Reklama

čtvrtek 12. listopadu 2015

Noční můra jménem TPP: Je to horší, než jsme si mysleli


Deirdre Fulton
12.11.2015 E-republika

Provideři podle TTP budou „copyrightoví policajti“. Americká společnost může nařídit, aby v jiné zemi byla odpojena webová stránka, aniž by existoval způsob, jimiž by se osoba provozující takovou stránku vyvrátila jejich tvrzení.


Dne 15. srpna se konaly po celém světě mnohatisícové demonstrace proti TTP. Zde jsou některá hesla:

"Horší než cokoli, co bychom si mohli představit."
"Akt popírání klimatu"
"Dárek velkému zemědělství"
"Rozsudek smrti svobodnému internetu"

S tím, jak se hromadí odborné analýzy ve čtvrtek nově zveřejněného konečného textu Transpacifického obchodního partnerství (TTP) sjednocuje se základní posouzení dohody 12 zemí v tomto duchu:
"Je to horší, než jsme si mysleli."

"Z úniků informací jsme toho o té dohodě věděli celkem dost, ale každá další kapitola konečného znění je horší, než jsme očekávali. Požadavky 500 oficiálních obchodních poradců, kteří v USA zastupují zájmy korporací byly uspokojeny na úkor veřejného zájmu," řekla Lori Wallach, ředitelka neziskové organizace na ochranu práv spotřebitelů Public Citizen Global Trade Watch.

Podle Public Citizen se reformy amerického průmyslu a obchodu ve veřejném zájmu kvůli TTP fakticky stávají minulostí, přičemž roste počet problematických ustanovení požadovaných stovkami oficiálních obchodních poradců z amerických firem, kteří rozhodovali při jednáních, zatímco občané byli ponecháni v nevědomosti.

Nick Dearden z Global Justice Now prohlásil, že ve všech problémech, od změny klimatu, přes bezpečnost potravin, svobodný internet až po přístup k lékům je TTP katastrofa.

„Teď, když jsme mohli vidět úplný text, se ukazuje, že TPP likvidující pracovní místa je horší, než cokoli, co bychom si mohli představit,“ dodal Charles Chamberlain, výkonný ředitel Democracy for America. „Tato dohoda stlačí mzdy, zaplaví naši zemi dovozem nebezpečných potravin, zvýší ceny životně důležitých léků, a to vše prostřednictvím obchodu se zeměmi, kde mohou být ukamenováni gayové nebo svobodné matky.“


Prostředek k popírání klimatických změn

Ty nejvýznamnější skupiny zabývající se klimatickými změnami, včetně 350.org a Klubu Sierra (Sierra Club), přispěchaly s poukazem na to, že tento text je výjimečný nejen tím, co neřekl, ale i tím, co je v něm napsáno.  
„TPP je prostředek k popření klimatických změn,“ řekl ve čtvrtek šéfideolog spolku 350.org Jason Kowalski. „Na jedné straně je v něm spousta dárečků pro producenty fosilních paliv, na druhé straně v něm není jediná zmínka o globálních změnách klimatu.“

A ovšem dává  

„společnostem produkujícím fosilní paliva neskutečnou možnost žalovat místní vlády, které se snaží udržet fosilní paliva v podzemí,"
pokračoval Kowalski.

„Pokud nějaká oblast vydá moratorium na frakování, korporace ji mohou žalovat; pokud se nějaká komunita pokusi uzavřít uhelný důl, korporace to mohou zvrátit. Stručně řečeno, tato pravidla podkopávají schopnost jednotlivých zemí dělat to, o čem vědci říkají, že je ta nejdůležitější věc, kterou můžeme udělat v boji proti klimatickým změnám – nechat fosilní paliva v podzemí.“

Friends of the Earth (FOE) v reakci na definitivní text navíc řekli, že  
"dohoda je formulována tak, aby chránila ‘volný trh’ se špinavými energetickými komoditami, jako jsou například dehtové písky, uhlí z povrchových dolů a zkapalněný zemní plyn."
FOE varuje, že
„výsledkem může být více klimatických změn kvůli uhlíkovým emisím v pacifické oblasti.“ ... „President Obama vystavil americkému lidu falešný účet,“  
řekl předseda FOE Erich Pica.
„TPP nenaplňuje sliby presidenta Obamy, že bude vyjednána jako dohoda šetrná k životnímu prostředí.“

Zahraniční posuzovatelé TPP nebyli méně kritičtí. Matthew Rimmer, přednášející na australské Queensland University of Technology patentové právo a duševní vlastnictví, který je znalcem obchodních strategií, řekl v rozhovoru pro Fairfax Media, že to vypadá, jako by úředníci amerického ministerstva průmyslu jen celou dohodu „natřeli na zeleno“.

„V kapitole 'Životní prostředí' se potvrzují některé z nejhorších obav ochránců životního prostředí a klimatických aktivistů,“
 řekl Rimmer.
 „Dohoda se enviromentálními problémy zabývá jen okrajově a má slabé donucovací mechanismy. Jde zejména o oblasti biodiverzity, ochrany ohrožených druhů, regulace rybolovu a obchodu s enviromentálními službami.“


Útok na rozumná pravidla pro bezpečnost potravin

Wenonah Hauter, výkonná ředitelka Food & Water Watch řekla, že s ustanoveními smlouvy, která svazují ruce potravinářským inspektorům v hranicích států a dávají více moci biotechnologickým firmám
„je TTP prezent velkému agrobyznysu a potravinářským společnostem.“
Uvedla také, že tento typ právnických osob chce využít obchodní dohody, jako je TTP, k tomu,
„aby zaútočily na rozumná pravidla pro bezpečnost potravin, oslabily kontrolu dovážených potravin a zablokovaly úsilí na posílení (už tak velmi benevolentních – pozn. edit.) standardů bezpečnosti potravin v USA.“

Konečné znění TPP, které bylo zveřejněno ve čtvrtek, podle Food & Water Watch znamená, že v režimu této dohody
„mohou nyní společnosti podnikající v agrobyznysu a biotechnologiích snadněji využívat obchodní pravidla a čelit zemím, které zakázaly dovoz GMO plodin, testují dovozy na kontaminaci GMO, váhají se schvalováním nových GMO plodin, či dokonce jen požadují označování GMO produktů na obalech.“

„Ustanovení TPP týkající se bezpečnosti a značení potravin jsou horší, než se očekávalo, a jsou špatnou zprávou pro americké spotřebitele a farmáře,“ řekl Hauter. „Kongres musí odmítnout tuto nedovařenou smlouvu, která dává náhubek potravinářským inspektorům a vystavuje všechny rostoucí přílivu nebezpečných importovaných potravin.“


Rozsudek smrti pro svobodný internet

Evan Greer, akční ředitel neziskové organizace Fight for the Future (FFTF), ke smlouvě uvedl:
„Pokud Kongres Spojených států schválí tuto dohodu navzdory její očividné prohnilosti, podepíše tím rozsudek smrti pro svobodný internet a ohrozí tak budoucnost svobody slova.“

Mezi „několika částmi vzbuzujícími vážné obavy“, jež identifikovala FFTF, jsou ty zabývající se ochrannými známkami, farmaceutickými patenty, ochranou autorských práv a „obchodním tajemstvím“.

Část J, která se zabývá poskytovateli internetových služeb (ISP) „je jednou z nejhorších s dopadem na otevřenost internetu.“ Tento spolek zabývající se právní úpravou informačních sítí to vysvětluje následně.

FFTF napsal(a):
Tato část požaduje, aby poskytovatelé internetových služeb vystupovali jako „copyrightoví policajti“ a pomáhali při prosazování v případě požadavku na stažení publikací porušujících autorská práva, ale nepožaduje, aby země měly systém pro odvolání. Takže americká společnost může nařídit, aby v jiné zemi byla odpojena webová stránka, aniž by existoval způsob, jimiž by se osoba provozující takovou stránku vyvrátila jejich tvrzení. Připusťme případ, že by to byla politická kritika ze strany webové stránky používající autorsky chráněný obsah způsobem, který je v souladu s autorským právem.

V části J je to upraveno tak, že provozovatelé internetových služeb nejsou odpovědní za jakékoli provinění, když odstraní obsah, což je motivuje raději se mýlit ve prospěch držitelů autorských práv než na straně svobody slova.


Je nutné veřejné posouzení

Podobně smýšlející skupiny v Kanadě, kde byl nově zvolený ministerský předseda Justin Trudeau v práci všeho všudy jeden den, bijí na poplach v podobném duchu.

S odkazem na obavy o to, jaký by smlouva mohla mít dopad na lidská práva, zdraví, zaměstnanost, životní prostředí a demokracii, požadovala ve čtvrtek Rada Kanaďanů (Council of Canadians) komplexní veřejnou debatu - včetně nezávislého posouzení dokumentu z pohledu lidských práv, ekonomiky a životního prostředí – než je na stůl dostane Trudeau. Tato skupina vyjádřila velké znepokojení nad ustanovením o arbitráží mezi státem a investory (ISDS), které umožňuje korporacím, aby žalovaly státy za ušlý zisk, a požadovala, aby bylo ze smlouvy vyškrtnuto.

„Trudeau je pod velkým tlakem, aby tuto dohodu přijal co nejdříve, v tomto smyslu již mu právě volali americký president Barack Obama a japonský premiér Šintó Abe,“ zdůraznil šéf Rady Maude Barlow. "Důkladné předběžné veřejné posouzení je však potřebné, aby se zjistilo, zda TTP je skutečně v zájmu Kanady."

A také v zájmu kohokoliv jiného, když na to přijde.Zdroj: Truthdig
Překlad: Stan, Vladimír Pazdera


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 490 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!
Související články:

13 komentářů :

 1. EU s TTIP (ještě horší než TPP) = cesta do otroctví a do pekla. P.S.: obojí s přívlastkem "amerického".

  OdpovědětSmazat
 2. Co dělají Zelení a Piráti u nás? Straší nás Ruskem a Zemanem aby si TTIP nikdo nevšiml, kvůli kůrovci se přivazovali ke stromům a teď dělají za dolary že se nic neděje!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Promiňte, musím oponovat, část zelených vystupuje aktivně proti TTIP. Dokonce bych řekl, že vzhledem k velikosti stran, účasti na moci a možnostem využívat expertní a informační kapacity, je podíl zelených mezi aktivisty odborně vystupujícími proti TTIP výrazně vyšší než u stran ostatních.
   Kritiku je nutno zaměřit na sociální demokraty, z nich vlastně jen Honza Keller a Pavel Poc vystupují hlasitě proti. Třeba tepat Sobotku, Zaorálka a Mládka. Posvítit si je třeba na lidovce a ANO - ti zčásti vůbec netuší, kolik bije, někteří jsou asi zaplaceni nebo jinak přivedeni k souhlasu. KSČM není moc slyšet, což je ovšem do značné míry z jiného důvodu - kvůli cenzuře mlčením. Třeba Katka Konečná je aktivní proti TTIP, ale mocnější persony KSČM neprojevují ani velkou aktivitu, ani odbornost ani jinou pomoc. U pravice je to různé: část konzervativců je zásadně proti, neboť brání národní stát a vše z Bruselu kritizují, část si ovšem dělá o TTIP iluze a prosazují ji. Piráti odvedli kus práce proti ACTA, snaží se dál, ale jejich prostředky jsou podstatně, podstatně omezenější, než zdroje zavedených stran. Odborářům dlouho trvalo, než dostali rozum, ale moc ho asi zatím nedostali, když nejsou na veřejnosti vidět, z tripartity nic nevypadlo. Velcí podnikatelé si myslí, že z toho budou mít profit, a proto také taková pozice sralbotků a zadolárků, neuvědomují si ovšem, že i na ně dolehnou negativní dopady smlouvy na ekologii, bezpečnost potravin a farmaceutických výrobků. Střední a malí podnikatelé jsou mírně proti - kdyby ČT, ČRo plnily veřejnoprávní funkci, byli by slyšet víc. Celebrity patrně netuší nic o TTIP, běžní občané jsou pod vlivem "veřejnoprávních" a korporátních médií ovládaných kruhy, které jsou pro TTIP a které vědí, že ticho a minimální publicita jsou nejlepší, protože ovečky mohou dál spinkat. Takže stav je takový, jaký je.
   Je tudíž nutno hovořit o TTIP v zaměstnání, v rodině, s přáteli atp., připomínkovat v ČT a ČRo, psát dopisy čtenářů, kontaktovat poslance, tlačit na zastupitele, členy stran, kontaktovat různé aktivistické skupiny, hnutí a iniciativy, nabídnout jim pomoc osobní, organizační, finanční, sledovat a chodit na avízované konference a demonstrace - prostě být občanem.
   KR

   Smazat
  2. Nevěřím, že někdo netuší, která bije. Jestliže je nějaká dohoda prosazována takto v utajení, nemusím o ní vědět vůbec nic a je mi přesto jasné, že je všechno špatně. S dobrými věcmi není třeba se skrývat, jen sviňárny se bojí denního světla.

   Smazat
  3. Jste optimista. Je mnoho politiků, kteří se o to nezajímají, nebo jen zběžně, protože jejich šéfstvo jim tuto agendu nenastolilo, neinformovalo je, nic jim nevysvětlilo a nežádá po nich, aby se tomu věnovali. Mediální téma to není, takže fakt už není žádný důvod, aby se tomu věnovali, neboť na jejich místo na kandidátce to vliv mít nebude.
   Zamyslete se nad tím, jak se drtivá politiků dostává do povědomí straníků, proč je běžní straníci a funkcionáři navrhují na kandidátky, jak tito lidé získávají povědomí a podporu voličů, kteří je osobně neznají, a jak se pak dál dostávají k moci. Vždyť přeci není odbornost a morálka, je to umění komunikovat s navrhovateli, je to specifický způsob myšlení. Je spousta odborníků, kteří problém a řešení mají daleko lépe prozkoumány a rozmyšleny, leč - až příliš mnoho lidí je nakloněno podpořit toho, který problém a řešení zkoncentruje do jednoduššího sdělení. Zdá se jim, že dotyčný nejen věci rozumí, ale dovede ji i "srozumitelně" podat ostatním, že "vystihne podstatu". V drtivé většině případů však nejde o přetlumočení podstaty, principu, nýbrž vyzdvižení nějakého konkrétního, pochopitelného projevu podstaty. Podstata, která na sebe různé podoby v různém místě, čase a podmínkách, to jádro problému obalené různými obrazy, hodnotový přístup - to vše uniká. Povrchní nahlížení na svět, neschopnost odlišit podstatné a nepodstatné - smlouva jako smlouva, jedna nebo deset, promile nebo procento, a když už otázka, tak v duchu "černé nebo bílé?" Daleko úspěšnější ve volbách jsou ti, kteří dovedou zdatně, razantně hovořit, argumentovat na rovině chápání nejrozšířenější skupiny voličů. Jsou výjimky, i tato skupina voličů dovede ocenit výjimečné schopnosti či jejich vydařené zdání: znalosti (Ransdorf), vtip (Kalousek, Zeman), průbojnost (Rath), rozvážnost (Schwarzenberg) atd.
   Tomu pak odpovídá i zájem běžných poslanců a senátorů o TTIP - šéf řekl, že to je dobré, že to není žádný velký problém, tak proč se tomu věnovat, proč to přidávat do své agendy, nebo dokonce nad tím rozmýšlet?
   KR

   Smazat
 3. Tohle asi zůstane na občanech těch zemí, které dohodu podepsaly. Ty země, tedy parlamenty, dohodu schválí, protože budou přinucené. Až teprve následně nejen ty vlády, ale i občané začnou zjišťovat o co vlastně jde, tak vyjdou do ulic, protože každá věta, která je v TTP a i TTIP uvedena, se přímo bytostně a životně dotýká úplně každého. Ať už jde o zdravotnictví, o přírodu, o sociální služby, o jídlo, no prostě o všechno. To je stejné, ba horší ohrožení jako teď od migrantů. Bere práva, omezuje svobodu, zavádí totalitu. Vlády nakonec nebudou k ničemu.
  Tyhle dohody ještě musí schválit parlamenty všech zúčastněných zemí.
  A předtím, než se tak stane, bude potřeba vyvinout občanskou aktivitu.

  OdpovědětSmazat
 4. Spousta důvodů dohodu nepřijmout :-)

  OdpovědětSmazat
 5. Ukažte mi kdo z těch našich připosranců pod tíhou špíny na něj vyhrabané nebo pod tíhou tučné sumičky nezvedne ruku pro to svinstvo? Jak vypadá demokracie po americku vidíme denně v praxi. Ještě něco víc potřebujeme vidět? Jak dopadla Ukrajina s jejich pomocí. Jak dopadla kolébka demokracie Řecko s korporátní a MMF pomocí? Jak dopadá Evropa pod vládami těch skvělých a moudrých Evropských politiků vidíme jen na ukázce jak řeší migrantskou krizi. Navíc ti samí pitomci, a mohli bychom přímo jmenovat domácí i EU a USA politiky, už nepokrytě mluví o přípravách na válku s Ruskem, Čínou a každým, kdo si nenechá demokraticky kroutit ruce a nebude dělat co se od něj žádá. Je třeba ještě vidět a vědět něco víc? Neni snad dostatečnou vizitkou kupní síla obyvatel ČR 26 pozice z 28 států EU jasným důkazem totální katastrofy a krachu žvástů z listopadu 1989? Vládnou nám zbabělí zrádci ovládaní zločinci a to v plném slova smyslu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen nemnoho lidí dokáže tak stručně, výstižně a pravdivě popsat současnou situaci. Věřím, že naprostá většina lidí, kteří si přečtou vaše vyjádření, vám dá za pravdu stejně jako já.
   Před 26 lety nám jakýsi Vašek Lžikálel z Prahy sliboval nebývalou prosperitu a zlaté časy. Léta plynula, ale naše země
   takto utěšeně nevzkvétala. Na místo ní utěšeně vzkvétala jen
   konta našich Babišů a Kalousků. A teď ještě přichází TTIP,
   pokoutně sjednávaná smlouva se zaoceánským ďáblem. Dle
   toho, co přeci jenom na veřejnost o ní proniklo, bude to jen další plivnutí do tváří občanů EU a jejich ponížení směrem
   k otrocké závislosti včetně snížení jejich životních standardů. A k tomu všemu ještě v ďábelské bruselské vývařovně uchystává a klohní parta eurolotrů své další jedovaté pokrmy
   pro evropské národy, včetně toho nejjedovatějšího, kterým je
   válka. Takže kam jsme to s převratem a celou slavnou EU
   vlastně dospěli ? Jakou to máme dnes před sebou perspektivu? A je to vůbec při dnešní pasivitě lidí možné zvrátit?

   Smazat
 6. Americká TTIP je svinstvo století, pakliže ji EU schválí, tak nashledanou nebo sbohem!

  OdpovědětSmazat
 7. Přes 40 stran informací o TTIP a vyjednávání o ní a argumentů proti ní obsahuje brožura "Transatlantické obchodní a investiční partnerství - Plán na deregulace, útok na pracovní místa, konec demokracie" od britského odborníka Johna Hilaryho, kterou v těchto dnech vydala Ekumenická akademie.
  KR

  OdpovědětSmazat
 8. TTIP zjednodušuje USA vést arbitráže kdekoli s jakýmkoli státem, ale první vlaštovky byly již zdokumentovány a zveřejněny, němečtí odborníci na mezinárodní právo jsou zděšeni, protože se USA podařilo již za současného stavu vést úspěšnou arbitráž proti Německu.
  Stačí, že EU i USA mají smlouvy s Kanadou, takže USA založili vymahačskou firmu v Kanadě.
  V TV reportáži byly popsány dva analogické případy.
  V prvním šlo o to, že firma z USA "chtěla těžit" kámen na pobřeží Kanady v místech, kde spolu v míru a pokoji 200 let žili rybáři, ryby, ptáci a zvířata. Když se to rybáři dozvěděli, zatlačili na vládu a 10 let úspěšně bojovali za vyhlášení přírodní rezervace. Po vyhlášení rezervace "se přihlásil investor", kterému nepatřil ani m2 pozemků, a požádal o arbitráž na "zmařenou investici", arbitráž vyhrál a Kanada platí.
  Stejně v Hamburku se ekologové postavili proti nešetrnému řešení stavby v ústí Labe, vyhráli a investorovi se stavba prodražila. "Arbitrážní mafie" založila společnost v Kanadě, která zažalovala Německo a v arbitráži vyhráli, k obrovskému zděšení všech německých právních kapacit, odborníků na mezinárodní právo z právnických fakult SRN.
  "Investoři" investovali do procesu 5 000 000 USD, v arnitráži dostali rovnou 15 000 000 USD + ušlý zisk o řád výš.
  Američtí "investoři" jsou nadšeni a již se spolčili v naději na ještě lepší kořist, smazání Řeckého dluhu !!!!! Tím se dostanou o řád výš - do peněženky EU !!!!!!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.