Reklama

středa 4. listopadu 2015

Průlom: Prezident Číny se setká s prezidentem Tchaj-wanu


4. 11. 2015  Vaše věc

V průběhu svých jednáních v Pekingu v roce 1970 let si tehdejší poradce amerického prezidenta Nixona pro otázky národní bezpečnosti Henry Kissinger při osobním rozhovoru s Mao Ce-tungem zaznamenal v poznámkách tuto větu čínského vůdce: „Tchaj-wan, to je malý problém, velký problém je svět.“

Zdá se, že čínští představitelé se touto zásadou řídí a po letech pozvolné konvergence a přibližování Číny a Tchaj-wanu se má, jak bylo nyní oznámeno, čínský prezident Si Ťin-pching sejít se svým tchajwanským protějškem.

Zdá se, že prezident Číny a vedení Číny, kteří ve svých funkcích nejsou dlouho, se rozhodli zbořit některá tabu čínské politiky předchozích let, a to nejen ve vztahu v Tchaj-wanu, ale také, jak informujeme na jiném místě, ve vztahu k Japonsku.

To je u země, která má dobrou perspektivu stát se během deseti let nejsilnější hospodářskou velmocí světa, velmi pozitivní vývoj a příslib pro atmosféru ve světě budoucností.

1 komentář :

  1. Tvrzení "To je u země, která má dobrou perspektivu stát se během deseti let nejsilnější hospodářskou velmocí světa,...".je chybné.
    Doporučuji nahlédnout do veřejných statistik CIA. I podle nich v objemu REÁLNÉ ekonomiky P.R.C. předstihla US už před několika lety (víc než třetinu HDP v US představuje "finanční sektor", což jsou, mírně řečeno, jen virtuální "hodnoty") . Nevím co bude, až se P.R.C. bude blížit US ve spotřebě per capita (na hlavu) - v dnešní struktuře by na to přírodní zdroje Země nestačily.

    OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.