Reklama

středa 11. listopadu 2015

Letošní „Listopad“ Štěpána Kotrby: Cizinci táhnou Evropou jako kobylky, my zapomínáme na své chudé. V mládí jsem projel Západ, bylo mi na blití. USA vyhovuje, když zchudneme. Zde je řešení

Štěpán Kotrba - rozhovor
11.11.2015  ParlamentníListy

Opět je tu 17. LISTOPAD. Blíží se dvacáté šesté výročí 17. listopadu 1989, který odstartoval etapu českých dějin kolem Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana. Publicista a analytik Štěpán Kotrba, který patří k nejostřejším kritikům polistopadových časů, se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zamyslel nad tím, jak porevoluční éra změnila Českou republiku a kterým směrem by se země mohla nadále ubírat.


Poslední léta byla bohatá na události, které podle mnohých představují největší výzvu nejen pro ČR od listopadu 1989. Nejprve Ukrajina, válka v Sýrii a teď migrační krize. Co nám tato poslední léta řekla o naší demokracii, o tom, kam jsme se od listopadu 1989 dostali, o nás samých?

Ale ne… „Největší výzva od listopadu 1989“ je sluníčkářský nesmysl. Ukrajina je evropskou, zejména britskou a německou diplomacií a tajnými službami vyvolaná občanská válka, aby se americké, britské a německé kapitálové skupiny měly na kom „nakrmit“ (wrejtí termín ze seriálu Star Gate), protože ekonomika Evropy stagnuje. Byla to upíří strategie a jako takovou ji ukrajinský prezident nemohl schválit. Proto převrat. Bez sametu. Nejlépe se krade tam, kde jsou strach, zmatek a bída. Ukrajina nezačala mejdanem na Majdanu, ale arabským jarem a bombardováním Libye. Pádem plukovníka Kaddáfího, instalováním muslimského bratra Mursího pod pláštíkem „demokratické vůle lidu“. To byl klíč i k událostem v Sýrii, kde se za mohutného kvikotu amerických, britských, německých a bruselských prasat likviduje sekulární režim, který málem nahradili také sunnitští islamisté – kdyby nebylo Ruska a jeho zbraní.

O naší „demokracii“ nám toho tato válečná dekáda řekla dost. Naším náboženstvím jsou peníze. I krvavé. Zejména ty. Uplatňujeme dvojí morálku, poučujeme druhé, aniž demokratické mechanismy uplatňujeme sami. Ale to přece není nic nového… To známe i z posametového Česka. Omlouvali jsme se ústy prezidenta Havla Sudeťákům, jejichž předkové rozpoutali druhou světovou válku, prodali jsme pohraničí za marky, vysmívali jsme se veteránům a plivali i po tom dobrém, co bylo za minulého režimu učiněno. Výsledek? Rozvrácený lehký průmysl i zemědělství, stamiliardové ztráty, zisky českých firem v daňových rájích a peníze, které nesmrdí. To je morálka této „demokracie“.

Utažení opasků těch nejchudších, rozežranost těch nejbohatších

A vy se divíte, že nikdo nehodlá být solidární s nějakými Afghánci, Keňany, Eritrejci či syrskými muslimy? Nedokážeme být solidární ani se svými starými a nemocnými rodiči. Zvolili jsme několikrát po sobě nízké daně a nedívali se na žebrácké důchody svých otců a celoživotní úspory, které žrala a žere inflace. Co zbylo rodičům po 25 letech z jejich úspor? Oči pro pláč a mnohé zkrachovalé banky. 200 korun na den po odečtení nájmu. Volili jsme Julínka a jeho poplatky za pobyt u lékaře a nedívali jsme se na bércové vředy babiček. Proč by nás měla zajímat chudoba cizinců, kteří do sociálního systému nepřinesli nic a táhnou Evropou jako kobylky? Platy učitelů, nabídka práce pro české nekvalifikované pracovníky a sociálně slabé, kvalita sociální péče o české bezdomovce a důchody českých seniorů jsou dlouhodobě investiční ostudou státu, bariérou možnostem porozumění a soucitu strastem válkou zmítaných národům kdesi za horami.

Zaznívají alarmující hlasy, že se blíží téměř konec světa. Václav Cílek varuje až před miliardou běženců, prezident Zeman považuje migrační vlnu za organizovanou. Jak se vám to poslouchá? Jsme skutečně v takovém nebezpečí?

Migrační vlna je organizovaná. Z několika stran. Muslimové chtějí dobýt Evropu dělohami svých žen a silou víry v Mohamedova slova (Alláh je velký), Afričané chtějí (právem trpících) odškodnit za náš podíl na ziscích kolonialismu za dvě století. Všichni se chtějí mít stejně dobře a být stejně nafoukaní jako Evropané. Američanům a jejich saúdským šejkům vyhovuje, když Evropa zchudne a zbaví se svého sociálního státu. Německo je daleko za hranicí svých asimilačních možností, daleko za hranicí sociálního smíru. EU bude po zchudnutí pro USA povolnější obchodní i politický partner. Součástí vyjednávání o TTIP může být i bezpečnostní karta. I přátelé palestinského a kurdského národně-osvobozeneckého boje očekávají pro své národy profit a mezinárodní uznání.

Dokonce i Rusům není proti mysli, že se čečenský terorismus přestěhuje do Londýna, když jim neustále rozesíráme blízké pohraničí včetně Ukrajiny či Běloruska a stěhujeme armády NATO do těsné blízkosti ruských hranic. Cílek a nejen on můžou mít pravdu. Počty chudých, kterým někdo nakukal, že zbohatnou v Německu či Skandinávii, jsou enormní. To jsou jednotky až desítky milionů v každé zemi od Ománu po Maroko, od Tanzanie po Sierru Leone. Od Afghánistánu po Arménii. Pokud budou hordy islámských barbarů dostávat peníze a zbraně od USA a dalších zemí NATO, případně od Saúdů a z Kataru, mohou se stovky milionů lidí rozhodnout, že v Evropě je ráj. A v tu chvíli tu ráj přestane být. Evropská reprezentace stále nemá řešení uprchlické krize a v rámci evropské „humanity“ ho ani nenalezne. Řešením nejsou úplatky cizím vládám, aby špinavou práci dělaly za nás…

Řešením nejsou ani doteď úspěšně prováděné odrazovací psychologické akce české cizinecké policie a rozvědky. Řešením je pouze panický strach uprchlíků ze smrti, prakticky předvedený střelbou do lidí. Hrozba genocidy běženeckých hord, ne zpruzenost z měsíce stráveného v detenčním centru v Bělé. Řešením jsou nejen ostnaté dráty na hranicích Schengenu, ale i automatické kulomety a protipěchotní miny těsně za hraničním zátarasem vnější hranice EU. Jak ale chránit stovky řeckých ostrovů jinak než potápěním lodí i s migranty před dosažením hranic? Co se ale všechno ještě v EU bude muset stát, aby politici pochopili, že sluníčkářský romantismus a křesťanská měkkost přivedly region do bídy a úpadku? Bohatí Evropané se mají kam odstěhovat, ale co ti, kteří si dům na Maledivách nekoupí? Vzpomeňme na zbídačelé Mexiko či zkrachovalou Argentinu… Chceme totéž v Evropě? Žádná sebebohatší země Evropy nemá na to, aby živila stovky tisíc nepracujících běženců bez újmy na sociální situaci vlastních občanů. Natožpak miliony či desítky milionů.

Zásadní figurou je již zmíněný prezident Miloš Zeman. Tomáš Klvaňa nedávno uvedl, že loni proti němu byly nasazeny červené karty a Zeman se od té doby ještě viditelně zhoršil. Letos by se prý tudíž mělo přitvrdit. Zasloužil by si to Zeman? Jak hodnotit jeho výkony od loňského listopadu?

Já být Milošem, tak si Klvaňu za to, co dělá, dobře zaplatím. Klvaňova neschopnost pochopit bumerangový efekt špatné propagandy z něj dělá zadarmo pracujícího užitečného idiota. Říkal jsem to už v době, kdy Tomáš bojoval za americký radar v Brdech tak hloupě, že udržel a posiloval odhodlání 70 % českých občanů. Kdyby nebylo jeho, kampaň Ne základnám by umřela na úbytě a vyčerpání. Podívejte se na toto hnutí dnes – je v troskách.

Někdo se bojí Zemana, někdo se bojí Babiše. Je důvod bát se místopředsedy vlády a ministra financí? Lidé z okolí Pavla Šafra i pravicová opozice ho považují za nebezpečí pro demokracii. Jeho politické návrhy za buzeraci, jeho styl za autoritativní a obviňují ho z toho, že chce okrádat stát. Co z toho je podle vás pravda?

Já se obecně bojím hlupáků ve vlastních řadách, ne inteligentních spojenců. Nebezpečím pro demokracii jsou idioti, kteří křičí neustále o nebezpečí pro demokracii. Nikdo jim nevěří, nikdo je nebere vážně. Kolik lidí čte Pavla Šafra? Desetkrát tolik lidí si přečte v ParlamentníchListech.cz názory plukovníka Obrtela…

Samotný 17. listopad … Jak jsme si zvykli uvažovat o tomto svátku? Jak silné jsou podle vás resentimenty po minulém režimu a jak kvalitní je debata jak o zločinech komunismu, tak o temnějších stránkách polistopadového vývoje?

Víte, o „zločinech komunismu“ jsem četl v knížkách, které vyšly v osmašedesátém či v disentu. Mňačkova kniha Jako chutí moc či Procházkovo Ucho, Kočár do Vídně či román Ať žije republika. Škvoreckého romány o Danny Smiřickém byly spíše nostalgií než obžalobou. Na druhé straně jsem četl Kalčíkův román V ruce samopal... A věděl jsem, že autor nelhal. Zpovídal se mi v Německu bývalý důstojník wehrmachtu, po válce naverbovaný CIC jako cvičitel kopečkářů. „Zločiny komunismu“ jsem osobně nezažil. Zažil jsem ovšem studenou válku, zažil jsem posrpnovou normalizaci, na kterou doplatilo mnoho přátel mých rodičů. Zažil jsem některé špionážní příběhy. Co jsem také zažil a musel v tom žít, byla upadající vláda gerontokracie poválečného komunistického aparátu.

Nebyla příjemná a atraktivní, nebyla už ale ani dusivá. Nutila ke kreativitě při obcházení nesmyslných zákazů a získávání souhlasu tupých aparátčíků. Ale dávala mnoho existenčních a sociálních jistot. Dokonce dávala i perspektivu. Až tolik a tak samozřejmě, že jsme si jí nevážili. Nevážili jsme si ani suchých panelákových bytů s teplou vodou a ústředním topením, přestože moji rodiče vyrůstali po válce ve sklepním bytě. Nevážili jsme si školek a jeslí. Nevážili jsme si učebnic a pomůcek zadarmo ani toho školního mléka… Hledali jsme to nepodstatné, zato v lákavých obalech. Měl jsem ale to štěstí, že jsem zcestoval celou západní Evropu. Zažil jsem při návštěvě veletrhu v Západním Německu bezdomovce s otevřenými hnisavými boláky, bivakujícího na větráku topení luxusní kancelářské budovy v centru Mnichova. Zažil jsem noční šťáru na bezdomovce na frankfurtském nádraží. Šli po nich vycvičení němečtí ovčáci. Policejní. Obdobné je to dnes na Hlavním nádraží v Praze. V Athénách jsem viděl otce s malým dítětem, žijícího ve velké krabici od luxusní japonské televize v průjezdu administrativní čtvrti... Měli tam vše, co mohli potřebovat… Dělník v přístavním doku v Pireu měl měsíční čistou mzdu menší, než já měl kapesné na čtrnáctidenní výlet.

Bylo mi z toho tak na blití, že bych nikdy nebyl emigroval. Až na tom Západě jsem si uvědomil, proč chci zůstat doma a pro svou zemi něco udělat. Protože země, které byly nejbohatší v Evropě, se nedokázaly postarat o své nejchudší. O své, ne o cizí.

Jak se vlastně v naší zemi žije? Patříme k bohatší části planety, nicméně máme mezi sebou samoživitelky, bezdomovce atd. Jaké jsou u nás „nedodělky“, které společnost má vůči nejslabším?

Za nejhorší považuji okoralost těch, kteří se zašťiťují epitetem „sociální“, „socialistický“, neřkuli „komunistický“. A přitom jsou jim fuk ti bezdomovci, ti chudáci, jež musejí vystačit měsíc žít s několika tisícovkami podpory. Slyšeli jste někdo o programech podporovaných, řízených a spravovaných socialistickými nebo komunistickými politiky, kteří by systémově eliminovali chudobu a sociální vyloučení za jiné než obecní nebo státní milodary? Svépomocná družstva, rekvalifikační kurzy, poradny nebo jen vývařovnu chudinské polévky? Já ne. Právní poradnu v masovém měřítku dělá jako jediný Milan Taraba a jeho Sdružení nájemníků. Zeptáte-li se ho, kolik peněz dostal od ČSSD nebo KSČM, uslyšíte hořký smích. Pomáhají mu pouze odboráři. Zeptejte se jich, zda odborářské právníky v okresech, kde je střet se zaměstnavateli nejhorší, financují okresní organizace levicových politických stran. Uslyšíte hořký smích. V naší zemi se žije dobře těm, kteří se nestarají o druhé, ale jen o sebe. Kteří jsou zdraví, bohatí a úspěšní. Platí to i pro matky samoživitelky, sirotky či seniory? Ne. Přestože patříme k bohatší části planety, bydlí někteří pod mostem bez přístupu nejen ke zdravotní či sociální péči, ale i bez přístupu k ostatním výhodám demokracie...

Pojďme prosím zavzpomínat, které politické garnitury, které vlády, kteří prezidenti za dobu od listopadu 1989 naší zemi spíše prospěli a kteří ji spíše poškodili a čím?

Víte, já se na to kdysi v Britských listech, když byly ideologicky otevřené a nebyly ovládány prouprchlickou a protiruskou propagandou, zeptal čtenářů. Měli v mnoha různých aspektech života známkovat systémy jako ve škole na stupnici 1–5. Výsledky odpovídaly v zásadě průzkumu, který dělala agentura STEM. V lednu 2010 zjistilo Středisko empirických výzkumů, že 80 % občanů ČR zastává v různé míře názor, že dnešní čeští politici jsou „na nižší morální úrovni“ než politici z komunistického režimu z doby před rokem 1989. Podle CVVM AV ČR ze září 2009 jen 45 % respondentů zastávalo názor, že je kvalita života v České republice nyní lepší, než jaká bývala před rokem 1989. Podle průzkumu Britských listů za nejlepší období nedávné historie považovali respondenti liberální šedesátá léta (1964–1970). Tuto éru respondenti hodnotili dokonce výše než první období divokých privatizací a „neomezené svobody“ po pádu vlády komunistické strany v letech 1990–1996.

Období Gorbačovovy perestrojky (1985–1989) ovšem respondenti průzkumu BL hodnotili pozitivněji (známka 2,78) než první postsametové období let 1990–1996. Hodnocení posametového období se u čtenářů postupně zhoršovalo (1990–1996: známka 2,95; 1997–2006: známka 3,22; 2007–2010: známka 3,77). Poslední období let 2007–2010 dostalo horší známku (3,77) než stagnující postalinské období let 1953–1964 (známka 3,44). Co se týče příležitostí před rokem 1989 a po něm, většina respondentů zastávala názor, že bylo lehčí spokojeně pracovat a žít před rokem 1989 než po něm (před rokem 1989 průměrná známka 2,13, 36,66 % dalo systému jedničku a 27,0 % dvojku. Systém po roce 1989 dostal průměrnou známku 3,11, pouze 14,21 % lidí jej hodnotilo jedničkou a pouze 15,49 % dvojkou. Pětku mu dalo 14,12 %).

Více než polovině ze čtenářů BL se žilo lépe před rokem 1989. Včetně mě. Potřebuje to komentář?

Mám-li subjektivně hodnotit já, tak systém před rokem 1989 byl sociálně spravedlivější, stavěl na ceně práce, a ne na vlastnictví. Zajišťoval stabilitu ekonomiky i sociální jistotu. Problémem ovšem byl totalitní byrokratismus, který potlačoval tvořivost a osobní iniciativu. Miloš Jakeš ani Karel Urbánek nikdy neměli být v čele jakékoliv exekutivy, tím méně převratového ústředního výboru KSČ. Pro věk, blbost a nerozhodnost diskvalifikováni. Stejně jako tehdy už senilní prezident Gustáv Husák či váhavý předseda vlády Adamec. Každý z těch stovek funkcionářských gerontů se držel židle zuby nehty do poslední chvíle. Normalizační garnitura nedostatkem vůle vychovat následovníky a svým nedostatkem odvahy předat moc zavčas pohřbila celý systém. Právem. Buďme rádi, že to bylo bez násilí.

Václav Havel, když už ho přátelé z francouzské zednářské lóže i z Američany a Brity řízených skupin disentu prosadili do čela státu proti tehdejšímu favoritovi Alexandru Dubčekovi, měl – jak říkají Francouzi – přijít vhod a odejít včas. Důstojně odejít tak, jak slíbil, když stál čelem k masám. Ihned po předání vlády parlamentním stranám. Mohl si zachovat aureolu důstojného sametového symbolu bez politických flusanců, bez podrazů a spoluúčasti na válečných i ekonomických zločinech popřevratové doby. Jeho první krok ve funkci – amnestie pro 23 000 vězňů a omluva sudetským Němcům v Mnichově v roce 1990 byly destabilizující a vlastizrádné. Podpora bombardování Jugoslávie byla zločinná stejně jako podpora americké invaze do Iráku v roce 2003. Moralizování bylo tváří v tvář jeho osobním selháním směšné. Jeho první volební období bylo poznamenáno zločinem, kterého se dopustili jeho nejbližší spolupracovníci na Čestmíru Císařovi, jeho poslední volební období bylo díky Sládkově zatčení a nelegitimitě zvolení i počínající senilitě trapné a degradující. Výsledkem byla karikatura sebe sama a následná smrt trosky, kterou skoro nikdo nelitoval. Komu Havel vyjádřil politickou podporu, ten u občanů ve volbách propadl.

Volby Václava Klause byly vyjádřením většinové konzervativní vůle obou komor Parlamentu, ale i myšlenkové nedostatečnosti, zrady a politické neschopnosti sociální demokracie. Kupodivu Klausova zahraniční politika v čele státu mě osobně do určité míry smířila s jeho předchozím zločinným působením v čele vlád, kdy systémově podporoval zlodějiny a zloděje, podvodníky a darebáky na politické pravici, kteří rozkradli stát. Československo nemělo být rozděleno bez referenda, stejně jako bez referenda jsme neměli vstupovat do NATO.

Volba Miloše Zemana do čela Parlamentu v roce 1996, posléze do čela jednobarevné vlády v roce 1998 a nakonec do křesla prezidenta v roce 2013 byla několikanásobným zadostiučiněním konzervativní „plebejské“ levice v Česku a definitivní tečkou za érou nafoukané povýšenosti „patricijské“ pravice. Spálená země mohla být obnovena. Ale za cenu reálpolitiky, která uzavřela dohodu s ďáblem.

A opět jsou to politická neschopnost a nedostatek odvahy sociální demokracie, která promarnila příležitost ke smíření s prezidentem zvoleným občany, jež promarnila příležitost i na silnou vládu levicové koalice 111 hlasů z jara 2006 a rozmělnila politiku ČSSD do současné nestravitelné, sobotkovsko-dienstbierovsko-zaorálkovské podoby 16% partaje.

V posledních letech se rozvíjí debata o správnosti našeho geopolitického směřování a stejně tak o ruské propagandě a agentech ruských zájmů. Čím přispějete vy do této diskuse?

Země žije z těch ideálů, ze kterých byla stvořena. Československo obnovilo svou suverenitu v roce 1989 zákulisní dohodou a řízeným převratem, proti kterému byl jen velmi málokdo. Opravdu nikdo nechtěl být jako „oni“ – Jakeš, Urbánek či tupý Štěpán. Mytologický Havel lhal těm statisícům naivních občanů, že to byli oni, kdo zvítězil. Nebyla to pravda a dodnes to nikdo nepřiznal – ani z těch, kteří u toho byli. Tolik k ideálům. Nejsem idealista, ale praktik. U převratu 1989 i u převratu 1996 jsem totiž byl příliš, příliš blízko, než abych byl naivní idealista…

Naše geopolitické směřování by mělo respektovat několik faktů:

1. Země leží uprostřed Evropy. Je iluzí myslet si, že lze dělat naprosto samostatnou politiku. Existence Česka v EU je geopolitický fakt postupně sjednocujícího se kontinentu. Jedno přísloví říká, že je lepší býti hlavou mouchy než ocasem lva, ale v politice ani ekonomice to neplatí. 8,5 milionu dospělých je tolik lidí, jako má jedno průměrné čínské krajské město s předměstími. HDP 208 miliard dolarů při státním dluhu 46 % HDP nás neopravňuje k nafoukané samostatnosti. Jsme součástí bezcelního trhu s půl miliardou obyvatel. Jsme součástí této politiky. Ještě jsme si to ale od roku 2002 nestačili uvědomit. Brusel bereme jako kasičku k lehkým penězům, ne jako sdílené centrum politické moci. Řešme problémy v Bruselu, nenadávejme v pražských či brněnských hospodách. Hledejme spojence nejen ve Visegrádu, ale i jinde. Hledejme shodu zájmů těch menších a méně asertivních. Máme strategickou výhodu. Kapitál je internacionální, i když proletariát na internacionalismus už nemá sílu.

2. Přes Česko a Slovensko prochází strategická tepna. Jsme bránou Východu – zejména Ruska a Ukrajiny do Evropy, i když nemáme ani moře, ani nejsme leteckou velmocí. Vede přes nás železnice napojující nás na Transsibiřskou magistrálu vedoucí dnes až do Číny. Kupodivu nekončí ve Vídni, i když měla, a bohužel nepokračuje až do Hamburku či Londýna, i když by mohla. Pokud povede, může vést přes naši zemi. Nebraňme tomu. Sami ji nepostavíme. Ty tlusté roury, které už také nepostavíme, jsou ropovod a plynovod. Z Ruska, ne z New Yorku. Obě vedou do Evropy přes Česko. To je geopolitické terno, za které vděčíme Brežněvovi a Husákovi, ne Havlovi. Berlín si může dovolit vlastní politiku. Díky Schroderovi a Putinovi má vlastní rouru. Také z Ruska. Ostatní západní Evropa je energeticky stále závislá na nás a na Německu. Případně na výsledcích války v Libyi. Máme uran. Furt je ho v Česku dost. Máme přehrady – jsme rozvodím tří velkých řek a neumíme toho dostatečně asertivně využít. Voda bude to nejcennější, co v Evropě za padesát či sto let bude. Neumíme strategicky investovat do velkých projektů – naučme se to. S chladnou hlavou, ne s resentimenty na osvobození Plzně a okupaci Rusáky v roce 1968. Odpusťme. Zapomeňme. Internet, ve kterém žijí naše děti, nezná hranice ani viny a pokoření dědů.

3. Brežněvův Sovětský svaz už není a už nebude. RVHP také ne. Putinovo sílící Rusko není Gorbačovovo prodané Rusko či Jelcinovo ožralé Rusko. Obé už nikdy nebude. Smiřme se s tím a nepřenášejme vinu z dědů na vnuky. Jinak z těch sraček nevybředneme. Čínu už nevede Mao Ce Tung a její dnešní systém je unikátní symbiózou národní hrdosti, civilizačního konfucianismu, budovatelského maoismu a pracovitého protestantského kapitalismu bývalé kolonie. Rusko a celá Asie včetně Číny je ... trh. Nekonečný svou rozlohou i bohatstvím a námi doposud nevyužitý. Je odbytištěm toho, co umíme lépe, i zdrojem toho, co tak levně nikdy nebudeme schopni vytěžit, vyrobit či smontovat, protože nejsme ani tak pracovití, ani tak asketičtí, ani tak skromní. Nebuďme hloupí. Využijme možností, dokud to lze, protože se neopakují. Buďme pragmatičtí, protože v evropské politice 21. století už nejsou velké ideje, ale pouze shoda malých zájmů vyjádřená na ose má dáti – dal... Výsledkem jsou účetní uzávěrka a daňové přiznání, ne Deklarace nezávislosti.

Abychom mohli prodávat na sever, na jih, na východ i na západ, nesmíme urážet víru, symboly ani hrdost těch, se kterými chceme obchodovat. Tudíž nebudeme Charlie Hebdo ani Pussy Riot. Prodej karikatur nás neuživí.

4. Jsme sekulární, většinově ateistická republika. Bohužel už jen česká, nikoliv československá. Plná kulturního bohatství. Využijme to, co zbylo. Jsou země, kde bomby a primitivové zničili slavnou minulost do základů. My po historii šlapeme, chodíme lhostejně okolo památek, které nemají ve světě obdobu. Važme si jich, střežme je, jsou naším pojítkem mezi slavnou minulostí a neznámou budoucností.

Nejsme schwarzenberské ani lichtenštejnské knížectví a nejsme rakousko-uherské mocnářství. Važme si plebejského republikánství, važme si parlamentarismu a masarykovské sekularity. Je to to nejcennější, co máme. Je to zdravý skepticismus, je to racionalita bez pohádek.

Spoluzakládali jsme stát Izrael, bez nás by nepřežil jomkipurskou válku. Dodnes to tam každý ví. Máme dědictví středoevropské rabínské moudrosti, jednu z nejstarších synagog, máme mikve i dost tolerance vůči všem abrahámovským náboženstvím. Můžeme být tolerantní křižovatkou civilizací a azylem pro sekulární izraelskou budoucnost i jeho bohatství. Protože dříve nebo později Erec Izrael svou budoucnost v Jeruzalémě ani v Haifě mít nebude, i když se třeba Zeď nářků součástí mešity nestane.

5. Neumíme montovat tak rychle ani tak levně jako roboti. Nekonkurujme proto technologiím budoucnosti. Nekonkurujme robotům. Používejme je. Cena naší práce je daleko, daleko vyšší než cena indické, čínské či indonéské dětské práce. Konec levné práce je imperativ, ne možnost. Nikdy nevyrobíme bavlněné tričko nebo tenisky levněji než Ind či Číňan. Nikdy nevypěstujeme rýži levněji. Nedělejme to. Mít se lépe než čínský dělník lze. Můžeme se mít lépe než čínský dělník v robotárně, pouze když budeme dělat něco jiného než on a budeme to dělat jinak. Než francouzský zemědělec či vinař se lépe mít nebudeme, pokud nebudeme mít jaderný arzenál jako Francie, na jehož základě bychom si vymňoukali v Bruselu zvláštní zacházení a výjimky ze zemědělské politiky. Věnujme se vědě, jejím aplikacím a těm částem průmyslu, ve kterých je maximální procento znalostí a minimum materiálu. Ve znalostech je budoucnost, ne v tunách oceli.

Co přát české demokracii do dalšího 17. listopadu a co jí naopak nepřát? 

Přejme jí lidi, kteří budou chtít pracovat pro lidi. Ne z ryzího altruismu, klidně pro peníze. Ale ne proti lidem, ne proti zemi a jejím bytostným zájmům. Kobylek tady bude tak jako tak stále dost.

65 komentářů :

 1. Jsem rad, ze mohu pana Kotrbu oznacit tremi slovy:
  jedna se o "prolhane stalinisticke hovno".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O vás se dá říci jen jedno ,jste zamindrákovaný ubořák !

   Smazat
  2. Nejlepsi je, ze se stalinisticke hovno priznava k tomu, ze mohlo cestovat na zapad a kvici o tom, jakou tam videlo bidu.
   Takove vlastizradce a fizly si sovetsti okupanti opravdu pestovali.

   Smazat
  3. Zato vy jste typický představitel západní demokracie a evropských hodnot. To se hned pozná z vašeho kultivovaného projevu.

   Heřman Vidlák

   Smazat
  4. 16:30 To ti stačí ke štěstí stejně málo, jako máš v hlavě.

   Smazat
  5. Bojíš se, viď, hajzle?! :) Bojíš se správně.
   Já Kotrbu trochu znám. Je to dost hrozný člověk, na pivo bych s ním nešel. Ale co se týká jeho argumentů a informací, těžko mu oponovat. A nakonec, kdo jiný se může postavit těm nejhorším patologickým kurvám, co dneska vládnou, než taky magor. Kotrba nerecituje básničky. On koná.

   Smazat
  6. Pepku, ty tupé hovado, já chápu, že jako dítě retardovaného udavače STB a laciné prostitutky jsi mnoho chytrosti nepobral. Ale když se spojí tvá závist, nenávist a naprostá debilita, vznikne koktejl k poblití. A teď vyskoč!

   Smazat
  7. Je dost smutné zde číst podivné sprostoty bez obsahu. Proč to vůbec píšete? To je škoda času.

   Smazat
  8. 16.30 Já pravý komunista jsem udělal do mísy odborníka jako jsi ty.Nechceš s ním udělat rozhovor?

   Smazat
  9. Anonyme z 16:30 seš kapitální blb a Kotrba má PRAVDU ve všem !!!

   Smazat
 2. troll 16:30 se zlobí, tzn. jediné - článek je trefný, ťal zlého do živého )))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zlobite se vy, komunisti. A zlobit se bude i cenzor. :-)

   Smazat
  2. řešení by bylo. Stavět domy, které se dají bránit:
   https://www.youtube.com/watch?v=aKfUMm9akZY

   Můžete mít vlastní energie i potraviny. Dotace je na to pl mega, nebudete - li domem bojovat, určitě minimálně ušetříte na provozních nákladech.
   Soběstačností proti chudobě.

   Smazat
  3. S panem Kotrbou souhlasím. Mám jen 2 připomínky.
   1. Opravdu si myslí, že "Československo obnovilo svou suverenitu v roce 1989 zákulisní dohodou a řízeným převratem"? O jaké suverenitě to mluví? Tím spíše když na jiném místě píše o tom, že na prezidentský post byl Západem dosazen Havel proti favorizovanému Dubčekovi. Může mi to autor, nebo někdo chápavější vysvětlit?
   2. Pokud něco tvrdí, měl by si to ověřit. Sám jsem již 2x využil bezplatnou právní poradnu organizovanou KSČM v Praze, ale i na některých krajích a okresech. Což však nemění nic na mém názoru že je to žalostně málo. KSČM je příliš pasivní v oblastech, kde by mohla pomoct potřebným a získat cenné politické body.

   Smazat
  4. Ty 22:29, ty nevíš proč byl západem (tedy USA) dosazen Havel a ne Dubček? Havel byl hloupý a velice tvárný idealista, kterému mohli nakukat co chtěli. Kdežto Dubček jim nepasoval do hry, ten byl chytrý a již v politice něco zažil a dokázal, toho by ho rohlíkem neopili. Proto taky, i když měl Dubček velkou podporu v republice, musel být odstraněn. Nikdo mi nevysvětlil, jak to bylo doopravdy s tou jeho nehodou.
   Pokud se jedná o komunisty, tak ti kdyby uvolnili náboženskou otázku, dovolili lidem cestovat kamkoliv by chtěli (pokud by na to měli) a dovolili malé podnikání do 100 zaměstnanců, tak tam seděli dodnes a nic by nám nechybělo. Ne všechno bylo v tom komunismu špatné. Ze západu se k nám např. chodili učit družstevně hospodařit a my jsme pak družstva zrušili, aby oni mohli k nám vozit potraviny, které soukromníci nejsou schopni dodnes vyrobit. Byli jsme také zbrojařská velmoc, a proto jsme na přímý příkaz západu(tedy USA) opustili v zájmu humanity všechny trhy, aby je okamžitě obsadili USA. Dalo by se vyjmenovat více takových případů, ale kdo chce vědět ten ví a kdo ne je blbec a tomu to nemá cenu vysvětlovat, protože nepochopí.
   Pan Kotrba má naprostou pravdu.

   Smazat
  5. Bohužel Dubček moc chytrý ani moc charakterní nebyl. To je právě to dilema. Reformní komunisti nevygenerovali za svého středu dobrého kandidáta na prezidenta - Kriegel už nežil, Procházka také ne, Hájek byl starý .... prostě nevygenerovali. Marek

   Smazat
 3. Skvělý a motivující článek -díky

  OdpovědětSmazat
 4. Kapitalismus je zhouba lidstva. Ono se na to časem příjde.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je lepší být neschopný, než všehoschopný.

   Smazat
  2. Je lepší být neschopný, než všehoschopný.

   Smazat
  3. Pro 17:15. Ono se na to určitě přijde, že kapitalismus je dávno překonaný a je to to nejhorší co nás mohlo potkat, ale mám velký strach, aby potom už nebylo pozdě.

   Smazat
 5. Jsem rád, že mohu článek pana Kotrby označit 3 slovy - skvělé, odvážné, výstižné.
  Není divu, že zdejší schapirosluha jako na povel okamžitě začal prskat vzteky..:-)).
  Heriot.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to neotřelé, zdá se že docela objektivní a se znalostí příčin i reálneho běhu světa. Jste asi dobrej a nebudu jistě sama,.

   Smazat
 6. Kapitalismus je zhouba lidstva. Ono se na to časem příjde.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Až bude pozdě Ondřeji. Pozdě.

   Smazat
  2. Co je to pozdě?

   Smazat
  3. Pozdě je, když se svět dostane do stadia, ze kterého již není návratu, což je už nyní. Kapitalismus je organismus, který se nesmíří s vlastním zánikem, pouze za cenu zániku civilizace, potažmo veškerého života na planetě. Vlastně máš pravdu.

   Smazat
  4. Pozdě už bylo!

   Smazat
  5. Není žádné pozdě, alespoň v mém slovníku ne. Kdo to chápe, chápe, kdo ne, ne.

   Smazat
  6. Ondřeji, že je již pozdě více či méně to chápou všichni, ale nikdo z těch kapitalistických žroutů si to nechce připusti a budou dělat všechno proto, aby jim to vydrželo co nejdéle, ať to stojí co to stojí.To je jak s tím pořekadlem "Kobyla když zdechá, tak nejvíce kope".

   Smazat
  7. Souhlasím s panem Dvořákem, že žádné pozdě není. Nesmíme se dát, musíme hledat spojence, nemsíme se bát o tom mluvit a musíme bránit svobodu předávání informací na internetu. Při volbách musíme převolit stávající kolaborantské lžistrany - jak vlevo tak vpravo. Pravá tvář naší vlády, EU i USA je nám jasná - musíme jim strhávat škrabošky, aby i další prozřeli. Pavel P.

   Smazat
 7. pamatuji osobně vše od vnímání světa v roce 1952 Autor má naprostou pravdu...A trollové at si trhnou...

  OdpovědětSmazat
 8. Divim se, ze p.Kotrba nehleda vinika za ten bordel a tragedie, ktera nas jiz100 let postihuji. Dokud nebyly konsolidovane Spojene staty, tak v Evrope vladly jen 4 mocnosti -Nemecko,Rakousko,Anglie a Francie.Rusko bylo vzdy tercem utoku a intrik a neustale napadano podplacenymi sousednimi narody.Kdyz zacaly vznikat nove staty, tak nasi slavni prezidenti Masaryk a pak Benes stale hledaly nejakou ochranu asi jako to delaji vsichni zlodeji.Ano-zlodeji zacal vyvlastnovat nejprve statkare a rozdelovat pudu. Pritom predlozili americkym prezidentum navrh, ze Ceskoslovenska bude druhym Svycarskem, kde
  ziji 3 narody ve vzajemne shode. Nebrali ohled,ze tyto narody maji
  rovnocenna prava a posilali vedouci pracovniky post, zeleznic,soudu,atd
  do Sudet a na Slovensko aniz by umeli dobre nemecky a slovensky
  V tom jiz byl ten rozdil mezi nami a Svycarskem, kdy se tehdejsi nasi cinitele domnivali, ze musi ty Nemce a Slovaky pocestit.Zadny Svycar nemuze pracovat v oblasti nemecke,francouzske nebo italske, aby se necitil jako jeden z nich..Tak zacaly vznikat prvni nespravedlnosti ktere se stale stupnovaly po cele minule stoleti.
  Je zbytecne tato poruseni prav opakovat, ale jeden moudry muz prohlasil na otazku co delaji Cesi spatne, tak v podstate rekl to, ze necti pravo,cest a spravedlnost a je to uz v nich. Nejprve kradli bohatym prevazne Nemcum, pak emigrantum a kdyz uz nebylo kde krast, tak okradaji vlastni stat a sve spoluobcany.
  A k tomu hledaji mocnosti, aby se nemuseli bat pomsty

  OdpovědětSmazat
 9. Velmi, velmi dobrý článek, díky

  OdpovědětSmazat
 10. Odpovědi
  1. Neurážej voli. Jsou užiteční, na rozdíl od škodícího, nevzdělaného, hloupého šmejda.

   Smazat
  2. 21:21
   Pepku, blahopřeji k trefné autoanalýze. Češtinu nekomentuji, chápu, že retardovaný imbecil spisovatelem nebude. A teď vyskoč!

   Smazat
  3. Pokud to nepsal Pepek, jak mi teď došlo, tak gratuluji autorovi příspěvku k perfektnímu popisu toho trotla.

   Smazat
 11. Pane Kotrbo,
  ač v některých pasážích mám s Vaším viděním světa problém, tak děkuji za nové úhly pohledu a smysluplné argumenty. Není to moc čtivé, ale o to myšlenkové bohatší.

  Ferro

  OdpovědětSmazat
 12. V lecčems můžeme mít odlišný názor než pan Kotrba, ale to nic nemění na skutečnosti, že ve velké většině svých hodnocení a názorů se drží pravdy a fakta komentuje správně. Ve svých názorech asi bude ve shodě s většinou čtenářů Nové republiky i velice mnoha nečtenářů ve veřejnosti, kteří zastávají hodně obdobné názory. Sděluje otevřeně pravdy, kterých se v běžných sdělovacích prostředcích nedopátráme.
  A sděluje je i dosti ostře, což je pro pošťouchnutí pasivního českého občana potřebné. Proto je odpůrci hrubě napadán. Jsou to ti, kteří mají
  mnoho dobrých důvodů pravdy se obávat. Trefné je i jeho srovnání ilegální migrace s kobylkami, protože odpovídá skutečnosti. Ano, současný stav migračního tlaku je obdobný přírodní katastrofě, kdy biliónová mračna nenasytných kobylek zničí veškerou naši úrodu. Lidé
  si ale ještě často neuvědomují, co nás již v blízké budoucnosti čeká. Až rohatá Angela protřídí migranty a ponechá si jen ty, kteří budou pro potřeby německého hospodářství použitelní, pak ti nepoužitelní budou nemilosrdně v rámci povinných kvót redistribuováni do jiných evropských zemí včetně té naší. A německé síto bude jistě hodně husté
  a velká většina ilegálů v něm uvízne. Tedy těch, kterých bude nutné se zbavit a z Německa vyštvat. Ti i se svými primitivními představami o šťastné budoucnosti v evropském ráji pak budou parazitit na tom, co evropské národy vytvářely po mnoho generací. Problém je ale v tom, že
  rezervy žádného národa nejsou nevyčerpatelné. Těžko si lze dnes představit, kam až postupné vyžírání podstaty povede. A nyní jde o to,
  co na to naši mladí.Nezajídá se jim představa neradostné budoucnosti?
  My staří to už nějak doklepeme i po krk v hnoji zahrabáni, ale co oni ?
  Kdy se mladí rozhodně postaví takové budoucnosti řeknou důrazně a jasně své NE ???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdy? No to je jednoduché - až se společenské paradigma změní z kapitalistického - zajímá mě co je moje a to kolem se mě netýká, na socialistické - stát je naše společné vlastnictví a je proto třeba vážit si ho, ctít a chránit jako oko v hlavě.

   Protože byl stát vykradený, tak tu chybí vztah, který by ke státu potažmo národnosti existoval.

   Jinak řečeno - otázky státu a národa má každý v polobotkách.

   Smazat
  2. Období po 17. listopadu přineslo poznání, že všechno, co se událo po válce, včetně vítězství pracujícího lidu 25. února, je nanejvýš tolerovatelné, odpustitelné a přijatelné jako zákonitý důsledek souhrnu příčin. Období budování přijatelné životní perspektivy pro budoucí generace, bylo nahrazeno obdobím přijetí životní perspektivy - po nás potopa. Věru zvláštní svérázně sobecký vztah jak k vlastním dětem, tak k budoucím generacím, o jejichž budoucnosti se přestalo uvažovat. Toto lze vnímat každým dnem, každým humanitárním bombardováním, každým rozšířením základen NATO, každou provokací, každým dalším přírůstkem migrantů, kterým se domorodci budou donuceni přizpůsobit, včetně konvertování k islámu.

   Smazat
  3. 21:11 Vystihl jste to přesně. To je klíčový problém rozporů levice-pravice, mravnost-nemravnost, solidarita-sobectví, socialismus-kapitalismus atd. Na jedné straně starost o přijatelnou dlouhodobou perspektivu rodiny - obce - státu - lidstva, na druhé straně krátkozraké a bezohledné zaměření na co nejrychlejší osobní profit. Příkladem je i křesťanské desatero (ta "lidská" přikázání). Zkuste individualistovi vysvětlit (bez hrozby trestem), že je i v jeho dlouhodobém zájmu tato přikázání dodržovat, když z jejich porušování má okamžitý prospěch. V tom je zásadní problém lidstva, nevyřešený už tisíce let. Církev to řeší jednoduše. Nic nevysvětluje, za dodržování nabídne život věčný, za porušení pohrozí peklem. JL

   Smazat
  4. 21:11 a 0:06

   Jakou budoucnost a perspektivu jste vy vybudovali? Kvůli vaší pomýlené ideologii nám západ utekl o 20 let. To jste předali budoucím generacím.
   Ničili jste životní prostředí, popravovali jste, zavírali jste do lágrů, stříleli jste spoluobčany na hranicích, kádrovali jste, mstili jste se kvůli příbuzným na zbytku rodiny, v 48 a 68 jste vyhnali inteligenci a podnikatele v řádu statisíců. Celé to vaše budování bylo založeno jen na známostech, klientelismu. Kdo neměl známosti nic nesehnal, nikam se nedostal.

   Vy jste ti kdo myslí jen na prachy, furt máte málo, furt brečíte a nadáváte, pomlouváte jiné a vyhrožujete. Sžíráte se závistí k těm co mají byť jen o trochu víc než vy. Vy jste ti kdo myslí neustále jen na svůj okamžitý prospěch a balíte to do trapně průhledných vzletných frází.

   Smazat
  5. Socialismus není ideologie, Socialismus je mýlka, že se lidé dokáží a chtějí chovat k sobě navzájem lidsky.

   Smazat
  6. 0:24 Potrefená husa se ozvala. O kolik let nám Západ utekl za posledních 26 let? Viděl jste životopisy těch "nevinně" popravených? Kolik jich bylo po 50.letech? Jestli žádný, jak to můžete označit za charakteristický jev? Kolik inteligence dnes odchází do zahraničí, protože tady v kolonii mají žebráckou mzdu? Na zbytek nelze reagovat, jsou to jen trapně průhledné, nenávistné fráze. JL

   Smazat
  7. Pro 0.24,z jakého čísla Mladé fronty si to obšlehl Palmere ty vyčichlá hlásná troubo!

   Smazat
  8. 0:24 - pitomec co nikdy nespí.
   Budoucnost a perspektivu bez nezaměstnaných, bez dluhů a žádní bezdomovci. Předali jsme nezadluženou prosperující republiku bez NATO, bez hrozby imigrační tsunami, se stabilním mírem. Inteligence vyhnána nebyla. Proto zde vznikly i převratné vynálezy. Například tryskový stav, gelové čočky a podobné. Naše čézety a jawy předčily tehdejší světovou úroveň, takže v šestidenní se na prvních dvou místech střídaly A družstvo ČSSR, s B družstvem. Na známostech a klientelismu je evidentně založena nynější ČR, nikoli tehdejší ČSSR. Prachy jsme ke spokojenému životu nepotřebovali, stačilo nám, většině, co jsme získali za odvedenou práci, na rozdíl od současné doby. Brečíš, nadáváš a pomlouváš tady především ty, hloupý oposune. A závidíš nám pohodový život, spokojenost, kamarádství, soudržnost, legraci, všechno co ty nemáš žádnou šanci prožít. Dříve jsme na peníze vůbec nemysleli, byla to jiná doba, s jinými prioritami než dnes. Okamžitý prospěch, zisk za každou cenu, bez ohledu na dny budoucí, tím se vyznačuje současná doba, nikoli tehdejší. Nedočkáš se šťastných dnů, jako my a budeš muset konvertovat k islámu, abys přežil. Je mi tě líto.
   L.P.

   Smazat
 13. Komouši z čt ! Kde jsou zprávy z Waršawy . 150 000 lidi v ulicích a Karásek chrápe jak za totáče ! Polska dla Polakuv .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prší peníze?

   Smazat
  2. To je zvláštní. Jak někdo nechce dělat otroka a nechat se od šmejdů zadlužovat a likvidovat stát řízeně přistěhovalci, tak je to nacionalista, extrémista, ultrapravice atd. Pokud člověk volí strany nalevo a napravo obsazené šmejdy, tak je to čím dál tím horší. Asi se nedá nic dělat a po dobrém to nejde.

   Smazat
  3. A takhle se psalo na hovinkách v r.2013:
   http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/293537-pobirejte-davky-na-dzihad-ovladneme-evropu-radil-britskym-muslimum-kazatel.html

   Smazat
 14. Málo vídané a pravdivé hodnocení minulosti přesto, že ne každé hodnocení historie je vyčerpávající. Nelze nepřipomenout, že za vším svinstvem o kterém p.Kotrba píše jsou USA a kapitalismus. Tuto skutečnost nutno stále zdůrazňovat. USA pokračují ve své negativní politice,tedy tak jak jí ukazuje dokument http://euserver.parlamentnilisty.cz/Articles/1099-200-let-terorismu-usa-prehledny-seznam-vsech-americkych-valecnych-zlocinu-teroru-a-valek.aspx

  OdpovědětSmazat
 15. Ano, tak nějak bych to napsal, kdybych to uměl. Jekot trollů - typicky bez diakritiky- potvrzuje , že autor se vyjádřil srozumitelně a výstižně.

  OdpovědětSmazat
 16. Imigranti a ameická TTIP dokoná zchudnutí a oslabení spolku "prosperity a míru"-rozpadající se EU.V USA musí mít radost, jak se daří zbavit dosavadního ekonomicky silného konkurenta.Německo je dostatečně posíleno inženýry, doktory, převážně vysokoškolsky vzdělanými hosty, kteří přišli kulturně a pracovně obohatit upadající evropský systém.Samotní Němci nedosahují takového vzdělání a pracovitosti, jako synové a dcery mutti Merkel, matka všech blízkovýchodních inženýrů, kteří jen sní, jak to s tou pracovitostí Němcům natřou!

  OdpovědětSmazat
 17. Panove, at uz inklinujete k jakekoliv politicke strane, tak faktem zustava, ze jste ve smrtelnem nebezpeci vsichni ! Znam Afriku, zil jsem tam !
  Predatori se na vas zenou po tisicich. Misto vzajemneho hadani SPOJTE SE ! Cvicte a zbrojte ! Budete to potrebovat ! V pripade, ze budete lhostejni ke sve budoucnosti, tak do 30 let je s vami konec ! nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 18. Připomínám, co Wikipedie praví o místním Josefu Vyskočilovi:

  "Troll je obvykle anonymní účastník online diskusních fór, který zasílá záměrně provokativní, urážlivé nebo irelevantní příspěvky k citlivým tématům, jejichž hlavním smyslem je vyprovokovat ostatní uživatele k emotivní odezvě nebo jinak narušit normální, věcnou diskusi.

  Cílem trolla je bavit se rozvracením diskuse. Pokud jej diskusní komunita bude ignorovat, přestane jej jeho činnost bavit."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 4:05 Správně jsi se nazval idiotem, i když to definice neříká. Že jsi troll nemusíš svým vysvětlením potvrzovat, to je každému jasné. A že máš poruchu chápání, to také každý ví. Přesto ti zkusím vysvětlit, že tématem diskuse není autor, ale argumenty v jeho článku. Dokonce lžeš i v tak jednoduché věci, že jsi mluvil jen o Kotrbovi. K poctivosti máš stejně daleko, jako prodejná děvka.

   Smazat
  2. 4:05

   Pepku, ty havloidní bolševiku, ještě že máš to trollování placené. Jediný blševik jsi v této diskusi ty, je to poznat z každého slova, která tvoje prázdná kebule je schopná vyplodit. Jsou to jenom stejné žvásty, které jsi za bolševika mektal na schůzi domovních důvěrníků otočené o 180 stupňů. A teď vyskoč!

   Smazat
 19. "Takže, Pepci vi kluci pitomí trollovský, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdete a řeknete nám, kdo to povídal. Rozuměli jste?"
  Řídící důstojník Bis Flanderka
  ŽIVOTOPIS TROLLA PEPKA VYSKOČE.
  Pepek Vyskoč, vlastním jménem Josef Vyskočil, je v současné době nejodpornější informátor a troll Česka. Narodil se v Práglu, už se neví kdy. Jeho matka Anna Vyskočilová byla ženou v domácnosti a občas si přivydělávala i jako uklízečka. Ta žila s jistým opilcem Vyskočilem, který se živil všelijak. Tento však byl mladému Pepkovi pouze otčímem, a již v mládí ho škádlíval slovy: „Pepku, vyskoč a zameč.“ Skutečným otcem Pepka Vyskoče byl kníže Karel ze Schwarzenberga. Ten měl v mládí s Annou poměr a poté se jí s outěžkem zbavil, protože nebyla ze vznešeného rodu. Pepek neměl v mládí lehký život. Jeho otčím ho často tloukl do hlavy, což Josefa poznamenalo na celý život. Když se jeho otčím uchlastal k smrti, Pepek se odstěhoval se svou matkou do nejmenovaného města v ČR. V době socíku byl naverbován řídícím důstojníkem Flanderkou z Stb do tajných služeb. Měl sledovat americké špióny, kterými se to v zemi jenom hemžilo. Již od prvopočátku podával důležitá hlášení, z nichž většina patřila do kategorie "Přísně tajné". Dostal dokonce k dispozici odposlouchávací zařízení, které natáhl do tajné služebny Stb a odposlouchával i Flanderku, kterému nevěřil. Za jedno hlášení dostával dva šestáky (200 Kč) a za celou dobu své aktivní činnosti si přišel na majlant. Byl totiž velice pilný a mazaný. Jediný člověk, na kterého si nedošlápl, byl jistý vojín Josef Švejk, kverulant, kterého do armády odvedli i když měl papíry na hlavu. O Josefu Vyskočilovi se říkalo, že byl dvojitý agent, protože hlášení prý podával jak na centrálu Stb, tak na Americké velvyslanectví. Ovšem zda je to pravda, to zůstává dodnes tajemstvím. Po převratu v roce 89 se Pepek stal zakládajícím členem Občanského fóra ve městě. Hodně ho ovlivnil nějaký Havel, který se pak stal prezidentem. S ním měl společnou milenku. Ta se stala později zakládající členkou lidskoprávní organizace Člověk v plísni. Na vrcholu svého života se vrátil ke svým životním poznatkům a byl znovu naverbován bývalým estebákem nyní členem Bis Flanderkou. Vzhledem k tomu, že se spolu znali, nepodepisoval ani novou přihlášku. Životní pouť Josefa Vyskočila skončila v současné době u počítače, kde tolluje a opruzuje za pár šestáků, jak byl zvyklí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 8:26
   Pepku, proč píšeš bez diakritiky? Protože jsi utekl před paragrafem rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví a teď si trollováním přivyděláváš ke své práci uklízeče v McDonaldu? A teď vyskoč! :-)

   Smazat
 20. To hovno Khárla spáče a jeho milenky Vendy Havla se nám tady opět pochlubilo svým chorým a vypatlaným bezmozkem!!!!!!!!!!!!!!!!!Sláva tobě genitále!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:-)

  OdpovědětSmazat
 21. Vykašlete se na Vyskoče, děláte mu radost právě tím, že na jeho příspěvky reagujete. Právě tím se ukájí. Je to omezený a nemocný chudák.

  OdpovědětSmazat
 22. Bohužel, těch pět bodů je zatraceně málo, abychom se dostali z onoho ekonomického a morálního sajrajtu, ve kterém vězíme až po krk. Proto si myslím, že nám nepomůže ani hrdost na naši minulost, zvlášť proto, že ani v ní není mnoho toho, na co být hrdý.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.