Reklama

čtvrtek 5. listopadu 2015

Požadujeme referendum nikoliv pouze konzultativní, ale imperativní!

Ogňan Tuleškov
5. 11. 2015  České národní listy

Ústava České republiky v Čl. 2 uvádí: „Lid je zdrojem veškeré státní moci: vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní (odstavec 1). Ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo.“ (odstavec 2)


Již od roku 1992 lid čeká na možnost, aby mohl vykonávat svou moc přímo. Naši zákonodárci příliš nepospíchají. A tak lid dále čeká na svou příležitost. Léta se mluví o ústavním zákonu o referendu. Ale právě jenom mluví. Když snad v současnosti by se mohl, po 23 letech, narodit, pak zákonodárci se snaží referendum zatížit takovými podmínkami, které by ho ze značné části znemožňovaly. Co kdyby lid rozhodl jinak, než zákonodárci předpokládají a chtějí? Instituty přímé demokracie jsou v současnosti obzvlášť významné. Roste nesoulad mezi „zástupci lidu“, poslanci a senátory na jedné straně a lidem, občany republiky na druhé. Dokonce se zdá, že naši zastupitelé v zákonodárných sborech, zastávají nejednou stanoviska, která jsou viditelně rozporná s přáním lidu. Ač mají hájit naše zájmy, nečiní tak vždy, právě naopak. Otázkou pak je, proč tak činí? Jsou závislí, částečně či více, na některých vnějších silách, nebo jsou tak nestateční, že se nedovedou, bojí se, za zájmy republiky a jejího lidu postavit. Ať je to tak či onak, výsledek je stejný. Republika zapláče. Současný stranický systém, stejně tak jak hierarchie jednotlivých politických stran, prochází již delší dobu krizí. Strany a její vůdcové se stávají stále méně důvěryhodnými. Sliby se slibují a blázni se radují. Tyto a další důvody vyžadují i provedení určitých změn v samotném systému zastupitelské demokracie.
Lid má právo vykonávat státní moc přímo. Ústavní zákon o referendu by neměl lid svazovat řadou téměř neskutečných podmínek. Demokracie zastupitelská lid republiky nejednou zklamala. Připomeňme si např. nedávný zákon o církevních restitucích. V současné době roste zklamání z Evropské unie. Lid by měl proto přímo rozhodnout, zda v EU hodláme být i nadále nebo z ní máme vystoupit. Rovněž tak roste nespokojenost s našim členstvím v NATO. O tom, zda v této organizaci setrváme nebo ji opustíme, by měl rozhodnout lid též přímo. I v některých vnitřních otázkách by měl lid uplatnit svou bezprostřední vůli. A tak referendům imperativní může být jedním z léků na nemoci zastupitelské demokracie.

Referendum, které má pouze konzultativní charakter, vkládá vlastní rozhodnutí do rukou zákonodárců, kteří doporučením lidu se mohou řídit, pokud uznají sami za vhodné. Naše ústava však mluví o tom, že, pokud ústavní zákon tak stanoví, lid vykonává státní moc přímo. Této dikci, jak jsem přesvědčen, odpovídá nikoliv referendum konzultativní, ale referendum imperativní. Jeho rozhodnutí musí zákonodárný sbor bez dalšího plně respektovat, sklonit se před jeho výsledkem, poněvadž svrchovaný lid tak rozhodl.

Do nekonečna nelze rozhodovat tak, aby vlk se nažral a koza zůstala celá. Svrchovaný lid této republiky se v současnosti naléhavě hlásí o své právo vykonávat státní moc i přímo, jak zakotvuje ústava. Je jen otázkou času, kdy získá právo přímo rozhodovat, autoritativně promlouvat ve věcech zásadní důležitosti.


29 komentářů :

 1. Mohl by někdo zjistit a poskytnout e-mailové adresy všech poslanců a senátorů ve sněmovně i v senátu? Potom je nutné dnes a denně tyto lidi bombardovat tímto požadavkem aby nestíhali toto ani mazat.Když jim denně přijde tisíce e-malů snad se potom chytnou za nos, až uvidí jak jsou lidé nasraní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím jestli toto bombardování bude něco platné . Mají totiž hroší kůži . Určitě si poradí tak aby tyto maily nemuseli číst . Defenstrace je účinnější .

   Smazat
  2. Mají nás v paži. Jednou by takový mejl přečetli a pak by nechávali padat do spamu. Je řešení? Odpovězte si sami.

   Smazat
  3. Lepší by bylo VEŘEJNĚ PUBLIKOVAT jejich farizejská jednání. Ergo co slibovali a opak dělali....

   Smazat
 2. Pochopitelně že návrh Dienstbierův je jako vládní zcela bezzubý, zatímco návrhy Aliance a partají podporujících přímou demokracii jsou plně imperativní. Prosazuji široké pojetí referenda jako zásadního ústavního práva občanů k prosazení své svobodné vůle. Pracujeme na nové Ústavě v tomto duchu.

  OdpovědětSmazat
 3. Zapojte zdravý rozum, je u nás pár imigrantů a i ti odejdou. Vláda jejich příchod nepreferuje, tak proti čemu chcete pořád bojovat? Jak může být referendum škodlivé, ukazují poslední prezidentské volby. Lidmi bez rozhledu bude vybráno to nejstupidnější řešení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tedy, pokud vás to uklidní, tak vás mohu ubezpečit, že on už nám to tady všem před každým referendem ten gauleiter z US ambasády objasní, jak hlasovat, abychom pokaždé nešlápli do hovna. Je poučen z prezidentských voleb.
   Při kterých nás zcela jistě podcenil. A tak jsme hlasovali podle svého. A podle toho to - naštěstí - i dopadlo.

   Smazat
  2. Jasně. Zatímco lidi s rozhledem jako ty, nám to tady už skoro 26 kurví.

   Smazat
  3. Pán /a 9:13 /musí být vekÿ optimista až provokater,když žádà zdejší čtenáře o zapojení zdravého rozumu.Stačí číst diskusi a je jasné,že zapojit zdravý rozum by se rovnalo zàzraku.

   Smazat
 4. V tom vlastně není mezi politiky rozdílu. Odleva doprava (snad s čestnou výjimkou Okamury, který ale o svou partaj přišel, se obecného (a závazně imperativního) referenda obávají jako čert kříže.
  Slov o demokracii mají jinak plnou hubu. Ani v poledne a o svátcích s tím nepřestávají. Ale jak na ni má doopravdy dojít, je jim nebezpečná.
  No nic. Ukazují nám jen to, jak o nás smýšlejí.
  Však taky budou volby! A po čase to budeme zas my, kdo jim vystavíme účtenku ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Opluštile, Váš výrok „snad s čestnou výjimkou Okamury, který ale o svou partaj přišel“ je trochu zkreslující. Zmínil jste jednu záležitost z politického života pana Okamury stylem, jako kdyby tím zmizel z politické scény. Mj., Vámi zmiňovaná záležitost ukazuje, jak hodně, p. Okamura mocným vadí. On je jediným stoupencem přímé demokracie, kterému se podařilo dostat do parlamentu.
   Za dva roky budou volby a nepochybuji, že se jich p. Okamura se svou SPD, zúčastní. Podle mého, on stále zůstává nejschůdnější cestou, jak se k tomu referendu a odvolatelnosti politiků, dostat. P.K.

   Smazat
 5. Volby nic nevyřeší! Opět se najde dost trotlů volících současné "kádry" parlamentu!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale vyřeší. Jistěže vyřeší. Zkus konečně volit KSČM a uvidíš. Nebo snad, že by ses bál to i na ty 4 roky zkusit? Taky posraný?

   Smazat
 6. Volby nic nezmění. Kdyby ano, byly by zrušeny jako třeba ve Švédsku. Starých lidí, co pamatují klidnou a spokojenou dobu před rokem 89, ubývá a mládež je pokřivená dobou a úrovní našeho už zcela padlého školství. Mladí muži nám jsou k ničemu, protože se neumí postarat sami o sebe natož o nějaký stát. Drží se máminých sukní, dokud mámy neumřou. Chybí jim vojna, která, jak se říkalo, z kluka chlapa udělá. Celá společnost je shnilá, netečná, stále se vymlouvající na komunisty. Je to vidět na účasti na manifestacích. A dnes se jedná už opravdu o podstatu bytí nás všech. A přesto to nikoho nezajímá. Velká spousta lidí si myslí, že když nepůjde volit, že JIM !! to natře. Že to natřou sami sobě jim nedochází. Ale v hospodách pak vše kritizovat, to by jim šlo. Velká část lidí stále ještě slepě věří ČT a nechá se manipulovat, protože vlastní přemýšlení bolí. Podvratné úsilí různých neziskovek nikomu nevadí, mnozí na nich i parazitují. Pojem jako třeba "VLAST" se už nenosí. Zkrátka jsme stádo ovcí, na které stačí jeden bača s dlouhým bičem. Naši předci, kteří bojovali za Českou Zem, za to, aby zde byla úřední řeč Čeština, se musí v hrobě otáčet. Všichni hltají v Tv nemocnici v růžové zahradě a jiné podobné brakové umění, hrají podbízivé hry na počítačích, nevytáhnou kvůli tomu zadky z domu, jen aby jim něco neuniklo, a co se děje kolem nich je nezajímá. Až jim jednou vtrhne do domu Arab s nožem, tak budou čučet jako debilové. Dokud se včas neprobudíme, tak nás žádné volby nezachrání. Jinak nastává čas aby Český národ zmizel v hlubinách času.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bingo 10:57 ! Přesný popis dnešního stavu této společnosti . A nikdo tento marasmus už nenapraví , protože ti kteří chtějí a mohli by to zvládnout tak šanci nedostanou . Ovčané ve volbách zvolí ty stejné parchanty jak se to děje už dlouhých 25 let . Všechno to v budoucnu vyřeší musulmani . Právo šaria bude platit pro všechny a tedy i pro politiky kterým jsou současné zákony ukradené .

   Smazat
  2. Před posledníma volbama jsem se ptal děcek, koho budou jako volit: Nikoho, nás nějaká politika nezajímá" odpověděli mezi nějakýma misema online her na complu. Tak co chcete.
   Kam jdeš táto? Na demonstraci proti muslimům. Na to my kašleme, máme výlet se Skautama...

   Smazat
 7. Putin dal neuvěřitelný průlomový projev, který dostal vynechanými ze západní MSM.
  Na západní Elite: Doba hrávání je u konce

  Ruský blogger chipstone shrnula nejvíce hlavní body z Putinova projevu takto:

  1. Rusko nebude nadále hrát hry a zapojovat se do jednání za oponou nad . Ale Rusko je připraveno pro vážné rozhovory a dohody, pokud jsou příznivé pro kolektivní bezpečnost, jsou založeny na spravedlnosti a vzít v úvahu zájmy obou stran.

  2. Všechny systémy globální kolektivní bezpečnosti nyní leží v troskách. K dispozici jsou již všechny mezinárodní bezpečnostní záruky vůbec. A účetní jednotka, která je zničila má název: Spojené státy americké.

  3. stavitelé Nového světového řádu selhali, staví hrad z písku. Zda je či ne nový režim bezpečnosti jakéhokoliv druhu bude být postaven, není jen rozhodnutí Ruska, ale je to rozhodnutí, které nebudou provedeny bez Ruska.

  4. Rusko upřednostňuje konzervativní přístup k zavádění inovací do společenského pořádku, ale není proti vyšetřování a projednávání takové inovace, aby zjistili, zda zavedení některý z nich by mohla být odůvodněna.

  5. Rusko nemá v úmyslu jít lovit v kalných vodách vytvořených Amerikou je stále se rozšiřující imperia US chaosu. Rusko nemá žádný zájem na budování nové impérium její vlastní (to je zbytečné, ruské výzvy spočívají v rozvoji své již obrovské území). Ani Rusko není ochotno působit jako zachránce světa, jako už v minulosti.

  6. Rusko se nebude pokoušet přeformátovat svět v její vlastní image, ale ani dovolí, aby ji někdo přeformátovat na jejich image. Rusko nebude zavírat sebe pryč od světa, ale každý, kdo se ji snaží uzavřít před světem bude mít jistotu to že sklízet smršť.

  7. Rusko nepřeje chaos šířit, nechce válku, a nemá v úmyslu spuštění jednoho. Nicméně, dnes Rusko vidí vypuknutí globální války jako téměř nevyhnutelné, je připravený pro to, a pokračuje se na to připravit. Rusko nemá to strach.

  8. Rusko nemá v úmyslu převzít aktivní roli v likvidaci těch, kteří se stále pokouší postavit svůj nový světový řád NWO", dokud jejich úsilí nezačnou narážet na klíčové zájmy Ruska. Rusko by raději o stát a dívat se na ně dát sebe tolik hrudky i jejich chudé hlavy může trvat. Ale ti, kteří se podaří přetáhnout Ruska do tohoto procesu, a to ruské zájmy budou ignorovány ti pak se bude učit skutečný význam bolesti.

  9. V její vnější, a ještě více tak, vnitřní politika, ruská síla bude spoléhat ani na elity a jejich jednání za oponou, ale na vůli lidu.

  K těmto devíti bodech bych chtěl přidat desátý:

  10. Tam je ještě šance na vybudování nového světového řádu, který bude vyhnout se světovou válku. Tento nový světový řád musí nutně patří Spojené Statesâ € ", ale může tak učinit pouze na základě stejných podmínek jako všichni ostatní: s výhradou mezinárodního práva a mezinárodních dohod; upustila od všech jednostranných opatření; při plném respektování suverenity jiných národů.

  Abych to shrnul to všechno: play-čas je pryč. Děti, dát pryč své hračky. Nyní je čas pro dospělé, aby se rozhodnutí. Rusko je připraveno pro tento účel; je svět?

  5. listopadu 2015 10:51

  ?????
  translete-google - jim stone freelance

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pěkný překlad.

   Smazat
  2. 16:48 Tak tak, výborný překlad. A o čem že to je?

   Smazat
 8. Vláda ELIT nebo vláda LIDU .... čili vláda Bank nebo vláda SCHOPNÝCH ...
  To se mi libí SPM ...

  1: PRAVDA není populismus
  2: vláda populistů je vláda LIDU

  Demokracie - je řeské slovo - demos - kratos - LID má MOC a ne elity. Tady vzniká problém pochopení celého hlavolamu - v tom případu se musíme nezbytně dostat k závěru že komunisté byla demo-kracie ..... nebo-li zajištění toho aby vláda elit byla ukončena a počal vládnout lid a ne elity - čili DEMOS - KRATOS. Elity zrodily 1 i 2 sv válku - elity Rothschildových vrahů kontrolují banky a terroristické skupiny .... Elity zrodily Ukrajinu, Jugošku etc. Elity kontrolují FED a zbankrotovaly USA .....Elity kontrolují EU - nevolení Jesuité... atd atd....

  Zbavit se Elit by znamenalo začátek vlády LIDU A PRÁVA ..... Tzn MERITO-CRACIE což je VLÁDA-SCHOPNÝCH. Asi tak jako je HOKEJOVÝ či FOTBALOVÝ tým.....

  Nemáš na to, tak se prostě do týmu nedostaneš a za Plzeň či Spartu si nezahraješ ..... konec.

  Nový systém prověrek - už i do politických stran ne jenom do vlády ..... všichni lídři musí projít DETEKTOREM LŽI a testů tak jako hokejový hráč musí projít testy se dostat do týmu podle svých výkonů ....

  A. Znárodnit ČNB je prvním krokem pak, média, korporace etc ....

  ELITY je jako mor ..... je to RAKOVINA společnosti a co se stalo po 89 je to že naše společnost byla zase INFIKOVÁNA tímto morem...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Vlastimile, mám pocit, že tou demokracií, se zaklíná každý systém. Vy jste dospěl k závěru, že „komunisté byla demokracie“, kapitalistický systém se také považuje za demokratický a v antickém Řecku, se demokracie dobře snášela i s otrokářským systémem.
   Pokud je demokracie vláda lidu, jak jste nám zanalyzoval, potom bude asi háček v tom, kdo je ten „lid“.
   V antickém Řecku to byli pouze muži, ne ženy, ne přistěhovalci, ne otroci. V reálném komunismu si užíval demokracie ten lid, který neměl jiný politický názor, než strana. Prakticky, pouze prověření členové strany, ve vyšších funkcích. No a v současném kapitalismu, tím „lidem“ nejsou fyzické, ale právnické osoby (banky, korporace), v jejichž zájmu pracují naši zastupitelé.
   Zásah lidu neurozeného (plebsu), do správy věcí veřejných, je možný referendem (plebiscitem). Přijmout zákony o referendu a odvolatelnosti politiků, trvale vyžaduje p. Okamura, se stranou SPD. P.K.

   Smazat
 9. Co se týká toho oddalování přímé demokracie - je jedna jedinná věc - VLÁDA ELIT ---

  Tzn čeká se až se vytvoří za oponou totální vláda elit a korporací a médií a policejní - pak bude možno pro ně ustanovit - přímou demokracii- protože ta pak bude totálně kontrolována tím vším co se odehrává za oponou .... jako ŠVÝCARSKO které je vládou BANK a ne přímé demokracie jak se lidé domnívají.... a jasně na to poukázalo YES vote -kdy Frank měl být podložen zlatem ..... nám bylo jasně týdny před tím zveřejněno jaký bude výsledek ... a bylo to tak jak nám informátoři pravili...

  OdpovědětSmazat
 10. Možná vás překvapím, ale přímá odvolatelnost politiků tu byla v období "teroru a totality". Právě s využitím této možnosti byli odvoláváni a následně kooptováni poslanci v roce 1989. Díky tomu proběhla obměna parlamentu legálně, podle vůle lidu. Tato možnost byla zrušena až v období "demokracie". To jsou paradoxy, co? JL

  OdpovědětSmazat
 11. * Žádný zástupce lidu nesmí svůj mandát vykonávat déle, než 2 krát za sebou.
  * Každý budoucí politik se podrobí vyšetření, jestli není psychopat nebo osoba závislá na drogách (alkohol je také droga). Jinak je z politiky navždy vyloučen.
  * volba se uskuteční přímým hlasováním za jednotlivá území.
  * Politik je zodpovědný svým voličům a pokud se zpronevěří volebním slibům, občané ho odvolají hlasováním v referendu, které není omezeno počtem hlasujících. Rozhoduje prostá většina účastnících se občanů.
  * Politik má imunitu pouze na úkony a výroky v parlamentu přednesené, ne na porušování obecných zákonů.

  OdpovědětSmazat
 12. Volby nic nezmění, ale mohli by, ono to nechce svádět všechno na politiky, ale uvědomit si vlastní chyby. Jen se podívejte na diskuzi o všeobecném referendu tady a přitom je to to nejlepší co bylo vymyšleno, ale přesto halda lidí nepřemejšlí a papouškuje hlouposti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Uvědomit si vlastní chyby,koho jste tím myslel?Když kouknou lidí na diskusi o všeobecném referendum,na bývalé černochy ve všech zastupitelstvech vč.vlády i prezidenta,tak každému s rozumema pamětí dojde,co by to přineslo!Znají své Papenheimské i největší bojovníky za referendum tj.většinou bývalé černochy a Stb-áky,vč.autora agenta Petříčka- O.Tuleškova.

   Smazat
 13. Na ovlivnění chytrých českých voličů stačí koblihy(poslední volby ANO).
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 14. Politiky nepřesvědčíte, voliče přesvědčit můžete !!!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.