Reklama

sobota 28. listopadu 2015

Obraz této svou proradností bezprecedentní události krok za krokem


28. 11. 2015    zdroj
Vrchní velitel VKS Ruska předložil faktický obraz útoku turecké stíhačky F-16 24. listopadu na ruský letoun Su-24M na obloze nad Sýrií. "V souvislosti se vznikem různých verzí okolností útoku tureckého stíhacího letounu F-16 na ruské letadlo Su-24M na obloze nad Sýrií 24. listopadu vás chci seznámit s celkovým skutečným obrazem této svou proradností bezprecedentní události.


Při provádění bojového úkolu 24. listopadu došlo v důsledku palební akce k mimořádné události: bojové ztrátě Su-24M s palubním číslem 83.

Vzlet z letiště Hmeymim byl proveden v 9 hodin 42 minut.

V 9 hodin 52 minut Su-24M vstoupil do oblasti detekce radaru tureckého letectva a byl v ní 34 minut .

Během vedení úderu na cíl, nacházejícím se ve vzdálenosti 5,5 km jižně od státní hranice Turecka, v 10 hodin 24 minut provedla posádka podplukovníka Peškova O.A. bombardování, po němž byla zasažena raketou "vzduch-vzduch" z letadla F-16 tureckého letectva, které vzlétlo z letiště 8. letecké základny, Diyarbakir, nacházejícím se na území Turecka.

Při analýze videozáznamu indikátoru vzdušné situace, který jsme obdrželi z řídícího střediska letectva a protivzdušné obrany Sýrie, byly zjištěny souřadnice vzdušného cíle, který letěl rychlostí 810 km/h ze strany Turecka ve směru ke státní hranici s kursem 190 stupňů.

Po přiblížení se turecké stíhačky k letounu Su-24M na vzdálenost rovnající se vzdálenosti odpálení rakety - 5-7 km, což svědčí o přítomnosti letounu F-16 nad územím SAR, stíhačka provedla ostrý manévr vpravo s poklesem a zmizela z obrazovky indikátoru vzdušné situace.

V souladu s materiály objektivní kontroly prostředků protivzdušné obrany byl turecký letoun ve vzdušném prostoru Sýrie 40 sekund a pronikl do hloubky 2 kilometrů na její území, ruský bombardér nenarušil státní hranici Turecka.

Odpálení rakety potvrzuje posádka letadla velitele. Po bojové akci na cíl a manévru vlevo na kurz 130 stupňů pozoroval po své levici plamen a závoj bílého kouře, což hlásil vedoucímu letů.

V 10 hodin 25 minut zaznamenal vedoucí letů zmizení radiolokační kóty na indikátoru kruhového snímání letounu Su-24M. Na jeho další výzvy a výzvy posádky letadla velitele podplukovník Peškov O.A. neodpovídal.

Potřebná doba příletu letadla F-16C z letecké základny (Diyarbakir) z pozice pohotovosti na zemi k místu odpálení rakety je 46 minut (z toho 15 minut příprava a vzlet, 31 minut doba letu k místu vypuštění).

To znamená, že zachycení letadla Su-24M z pozice pohotovosti na zemi z letiště Diyarbakir je nemožné, protože potřebná doba příletu je o 12 minut více, než je skutečná doba útoku na cíl.

Zároveň výsledky objektivní kontroly radaru Sýrie potvrzují zjištění ve vzduchu dvou F-16C v oblasti pohotovosti od 9 hodin 11 minut do 10 hodin 26 minut po dobu 1 hodiny 15 minut v nadmořské výšce 2400 metrů, což svědčí o předem plánované akci a připravenosti stíhaček jednat ze zálohy ve vzduchu nad územím Turecka.

Je třeba poznamenat, že ukončení manévrování stíhacího letadla v oblasti pohotovosti a zahájení rychlého zaujmutí palebného postavení proběhlo 1 min. 40 sek. před maximálním přiblížením se Su-24M k syrsko-turecké hranici. Způsob výstupu letounu F-16C do zóny povoleného spouštění (ne po křivce stíhání) svědčí o navedení stíhačky z velitelského stanoviště na zemi.

Akce tureckého letadla po vystřelení raket nad územím Sýrie - rychlá otočka se ztrátou výšky a ústup pod dolní hranicí detekční zóny systémů protivzdušné obrany - také hovoří o proradné a plánované operaci posádky.

Zároveň nebyl prostředky objektivní kontroly letiště Hmeymim a letadla velitele zaznamenán ani jeden požadavek posádky tureckého letadla k našim pilotům na dříve dohodnuté frekvenci.

Překvapující je odhodlanost tureckých médií vysvětlovat incident.

Útok rakety "vzduch-vzduch" byl proveden pilotem F-16 tureckého letectva v 10 hodin 24 minut a už za 1,5 hodiny byl videozáznam s pádem letadla umístěn na "Youtube" tureckou soukromou televizní společností.

Úhel záběru umožňuje určit možnou polohu operátora. Nachází se na území kontrolovaném radikálními teroristickými skupinami přistěhovalců ze severního Kavkazu a bývalých sovětských republik.

Operátor znal čas a místo, z něhož by bylo možné pořídit exkluzivní záběry.

Rychlý příchod band teroristů na místo přistání pilota a zveřejnění videa s daným incidentem na internetu během jedné a půl hodiny svědčí o informování teroristů předem o připravované provokaci s cílem zajištění její videodokumentace a umístění záběrů na sociálních sítích v internetu.

Všechny tyto skutečnosti jasně svědčí o přípravě zničení letadla s předstihem a také o přípravě informačního pokrytí těchto akcí s použitím tureckého letectva, nezákonných ozbrojených formací, tureckých zpravodajských agentur s aktivní podporou médií.

Vedení letecké skupiny Ruska po podepsání 23. října 2015 memoranda o vzájemném porozumění mezi Ministerstvem obrany Ruské federace a Ministerstvem obrany Spojených států amerických, které vede koaliční síly, přísně dodržovalo opatření pro předcházení incidentům mezi vojenskými letadly Ministerstva obrany Ruska a koaličních zemí, účastnících se operace.

V souladu s těmito dohodami byla z velitelské stanoviště ruského letectva na letecké základně "Hmeymim" předem poskytnuta zástupcům amerického letectva informace se specifikací oblasti použití naší dvojice bombardérů Su-24M a o obsazené letové hladině.

Proto vyvolávají prohlášení různých tureckých oficiálních představitelů o tom, že neznali příslušnost našeho letadla, rozpaky.

Kromě toho turecké vojenské vedení hrubě porušilo všechny mezinárodní zákony o pořadí akcí na ochranu státních hranic ve vzdušném prostoru.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

53 komentářů :

 1. Je to jasné, Turci to dostali za úkol provést, ale po.rali to na celé čáře (stejně jako loni banderovci na Ukrajině) a ztápad musí obětovat minimálně Erdogana a jeho rodinný klan. Nedávno jsem četl, že Amerika se v posledních letech ve svých diverzních akcích příliš zaměřila na letadla při své snaze vyvolat za každou cenu světovou válku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obavam sa, ze Erdogan este nesplnil svoju misiu, ale je len na jej zaciatku. Turci zacali presuvat pozemne vojska na hranice so Syriou. Ak pride k zostreleniu tureckej stihacky Ruskom, Turci sa "legitimne" zapoja do vojny... Analyzovanie zostrelenia ruskej stihacky je nepodstatne. Dolezity je dopad na celkovu situaciu. Je to vazny krok k realnej vojne. Erdogan si chrani svoje zisky, ale je len pesiakom v celkovej hre... Zial, ta sa vyvija inak, ako by sme vsetci chceli.

   Smazat
  2. V tom případě přijdou ke slovu střely s plochou dráhou letu do Tureckého vojenského zázemí.

   Smazat
  3. US terorista naštěstí v této partii udělal chybu hned na začátku. Začal lhát jak když tiskne, takže na rozdíl od Hitlera nemá za sebou podporu a nasazení civilů ochotných pracovat a umírat pro jeho zvrácenou válku. Armáda USA je pak nesourodý slepenec všech možných etnik sice se špičkovou technologií, ale nezvyklých na strádání a utrpení. A Rusko není Vietnam, konečně i ve Vietnamu dostala ta slavná USA armáda na prdel.

   Smazat
  4. US terorista hra v tomto momente hru na nevinneho. Medialne sa prezentuje, ze chybu spravili Turci. Faktom je, ze sa toto udialo pod priamym dohladom a za spoluprace USA. Rusko reaguje proti Turkom nevojensky. Bude sa snazit politicky znemoznit Erdogana pred tureckou verejnostou, co vsak v konecnom dosledku len vyhroti Erdoganove kroky. Ekonomicke sankcie a nedajboze vyzbrojenie Kurdov zasiahnu Turkov zasadnym sposobom. A ta mala vlnka utecencov z tohto roka sa zmeni na tsunami...

   Smazat
  5. Tohle neokecají. NATO se odkopalo jako teroristická organizace.

   Smazat
 2. Takže napadení Ruska ze strany paktu NATO při plnění bojového úkolu ruského letectva proti teroristům. Nic víc snad netřeba dodávat. Jde o první sestřel sovětského nebo ruského stroje od založení tohoto paktu. NATO je agresívní zločinecký spolek a snaží se vyprovokovat světovou válku. Biblický Armageddon se přitom nachází nedaleko Aleppa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PAŘÁT Dnes to shrnul krátce a jasně: http://www.paratdnes.cz/2015/11/Sestreleni-ruskeho-letadla-jsou-pouze-tri-moznosti-ale.html

   Smazat
  2. 10:48

   V tom článku jak píše "Pařát". Je to několik týdnů, co Německo i U.S. stáhly své baterie Patriot z Turecka (Turci žádné své nemají). Tak to asi bylo proto, kdyby Rusové neudrželi nervy na uzdě, tak aby tam jejich rakety dopadly bez problémů. Také vysvětlení.

   Smazat
 3. A to dnes Rus nemá antiraketu (pro zničení střel na něj)? Pak asi není na oné úrovni, o které se píše......

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V tomto případě střelby bez varování a 2 stíhaček ze zálohy bombardér šanci měl - asi podobnou jako zajíc proti dvěma myslivcům.

   Smazat
  2. Vzhledem k dohodám je neměl s sebou. Dnes už je tam má a proto Turci zrušili všechny lety nad Sýrií.

   Smazat
  3. Kdyby byli zaměřeni radarem,tak by si toho všimli! Raketa byla proti ním vystřelen a naváděná na teplo,od spolubojovníků proti isi!Hovadina a zbabělost!

   Smazat
  4. Proč by měl rakety proti letadlům spřátelených zemí?

   Smazat
  5. Správně je měl mít, protože spřátelený Turek je horší než nepřítel. Inu chybama se člověk učí.

   Smazat
  6. Podle všech dostupných videí startují i přistávají všechny ruské stroje v Sýrii se 2 raketami vzduch-vzduch. Je to standard. Všechna tato letadla, která tam létají mají disponovat i avionikou na ubránění se ve vzduchu. Su-34 má dokonce "zadní radar" a střely, které umějí zasáhnou nepřítele letícího za ním (nestřílejí dozadu - normálně dopředu a pak se otočí). Su-24 je starší a tak tento radar nemá a tedy nezjistí, že za ním někdo letí, jedině zjistí zaměřovací radar nepřítele, když ten na něj vyšle paprsek pro zaměření zbraní. I tak se jednalo o špatně zvolenou taktiku ruského velení - naivní - dalo by se říci.

   Smazat
  7. Když už vojenské technice rozumíš jako koza petrželi, tak se alespoň nezesměšňuj pitomými dotazy, ty antiraketo.
   Pepan

   Smazat
  8. 21:12

   A čemu konkrétně nerozumíš na mém příspěvku ? Rád ti to vysvětlím :).

   Smazat
 4. Všechno zlé je k něčemu dobré. Letos vzniklo nerozborné přátelství dvou velikých a nepřekonatelných vůdců - Porošenka a Erdogana. Oba se dělí nejenom jako bratři o stejnou ropu zcizenou na území Iráku a Sýrie, ale oba dojemně pečují o stejné žoldáky, které dostali od loutkáře na starost. Nepochybuji, že tato aliance přetrvá celá století.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Historie ovšem učí, že když obývají dva zloději společnou jeskyni, tak dřív nebo později jeden z nich skončí s kudlou v zádech a toho druhého dostane medvěd :-)

   Smazat
  2. Fašisté a teroristé - jak se to rýmuje. Kdo by čekal něco jiného je idiot.

   Smazat
 5. Alespoń se sejmuli masky, Turecku podprovuje ISIL a NARO podporuje Turcko a tedy ISIL, tak už doufám že přestne ČT a NATO konéčně lhát. ČT to má lhaní v podpisu práce takže to bez tlaku z venku samo nepůjde. Je třeba psát na tu podělynou ČT a na tu Radu... třeba se konečně zaleknou ta banda hovloidní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby přestali lhát ztratili by svojí moc nad ovčany. Ty kreatury se lží na rtech žijí a se lží na rtech i zemřou.

   Smazat
  2. Nebyli Turci jeste pred tydnem s Ruskem spojenci ?
   S cim kdo zachazi, s tim taky schazi, vlastizradna komunisticka hovna .

   Smazat
  3. Vlastizrádných komunistických hoven je plná pražská kavárna, tak běž mezi své tam a neotravuj.

   Smazat
  4. Jsme rádi, že jsi mluvil osobě a tvé partě, buzno 11:37.

   Smazat
 6. Americký intervencionalismus na Blízkém Východě - v pár minutách v podání bavorské politické satiry .....

  https://www.youtube.com/watch?v=uHbStsy11j0

  ??????
  Redakce - možná vhodné pro publikaci je to v němčině s anglickým překladem

  OdpovědětSmazat
 7. Americký herec SUTHERLAND - odhaluje o čem je válka na pozadí svého filmu Hunder games

  https://www.youtube.com/watch?v=a98uJTo0RkI

  ??????
  Válka je pro profit a ten je pro top 10% - (a mnoho víc)

  OdpovědětSmazat
 8. To byl zase vyprask, co komunisti ? Zabijet nevinne vesnicany se vam zachtelo a letadlo v prdeli, vrtulnik v prdeli a Putler bolestne kvici. :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Komunista Obama tyto řádky nečte a pochybuji, že i kdyby je četl, že by vesničany zabíjet přestal. Má to v krvi, jeho děd to tak dělal, jeho otec muslim též a on to dělá ve jménu Alláha ve velkém protože se v USA dostal na vrchol.

   Smazat
  2. Už dokvičel.Včera v v 8.00hod /Moskva 11.00hod./ D.Peskov ohlásil jeho rezignaci ze zdravotních důvodů.

   Smazat
  3. Ty jsi debile 11:52 vlastně propagátor a příznivec ISIL, tím tvým zvratkem, co jsi vypustil. Určitě budou na tebe tví retardovaní rodiče určitě pyšní. Jediný, kdo tu kvičí jsi ty, buziku.

   Smazat
  4. Nezahazujte se, prosím, s IQ troglodita.

   Smazat
 9. Erdogan vydává prohlášení jako žáček pomocné školy. Navzájem si odporuje a navíc jejich oficiální armádní prohlášení znělo, že ta mapka, kterou zveřejnil o přeletu tureckého území rozhodně není oficiální od armády. A pak bude skučet, že chce mluvit s Putinem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Turecká logika a věrnost je příslovečná. Loajální je jen k tomu, kdo je ještě větší darebák než on sám. Takže to v NATO (zatím) funguje.

   Smazat
 10. 11:35,11:50,11:52,koukám,že šapirovým havloidům už tečou nervy,kydy tohohle exota už může brát vážně tak leda tlupa okolo Langšádlové,Stropnický,fašoun Štětina...a podobní kriminálníci

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to příjemce dotace EU proti ruské demagogii, vyškolen byl zprvu ještě v Sovětském svazu ale po "plyšáku" si převlíkl kabát a na stáži v USA a Egyptě zdokonalil své metody :-)

   Smazat
  2. Jo, a tady je odkaz na jeho "portrét":
   http://a.disquscdn.com/uploads/mediaembed/images/2855/6238/original.jpg

   Smazat
  3. To bude první 11:52 kolaborant, kterému přijde povolávák. Ale zase takové idioty pindosi potřebují, ty pak verbují jako kanonfuter.

   Smazat
 11. Amerika dávno přiznala, že její blahobyt vyšel z druhé světové války. Tak proč nezahájit třetí, když z blahobytu je obrovská zadluženost. Amíci vlítli do Iráku, jež "sedí" na ropě, kvůli zbraním hromadného ničení, které tam nenašli. Vlítli do Afganistánu, který "sedí" na nerostným bohatství. Sesadili Kadáffího, který neměl zájem obchodovat v dolarech...Před dvěma lety EU začala jednat o vstupu Ukrajiny a Evropa jednala s Ruskem o obchodní spolupráci, v době, kdy se provalila aféra odposlechů evropské elity USA...a najednou byl Majdan. Naštětsí na Ukrajině lidé nechtějí bojovat, chtěj žít. Syrie je dalším kamínkem mozaiky zájmu Američanů destabilizovat Evropu. EU by měla přehodnotit priority a postavit konečně svojí silnou armádu k obraně EU. Nejsem ani pro USA ani pro RF. Naše místo je v Evropě a Evropa by se měla již chovat skutečně nezávisle, jako silný hráč.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Evropa nikdy nebyla, není a nebude jednotná. Jít proti tomu faktu této danosti je marná snaha. Čím dříve to VŠICHNI pochopí, tím líp.

   Smazat
  2. 12:12

   Jen doplním, co bylo dalším důvodem pro napadení Íráku - návrat ropných rafinerií rodině (klanu) Bushů, které jim byly vyvlastněny bez náhrady Husajnem a co bylo asi ještě horší je, že Husajn chtěl začít obchodovat ropu v Eurech a nebo v jiné měně - v U.S. dolarech už ne. A Afghánistán ? Tam, kdo si trošku všiml, tak za války vzrostl podíl výroby opia na nejvíce na světě. Kaddáfí byl dobrým spojencem pro všechny, jenže hrozilo, že se svou politikou, kdy občané Libye měli vše zdarma a vzdělání na relativně vysoké úrovni - nakazí i ostatní africké země - mohl se stát sjednotitelem proti politice neokolonialismu.

   Smazat
 12. Pokud budeme mluvit o Erdoganovém úsilí stát se osmanským vládcem,tak je jasné,že si potřebuje podmanit Sýrii a to mu překazil Putin.Dokud se tam Rusko neangažovalo,tak se Erdogan usmíval,tvrdil jaký jsou přátelé a najednou konec,takže se jen přetvařoval.Zřejmě,pod záštitou NATO,to bude hrozit.Pokud by to USA nehrálo do karet a měli zájem na zklidnění situace na BV,tak mají páky Erdogana zastavit,jinak dávají najevo,že jim to vyhovuje.

  OdpovědětSmazat
 13. Jen mě napadá,že Američané zabili dvě mouchy jednou ranou.Znepřátelili Turecko s Ruskem,překazili společné obchodování,takže Turci musí obchodovat s USA.

  OdpovědětSmazat
 14. Problém je v tom, že si chtěl kus Sýrie (zejména ten s ropou) přivlastnit nejenom Erdogan, ale v závětří číhá i Izrael, protože mu už jenom syrské Golany stále nestačej, chtěl by další území. Obrovský problém je v tom, že USA neřídí Obama, ale židé, rodinní příslušníci těch izraelských. A kruh se nám zase uzavřel a můžeme si akorát tak položit otázku, jestli v F-16 seděl Izraelec nebo Američan. Turek to rozhodně nebyl, armádu Erdogan nemá v rukách a hned by se to vyneslo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím.
   Jen si myslím,že si chtěli celou Sýrii přivlastnit.jde jen o to,kdo by dostal větší podíl.Teď nám ukázali,jak jde sestřelit i dopravní letadlo.
   Žádný BUK,stačí takováto raketa,nebo dvě.
   zemedelec.

   Smazat
  2. 13.23 a 16:28
   Turci bojují věčný boj s Kurdy, už od dob Osmanské říše, kdy Kurdové přišli de facto o své území. Ropa je až na dalším místě. A Rusové s Assadem slíbili na území Sýrie území s takovou autonomií jako například Čečensko. A to je pro Turky něco nepřijatelného, protože i na opačné straně hranice (u sebe) mají s Kurdy potíže. Izrael si sice brousí zuby na nějaké území, ale rozhodně ne tak daleko od svých hranic - "Kurdistán" je i pro Izrael přece jen dost z ruky.

   Samozřejmě že se letadlo dá sestřelit mnoha způsoby, ale dopravní a v 9 km výšky a nebo ještě výše ? Na to by byla potřeba stíhačka, která by tu raketu vynesla výše, navíc by pak mohla být "viděna" na radarech protivzdušné obrany. A každá munice má své typické prvky, pro které je zjistitelná. Ani MH 17 na Ukrajině, ale ani A-321 nad Sinají nebyly sestřeleny raketami vzduch-vzduch.

   Smazat
 15. Tak už je to tady. Erdogan se omluvil za sestřel a vyjádřil lítost. Doufám, že tomu parchantovi křivému Rusové neuvěří ani slovo. Stejně jako těm, kdo to zosnovali. Taurus

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naopak, jsem si naprosto jistý, že nastrčenému Erdoganovi Rusko odpustí, protože tentokrát se bude muset omluvit minimálně Stoltenberg i se svým nadřízeným.

   Smazat
 16. To nebyl výprask. ale jen zákeřná předem neočekávatelná facka. Ale výprask, ten přijde teď a Turka to bude hodně bolet...však už začíná pištět strachem.

  OdpovědětSmazat
 17. I zde je možná odpověď, proč musel být sestřelen SU 24,na druhou stranu to však vyvolává další otázky. Zkuste si přečíst.

  http://rusvesna.su/news/1448747684


  Pokud dokázala SU 24 zcela paralyzovat "Kůka" v Černém moři, tak musela být vybavena dost dobrou elektronikou na rušení a nástroji na zarušení infra zaměřovačů, kterými "Kůk" disponuje a tedy v Sýrii asi ty letouny tímto vybaveny nejsou. Tak si "někdo" potřeboval vyzkoušet, jestli půjde SU 24 nějak sestřelit jinak.

  OdpovědětSmazat
 18. A ti Rusové si nebudou dávat pozor a nebudou. Je jasné, že zrovna taková "chybička" se mohla přihodit u Tureckých hranic.

  http://rusvesna.su/news/1448800766

  OdpovědětSmazat
 19. Drobné upřesnění.
  Podle místa zásahu a místa dopadu lze předpokládat že s největší pravděpodobností hraničící s jistotou ruský bombardér si to skutečně "střihnul" přes nejjižnější výběžek Turecka a turecký vzdušný prostor de jure skutečně narušil. Avšak jeho dráha letu zjevně nemohla pro Turecko představovat žádné bezpečnostní riziko ospravedlňující takovýto nepřiměřený zákrok...
  zdr.
  JiB

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.