmatek, dezorganizace, roty nevědí, kde jsou jejich prapory, prapory nevědí, kde jsou jejich pluky. Rozmístění vojsk není připraveno. Pěchota nedostala jedinou patronu, dělostřelectvo jediný náboj. Letadla jsou vybavená kulomety, ale nemají na palubě žádné střelivo. Führer má přeci jenom obavy, proto vydá rozkaz, aby jednotky nezabíraly kasárna. Zůstanou v polních táborech v okolí měst pro případ možných komplikací. Hitler se snaží předejít mezinárodní ohlas, aby usnadnil Velké Británii „vyčkávací“ postoj, pospíšil si s prohlášením „Ozbrojené síly v Porýní se nadlouho nebudou zvyšovat.“

Stanley Baldwin - (1867 - 1947), britský konzervativní politik, v letech 1935-1937 ministerský předseda (rovněž již dříve ve dvacátých letech)

P.E.Fladin - (1889 - 1958), francouzský ministerský předseda v roce 1935. Ve Francii v březnu 1936 probíhaly volby, v kterých v dubnu 1936 zvítězila Lidová fronta.

V Paříži od 9 hodin ráno zasedá na ministerstvu vnitra ministerská rada. Předseda pan Albert Sarraut. Po jeho boku je Fladin, Paul-Boncour, tři ministři národní obrany a Georges Mandel, tehdy ministr spojů. Georges Mandel povídá: „ Jde o to, abychom věděli, budeme-li považovat porušení rýnské hranice za válečný akt; odpovíme-li úderem na úder, nebo budeme-li formulovat právnické protesty. Můžete mi na to odpovědět?“

Od 10 hodin kameloti pobíhají po ulicích a vykřikují: Německé jednotky vstupují do Porýní!“ Paříží proletí vlna paniky: „Znamená to mobilizaci?“ ptá se každý. Všechno je lepší než válka, protože jakákoliv válka znamená nyní v Evropě konec našeho kapitalistického systému! Kam to spějeme?“ odpovídají představitelé podnikatelských kruhů.

V Londýně se snaží všechny britské listy včetně protinacistických jako News Chronické a Daily Herold führerová počínání ospravedlnit. Vkládají do tučných titulků úzkostnou úvahu jednoho bankéře ze City, kterou řekl jednomu z našich diplomatů: „jen aby se některý francouzský poručík nedopustil na hranicích nějaké neopatrnosti!“

Ostatně již ve 14 hodin telefonuje Baldwin Fladinovi: „Dopustili byste se závažné chyby, kdybyste podnikli nějaké akce dříve, než je projednáte s námi, účastníky locarnských dohod. Britská vláda naléhavě žádá Francii, aby neučinila rozhodnutí, které by mohlo ohrozit jednání příští schůze účastníků Locarna v Paříži 10.března.“ začíná politika vyčkávání. Tisk ji hlásá docela otevřeně. Druhého dne ráno – 8 .března – zasedá v Elysejském paláci znovu ministerská rada. „Vyhlásíte-li mobilizaci, poškodíte tím morální stav armády, protože víte dobře, že nic nepodniknete,“ říká ministr války, generál Maurin, maje na mysli intervenci. ˟

Všichni asi víme, jak to nakonec dopadlo. Hitler bez jediného výstřelu obsadil Porýní. V tom okamžiku se ještě dalo něco dělat a Československo a kupodivu i Polsko volalo po nutné akci. Dohodové mocnosti projevily naprostou schopnost se nedohodnout a následky si neseme dodnes. Tehdejší neschopnost Beneše a vlády pochopit, že nám nikdo z dohodových mocností nepomůže, nás dovedla až k onomu březnu 1939. A Hitler opět ušetřil spoustu střeliva.

Je rok 2015, Evropou se hrne bez jediného výstřelu invazní armáda, paralyzuje silniční a železniční komunikace, ochromuje infrastrukturu, zaměstnává silové složky států, vyřadila z činnosti válečné lodě a dohodové mocnosti pod hlavičkou nové firmy, nyní EU, objevily, že vzácná schopnost se nedohodnout zůstala zachována dodnes. Je dějinnou shodou náhod, že stejně jako tehdy není v řídících strukturách osobnost, která je schopna dohlédnout konce své nečinnosti a míra entropie den ode dne narůstá (Kdo trochu rozumí fyzice, asi chápe, co to znamená). Prostě nejsou osobnosti. Máme jen aktivisty, feministky, ombucmanky, performery a spoustu dalších užitečných lidí, co spolu komunikují a vůbec hodně mluví. Neschopnou personální politikou a zničením evropského školství Evropa přišla o řídící kádry. Nikdo nikomu nepomůže. A nenechme se mýlit, zemím na periférii EU už vůbec ne. Jsme v tom sami. Šiklová a Štětina to nezachrání. Jaká to změna…

To bychom měli dějiny v Evropském kontextu, ale jak je to s námi? Všude se opakuje, že kvóty jsou nový Mnichov. Je potřeba se zamyslet sami nad sebou a pochopit, že dějinné souvislosti takových událostí si neseme s sebou již přes tisíc let. Ne, nezačalo to Mnichovem, nenechme se obalamutit.

Teď mě půlka národa ukamenuje, ale přenesme se do let okolo roku 900 n.l. U nás vládnou Přemyslovci a konkrétně v tomto období Václav. Panovník tolik protěžovaný zejména církví, pro jeho humanismus a nám po staletí dávaný za vzor pro jeho politiku vůči našemu sousedu. Po staletí se nám snaží vnutit myšlenku, že na západ od nás je někdo, kdo nám poskytne ochranu a za tuto ochranu je třeba platit. Ano, byl to právě Václav, který se zavázal saskému Jindřichu I. Ptáčníkovi, uznal jeho právo suveréna, uvolil se odvádět poplatek míru, oněch proslulých 120 volů a 500 hřiven stříbra ročně. Ano, tady někde to možná všechno začalo, pokračovalo Bílou horou a přes Mnichov 1938 se to na nás valí dnes. Jiný Václav podkopal o tisíc let později zbytky naší státnosti a druhý Václav zbytky naší ekonomiky. Někdo fundovaný, třeba z Ústavu pro falšování dějin (ÚSTR), by měl objektivně posoudit historický význam jména Václav pro chod našich dějin.

A teď jsme u toho. Možná se mýlím, ale dnes jsme úplně v prdeli, jako nikdy v dějinách. Přežili jsme Václava, Branibory, Habsburky, války, dva Václavy, ale invazi cizích nájezdníku takhle už přežít nelze. Máme možná pár let, spíše měsíců, abychom našli nového Boleslava. Ano, Boleslava, toho co sice odstranil svého bratra, ale pro naši státnost udělal víc, než tři Václavové dohromady. Pochopil, že můžeme být i pro silnějšího souseda rovnocenný partner. Nemusíme odvádět nějaký stupidní poplatek míru, přijímat kvóty, zavádět uprchlickou daň. Můžeme a vlastně již musíme zapomenout na celou naší předposr…st a začít se chovat jako partneři našich sousedů, ne jako vazalové. Ještě máme čas a možnost se bránit. Ještě je čas se připravit a postavit se asi jako poslední k obraně toho, co zůstane z Evropy. Je jen otázka času, kdy budou invazní síly plně vyzbrojeny. Pak nám plot na hranicích proti tankům a letectvu Evropského chalifátu nepomůže. Myslíte si, že přeháním? Vzpomeňte si na ten rok 1936.

˟ (Zdroj: G.Tabouisová, Předehra k tragédii, Praha 1967, str.265-237)

26 komentářů :

 1. Ano, jsme v pr.....
  https://www.facebook.com/czech.WeAreHereAtHome/videos/1500237786943851/

  OdpovědětSmazat
 2. Já bych přece jenom tu platbu za ochranu,od silnějšího,viděl v odvodu dividend,že nám potom hodí několik drobtů,je jiná věc.Je jasné,až půjde do tuhého,každý si bude chránit to svoje a na druhé se vykašle.

  OdpovědětSmazat
 3. nasadli sme do deravej lode ... a je jedno v ktorej triede cestujeme

  OdpovědětSmazat
 4. Tak dnes už Česku pomohou opravdu asi jenom blaničtí rytíři, reálně to znamená, že NIKDO ! Rozhodně to nebude rozebraná česká armáda, která plní cizí "úkoly" v misích, kde třeba hlídá pohyblivé písky v Mali nebo šutry v Afghanistánu. Co by měli udělat flexibilní Češi ? Učit se arabsky, protože kantonskou čínštinu už stejně nestihnou zvládnout. I ten korán se tu dá koupit. Český národ je velmi přizpůsobivý, adaptuje se i v budoucnu. Rozhodně nebude bojovat za českou nebo dokonce bruselskou elitu. Proč ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenže ženy o takovou adaptaci nestojí. Nebo ano?

   Smazat
  2. Jako chlap nemohu vědět, o co stojí nebo nestojí ženy, ale už dnes v Česku velmi často a běžně potkávám ženy (Češky !) v šátcích a sukních až na paty, kterým to asi vůbec nevadí. Takže mluvte (pište) jenom za sebe !

   Smazat
  3. na
   www.levneknihy.cz
   je Korán za 99 korun

   Smazat
 5. A to se tady najdou v diskuzi chytráci, kteří tvrdí, že Okamura s Konvičkou jsou fašisti, protože složitý problém prý chtějí řešit jednoduchými metodami. Tak na tyhle típky právě dojedeme. Princip, který je jmenuje Occamova břitva jim nic neříká a i v tomto případě samozřejmě opět platí, že pokud můžeme určitými postupy do budoucna zamezit nesrovnatelně větším problémům, které pak již nepůjdou jednoduše řešit, tak je třeba jednat ihned a to se všemi nástroji, které jsou k dispozici. Jinak následně již může dojít i na prolévání krve (bohužel i té naší) s následným zánikem naší kultury a národa jako takového. Už mě se.ou tihle típci, váhavý střelci, kteří by jako něco řešili, ale chtějí být přitom tací krásní, morálně čistí a neposkvrnění. Tento přístup k vznikajícímu nebezpečí, které naprosto přesně popisuje výše uvedený článek, ovšem zastávají dnes nejen sluníčkáři, ale bohužel i značná část obyvatelstva, kteří imigranty sic nechtějí, ale pořád se snaží být ohleduplní, zkrátka tací optimisté (s vizí, že se všechno tak nějak vyřeší a urovná samo) , a naopak ještě při tom ukazují prstem na ty, kteří problém vidí v plné nahotě, protože dokáží dohlédnou neblahým následkům této invaze pro naši společnost, pokud nebude situace urgentně řešena. Všem těmto "dobromyslným" lidem vzkazuji..proberte se, proberte se dokud je čas!

  OdpovědětSmazat
 6. Okamůra nemůže být fašista . To by musel být v Bruselu . Tam jem je centrum rudo-fašismu

  OdpovědětSmazat
 7. Lidi je to ve vašich rukách!Fašisti jsou všichni co tvrdí že demonstrace nemají cenu! Přijďte všichni podpořit našeho pana prezidenta,blok proti islámu a tím i vaše děti.Přijďte ve všech našich překrásných městech(s mešitama a hovnama všude kam se podívášuž hezké nebudou) přijďte vlastenky a vlastenci ze Slezka,Moravy a Čech 17.listopadu.Za naše předky a děti děkuji!! Fašista a kolaborant je každý kdo je zdravý a má volno a nepříjde!!!!

  OdpovědětSmazat
 8. Konec Rise rimske nebo jine ma vzdy podobne duvody. Ti bohati chteji byt jeste bohatsi a jako mocni chteji byt jeste mocnejsi. Vse mohou za penize snadno mit, i nejkrasnejsi zeny casto i tu moc, ale to trva dele.
  Pro ne by nebyl problem atomove bombardovani, coz u predchazejich
  mocnych nebylo a ti mocni s tim stale pocitaji, pokud jim nevyjde, ze
  se lide pobiji navzajem.
  Podarilo se jim to jiz na Blizkem vychode, kde drivejsi vladci museli vladnout diktatorsky jinak by se jiz drive pobijeli. To ale i ten americky
  politik musel vedet a presto pry musel tyto vladce zabit a jak rekl pudl Blair, ze toho nelituje.Lzou a podvadi i sve vlastni narody.
  Dosahli sveho cile bez ohledu na statisice mrtvych a zniceni vseho, co si lide postavili.Druhym cilem je udelat totez v Evrope.
  Bezenci k tomu poslouzi - nejprve se zacnou narody opet nenavidet a
  a pak nastane kolaps.

  OdpovědětSmazat
 9. Až musulmani zavedou právo šária i zpětně, tak budou čeští židé, emeritní ministři financí a vládní činitelé prchat z tzv. a zhanobeného Česka, protože zlodějům se budou utínat levé ruce v zápěstí, evtlně. pravá noha v nártu. Potom se Čechy a Morava budou řádně vyvíjet. Čekají nás zlaté časy pod spravedlivým Kalífem s americkým hovězím biftekem v texaské velikosti podle TTIP....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. to půjde samo, protože islám neuznává (dokonce zakazuje) půjčování peněz s dluhovým úročením, takže naši bankéři asi pochcvípají hlady

   Smazat
 10. Dnesni elity nejsou nam vzorem - jsou to sami darebaci, lhari, podvodnici
  a to nejen u nas ale ve vsech zemich Zapadu.
  Aby je lide neodkryli, tak jsou mistry v intrikovani a prikladu z dejin
  je spousta. Vezmeme si jak nam vtloukaji do hlavy dejiny.
  Zapiraji, ze Hitlerovi pomohli k moci a ze s nim dohodli, ze pujdou spolecne ne jen proti bolsevismu ale ovladnuti Ruska.Kdyz duverivi Nemci s Hitlerem chteli pred napadnutim Polska spolecne reseni,
  tak tajne povzbudili Polaky, aby Hitlerovi neustupovali pri zmene hranic.
  Hitler byl tak zklaman anglickou dohodou gentlemanu, ze ve svem vzteku se rozhodl Polsko napadnout a dohodl se se Stalinem.
  Ten zase duveroval Hitlerovi a jak vidno, intriky, lhani, podvody trvaji.
  Jestlize presto Hitler veril Anglicanum tak tam vyslal sveho 1.zastupce Hesse, aby jim pripomnel tajne dohody a riskoval jeho zivot jako aruku, ze to mysli cestne.
  Ackoliv se vsechny dokumenty po 50 letech zverejnuji, jeste dodnes ani
  za 80 let Anglicane dokumenty co Hess od nich pozadoval, dale taji.
  A to mluvi za vsechno o cestnosti nekterych politiku a takovych prikladu je vice -

  OdpovědětSmazat
 11. To musí vidět i slepý, že ta invaze bude mít další děj. Hned na začátku nebo dokonce těsně před ní Izrael vyzval své lidi, aby opustili Evropu a vrátili se do Izraeli. Moje osobní zkušenost, když se jedné muslimky na dovolené ženské ptali, jak zvládá čtyři děti, tak odpověděla, že je to pro ni čest rodit děti. Každé z těchto dětí pak zabije pár Evropanů. Očividně tam funguje propaganda proti nám. Ale to snad naši zpravodajci a novináři mohli vědět. Divím se, že sem proudí tolik lidí a nikdo se jich na nic neptá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak černě bych to neviděl, třeba muslimové v takovém okupovaném Řecku nic neničili, ale naopak vybudovali mnoho staveb, které slouží dodnes a od navrácení původně okupovaných teritorií zpět Řecku (před 100 lety) do nich Řekové nevložili ani drachmu na údržbu a opravy a chlubí se těmi stavbami turistům dodnes (turecké lázně atd.). Akorát tureckou kávu (českého turka) přejmenovali na řeckou kávu. O Španělsku pod muslimskou nadvládou by se dalo psát přes kopírák.

   Smazat
 12. Pěkně napsané varování!! Dovoluji si jen drobnou poznámku:
  Za událostmi z roku 1936 hledejme nikoliv "neschopnost dvou západních mocností (Entente) se dohodnout". Ale velice výraznou schopnost Britů manévrovat zbytek Evropy do další války.
  A proč to?
  Přece aby byla dále oslabena a vyčerpávána vzájemným válčením.
  Tehdy se jim to podařilo (už dokonce napodruhé a to v jednom století)!!
  A nyní spolu s jejich US klonem připravují Evropě další "terapii". Protože oslabeným se mnohem lépe vnucuje vůle "leadera" a dohody typu TTIP ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Británie se dodnes nevzpamatovala ze ztráty svých kolonií. Na druhou stranu ale moc dobře ví, odkud vítr fouká a jak být ve vedení a u koryta, takže už hází USA přes palubu a začínají se plazit před Čínou.

   Smazat
 13. Byl jsem tento týden na povinném firemním školení, kde nás velmi dobře placený pošuk školil, že "každá změna je život" (v podmínkách naší firmy rozuměj: nekonečné úspory, propouštění a navyšování odvodů do zahraničí) a že máme každou změnu přijmout a nebránit se jí, protože znamená pozitivní přínos pro každého jedince i pro firmu. Takže jsem na změny připraven a právě dodělávám dva vítací transparenty ("Friends, Welcome!"). Jeden pověsím zítra na plot v Bělé, s tím druhým půjdu v úterý na demonstraci.

  OdpovědětSmazat
 14. Já to vidím tak, že jediné co nás může zachránit, je zrušení svazku s NATO a uzavření spojenecké smlouvy s Ruskem.

  OdpovědětSmazat
 15. V našem případě bych srovnávala s hordami vyhladovělých žoldnéřů bez žoldu, kteří bloumali střední Evropou na konci 30-ti leté války, vraždily, loupily a znásilňovaly. Na konci jejich řádění klesl počet obyvatel střední Evropy o cca 1/2. A také od té doby je nesmysl dělit obyvatele tohoto prostoru geneticky, od té doby se národnosti rozlišují pouze jazykem a místními zvyky. Se stejnou pravděpodobností se usadili "Slovani" ve všemožných německých státečcích, jako Švédové , Dánové, obyvatelé VB a žoldáci z německých státečků u nás.
  Kromě toho se ve střední Evropě rozšířily takové populární choroby, jako je syfilis. S "prostým obyvatelstvem" se u nás usídlili i vítězné katolické elity, které mnohdy přivedly kolonisty ze své původní vlasti, např. krajkáře z Belgie.
  V 6-ti generacích má každý z nás následující řadu předků 1/2, 2/4, 3/16, 4/256, 5/65536, 6/ 4 294 967 296. A to jsme se dostali někam k 1/2 19.st., to znamená rozmachu Rakouska Uherska na konci vlády Ferdinanda a začátek vlády Františka Josefa, stavby železnic, rozmachu průmyslu.......
  Tyto skutečnosti mi dodávají optimismu, teprve nyní pod tlakem se ukazuje, že národy spjené minulostí v R-U dokáží společně artikulovat svůj názor na obsazení svého území muslimskými hordami- svým odvěkým nepřítelem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a aby se V4 dobře "artikulovalo", tak na ně právě dohlíží britský ministr zahraničí, směšné, směšné, směšné !

   Smazat
  2. kapitalismus bohužel princip solidarity zcela systematicky zrušil, občanům zbývá už jenom dobročinnost

   Smazat
 16. Článek dobrý, ale autor se s velkou pravděpodností mýlí, když tvrdí, že Beneš v r. 1936 nepochopil, že nám západ nepomůže. Já tvrdím, že to už tenkrát pochopil velmi dobře a proto to s ČSR dopadlo tak, jak to dopadlo.

  OdpovědětSmazat
 17. Aspoň jednu výhodu v nastávajícím chaosu máme- ztíženou infekci AIDSem má 20% obyvatelstva a 1% je rezistentní. A kupodivu se etnické rozdíly dají výtečně doložit i dnes.

  OdpovědětSmazat
 18. Věřímť i já Bohu... pravil kdysi Jan Ámos a ony se ty vichřice vskutku přehnaly.. Ale trvalo to tak dlouho, než si národ zformoval program a měl své vlastní ozbrojené síly.Do té doby si i pražští Němci mysleli, že Češi jsou nevýznamnou kulturní, natož pak politickou silou. Do čela ozbrojených složek, jejichž příslušníci skládají přísahu věrnosti své vlasti, za kterou hodlají riskovat život, se pak postaví autority, v zemi obecně uznávané, jinak by armádě nešlo velet (viz čs. legie a jejich úloha při vzniku státu.).
  Kdo jsou ty obecně uznávané autority? No asi ti, kdož stojí či nedávné minulosti byli vlivní - ministři, poslanci, podnikatelé a tak podobně.Například pan Stropnický, Sobotka,Dlouhý, Schwarzenberg,Benda, Bém, Rittig, Janoušek, nebo významné dámy Langšádlová, Vesecká, Stehlíková,Parkanová, Šabatová,Němcová,Buzková...
  To jsou osobnosti,které byly prověřeny volbami a které mohou velet národu, když mu půjde o existenci. A že může jít o existenci, to vnímá autor přesně.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.