Reklama

středa 11. listopadu 2015

Rusko představilo Sýrii svůj návrh 18měsíčního „mírového procesu“


11.11.2015  Eurodeník 
 Rusko navrhlo syrské vládě svou vizi mírového procesu v zemi, která zahrnuje 18 měsíců trvající reformní proces zakončený prezidentskými volbami. Dokument, který Rusko sepsalo, neuvádí, zda má prezident Bašár al-Asad zůstat u moci. Rusko chce, aby se jednání účastnila i syrská opozice Rusko navrhuje, aby se syrská vláda spolu se syrskou opozicí dohodly na zahájení procesu reforem, které by byly následovány předčasnými prezidentskými volbami. Dokument, který má osm bodů, byl představen krátce před summitem, jenž se má na téma Sýrie konat tento týden.

 . „Lidem zvolený prezident bude plnit funkci velitele ozbrojených sil a bude udržovat kontrolu speciálních služeb a zahraniční politiky,“ uvádí se v ruském dokumentu. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí, Maria Zakharová, však uvedla, že takový dokument připraven nebyl a že „tato informace neodpovídá realitě.“ V dokumentu se píše, že by se syrské strany měly dohodnout na takových krocích, aby reformnímu procesu nepředsedal automaticky Asad, ale kandidát, který bude přijat všemi stranami. Rusko je spolu s Íránem největším spojencem prezidenta Asada v téměř pět let trvajícím konfliktu.
 Spojené státy spolu se svými spojenci, mezi něž patří například Turecko, tvrdí, že současný prezident musí odejít, aby v zemi mohl nastat mír. Moskva zvýšila své diplomatické úsilí ohledně vyřešení konfliktu, při kterém už zemřely statisíce lidí a miliony lidí byly přesídleny. V prvním kole rozhovorů ve Vídni koncem minulého měsíce Rusko uvedlo, že chce, aby se budoucích diskuzí účastnily i opoziční skupiny. Ruské návrhy pravděpodobně narazí na odpor Západu „Jak můžeme přinést mír do země, která prošla komplikovanou občanskou válkou, v níž zemřelo až 300 tisíc lidí, aniž bychom odstranili příčiny této války?,“ zeptal se v reakci britský ministr zahraničí Philip Hammond
. „Nevěříme, že bude možné přivést opoziční skupiny do politického procesu a najít efektivní příměří, pokud nebudeme mít jasný bod, ve kterém by byl prezident Asad ze hry,“ dodal Hammond. Ruský dokument uvádí, že syrská opozice, která by se podílela na politickém procesu, musí tvořit „sjednocenou delegaci“ a musí být předem dohodnuta a schválena. Západ je ale toho názoru, že by pro jednotlivé strany bylo obtížné, aby se shodly na ruském návrhu. „Tento dokument nevyhovuje mnoha lidem,“ řekl jeden západní diplomat. Rusko také požádalo o to, aby politický proces mezi syrskou vládou a delegací opozičních skupin zahájil zvláštní vyslanec OSN, Staffan de Mistura. Ten v úterý vyzval světové mocnosti, aby stavěly na hybnosti nových mezinárodních rozhovorů, které by mohly dopomoci k ukončení války v Sýrii.
 Autor: ElS Zdroj: BBC,Yahoo News

5 komentářů :

 1. V musulmanských zemích platí právo silnějšího. Jakékoliv náznaky reforem, dohod, demokratizace jsou úplně o ničem. Tam žádné dohody neplatí. Ručníkáři se sejdou, debatují a jakmile se rozejdou všechno je jinak. Pokud se tam Rusové budou snažit o nějaké dohody, bude z toho stejné fiasko jak s Amerikou v Iráku.
  Jo, udělat volby a kdo je vyhraje by měl mít minimálně stejnou moc jak dosud Asad. Čmoudové jsou jako cikáni, respektují pouze toho, koho se bojí. Kdo se snaží o kompromisy a toleranci je slaboch a přímo si říká o svržení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale at jim dá náš car pokouřit ty plechové doutníky, at se rozhýbou v tom NWO NENAŽRANÝCH BOHÁČŮ,když oni ničemu jinému nechtějí rozumět než splnit kvoty na uprchlíky.Ročně je plán JEDEN A PŮL MILIONU.A mama MERKEL se už rozsypává.Donutili ji,aby davala jen snad ročni azyly a ty neopravnují přivléct k ní tzv RODINY což znamená ne děti a čtyči manželky,ale celou sipu.Dále se prý pokouši znovu,aby se vrátili registrovaní tam,kde překročili hranice.No a to jsem zvědav jak to bude,když ti nenažraní kapitalisti zlikvidovali ŘECKO,které na to nemá.Možná,že by jim půjčili převáděči,kterí vydělávají PADESÁT MILIONŮ DOLARŮ TÝDNĚ za utopení co nejvíce svých klientů.

   Smazat
 2. Ten Britský Hammond je zabedněný trouba. Válka v Sýrii není kvůli Asadovi, ale kvůli touze Saudů a jejich a Americké touze natáhnout trubky na plyn přes Sýrii a vytlačit tak Rusko z trhu. On nemůže podpořit volby, kterých by se účastnil Asad z jediného důvodu. Asad by bezkonkurenčně vyhrál. Většina Syřanů nikdy nebude volit někoho z opozice, která proti nim bojovala spolu s ISIL. Pro Syřany jsou opozičníci vlastizrádci. Tohle všichni na západě dobře vědí a proto jsou jak pominutí a trvají na tom, že Asad musí odejít. Doufám, že to Putin nedovolí.

  OdpovědětSmazat
 3. A já myslel,že se jim nelíbí Asad.Prý jim je nesympatický.Psali to na Novinkách.Tam by nikdo nelhal :-)

  OdpovědětSmazat
 4. Po všech těch událostech je téměř jisté, že v Sýrii není žádná opozice, která by chtěla vyjednávat. Nevím co všechno Asad spáchal na lidu Sýrie, ale trvat na jeho odchodu po těch všech hrůzách co tam zorganizovali ti váleční štváči svědčí o tom, že jsou přesvědčeni, že nebudou nikdy potrestáni. Přitom sami uvádějí, že bez pozemní operace, to co stvořili nelze zničit. Proto je Asad se svou armádou nepostradatelný.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.