Reklama

pondělí 30. listopadu 2015

Největší íránská investiční ropná akce zahájena


Vladimír Pazdera
30.11.2015 E-republika
Íránští představitelé doufají, že zahájení nabídkového řízení na projekty v novém perském roku, který začíná 20. března 2016, umožní podepisovat kontrakty do dvou let.
 

Jak jsme psali v článku "Írán jde na dračku" začíná závod o íránský trh.

Více než 250 zástupců firem z 33 zemí se účastní dvoudenní konference. Tato důležitá akce, která začala v Teheránu, představí 50 ropných a plynových projektů v hodnotě 185 mld. USD k realizaci prostřednictvím zahraničních investic, jakmile pominou západní sankce začátkem roku 2016.

Vedoucí Íránského výboru pro restrukturalizační zakázky (ICRC) Mehdi Hosseini řekl, že této akce se neúčastní žádná americká firma, ale řada velkých ropných a plynárenských subjektů své zástupce vyslala.

Ministr ropného průmysl Zangeneh však řekl, že prostor pro přítomnost amerických společností v íránském ropném průmyslu je otevřený. "Nemáme žádný problém s účastí amerických společností," řekl.

Z webových stránek ministerstva pro ropu vyplývá, že konference se účastní 137 společnosti, včetně BP, Royal Dutch Shell, Total, Technip, Schlumberger, Eni, Enel, Rosnet, Lukoil, Gazprom, Inpex, Statoil a Daewoo.

Írán plánuje do roku 2021 zvýšení produkce ropy na 5,7 milionu barelů denně a plynu na 1,4 miliardy krychlových metrů denně.
 
Podmínky kontraktů

Nová smlouva obsahuje některé specifikace, které budou povzbuzovat investory, aby těžili více ropy a využívali ropná pole co nejdéle. Každý jednotlivý projekt bude ušit na míru, spíše než aby byl prosazen jednotný vzor pro všechny projekty. Společnosti budou moci část ropy, které produkují, prodat do zahraničí. Budou se podílet na výši produkce, čím více budou produkovat, tím více budou vydělávat.

Zahraniční společnosti, však nebudou moci vymáhat plnění ze svých smluvních závazků, pokud by na Írán byly někdy znova uloženy sankce. Zahraniční společnosti také musí mít uzavřené partnerství s místními společnostmi ve společných podnicích. Íránští představitelé doufají, že zahájení nabídkového řízení na projekty v novém perském roku, který začíná 20. března 2016, umožní podepisovat smlouvy do dvou let.ZDROJ: PressTV.

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 300 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!


Související články:

3 komentáře :

 1. Že by přišla doba, že se začne za ropu a plyn normálně tržně platit? A že se země s nerostným bohatstvím jenom nevyrabují a když to nejde tak vybombardují a pak vyrabují? Že se země budou podílet na svém nerostném bohatství značnou částí a ne jen nějakou almužničkou?
  Přeji jim to.

  OdpovědětSmazat
 2. Že by přišla doba, že se začne za ropu a plyn normálně tržně platit? A že se země s nerostným bohatstvím jenom nevyrabují a když to nejde tak vybombardují a pak vyrabují? Že se země budou podílet na svém nerostném bohatství značnou částí a ne jen nějakou almužničkou?
  Přeji jim to.

  OdpovědětSmazat
 3. Vedoucí Íránského výboru pro restrukturalizační zakázky (ICRC) Mehdi Hosseini řekl, že této akce se neúčastní žádná americká firma, - toto ich neláka - chcú plne kontrolovať rabovačku - takže ? - a ENEL - prudko potrebujú plyna ropu - Lýbia je v nedohľadne a až teraz všetkým došlo, že zničením tohto teritória sa vlastne dostali do područia Nemecka - plynom - a Turecka - ropou - tieto štáty južne od Nemecka sa teraz dostávajú do problémov - lenže - ako dostať plyn a ropu do EÚ -

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.