Reklama

středa 11. listopadu 2015

Spravedlnost po česku

Pavel Letko 
11.11.2015  E-republika

Fašismus klepe na naše dveře a naši spoluobčané se již nemohou dočkat. Nechápou, že „řád a pořádek“ bude platit jen pro ně. Ovládání pomocí hry na demokracii a svobodu se už přežilo. Brněnský soud zasadil tvrdý direkt spravedlnosti a přidal další skandální rozsudek do kolekce nepochopitelných rozhodnutí české justice. Viníka automobilové nehody Martina Nováka poslal soudce Novotný za pokus o vraždu na 15,5 roku za mříže. Více ZDE.

Naše společnost toužící po „řádu a pořádku“ takové drakonické tresty podporuje. A kdo nepodporuje dnes, bude podporovat zítra. Občané si tak s radostí na sebe pletou bič. Nějak jim uniká, že rozsudky jsou přísně selektivní a hlavně ještě budou. Náš soudce Novotný se možná zhlédl v justici Spojených států, kde třiadvacetiletý mladík dostal za tragickou dopravní nehodu doživotí bez možnosti propuštění. Více ZDE.

Není třeba snad dodávat, že tento rozsudek byl přivítán diskutujícími pod článkem se zprávou s naprostým nadšením. Fašismus klepe na naše dveře a naši spoluobčané se již nemohou dočkat. Nechápou, že „řád a pořádek“ bude platit jen pro ně. Ovládání pomocí hry na demokracii a svobodu se už přežilo. Věří na ně totiž už jen málokdo.

Dokonce i lidem ve Spojených státech začalo docházet, že americký sen je skutečně jenom snem a souboje mezi demokraty a republikány jen periodicky opakujícím se divadlem. Posledně zvítězil slogan "Yes, we can". Ano, my můžeme, lživě přesvědčoval voliče kandidát na prezidenta Obama. Ukázalo se však, že Američané nemohou nic. Jen mávat fanglí. Represe a drakonické tresty vynesly Spojené státy na špici zločinu. Policie ročně zabije tisíce lidí, další tisíce se pobíjejí mezi sebou. Tlak nelidské společnosti vytváří šílence, kteří vraždí ve školách. Ještě před dvaceti lety to bylo něčím výjimečné, dnes už oběti nikdo ani nepočítá a už ani neví jména škol a měst, v nichž šílenci vraždí studenty. Americká společnost je nemocná - a ta naše jí jako správný satelit následuje.

O nějaké spravedlnosti samozřejmě nemůže být ani řeč. Ta by předpokládala rovnost před zákonem. Nikoliv tak, že jsou si všichni rovni, jen někteří jsou si rovnější. U nás dostal jakýsi Novák 15,5 roku za způsobení nehody se středně těžkým zraněním dvou lidí. Ovšem když v opilosti boural známý kmotr Janoušek a způsobil těžké zranění a od nehody se snažil ujet, dostal 4,5 roku. A to dopadl velmi tvrdě.

Ředitel Národní galerie v Praze a umělec Milan Knížák havaroval několikrát, způsobil i těžká ublížení na zdraví, a kriminálu se obloukem vyhnul. Jiří Bartoška po nehodě pod vlivem alkoholu přišel na 9 měsíců o řidičský průkaz. Více si je možné přečíst ZDE.

Takto vypadá (ne)spravedlnost po česku.Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!


Související články:

39 komentářů :

 1. V této souvislosti by bylo dobré se zamyslet i nad právě probíhající imigrantskou krizí. I naprostému blbovi musí být jasné, že drtivá většina nově příchozích není schopná přijmout evropská měřítka společného soužití. Dříve, nebo později propuknou konflikty mezi migranty a starousedlíky. Nemá migrantská vlna a náklonost k migrantům u špiček EU a většiny zemí posloužit k obhajobě pozdějších represí a omezení svobod? Pokud by se lidem utáhlo u huby direktivně z hůry, začnou se bouřit. Pokus si ovšem o vládu pevné ruky řeknou sami? Nejdříve k nám pozveme miliony problémových lidí a až začnou vybuchovat bomby a propuknou nepokoje, utáhneme u hyby všem. Jak muslimům, tak domácím. Jediné, co mne alespoň zatím udržuje v jakous, takous klidu je fakt, že počet našich ozbrojených složek by v tuto chvíli stačil horko těžko na Prahu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dnešní moc v§bec nepotřebuje aby musela zasahovat policie a armáda. V případě občanských nepokojů vypne se internet, mobilní sítě, elektřina, plyn a voda. Do týdne máte opět lidi jako beránky. Ztratíte informace, teplo, možnost vařit, nakupovat potraviny a hlavně nebude co pít. Dovedete si představit města , domy nez funkčních splachovacích záchodů ? Takže dnes nemusí padnout ani jeden výstřel ani jedna rána obuškem a jste v prdeli.

   Smazat
  2. Anonymní 11.listopadu 2015 5:05
   Proto potřebujeme NATO aby naše "ovčany " umravnilo!!!!!!!!!!
   Václav

   Smazat
 2. Hledat logiku u českých soudů je marné. Pokud soudci chtěli odstrašující případ, měli na 15 roků zavřít prvního, kterému podobné chování dokázali a kterého soudili a odsoudili. To, že jeden dostane čtyři roky a druhý 15,5 je na hlavu. Podsouvá se mi myšlenka, za pár let budou bohatí a mocní beztrestně i vraždit, zatímco pro prostý plebs možná znovu opráší i šibenici. V podobných případech bych ovšem viníka nehledal v politice. Samotní soudci přece 25 let vykřikují, že jsou samostatní a odtržení od politiky. Navíc, berou za to víc, než slušné peníze. Tak že se nabízí otázka, jak dlouho může trvat, než si někdo vyřídí účty se samotným soudcem.

  OdpovědětSmazat
 3. Ten člověk umyslně najel a vytlačil z vozovky!!!Nedostal 15,5 roku za bouračku ale za pokus o vraždu.Navíc neprojevil lítost a k soudu se dostavil na šrot a soud poslal do prdele.Takže to neni žádná chudinka,řidičák mu sebrali a on vesele jezdil a najížděl do lidí.To že je tady korporátní fašismus víme dávno,ale nezástávejme se ožralých vrahů kteří vytlačují auta ze silnice pro svojí zábavu,nikdy nevíte kdy tam bude vaše žena a vaše děti nebo vnoučata.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, také to, v tomto konkrétním případě, vidím stejně.
   Jiná situace je po mém soudu, například v případě odsouzení řidiče Smetany z tykadla, a tanečky okolo házení rajčat na prezidenta(y), a stržení hradního praporu. Ale rozdílné rozsudky v takřka totožných případech u různých soudců jsou nororicky známé (zvláště v korupčních kauzách). A to je jedna z největších hrozeb pro demokracii a svobodu v této zemi. J.B.

   Smazat
  2. Pro p. Pražáka:
   Zdá se, že o tomto člověku víte více než ostatní. Jinými slovy máte ho přečteného. Příspěvek jste evidentně psal pod tlakem vašich emocí, takže pokud jste řidič, jste potencionálně stejně nebezpečný jako ten "odsouzený" a nerad bych vás potkal na silnici.Také vaše označení odsouzeného za "ožralého vraha" , který ač mi vzali řidičák z vesela dál najíždí do lidí (podle vašeho pokouší se vraždit) něco o vás napovídá. Bacha, emoce jsou špatný přítel a rádce, s těmi se člověk dostane do malérů velmi rychle.

   Smazat
  3. Také si myslím, že těch 15,5 let je dost, ale Novák spáchal uvedený čin v příčetném stavu a pokusil se zavraždit 6 lidí. Že to odskákali jen dva, je obrovské štěstí. Takže trest je zasloužený. Kdyby podobných Nováků sedělo víc na desítky let ve vězení, zachránilo by to desítky nebo stovky lidských životů. Za sebe říkám, že se mi něco podobného nestane, protože pokud mě někdo brzdí, nechám ho, případně i zastavím a počkám. Šílencům uvolňuji cestu a pouštím je bez pocitu újmy. Mám najeto asi 800 tisíc km a zažil jsem toho na cestách strašně moc. Myslím, že vrahy jako je Novák je dobré odstranit z cest.

   Smazat
  4. 10:24
   No tě pic. Budu jen věřit, že člověk jako ty se nikdy, opakuji NIKDY! nedostane k funkci, kde by mohl rozhodovat o lidech.

   Smazat
  5. Pro anomymního 8:45 Po krátkém prostudování trestního zákoníku, konkrétně pak §140 odst. 3 písmene c) byste hravě zjistil, že trest je praktický na dolní hranici možné sazby a méně jak 15 let nelze uložit, jakmile soud přijal obvinění z pokusu vraždy. A na posouzení, zda to přijetí trestní kvalifikace bylo oprávněné, byste musel znát celý spis. Znáte? Tak argumentujte proti a nebásněte o emocích.
   A pro Jana zajíce: Já zase doufám, že se nikdy, opakuji NIKDY, nedostane k rozhodování o lidech někdo jako vy, někdo s neohraničeným pochopením pro lumpa, který nejprve způsobí nehodu vlastním ÚMYSLNÝM (a extrémně pitomým) jednáním a poté od té nehody ujede, aniž by se pokusil nějak obětem své pitomosti pomoci.
   PS. Dotyčný chudák se k jednání soudu o svém činu dle médií dostavil poněkud ožralý a "inteligentně" se navážel do soudce. Kdo chce kam...

   Smazat
 4. rozsudok je správny a spravodlivý !

  OdpovědětSmazat
 5. Podle statistiky,je to naprosto v pořádku,jeden dostane víc,druhý méně.

  OdpovědětSmazat
 6. Jako soudní znalec musím konstatovat, že si soudce může vybrat z nekonečného množství rozsudků v souladu se zákonem, nikoli s etikou a spravedlností. O tu vůbec nejde. PK2

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:45
   Vy jste ten problém pojmenoval naprosto přesně !!!!

   Smazat
  2. 7:45 A to je právě zásadní chyba. Je to devastající pro vnímání a akceptování etiky a spravedlnosti ostatními lidmi.

   Smazat
 7. Pane Letko souhlas s Vámi , že justice v Česku měří dvojím metrem . O tom žádná . Váš článek ale bohužel není objektivní , protože jste neuvedl fakta jak to všechno bylo . Tyto fakta uvádí pan Prazak 6:50 . Nabízí se otázka zda jste tyto fakta zamlčel úmyslně a nebo o nich vůbec nic nevíte . Jak je to tedy ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7"52
   Vy ty fakta znáte ? Nikde nebylo publikováno to co tvrdí pan Pražák. Vám se prostě zalíbilo to co napsal a tak jste ho podpořil, nic více. Noviny přinesly poměrně dost informací, ale to co tvrdíte vy s panem Pražákem, jsem nikde nečetl. Navíc článek nebyl o tom jak se podle někoho stalo, ale o tom jak se u nás soudí.

   Smazat
  2. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1612349-vytlaceni-dodavky-je-pokus-o-vrazdu-rekl-soud-ridic-dostal-15-let

   http://www.denik.cz/z_domova/za-vytlaceni-dodavky-na-svodidla-dostal-15-let-k-soudu-prisel-zrejme-po-flamu-20151103-sm7v.html

   http://brno.idnes.cz/ridic-jaguara-dostal-15-5-let-vezeni-dr1-/brno-zpravy.aspx?c=A151103_110839_brno-zpravy_tr

   Smazat
 8. Trest je tvrdý. Jde ale o hovado, které se dopustilo jednání, přičemž si muselo být vědomo, že následkem může být smrt lidí v dodávce. A s tím následkem bylo srozuměno. Bylo mu to jedno. Srovnání s opilými komedianty zde nesedí.

  OdpovědětSmazat
 9. Tak nějak to vypovídá pro jaké morální geronty jsou tyto stránky určeny,na jakou skupinku obyvatelstva zdejší redakční úderka cílí.Co s tím Luckem nebo Kyevem kolaborte-mazavko?nechceš se setkat s Mazurem nebo Jarošem?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co tady otravuje ta Banderovká špína z Litomyšle?????

   Smazat
  2. 9:03-Co ten Luck?Můžeme se setkat i ve Lvově.To máš ještě blíž.Odpoledne sedneš v Olomouci na bus a ráno jsi ve Lvově.Jízdenka ti stačí jednosměrná,na zpět nebudeš potřebovat.Co ty na to "boxere-hrdino"?Ale ty už jsi si nejspíš nadělal do kalhot.

   Smazat
  3. Z tebe urcitě,ty politickej experte!!!!!!!!!!!!!Když už máš hovnocuc místo mozku,tak to všude neroztrubuj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Smazat
 10. S článkem se moc souhlasit nedá. Jedna věc je, že hrozí, či už je korporátní fašismus a z toho vyplývající téměř beztrestnost nějaké sociální skupiny.
  Druhá věc je to, že kvůli tomu by snad neměl konkrétní soud udělit odpovídající trest za pokus o dvojnásobnou vraždu ?
  Vadí mi taky, že takový Janoušek dostane směšný trest, ale přesto jsem rád, že grázlové, jako dotyčný, kteří nás dnes a denně ohrožují na silnici na životech svojí bezohledností aspoň někdy dojdou svého trestu.
  Cesta asi nebude kritizovat tento trest jako nepřiměřeně vysoký, ale naopak jiné jako nepřiměřeně nízké.
  Heriot.

  OdpovědětSmazat
 11. Šustáček Lubomír11. listopadu 2015 9:17

  Pane Letko např.pan Janoušek zavinil nehodu, kde zranil jednu osobu. Dle sdělovacích prostředků se této pani omluvil, vyjádřil lítost se svým chováním a zaplatil veškeré náklady, které svým jednáním způsobil a co po něm tato pani chtěla. Tento pán najel úmyslně do vozidla,kde cestovalo 9 osob a nejméně 2 osoby těžce zranil. Poté ujel a choval se tak, že se nikomu neomluvil, pohrdal soudem atd. Dle mého názoru musí být tedy smířen i s rozsudkem, který si svým chováním plně zaslouží.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak hele, Šoustáčku,

   ta nehoda je zachycena kamerovým systémem a je vidět, že:

   Řidič vytlačil dodávku, ta se "obrousila" o betonové mantinely
   a 2 osoby v dodávce byli lehce zraněny.
   Viník ujel, ale byl právě díky kamerám vypátrán.
   I když jednal agresivně, jako pokus o vraždu a následný trest považuji za nepřiměřený.

   Popíši jednu zapomenutou nehodu za panování humanitárního bombarďáka .

   Opilý řidič způsobil nehodu a zabil 4 lidi.
   Dostal něco kolem 5 let, nevím už přesně.

   Podstatné je, že jako státní reprezentant dostal od bombarďáka milost a za 3 měsíce byl z basy venku.

   A co si na takovém člověku vezmete, jako pozůstalí ?! NIC.

   Chlast jej stejně nakonec dostal a už je v piksle...

   Smazat
  2. Šustáček Lubomír12. listopadu 2015 9:06

   Pan Janoušek a Šimůnek jeli v podnapilém stavu a zavinili dopravní nehodu, kterou zavinit nechtěli. V tomto případě řidič úmyslně zavinil dopr. nehodu a dle dřívějších reportáží ze sdělovacích prostředků před nehodou na křižovatce s nimi měl ústní rozepři při kterých jim mohl např. vyhrožovat smrtí atd. a věděl, že v autě je skupina osob, takže soudce mu toto jeho jednání komplexně zhodnotil a odsoudil na spodní hranici trestní sazby. Toto je však moje konstatování, protože vycházím jenom ze sděl.prostředků. Mohlo to tak proběhnout a soudce nemohl vydat jiný rozsudek.

   Smazat
 12. nereagujte na ubožáka (8:51)

  OdpovědětSmazat
 13. Vzhledek k trestům,jaké se dávají za vraždy je rozsudek tvrdý. Ale pokud není pán nepříčetný a duševně nemocný měl by pochopit,že silniční provoz není bojiště. Také mám někdy chuť někoho sejmout,vytlačit,zastřelit ,ale neudělám to.

  OdpovědětSmazat
 14. V článku je logika potud, že trest pro brněnského jaguáristu vypadá jako exemplární. Zvonku to tak vyzerá, o případu jinak také nic bližšího nevím. To, co na rozsudku oceňuje "národ", je převážně právě ta exemplárnost. To znamená evidentní profláklé hovado dostalo pořádný flastr, hujaja. Kdyby byl pro výstrahu pověšen za nohy u silnice, také by to hodně lidí chválilo, teda aspoň na internetu. Pak by se ho možná zase některým zželelo, jak obecenstvu toho konferenciéra, co mu Bulgakov nechal utrhnout hlavu od satanova kocoura.

  Soudci by měli být osobnosti. Měli by. Nejen že za ty peníze, ale právě i proto, že poctivě hledat spravedlnost a vydávat vyvážené rozsudky není zrovna ta lidsky nejvděčnější činnost na světě a pokušení zlého ducha mohou být veliká. Osobně bych počkal na odvolačku a případné mimořádné opravné prostředky. Schválně si tu za nějaký pátek řekněme, jestli nedošlo minimálně na snížení trestu.

  Mimochodem i ten pokus o vraždu je docela silné kafe (jak byl propánakrále prokázán úmysl, to se jim ten vocas přiznal, že chtěl zabíjet, hlavně krev, krev, nebo to soud dovodil z jeho drzého vystupování ??) ale spis neznaje, nehodlám to rozebírat. Pokud mě paměť neklame, tak ten Lacina, co vytlačil z D1 paní v mazdě dostal pět let za úmyslné ublížení na zdraví. A zvonku to vyzeralo rovnako.

  VR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud bude za vraždu trest smrti,tak 15 let nevypadá tak zle. Nezastávám se ho,ale pokus o vraždu se mi zdá poněkud silné.

   Smazat
  2. Není nesvéprávný, tudíž musel být při svém konání srozuměn s tím, že může ty lidi v dodávce zabít. A bylo mu to zjevně jedno. Pokus vraždy zde sedí. Výstraha pro podobná hovada. Je načase, že se toto nebude tolerovat.

   Smazat
  3. 11:02 Není nesvéprávný, tudíž musel být při svém konání srozuměn s tím, že může ty lidi v dodávce zabít.

   No, takhle to právě není. Ostatně ten Lacina z D1 byl taky příčetný a odešel s třetinovým trestem. Za úmyslné jednání, které směřovalo k ublížení na zdraví a to se mu taky povedlo. Kakája ráznica?? Mimochodem ten Lacina z D1, to nejspíš bylo i ve větší rychlosti, nevím. Aby to byl pokus o vraždu, musí mu prokázat úmysl usmrtit. Ne "jenom" ublížit na zdraví, třeba i těžce, to by dopadl jak ten Lacina. A musí mu to prokázat "nade vši pochybnost". Proto se trochu divím, jak mu ho prokázali.

   VR

   Smazat
 15. Je tu jedno trefné přirovnání. Případ Lacina měl být kvalifikován jako pokus o vraždu. Ale nebyl. Takže proč ten dvojí metr. Myslím, že si to dokážete odpovědět sami.

  OdpovědětSmazat
 16. Tak, tak, pryč od vraždící bezcitné americké společnosti vedené léta židy trockijsty a přikloňme se opět ke hrudi mírumilovného a pomáhajícího stalinského medvídka. Proč ten obrat? Protože nemáme ducha Švýcara nýbrž nevolníka, který řeší prekérní situaci útěkem k cizímu pánovi nebo se skloní a když soused "zlobí" tak ho pošle do uranových dolů nebo rovnou nechá po udání oběsit.

  OdpovědětSmazat
 17. Česko-ráj motoristů, vítejte! Kvalita vozovek- nemá smysl, víme jak kde to vypadá. Levá páčka pod volantem- kolikrát se divím, proč ji vůbec výrobce montuje do aut. Přednost z prava- co to je? Placka přilepená na tváři-trend nové doby? Drogy za volantem-velmi vážné, zvlášť u mladých lidí. Někdy jsou dny, kdy je člověk rád, že to přežil. Dalo by se pokračovat, každý má své zkušenosti. Moc slavné to tedy není.

  OdpovědětSmazat
 18. Všem co s tou výší trestu souhlasí. Podívali jste se na to video důkladně? Tam nemohla být vyšší rychlost než takových 60-70 km/hod.
  V článku se píše - Obě auta podle svědků stála v koloně, ovšem řidič jaguaru telefonoval a nereagoval na pohyb kolony ani poté, co byl na tuto skutečnost upozorněn. Dodávka stále stojící jaguar objela a mířila směrem do centra. V místě, kde se silnice rozšiřuje na dva pruhy, ji řidič jaguaru dojel a nevybíravým manévrem vytlačil na betonová svodidla.

  Ten řidič jaguáru jednoduše chtěl předjet vozidlo co jelo po pravé straně a pravděpodobně předpokládál, že se do té mezery mazi dodávkoua tím vozidlem vejde. No nevešel a vytlačil tu dodávku ven, ale na svodidla, tedy ne mimo vozovku, jako kupř. Lacina. Nehledě k tomu, že v případu Lacina, byla ryclost minimálně dvojnásobná. Takže vyhodnotit to jako pokus o vraždu, je IMHO irelevantní. Samozřejmě následná činnost, tedy to, že od nehody ujel a že se u soudu choval jako dobytek, je jiná věc. Mohly to být přitěžující okolnosti, ale ne důvod, vyhodnotit připad, jako pokus o vraždu a napálit 15,5 roku. Jen pro porovnání - Krajský soud v Praze poslal na 16,5 roku za mříže třiadvacetiletého Josefa Nováka, který pod vlivem drog zabil autem policistku. Tedy "zabití" policistky 16,5 roku. Vdaná matka dvou dětí z Podbořan, která v prosinci roku 2013 odložila svého novorozeného chlapce do odpadků, stráví za vraždu 15 let ve vězení - za vraždu narozeného zdravého človíčka 15 let. Za "středně těžké" zranění dvou lidí 15,5 roků. Zdá se vám to přiměřené?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Po shlédnutí videa mě zarazila reakce a manévr řidiče dodávky. To bylo přímo sebevražedné! Nezlobte se na mě, ale situací jako byla tato jsou na silnicích dost a dost. Kdyby takhle reagovali ostatní řidiči, tak tady máme spoustu aut v pangejtech, svodidlech, stromech , atd...Jak by reagoval na záchranku, policii, hasiče?

   Smazat
 19. Autor má pravdu, že 15,5 roku je moc. Myslím, že 12 roků by úplně stačilo. Koneckonců mu může dostatečně dlouhé uvěznění zachránit život, protože postižení z té dodávky, nebo jejich příbuzní, by mohli případný nízký trest pachatele špatně snášet a silně na to reagovat.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.