Reklama

čtvrtek 12. listopadu 2015

Oranžový SchwarzenbergLubomír Man
12. 11. 2015                                                
Dvě slova a každý ví, o koho kráčí. Ano, o tvůrce naší zahraniční politiky – a pokud by se to někomu zdálo nadnesené – tak tedy aspoň o člověka, který za tu politiku zodpovídá. V době před posledními parlamentními volbami patřil k nejrozhodnějším odpůrcům amerického radaru v Brdech, a jeho zaujetí v této záležitosti přimělo dost lidí dumat nad tím, že není možná zas až tak moc šedá myš, za jakou ho kdysi kdosi označil. 

Dvě slova a každý ví, o koho kráčí. Ano, o tvůrce naší zahraniční politiky – a pokud by se to někomu zdálo nadnesené – tak tedy aspoň o člověka, který za tu politiku zodpovídá. V době před posledními parlamentními volbami patřil k nejrozhodnějším odpůrcům amerického radaru v Brdech, a jeho zaujetí v této záležitosti přimělo dost lidí dumat nad tím, že není možná zas až tak moc šedá myš, za jakou ho kdysi kdosi označil. Je dokonce možné, že právě jeho lítostivé hořekování nad naším osudem – kdyby bílá koule nad brdskými lesy skutečně zasvítila – přihrál sociální demokracii oněch pár tisíc hlasů, o které se jí ve volbách roku 2013 podařilo nad svými soupeři vyhrát.

Říkalo se (a možná to říkal jen on sám a nějak se to rozšířilo), že je odborníkem na zahraničně-politické otázky, takže jej jmenovali stínovým ministrem zahraničí strany ČSD – nu a po vítězných volbách vstoupil coby nový a řádně zvolený ministr zahraničních věcí ČR do Černínského paláce. Když ho ten památný první den v úřadě provázeli chodbami obrovité budovy nad Prahou, cítil nade vše hrdost nad tím, že to dokázal a že od dnešního dne je nejvyšším pánem nejen téhle budovy, táhnoucí se od vidím až téměř k nevidím, ale i zástupů lidí, kteří v té budově pracují. A nejen v té budově, ale i ve stovkách českých vyslanectví, generálních a honorárních konzulátů, stálých misí a českých center po celém světě, a tedy diplomatickou sítí, nad kterou slunce nikdy nezapadá. A všichni ti lidé ve spoustě těch úřadů mu teď budou poklonkovat a dělat, co mu jen na očích zahlédnou. Probohaživého, komu se něco takového v životě podaří, bilo mu nejen za spánky, ale pulzovalo mu to celým tělem, ale pak, po několika stovkách ušlých metrů v paláci a stovkách slov, které si se svým doprovodem na své iniciační procházce Černínem vyměnil, se do toho nesmírného jasu začalo vkládat i cosi odlišného. Neznámá tíseň, možná z budoucího i dosud anonymního, jako by se nejdřív jen lehce a opatrně dotkla jeho srdce, ale vzápětí se mu začala v hrudi rozšiřovat. Co to je? vyděsil se ministr, pocítil, že se mu náhle i hůř dýchá, slyšel, jak jeho zvučný hlas začíná nabírat chraptivé tóny, a po celou dobu náhle a nečekaně zjevené nepohody bouřila do ministrova vědomí otázka, co může být její příčinou. A proč mu vytryskla z duše právě v okamžiku jeho nejvyššího triumfu? A proč přiharcovala dokonce i v nejméně žádoucím okamžiku, protože už za chvilku i se svým průvodem skončí prohlídku nevyššího patra a sjedou výtahem do poschodí prvního, kde jej v reprezentační místnosti paláce čeká přiťuknutí skleničkami s jeho novými vysokými spolupracovníky. Propánakrále, co ho to tak náhle a cize tíží?

Blížili se k výtahu a tu ho to udeřilo, jako kdyby ho někdo pleskl otevřenou dlaní do tváře. Ano, už ví, co to je. Uvědomění, že od tohoto okamžiku, chce-li si si tenhle skvostný palác a tisícihlavý úřad, který k němu patří, udržet na co nejdelší dobu, a až v něm skončí nepřipustit možnost jakékoli sestupné dráhy, ale naopak, stoupat z tohoto úřadu ještě výš, musí své dosavadní politické dráze nařídit nekompromisní čelem vzad a pochod obráceným směrem, než šel dosud. Je to těžké, mnohé to překvapí, nejvíc asi ty, kteří jeho stranu i pro její protiamerické sentimenty, jím hlásané, volili, ale - bohužel – není jiné cesty. Svět je s výjimkou Ruska a možná i Číny svět americký, s tím nikdo nehne. A americkým zůstane. A nakonec i to Rusko, v Evropě osamocené, se jednoho dne přestane stavět na zadní, a svět ovládne pax americana, ve kterém se musí najít odpovídající místo i pro něj.

Zkusil svou novou roli hned po příchodu do reprezentační místnosti. Pronesl pár vět na podporu americké politiky i pár vět odsuzujících tradiční ruskou rozpínavost – a nikdo nezaprotestoval, nikdo se nedivil, a to ministra vyhouplo zpět do skvělé nálady. Tíseň , která ho při prohlídce tak tížila, zmizela stejně rychle jak přišla, rozptylovala se po prostoru reprezentačního sálu a ztrácela ve skleněném klinkání plných pohárů i v hlaholivých hlasech mužů a chichotu dam. Svět se vrátil do původní jiskřivé podoby a ministr věděl, že pro něj od tohoto okamžiku není už žádný kotrmelec dost velký.

Potvrzoval to pak ve svém vlastním, dlouhém a dosud neskončeném tažení proti Rusku v průběhu ukrajinské krize, a ve stejném duchu se kutálí do dneška. Když se v září se v rámci visegrádské čtyřky postavil proti povinným kvótám pro přijímání uprchlíků , jak je nařizovala EU, hlasoval sice při konečném hlasování v Bruselu se Slováky a Maďary proti nim (Polsko hlasovalo pro ně) ), ale když byli odpůrci kvót v konečném zúčtováni poraženi a nepoddajní Slováci vyzvali poražené k společné žalobě povinného nesmyslu u Mezinárodního soudního dvora v Haagu, srazil náš ministr dodatečně paty a nechal bratrské Slovensko s jeho žalobou opuštěné. Anebo když před pár dny při rokování UNESCO v Paříži, zda přijat či nepřijat do organizace narkomafiánský stát Kosovo, vzniklý násílím a hlavně cizím vměšováním na historickém území našich dávných bratrů Srbů, dal české delegaci chladnokrevně pokyn pro přijetí. Kosovu to sice nepomohlo, protože totožně hlasovaly jen nejvazalštější státy USA, což na přijetí nestačilo, ale ministr si i tak zamnul prsty. Měl v kapse další potřebný bod.

Získali jsme tenhle bod hanby společně s ministrem samozřejmě i my všichni jako národ a tedy i každý z nás jednotlivě. Ale buďme na chvíli upřímní.Vadí nám to vůbec ještě? Či už ne? Jako to nevadí ministrovi? A vlastně i celé vládě?

53 komentářů :

 1. No mně to tedy vadí. A že je Zaorálek zmetek bylo jasné dávno před volbami! Lhal VŽDYCKY!

  OdpovědětSmazat
 2. Zadolárek a ČSSD, kdysi dávno sociální demokrati, teď už pouze „demokrati“... Podělaná stranička.

  OdpovědětSmazat
 3. Socani jsou opravdu to nejhnusnější a nejpodlejší, co česká politická scéna nabízí. Je z nich do slova a do písmene na blití.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přidal bych černokabátníky.

   Smazat
  2. Jo, to jsou taky pěkný hnusáci.

   Smazat
  3. Nezapomenme na pana ANO,BUDE LÍP,který investoval stamiliony,aby se dostal do Parlamentu,tam tvrdil,že kvůli tomu,že ODS kradla po milionech,ale ten oligarcha, nyní sám zastupuje ŘIŠI ZLA a souhlasi s okrádanim svých voličů po stamiliardách prostřednictvím ČNB. Nechce JAKO FINANCMAJSTR doporučit presidentovi,aby guvernéra toho spolku zlodějů zachránil vyhozením na ulici,než ho občané postaví před soud jako vykradače jejich úspor a snižováni jejich platů.

   Smazat
  4. Můj děda neměl rád komunisty ale tvrdil, že už za I. republiky, byli socdemáci daleko větší svině než oni. Falešní podrazáci, na které se nedalo spolehnout. Tak, že dnes nic nového pod sluncem.

   Smazat
  5. 5:14 - já se teda pana ANO BUDE LÍP nechci zastávat, ale pokud vím, tak financministr nemá na guvernéra čnb žádný vliv, naštěstí. Může sice doporučovat komu chce co chce, ale to je asi tak vše, co v otázce guvernéra čnb může dělat. Petr

   Smazat
 4. Vůbec nechápu, že se ti socanští zmetci nebojí božích mlýnů! Nebo nemají vůbec žádné svědomí a jsou bez duše?

  OdpovědětSmazat
 5. Zaorálek...,dokud byl jen poslanec za ČSSD,nebo předseda parlamentu ČR,tak takové hovado nebyl....něčím ho asi zlomili a úplně "překalibrovali",ke škodě nejen jeho strany,ale i všch občanů ČR...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak říkal jeden můj kolega. "Dej volovi moc a uvidíš moc".

   Smazat
  2. Moc korumpuje. Absolutní absolutně.

   Smazat
  3. Mně se jeví celé směřování ČSSD jako poněkud „překalibrované“ směrem od skutečných zájmů republiky, nevidím u nich jedinou osobnost s jasnou vizí, schopnou zaujmout občany. Populismem si nahrávají jen hlasy a dál než na svoje volební období nevidí, co je horší, nejspíš je jim budoucnost lhostejná. Smutný konec jednoho hnutí .

   Smazat
  4. Všichni kvalitní socdem politici už tuto podlou stranu dávno opustili, protože byli podváděni zneuctíváni a zněmožňováni těma zmetkama, které drží ČSSD v pazourech už od dob Špidly - ten tohle podlé politikaření a křivárny zavedl a k tomu si vybíral "vhodné" lidi.

   Smazat
  5. Nevidím důvod, proč by nemohlo být Kosovo v UNESCO, a proč z USA dělat nepřítele.

   Smazat
  6. Pro 9.22 : Nejspíš jste slepý a hluchý !!

   Smazat
 6. Omyl, kolego 22:13: hovadem byl Zaorálek vždy! Opravdu.

  OdpovědětSmazat
 7. Politika ČSSD - církevní restituce, podpora kyjevského puče a fašistů potlačujících násilím lid Donbasu, podpora imperialistických válek v zájmu zisku nadnárodních korporací, bratříčkování s oligarchy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. - podpora bruselské diktatury.

   Smazat
  2. sociální demokraci je stejná jako před sto lety, stačilo by si přečíst dnes prakticky zakázaného Lenina, co o socdem napsal, není divu, že právě tato strana se nejvíce zasloužila i o start první světové války

   Smazat
 8. Zatím jen na okraj: Stejně jako autor jsem takříkajíc také ze staré školy, ale jistě nejen proto nechápu, jak může někdo odeslat takovýhle ad hominem traktát, který si po sobě ani nepřečte. Sto let sem, sto let tam, hlavně, že víme, kdo za to může. Nazdar

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V honbě za pokladem lidé postupně ztrácí všechny smysly.

   Smazat
 9. Právě takovéhle pamflety, sepisované ku zviditelnění neviditelných autorů, škodí Nové republice nejvíce. S lítostí konstatuji, že po letech se ocitám ve stejné situaci, jako kdysi s Blisty. Když už se urodí zajímavý a podnětný příspěvek, a pokusím se ho nabídnout někomu z přátel, vrátí se mi jako bumerang s poukazem, že do takovéhle společnosti chodit nebude. Bohužel musím souhlasit, že na nově příchozího čtenáře působí NR opravdu jako klub přesvědčených, čím dál arogantnějších, čtenářů - diskutérů. Píšu jako občan, ne jako nějaký dotčený volič nebo příznivec. Zaorálek jako osoba mě nezajímá. Tenhle článek jiný účel nemá, než zavděčit se. Komu vlastně? Ví autor aspoň to? Co to je politika, zjevně neví. Nazdar

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jestliže většina lidí vidí pana Zaorálka naprosto jasně, asi to bude tím, že něco dělá špatně. Asi před 30 lety jsem své manželce řekl v debatě o lidech vyloučených v KSČ a poté různě šikanovaných, že když se kácí les...(znáte to). Dodnes mě mrzí, že jsem se zachoval jako debil. Celá ta doba byla plná nesmyslných rozhodnutí a já jsem tenkrát jedno z nich podpořil. Zaorálek se do mé mysli nesmazatelně vryl jiným výrokem. Stál tehdy před nějakým obrázkem Majdanu a na poznámku redaktora ČT, že převzetí moci v Kijevě nebylo v souladu se zákony a demokracií, prohlásil že když se dělá revoluce, nemůže se nikdo zabývat malichernostmi (přesné znění si už nepamatuji). Takže vlastně jen tak ležérně potvrdil dvě důležité věci - že to byl puč, ale že my ho podporujeme. Dodnes mu to mám za zlé. Od té doby se dopustil ještě mnoha podobných kopanců, ale jede v linii lokaje amerického velvyslanectví v Praze, takže si myslí, že je nad lidmi, nad stranami, nad národem. Jenže on mu to dá za nějakou dobu národ sežrat. Zase budou volby a s neschopnými a všehoschopnými to může ČSSD zabalit. Voliči jsou sice dost zabednění a manipulovatelní, ale úplně všecko také nezbaští. Dobře mu tak.

   Smazat
  2. Politika je i o tom, aby uměl politik své kroky vysvětlit svým voličům. Problém je v tom, že se západ chytil do vlastní pasti. Nejde hodnotit dvě stejné události naprosto odlišně. Pokud separatistické choutky Kosovských Albánců západ vyhodnotil, jako spravedlivé právo národa na sebeurčení a neváhal jej podpořit "humanitárním" bombardováním bez mandátu OSN, nemohou to samé upřít ubyvatelům Krymu, byť s podporou "zelených mužíků". A za této situace pak politikům nezbývá, než začít mluvit pravdu.Jinak budou vypadat jako pitomci i v očích těch největších hlupáků.

   Smazat
  3. Zaorálek jako osoba vás nezajímá - mě také ne. Mě zajímá zahraniční politika ČSSD - a ta je (mírně řečeno) chucpe. Ostatně její celková neoliberální politika taky. Že sem vaši známí nepáchnou - jejich věc. Mně se NR líbí že je kritická a jasně vyprofilovaná a nesnaží se (rozpliznout jako ČSSD) "zavděčit všem" (hlavně nejmocnějším - takových je dost a dost - tam si mohou vaši známí vybírat).

   Smazat
  4. Česká zahraniční politika ČSSD není ani tak chucpe,jako spíš "košer"....a právě proto je tak odpudívá a nevhodná k požití,ani použití...

   Smazat
  5. Hele, ty NAZDARE 22:59, už jsem si tě všiml dávno - v podstatě tady pořád otravuješ a nesmyslně hájíš české levičáky, kteří jimi de facto ale vůbec nejsou. Proč sem teda lezeš, když jsme pro tebe a tvé přátele všichni zdejší diskutéři a někdy i autoři "fuj". Jdi si na své oblíbené pseudolevičácké weby, kde říkají přesně takové kraviny, které se tobě a tvým přátelům budou zamlouvat. Tady na NR se říká a píše pravda a ne KOREKTNÍ pseudolevičácké hemzy, kterými je tak zatížena ČSSD a ty také... ale hlavně, že ty víš - na rozdíl od zdejších diskutérů - co je to politika, viď, NAZDARE!

   Smazat
  6. Jo a Zaorálek by tě NAZDARE zajímat měl, protože momentálně to je ministr zahraničí naší země a to, co kvákne, se týká i tebe - ale tobě to asi zjevně nevadí. Navíc tento článek pana Mana není žádný pamflet, ale konstatování faktů a to, že se přepsal v datu není nic hrůzostrašného. A ty - jako stará škola - jak sám sebe charakterizuješ někde výše, bys neměl být tak malicherný a moralistní. Jdi se už vycpat s těmi levity, které kážeš zdejším čtenářům!

   Smazat
 10. Když se blbec rozčiluje, udělali jste něco velice dobře.

  OdpovědětSmazat
 11. Vždy když je mi ze socanů špatně, tak si řeknu kdo jiný z parlamentních stran nám důchodcům zajistí lepší sociální postavení ve společnosti. Pak ale prozřu a zjistím, že socani ani náhodou. Tak proč je volit? Jsou horší než černoprdelníci. Takže asi nikoho. A zase ta depka.
  Fugas5

  OdpovědětSmazat
 12. Není obtížné přijít na to, proč vznikají romány, ve kterých se cestuje na jiné planety do jiných civilizací.

  OdpovědětSmazat
 13. Dědek dřímeček, opět perlil, víc v odkazu:

  http://aeronet.cz/news/mafra-zahajila-kampan-podle-not-neziskovky-refugees-welcome-vyzyva-k-nove-volbe-prezidenta-nanecisto-schwarzenberg-navrhoval-aby-ceske-domacnosti-prijaly-pul-milionu-uprchliku/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ale už to tady někdo někde upřesňoval, že Schwarzenberg tím myslel nearabské obyvatele na území dnešního Izraele, ti se připravují na pravděpodobnou budoucnost, že je arabáci převálcují

   Smazat
 14. Stydím se za svou vládu. A to již 25 let. Čtvrt století dělají české vlády, a že jich už bylo, kroky, na které nejsem a nemůžu být hrdý. Někdy jsou to kroky diletantské, jindy do očí bijící prospěchářství a v neposlední řadě dobrovolná servilita. Ve světě žije spousta porobených národů. Ale jenom málo těch, kteří si sami nasadí chomout otrokářovo káry. Spousta národů žije pod útlakem silnějšího, kdy podlehly hrubé síle. Ale jenom několik, kteří do útlaku sami vlezly a dobrovolně se mu podřídily.

  OdpovědětSmazat
 15. Už nikdy nevolit ČSSD, chce to tu založit novou levici, já jsem to napsal Humlovi, jak se na toto, co vyvádí ČSSD, může dívat. Tato strana je řízena od a zpod Śapita, až přiliš mnoho sionistů je u této strany ted´ na čele, a to je ten problém, proč patří náš stát ted´ k nejpodlézavějším k USA. Je to jako za KSČ, sestaví se návrh na kandidáty do vlády a běží se (místno na český ústřední výbor) na US Embassy v Praze a tam se ten seznam "doladí". Někdo se vyškrtne a někdo se připíše, aby na těch klíčových ministerstvech (zahraničí, vnitra a obrany) seděli ti, co jsou zapsání v seznamu CIA. Ale po pravdě, oni ANO a KDU chodí na stejný úřad s podobným usopleným papírkem v ruce. U ano je tím agentem Stropnický.

  OdpovědětSmazat
 16. Nějak se tato debata stočila směrem na Zadolárka i když se ho nezastávám je to hajzl jak má vypadat .Článek přece byl o nedostudovaném Kchárlovi spáči z Nepomuku . Tohoto škůdce by měli Češi hnát svinským krokem tam odkud ho k nám přitáhl pseudo humanista Havel . Většině ovčanů to ale asi nevadí . Kchárla volí už 25 let anebo dovolí to aby byl zvolen .Dokonce ho hodně lidí chtělo zvolit prezidentem .Něco to o tomto národu vypovídá .Nezdá se Vám to ani náhodou ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdepak - mě se zdá že článek je o tom, že zahraniční politika ČR za TOP bilderberskýho ministra zahraničí Schwarzenberka je némlich to samý co zahraniční politika za "sociálního demokraDa" Zadolárka.

   Smazat
  2. Tak to jste to nepochopil, byl o Zaorálkovi, který je oranžovám Karlem.

   Smazat
 17. Ten knížecí debil a jeho havloidní podržtašky to mají spočítaný....až se chrápající geront neprobudí,rozpadnou se i bez cizí pomoci!


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:50 - rozpadu TOP09 zatím nic nenasvědčuje, resp. já si ničeho podobného zatím nevšiml. Pokud mohu sledovat, tak se postupně rozpadá Babišovo ANO, což se ostatně předpokládalo.
   pp

   Smazat
  2. to je fakt, ANO se rozpadne na dvě části: YES a NO

   Smazat
 18. Na Zaorálkovi se prezentuje historický stav ČSSD. Něco jiního říkat a něco jiného dělat. Na ČSSD už je sociální snad jen název a lidé kteří volí ČSSD jsou hodně naivní. Bohužel komunisti nejsou alternativou, protože beze slova akceptovali a smířili se s vládou korporátů a kapitalismu. Levice je v krizi,v jaké ještě nikdy nebyla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. zkuste si vyhledat Leninovu definici sociální demokracie, po stu letech platí i nadále

   Smazat
  2. Dej nějaký nápad , co by komunisti měli dělat !!??

   Smazat
  3. 18:22 komunisti to asi vědí a agenti si to můžou nastudovat (nemyslím v těžko dostupných sebraných spisech Lenina, ale v v lehko dostupných sebraných přepisech telefonních nebo prostorových odposlechů)

   Smazat
 19. Zaorálek je velké zklamání. Promrhal očekávání, že napraví zhoubnou zahraniční politiku Schwarzenbergera, ale podlehl jeho týmu v Černínském paláci a v našem diplomatickém sboru který zdědil, zhlédl se naplno v bruselských salónech a dělal vše, aby se tam zalíbil a tím i ve Washingtonu, kde měl zpočátku špatnou pověst. teď už si ji tam napravil. Napravil jedině ten nesmyslný koncept Česka jako největšího světového bojovníka za lidská práva, např. na Kubě, až jsme tam po otočce USA dopadli jakou ti mouřeníni. Zdiskreditoval se ale fanatickou podporou převratu na Ukrajině a jako hlasatel protiruských sankcí, až se pro budoucí vztahy s Ruskem diskvalifikoval. S uprchlíky to teď jen papouškuje. Nejraději by byl denně v TV, pořád by něco komentoval a natřásá se pořád jak holub. Místo chování šéfa diplomacie, který musí vážit každé slovo, se z něho stal takový žvanil. Socdem která ho vynesla až nahoru už spíše škodí..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale to není jen chvilkové osobní selhání jednoho z nich. Ten ministr (jméno raději zapomínám) je členem partaje, která má ve vedoucí státní funkci svého premiéra, je obklopen poradci ...
   Choroba té partaje, co se snad má i za levicovou, je mnohem hlubší. Kdepak chřipka! ...

   Smazat
 20. Narozdíl od politické pravice, která ani nezastírá, že obhajuje zájmy těch horních, ta soc.-dem. se zpravidla tváří, že jakože hájí zájmy těch dole.
  Když však přijde na "lámání chleba", zrazuje. Na to se po více než 100letých zkušenostech dá i vsadit! Je to tutovka.

  OdpovědětSmazat
 21. Ministerstvo zahraničních věcí je ovládano židovskou lobby, kdybyste znali počet židovských diplomatů ve srovnání s ostatními, velmi byste se divili. Židovský původ je jedna z tichým podmínek pro vstup do diplomatického sboru. Když byli prezidentské volby, tak 80% na zahraničních zastoupeních, to je konzuláty a velvyslanectví volili Schwarzenberga. Takže Zaorálek, jako lidská stoka zapadl do svého prostředí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ale to je přece přesně podle amerického vzoru, tak je to spravne, tak to má byť

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.