Reklama

pátek 6. listopadu 2015

Rostislav Iščenko: Washington mění i rétoriku


6. 11. 2015    zdroj
Ministr zahraničí USA John Kerry učinil prohlášení, že Donbas potřebuje zvláštní status a že je nutno stahovat těžké zbraně. Jak můžeme posuzovat toto prohlášení, skutečně mění Washington přístupy nebo se vše omezí výhradně na rétoriku? Na tuto a další otázky požádaly "Aktuální komentáře" o odpověď prezidenta Centra systémové analýzy a prognózy Rostislava Iščenka.


Prohlášení Kerryho ukazuje, že Washington i mění rétoriku, i koriguje svou politiku. Jde o to, že situace v Sýrii a na Ukrajině jsou provázány, jsou to body celkové globální konfrontace. Pokud Moskva a Washington začínají nalézat kompromis ohledně Sýrie, musí být tedy nalezeny styčné body i ohledně Ukrajiny.

To jediné, co může Washington udělat, je podpora minského procesu, protože jsou do něj zapojeni jeho spojenci, kteří se z něj nechystají vystoupit, naopak, všemi prostředky jej podporují. Zde se pro Spojené státy manévrovací prostor zmenšuje. USA musí buď bojovat, nebo podporovat Minské dohody.

Můžeme očekávat nějaké pozitivní změny v souvislosti s Minskými dohodami? Doporučí Washington Kyjevu jejich plnění?

Kardinální změny nelze očekávat. Bez ohledu na to, co říkají Kerry, Lavrov, Putin, Merkelová, Hollande, má Porošenko technické možnosti nebo nemožnosti. A myslím, že ani v blízké ani ve vzdálené budoucnosti nějaké zásadní změny nenastanou, protože Ukrajina nemůže splnit podmínky z Minska. Nejpravděpodobnější je tudíž to jednání, které pozorujeme již rok, hovořit o plnění Minska, ve skutečnosti však Minsk neplnit a doufat, že "všechno se vyřeší samo."

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

38 komentářů :

 1. Tak president systémové analýzy nám oznámil, že se "všechno vyřeší samo". Velmi fundovaná analýza :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:29.
   Těžko říci, zda neumíte číst, nebo vnímat čtené...:-)).
   Iščenko jen uvedl, jak odhaduje jednání zůčastněných, on v něm nefiguruje, pouze ho komentuje, což Vám patně uniklo..
   Heriot.

   Smazat
  2. Mi se zdá, že přichází zima a všechno se táhne. Jestli Ukrajinci začnou mrznout, tak vezmou zmrzlé čapky a ten loutkový fašistický režim zřízený USA vybijí do jednoho. Je třeba měnit rétoriku, aby se nějaký ten ventil neutáhl. To by asi bylo domajdanováno.

   Smazat
  3. USA je odjakživa zemí dobrodruhů, Vždyť nikdo jiný než oni a pronásledovaní zločinci tam po objevení Ameriky nespěchali. A toto jejich charisma a morálka se od těch dob nijak nezměnila....

   Smazat
  4. Mám rad ukrajinské oligarchy.Vykradou vše co jim pošle USA a vytunelované USA se tak zadluži,že nebude mít ani na patrony.

   Smazat
  5. KDO SI NECHCE HUBU SPALIT MUSI MLČET NEBO CHVALIT

   vše se vyřeši samo,když si koupite flintu a půjdete Parlamentu vybúrit barák.

   Smazat
  6. Opravdu pravdu ? http://www.pravdu.cz/bydleni/item/362-domy-ktere-se-daji-branit

   Smazat
 2. Tak president systémové analýzy nám oznámil, že se "všechno vyřeší samo". Velmi fundovaná analýza :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To ale není výsledek Iščenkovy analýzy.
   Je to charakteristika rozpolceného postoje ukr. porošenků, kteří se snad mají i za vůdce čehosi na Ukrajině ...

   Smazat
 3. George Adolf re Miloš Vladimír,

  Ukrajina (myšleno loutkový fašistický režim zřízený USA a Německem v kyjevě samosebou nemůže být bez války - to by okamžitě v kyjevě proběhl další Majdan a "demokraté" oligarchové by se houpali na lucernách.

  OdpovědětSmazat
 4. http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/z-ukrajinske-demokracie-poslanec-dal-lahvi-po-hlave-poslankyni/

  Poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny Andrej Teteruk, z vládní frakce Lidové fronty, vzal svoji poslaneckou kolegyni Alexandru Kuželovou lahví po hlavě. Oznámila to strana Vlast, k níž patří oběť...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...Aby však hluboký dojem nevyprchal, později Teteruk prohlásil, že Kuželová se sama praštila do hlavy lahví, kterou držel v ruce.

   V Nejvyšší radě Ukrajiny se pranice mezi poslanci vyskytují poměrně v hojné míře.

   Smazat
 5. Skoda, lepsi by bylo supnout flaskou Putlera po te jeho komousske palici.
  Doufam, ze to misto Teteruka brzy udelaji nasi americti pratele.
  Palmer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Palmere ty debile zase si slintáš na sako. Ty už ani nevyskakuj...

   Smazat
  2. Skoda, lepsi by bylo supnout flaskou Palmera po te jeho fašistickobanderovské palici.
   Doufam, ze to misto Teteruka brzy udelaji jeho americti pratele :-)))
   Palmer

   Smazat
  3. Amíci teď mají jiné starosti - poté co Rusové předvedli část svého vojenského arzenálu potřebují přebalit zasrané pampersky Mc Cainovi a podobným myslitelům.

   Smazat
  4. Palmer již zde? Ten tu nebyl asi půl roku, že? Že by neúspěšné protialkoholní léčení?

   Smazat
 6. Tak ti asi rika tvoje stara, kdyz se valis doma a ejakulujes pri projevech Putlera, vid ze jo? Chudacku chcipacku maly.
  Putler

  OdpovědětSmazat
 7. Ad 20:28:
  Fasiste proti te bolsevicke pakazi jsou uplna zlaticka.
  Palmer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty jseš ale ...! Tvé rodiče měl osvobodit Hitler a ne rudá armáda.

   Smazat
 8. Ano, stejne jako osvobodili polaky treba v Katyni.
  Palmer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jdi do ... s Těšínskýma jablíčkama. Pšonky taky osvobodil SSSR, jinak by vylétli komínem. Přesto dnes pšonci netrhají nožky Němčourům ale ochcávají podrážky svým osvoboditelům.

   Smazat
 9. Polaky napadl hitler se stalinem? Tedy nackove s komousi ruku v ruce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co to má společného s RF? Dnes mají pracky ve všech válkách amíci, kteří se roztahují po celém světě jako Hitler. Taky se nadřazují nad ostatní jako náckové ze 3.říše, namísto tisícileté říše chtějí vybudovat stoletou říši, snaží se ovládnout světové suroviny jako Hitler, provádí Drang nach Osten jako Hitler, chtějí poroučet celému světu - jako Hitler, podporují páté kolony v jiných státech, provádějí podvody (Gliwitze) vůči jiným státem stejně jako Hitler, zřizují v jiných státech koncentráky - jako Hitler, mučí v nich vězně - jako nacisté.

   Smazat
  2. SSSR nenapadl Poláky, ale fašistické Polsko a obsadilo Curzonovu linii, tedy etnickou hranici mezi ruskojazyčným a polskojazyčným obyvatelstvem, tedy přirozenou hranici mezi Poláky a Rusy. SSSR si vzal zpět území, která musel v roce 1918 při podpisu brest-litevského míru podstoupit Německu. Mantra o tom, že Hitler byl stejný jako Stalin, je v Polsku bohužel hluboce zakořeněná a šířená, jako součást šovinistické polské nenávisti a jako ideový základ velkopolského imperialismu. Chudáci Poláci na tuhle svou hloupou politiku v budoucnu opět dojedou. Štvát lidi proti sousedům, kazit mírové vztahy, narušovat sankcemi mezinárodní obchod, stranit tu Napoleonovi, tu Hitlerovi nebo Fašingtonu, jak to dělali a dělají Poláci, to se prostě nevyplácí a je to krátkozraká sebevražedná politika. Ale kdo chce kam, pomožme mu tam ... Marek

   Smazat
  3. To ovšem jste ohledně historie zle mystifikován! Polsko bylo poraženo Německem již kolem 1/2 září 1939. SSSR si již jen přišel zabrat Západní Bělorusko a Západní Ukrajinu, které byly od roku 1918 pod okupací Polska! Pokud poukazujete na Pakt Ribentrop-Molotov, tak Poláci měli od roku 1934 protisovětský a protičeskoslovenský pak Ribentrop-Beck! V dubnu 1939 AH dokonce navrhovali společné tažení na SSSR. AH do toho však nešel - měl obavy, že by měl velkou mocnou Polskou armádu ve svém týlu - a v momentě, kdyby byl SSSR na lopatkách a zaútočila by Francie s Británii, dělili by se dle něj o Evropu mezi sebe Poláci, Francouzi a Britové... To nechtěl a tak nakonec šel do paktu R-M. Startovním výstřelem pro změnu politiky SSSR v Evropě však byla Mnichovská zrada ČSR. Stalin sesadil dosavadního ministra zahraničí Litvinova a dosadil Molotova. Litvinova diplomacie byla vedena s cílem vytvořit systém vzájemné kolektivní bezpečnosti v Evropě. To po Mnichovské zradě padlo. Západ již nebyl potenciálním spolehlivým spojencem a partnerem. Moskva i s ohledem na nebezpečnou zahraniční politiku Polska byla nucena změnit kurz směrem k oddalování konfliktu s Německem, kdy měla i konflikt na Dálném východě s Japonskem atd. Pakt R-M byl pro Moskvu v podstatě nutným vojensko-politickým krokem - oddálení konfliktu + oddálení západních hranic říše více na západ od Moskvy. Po porcování Československa Maďarskem, Německem a Polskem měla Moskva oprávněný dojem, že něco takového může a musí dělat taky. A Hitler potřeboval vědět, jak je to se spojenectvím Západu s Polskem... Uvažujte!

   Smazat
 10. Ad 20:36:
  Palmerove jsou fašistickobanderovská pakaz. Rusové jsou uplna zlaticka :-)))

  OdpovědětSmazat
 11. Koncentraky a muceni veznu, to je tusky vynalez. Precti si hlupaku , rusa solzenicina.
  Palmer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Britský "humanistický" vynález (v té době ještě SSSR neexistoval) převzatý Němci v Africe. Doplň si vědomosti ať nejsi za ....

   Smazat
  2. Koncentráky vymysleli Britové za burských válek. V polských koncentrácích zahynulo hladem a na nemoci přes 80 000 sovětských válečných zajatců (1920) - Katyň, to byla jen primitivní odplata a prevence, předejití potížím, které potencionálně polští nacionalisté, fašisté a antisemité s vojenským výcvikem v sovětském týlu představovali. Tím samozřejmě nechválím sovětské vedení, které má Katyň na svědomí. Jen bych byl rád, kdyby polští přátelé se dívali trochu kritičtěji na vlastní dějiny a na vlastní národní modly!

   Smazat
  3. Koncentráky vymysleli Britové proti Búrům v Africe! Druhý stát který používal koncentrační tábory bylo Rakousko-Uhersko pro změnu proruského národnostního cítění obyvatelstva na Podkarpatské Rusi a Haliči. Viz. koncentrační tábor Tallerhoff. Třetím státem, co zavedl koncentrační tábory bylo asi Polsko na zajatce Rudé armády, SSSR byl těsně v závěsu s gulagy, a pak asi Japonsko na územích, které okupovalo od roku1936... Německo zavedlo koncentráky někdy od roku 1940. Rus Solženicin je dle všeho velký fantasta. Mám v knihovně spoustu jeho knih. Jenže někteří Anglosasští historici se nyní hrabou v těch záznamech z daných dob a zjišťují, že události byli poněkud jinak - dost třeba zredukovali oběti Stalina atd. Někde jsem četl recenze na nějaké o těch dobách napsané knihy. Zdá se, že dokonce i polská tragédie Katyň nemusela proběhnout tak, jak se dnes tvrdí - hlavní dokument, jakýsi Berijův dopis, byl totiž nedávno prokázán jakožto padělek u jakéhosi soudu ve Švýcarsku...

   Smazat
  4. Myslím,že vína v kauze Katyň není ještě prokázána!

   Smazat
 12. Britove tomu dali jen nazev, obsah tomu dali az komuniste a naciste.
  Slunce zblunce, obcas si precti neco jineho nez bolsevicke blaboly .
  Palmer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21,33 Koncentraky a muceni veznu, to je tusky vynalez. Napsal si tu pitomost, anebo ne? Nesnaž se maskovat svoji blbost.

   Wiki: "...Termín koncentrační tábor byl pro internační tábor poprvé použit v roce 1896, kdy nechal španělský generál Valeriano Weyler y Nicolau „koncentrovat“ (tedy soustředit) kubánské obyvatelstvo do speciálních táborů.
   Koncentrační tábory budovala i britská armáda během druhé búrské války v letech 1899–1902 v Jižní Africe (30 až 40 tisíc obětí).
   Armáda USA jich poprvé systematicky užila ve filipínsko-americké válce v letech 1899-1902 k internaci i civilního obyvatelstva (celkem za války zahynulo asi 200 000-1,4 milionu filipínských civilistů, mnozí z nich při epidemiích cholery a dalších nemocí).[1][2][3]
   Německá armáda v letech 1904–1909 v Jihozápadní Africe (Namibie) – Gobabis, Lüderitz, Shark Island, Swakopmund, Windhoek (60 až 70 tisíc obětí)..." Tehdy ještě SSSR neexistoval.

   Smazat
  2. První koncentrační tábor v Evropě byl za první světové války v Talenhofu u Štýrského Hradce a byli zde "konvertováni" Rusíni a Malorusové z Haliče na "Ukrajince".

   Smazat
  3. Dámy a pánové, blbce Palmera historie nezajímá, on tu není od toho, aby studoval dějiny a diskutoval o nich. On je tu od toho, aby šířil nenávist, zášť, rasismus, aby fandil fašistů jak v Kyjevě, tak ve Fašingtonu, ale především, aby omlouval jakoukoli juesáckou prasárnu lží a demagogií. Psychopat křížený se sociopatem, kterému není pomoci. Snad jenom někde na Solovkách :-oD Marek

   Smazat
  4. vlast tě (21:33) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Smazat
 13. Anonymní7. listopadu 2015 9:53

  Palmer již zde? Ten tu nebyl asi půl roku, že? Že by neúspěšné protialkoholní léčení?
  cccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc
  Nikoli, vzteky, že mu jeho stupidity nikdo nebaští, rozkousal klávesnici a než ukradl jinou, uběhl nějaký čas.
  K.S.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.