Reklama

pondělí 30. listopadu 2015

Příznaky umírající společnosti

Paul Buchheit
1.12.2015  České národní listy

Zatímco Edward Snowden, Chelsea (Bradley) Manning a John Kiriakou jsou hanobeni pro odhalení důležitých informací o špehování, bombardování a mučení, muž, který konspiroval s Goldman Sachs pro získání miliard dolarů při plánovaném selhání hypotéční bubliny, byl poctěn New York University za jeho "vynikající přínosy pro společnost."

To je jeden příklad zdeformovaného myšlení, vedoucího k zániku kdysi prosperující americké společnosti. Existují i jiné známky rozpadu:


1. Instituce zákona přehlíží firemní zločiny jako "poctivé chyby"

Bohatí konzervativci protlačují agendu, který by omlouvala šéfy firem za finanční podvody, znečištění životního prostředí a další trestné činy, která by největší americké zločince považovala jen za jednoduše nezodpovědné, nebo nedbalé. Heritage Foundation se věc snaží překroutit tvrzeními, že "měli prostě nehodu proto, že byli poněkud neopatrní, že je nelze obvinit, že jednali ze zlého úmyslu".

Člověk se musí divit myslím konzervativců, jaké extrémní zlo spatřovali v obviněných lidech (kteří si zřejmě byli vědomi svých činů) : V Ohiu ženy, která se pokusila ukrást mince z fontány na nákup potravin; v Kalifornii muže, který se vloupal do kuchyně kostela , aby našel něco k jídlu; a 90-letého floridského aktivisty, který se odvážně snažil o vyživování bezdomovců .

Samozřejmě, i bez výslovné ochrany Kongresu jsou generální ředitelé zřídka voláni k odpovědnosti za své zločiny. Ani jeden výkonný manažer Wall Street nečelil stíhání za podvody prolezlou finanční krizi 2008.


2. Nezaplacené daně Top 500 firem by mohly zaplatit za práci všem nezaměstnaným Američanům

A to na dva roky průměrný plat ve výši 36 000 $, pro všech 8 000 000 nezaměstnaných.

Občané pro daňovou spravedlnost hlásí, že nejsilnější (Fortune 500) společnosti drží přes 2 biliony $ zisků offshore, aby se vyhnuly daním, které by odpovídaly více než 600 miliardám $. Naše společnost zoufale potřebuje opravu infrastruktury, ale 8 milionů potenciálních pracovních míst je drženo jako rukojmí mimo.


3. Téměř 2/3 amerických rodin si nemůže dovolit jednoduché léky zachraňující život

62 procent dotázaných Američanů uvedlo, že nemůže pokrýt 500 $ zdravotního pojištění. Pokud některý z těchto Američanů potřebuje léky proti hepatitidě od Gilead Sciences, nebo protiinfekční léky od Martin Shkreli’s , budou se muset obejít bez nich.

Studie AARP o 115 speciálních lécích zjistila, že průměrné náklady na roční léčbu na tyto předpisy překračují 50 000 $, což je třikrát více než je průměrná dávka sociálního zabezpečení. I když je pravda, že většina lidí nemusí platit plnou maloobchodní cenu léku, protože část hradí pojišťovny, v konečném důsledku jsou náklady přenášeny na spotřebitele prostřednictvím vyššího pojištění.

Farmaceutické společnosti platí distributory, aby generické léky nebyly na trhu a ony úspěšně lobují v Kongresu, aby držely Medicare mimo vyjednávání za nižší ceny léků. Tyto společnosti tvrdí, že potřebují, aby vysoké ceny zaplatily lepší léky. Ale na každý 1 $ vydaný na základní výzkum, se investuje 19 $ na propagaci a marketing.


4. Násilné zločiny klesly, vězeňská populace se zdvojnásobila

Statistiky FBI potvrzují dramatický pokles násilných trestných činů od roku 1991, přesto se počet vězňů zdvojnásobil během přibližně stejného období.

Mezitím byla trestní stíhání úředníků snížena o více než třetinu a, jak bylo uvedeno výše, šéfové firem neustále pracují s tolerancí 100% za své zločiny.


5. Jeden ze čtyř Američanů trpí duševní chorobou, počet zařízení pro duševně choré byl zredukován o 90%

Podle Národní aliance pro duševní nemoci, 25 procent dospělých mělo zkušenost s duševní chorobou v daném roce, téměř polovina populace bezdomovců jimi trpí. Přesto od roku 1970 do roku 2002 se počet veřejných psychiatrických nemocničních lůžek na obyvatele snížil z více než 200 na 100 000 obyvatel, až na 20 na 100 000 obyvatel, a státní krácení pokračuje.

To zanechává vězení jako jedinou možnost mnoha zoufalým Američanům.

Existuje společné téma uprostřed těchto příznaků společenského úpadku: super-bohatí drancují střední třídu, ze střední třídy se hromadně stává nižší třída. Přesto přetrvává mýtus, že bychom všichni měli vzhlížet s obdivem na "self-made" – ty, kteří „zbohatli vlastním přičiněním“.Copyright © 2015 NationofChange
Paul Buchheit , 24. listopadu 2015, "Informace Clearing House" –
http://www.informationclearinghouse.info/article43520.htm
Volný překlad pro České národní listy : P. Rejf

9 komentářů :

 1. Mýtus zvaný "self made man" je jedním z nejhorších a nejškodlivějších mýtů. Vzbuzuje naději, že když se budu opravdu snažit, něco získám. Současná společnost toto zdaleka neumožňuje. Skoro se přestávám divit dnešním mladým, kteří žijí sami, nezakládají rodiny a nechtějí do toho rychlíku zvaného závislost nastupovat. Vycítili, že daň, kterou by museli platit, je přespříliš vysoká, a tak se na všechno s prominutím vysrali. Stačí, když si představím, jaký život žije americké dítě ( a tento trend se přes západní Evropu rychle šíří i u nás) : můžou všechno, rodiče jim nenařežou za nevhodné chování, místo toho jen planě žvaní a bojí se, aby je někdo neobvinil, že porušují takzvaná práva dítěte. Dítě je podle mých zkušeností hluboce nešťastné, když nemá žádné pevné hranice a pravidla, která bezpodmínečně musí dodržovat. Praštěným tlachům nerozumí, metličce,která štípne, ale neublíží, rozumí okamžitě. Pak dá v první třídě pusinku své spolužačce a je na dva dny vyloučen ze školy za sexuální harašení. Zapamatuje si, že dát najevo cit a přátelství je něco nadobyčej ošklivého. Pak je vystrčen ze školy a stojí, on, průměrný člověk, tváří v tvář potřebě začít vydělávat a uplatnit se v té džungli. Můžeme se divit, že se zblázní? On který běhal v restauracích po stolech a povykoval za obdivného přihlížení rodičů i okolí, měl na všechno právo, je nyní míň než nic? Když zjistí, že nic nezná a neumí a že drahá škola je mu k ničemu, protože ho tam nic nenaučili, jen spoustu planých žvástů? Děsím se, jak rychle se u nás tohle zabydlelo. Vidím denně takové děti - v obchodech, restauracích. Jejich sebevědomí sahá do nebes, aby se tváří v tvář realitě dospělosti zhroutilo a vyústilo v patologické chování. A pitomí rodiče, kteří se tváří jako nejpokrokovější úžasňákovi, spláčou nad výsledkem. A už se nedá nic napravit, zkazili svým dětem budoucnost. Ať jsou trendy jakékoliv, selský rozum bychom si měli uchovat. Zdravím, Pavla

  OdpovědětSmazat
 2. Přesně tak, trápí mě to stejné.
  Děti tomu ještě unikly, vnoučata se do toho řítí. I nejnadanějším z nich se snažím radit: nejprve výuční list, pak školu odbornou, vysokou nakonec pokud vůbec.
  Dovede si někdo domyslet co tento vývoj udělá za dalších 10, 20 let? Já ne. Děda.

  OdpovědětSmazat
 3. Pani Pavlo (23:18) jsem American a mam Ameriku rad. Byla vuci me moc fajn a dala mi moznost docilit vse, co jsem docilit chtel .. O detech vsak nevim nic. Vim ale , ze soukrome skoly maji vysokou uroven, stejne jako technicke a odborne. (A jsou drahe !) Jinak mate pravdu ! Ty druhe jsou vetcinou liberalne levicove a bezcenne !
  HYPOTECNI BUBLINA, byla podvodne zmanipulovani neukotvenych smluv, pri koupe nemovitosti. Byla to tragedie pro mnoho rodin. Divim se vsak lidem kteri ji podepsaly a potom ztratili co nabudovali.....Dale !.Veskere leky, ktere me dr. predepise mam ZDARMA, ale protoze zadne neberu, tak nevim, jak to je s druhymi lidmi... K doktorovi MUSIM chodit pravidelne kazde 3 mesice kvuli prevenci - nevim ceho ! V pripade, ze odmitnu dostanu "pokutu" $ 40. Navsteva je zdarma. Zdravotni pojisteni mam nejlepsi na svete a plati i 3 mesice v Evrope... Napr. v Cesku... Uznavam vsak, ze mnoho lidi NEMA zadne zdravotni pojisteni a jak to delaji v pripade nemoci nevim, a je mi to jedno... Zde se kazdy stara sam o sebe...Nektere americke autority mam rad a jine vubec ne... Zemepisne je to nadherna zeme a pobaveni je zde kopec ... Je to zeme idealni pro mlade lidi, kteri maji co nabidnout a maji energii se uplatnit. Je to zeme hracek, (auta, motorky, lode atd.) Zije se zde dobre, ale jak dlouho jeste - nevim.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 4. Já ji rád nemám, hlavně pro její korporátní fašizmus, co se ohromným způsobem rozvinul. Hrstka nejbohatších lidí planety si myslí, že může všechno a to hlavně na úkor přírody a tím pádem na úkor nás všech. Kdy ti nenažranci budou mít dost? Jsem rád, že žiji v Čechách, i když už to také není co to bývalo.

  OdpovědětSmazat
 5. Taky nemám ráda Američany, alespoň ty z naší rodiny.
  Po 89 přijeli na návštěvě ke staré důchodkyni, prali 2x deně, koupali se 2x deně, topili, větrali, ječeli, bratr skákal na sestru a když dostal od babičky na p*del, šel žalovat k mamince, která jej zulíbala a řekla, že jsme divoši.
  Když jsme jí líčili život za komunistů, tak nám vynadala, že jsme nevstoupili do KSČ a neměli vyšší výplatu, ona by se té příležitosti určitě chopila, stejně jako by se po 89 za politické podpory ODS "chopila příležitosti na něčem z obecního vydělat".
  Na rozloučenou dali babičce 100 USD s pocitem, že s tím vyžije 1/2 roku. Když babička dostala vyúčtování, zbytek rodiny to musel dopatit,
  stejně jako potom za pohřeb.
  Na klimatickém foru Obama žvanil o106, kázal jak jsou USA super a nejlepší, ale zapomněl, že spotřebovávají nejvíc energii a nejvíc znečišťují životní prostředí právě oni. A to jim ještě nikdo nespočítal nevratné škody na životním prostřeí, které způsobují jejich zbraně.

  OdpovědětSmazat
 6. nuž vyjedať stôl celému svetu, tak to by šlo, že sa svet z toho dobrého v Emerice ide zblázniť - a aj z hladu, tak to nič, že zabíjanie po svete je hra pre istú garnitúru sídliacu v USA tak ... ale mi nechceme ich štýl životy, stačí nám aj ten náš, len nech ich nemusíme kŕmiť

  OdpovědětSmazat
 7. A co takový chemtrails? Ten se snad životního prostředí netýká? O tom nepadlo ani slůvko a při tom nedávno americký kongres potvrdil, že existuje a že se o žádnou vymyšlenou teorii nejedná. Ostatně to můžeme pozorovat na nebi každý z nás, kdo jsme trochu všímaví. Článek o tom je možné dohledat na portálu Svět kolem nás. Na kongresu o klimatu se pouze plká a skutek jako vždy utek. Znáte to, vlk se nažral a............

  OdpovědětSmazat
 8. USA zahájily svou existenci vyvražděním skoro všech původních obyvatel a ukradly jim celou zemi. Ekonomický rozvoj postavila na otrocké práci černochů. Nyní vysávají skoro celou planetu jak z lidských, tak přírodních zdrojů. Neváhají použít jakékoli prostředky, aby udržely svou pozici jakožto vládce světa. Pokusil se někdo spočítat kolik zabitých lidí v průběhu své existence mají na svědomí? Můžeme mít rádi takový stát? Já tedy ne. Taurus

  OdpovědětSmazat
 9. Nic proti američanům. Jsou to lidé jako jinde, jsou hodní i zlí, chytří i (s prominutím) hloupí, prostě lidé. Co z nich dělá monstra, to je systém, který je založen na "výběru vyvolených elit" které se VŽDY dostanou do vedoucích funkcí. Jen bych skromě podotknul, že řadový občan na jejich zvolení a nebo nezvolení nemá absolutně žádný vliv. O demokracii doporučuji nemluvit, protože kdyby byla skutečná demokracie, tak volební výsledky by byly zcela obrácené! PENÍZE VLÁDNOU, demokracie je jen zástěrka!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.