Reklama

pátek 6. listopadu 2015

MSF: Svět ignoruje volání po nezávislém vyšetřování útoku na afghánskou nemocnici


6.11.2015  WertyzReport

Volání po celosvětové podpoře úplného vyšetřování amerického útoku na nemocnici Doktorů bez hranic (MSF) v Afghánistánu je ignorováno. Šéfka MSF Joanne Liu řekla, že říjnový útok na nemocnici v Kundúzu se rovná válečnému zločinu s jasnými znaky toho, že nemocnice byla záměrně bombardována hned několikrát.


Liu na tiskové konferenci uvedla, že žádost organizace o podporu nezávislého vyšetřování nezískala u 76 vlád podporu. „To ticho je trapné,“ řekla agentuře Reuters. „Měli naše souřadnice, věděli, co MSF dělá, jsme tam čtyři roky. Jedinou strukturou, která byla v tu noc zasažena, byla naše nemocnice,“ řekla a dodala, že na střeše budovy bylo jasné logo MSF.

MSF dále odmítá, že by útok byl vedlejší ztrátou, jak se snaží USA ze situace vykroutit. Spojené státy provádějí vlastní vyšetřování, MSF ale žádá vyšetřování mezinárodního humanitárního výboru v rámci Ženevských konvencí. Proces zahájilo Švýcarsko, vyšetřování ale může pokračovat jedině v rámci dohody s USA a afghánskou vládou.

Minulý týden byla nemocnice MSF zašazena také v Jemenu. „Během několika let vidíme erozi mezinárodního humanitárního práva. Bylo toho dost. Nemůžem takhle pokračovat,“ dodala Liu.

Zdroj: trust.org
Foto: Reuters/Denis Balibouse

7 komentářů :

 1. Svět ignoruje? A proč asi? Včera byl v TV afgánec, který údajně uprchl ze země, protože ta hrůza se nedala vydržet. Prošel mnoho zemí, bylo to strašné, ale úplně nestrašnější je Bělá.Všechno je tam příšerné,ale OSN už zasáhlo! Nad novými teniskami ohrnuje nos a ječí čajna, čajna.Ti lidé tam nemají co dělat, ale udržovat elementární pořádek a chovat se slušně neumí. Takže jaká to asi byla hrůza před níž odešli? Šli za bezpracným pohodlím a za pohádkou. Je čas se probudit.

  OdpovědětSmazat
 2. Ale vždyť to přece bylo humanitární bombardování, tak proč by to svět zajímalo?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všechna americká bombardování jsou přece humanitární, bohužel při nich dost často umírají lidé (nebo skončí totálním masakrem civilistů)....

   Smazat
 3. https://www.youtube.com/watch?v=CckpGYQI-uc,kdyby tato USarmy neměla na svědomí miliony mrtvých a zmrzačených,tak je to docela sranda........

  OdpovědětSmazat
 4. I jinak tak čilý Mezinárodní soud pro válečné zločiny si pojednou zavázal nejen oči, ale i uši, vše ...
  A všechny ty "lidsko"-právní nevládní, co jich jen nadělali, totéž!!
  A všichni unisono dělají docela mtrvé brouky.
  Nepůjdou přece proti svému páníčkovi!, že?

  OdpovědětSmazat
 5. Lěkaři bez hranic tak dlouho mlčeli k vraždění dětí,žen a starců američanama v zemích kde léčili za dolary,až se to obrátilo proti nim a najednou se vztekají.že se o nich mlčí.Oni zamlčovali americké prasárny roky.Pánové a dámy máte pět let medicíny a nevíte jak se do lesa volá,tak se z něj ozývá?!Tak dlouho jste mlčeli za dolary až se to otočilo proti vám,a tím neschvaluji zabíjení žádné,na rozdíl od Vás ,,bez hranic" kteří jste do teď některé vraždění a některé bombardování schvalovali.Schvalovali vraždění vašeho amerického páníčka tak dlouho až mu zbylí bomby s humanitárního bombardování dětí tak zbytek hodil Vám na hlavu.A teď když jde o Vás a ne o Afghánské těhotné ženy tak křičíte jak podsvinče ale marně cenzura na které máte též svůj podíl Váš křik do éteru nepustí.Zeptejte se pozůstalích zavražděných z Oděsi a Novorusie,Sýrie, Afghánistánu a dalších amerikou vybombardovaných zemí že váš pláč stejně jako ten jejich se v západních demokratických zemí do tisku ani televizí nedostane.Máme totiž svobodu,víte?

  OdpovědětSmazat
 6. Všichni jsou loutky a dělají jen to co USA schválí. No a vrcholní představitelé USA se drží hesla "Čím hůře, tím lépe" jak pro koho ovšem. Pravda není vůbec důležitá.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.