Reklama

středa 11. listopadu 2015

Stropnický a Piráti, naděje pražské politiky

Pavel Letko 
11.11.2015   E-republika

Ve čtvrtek 5. listopadu pokračovalo jednání zastupitelstva, v němž jsme mohli vidět, že neexistuje nějaká dělící čára mezi pravicí a levicí, jak je nám podsouváno, ale mnohem více platí vidění Pirátů, kteří dopředu vyloučili účast v koalici s účastí přátel starých pořádků z ODS a ČSSD.


Jaká je situace ve vedení Prahy? Trochu nepřehledná. Po odvolání Matěje Stropnického, o kterém jsme psali v článku "Neherec" Matěj Stropnický odvolán z politického zákulisí se nic dramatického nestalo. Koalice pokračuje dál, uvolněná místa zůstávají zatím neobsazena. Přesto můžeme poukázat na několik zajímavostí.

Matěj Stropnický je asi nejvíce nenáviděnou postavou v současném zastupitelstvu Prahy. Člověk, který pěstuje skromnost a sebeovládání, "moc toho nespotřebuje, spí na zemi, záměrně se zbavuje věcí a moc nových nekupuje a nemá televizi" prostě není mezi politiky příliš populární. Ve čtvrtek 5. listopadu pokračovalo jednání zastupitelstva v němž jsme mohli vidět, že neexistuje nějaká dělící čára mezi pravicí a levicí, jak je nám podsouváno, ale mnohem více platí vidění Pirátů, kteří dopředu vyloučili účast v koalici s účastí přátel starých pořádků z ODS a ČSSD.

Ti například dokola vysvětlovali, že když už je někdo z politiků v dozorčí radě nějakého podniku s majetkovou účastí města, tak je jedno, kolik bere peněz a je také jedno, co tam dělá, protože zákon neumožňuje, aby o něčem referoval. Prostě rádi by vše udělali transparentní, ale nejde to. ODS už se o to za podpory svých voličů snaží skoro 25 let a pořád se to nedaří. Chtěli by jako správní pravičáci hospodařit odpovědně, ale nedá se to kontrolovat, protože chybí zákony, které vždy nějací levičáci zablokují, přestože drtivou většinu doby vládne pravice.

Mohou za to nejspíše komunisté, kteří jsou zatraceně nebezpeční. Jsou totiž strašně závistiví. Povzbuzují tak lid obecný, aby se zcela nemístně podivoval poctivým obchodům primátora Béma s kmotrem Janouškem. Nu, po pravdě řečeno, komunisté jen hráli takovou tu hru, jakože oni něco kontrolují a ODS s ČSSD nekradou. Jenže teď jim do toho vlétl Zelený Stropnický s Piráty a na něco se opravdu ptají a něco by chtěli i prosadit. To je hrůza.

Například Stropnickému se nezdají výškové budovy v Praze, resp. jejich plánovaná výstavba. To je samozřejmě nesmysl, ODS má připraven velmi důvtipný argument konstatující, že výškové budovy už v Praze jsou, tak proč nějaké nepřistavět, že? Podle naší opoziční pravice je za vším závist. Proto oni Stropnickému nic nezávidí, jen ty novináře. Několikrát si v průběhu zasedání stěžovali, že není přítomen Stropnický, neb poskytuje v zákulisí rozhovory. To je opravdu k vzteku, naší opozice z TOP09 a ODS se už nikdo na nic neptá.

Pozoruhodná je však jiná věc, a to způsob, jakým skončila Radmila Kleslová, někdejší šedá eminence koalice a vítězného hnutí ANO. Babiš ukázal i v tomto případě, že svá slova myslí vážně. Řídit stát jako firmu. Kleslová se stala nepohodlnou pro Babišovu korporaci, tak se musela poroučet. Přestože měla k Babišovi blízko a za leccos jí vděčil. Například odstavila kandidáta Jana Kasla, protože na rozdíl od Babiše rozpoznala, že by šlo o trojského koně v jeho hnutí. Prostě Kleslová je protřelá, ale stala se neúnosně nepohodlnou. Tak musela jít. Nahradí jí patrně herec Stropnický, t.č. ministr obrany.

To je zcela jiný přístup než pěstovali a pěstují naši političtí dinosauři. Kleslové zatloukly do politické rakve hřebíky placené funkce ve firmách se státní účastí. To pro naše „přátele starých pořádků“ nebyl nikdy žádný problém. Ne tak pro Babiše a jeho korporaci. Pro něj platí to, co pro Mila Minderbindera a jeho syndikát M&M. Co je dobré pro syndikát, je dobré pro všechny. Čeká se jen na to, až to Babiš se svou korporací vezme pořádně do ruky. Občané se již takového soft korporátního fašismu, který udělá „řád a pořádek“ nemohou dočkat. Budoucnost patří korporacím celosvětově a tento trend se nevyhne ani České republice. Řečeno s klasikem, můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je to jediné, co proti tomu můžete dělat!

Popravdě řečeno, když vidím docenta Konvičku ZDE, jenž je lidovou alternativou k Babišovi, přeji Andreji Babišovi hodně zdraví a úspěchů. 

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!


 
Související články:

21 komentářů :

 1. Stropnický je pro ANO i NE snadný terč. Je velmi chytlavé ho označit za protekčního frikulína. Ale problém se zval Pražské stavební předpisy, Stropnický byl jenom pseudonym. Něco jako "zbraně hromadného ničení" místo Saddámovy ropy.

  Piráti... Pražští Piráti se prý sešli s TOP 09 (a prý že vylučují jen spolupráci s ODS ČSSD a KSČM). Oni bývali piráti a piráti. Henry Morgan mezi mordováním noblesně besedoval s anglickými guvernéry a zemřel jako veliký zazobanec. I ti dnešní si mohou zatím vybrat, jestli budou piráti+rebelové s odpovídajícím rizikem, nebo piráti+otrokáři.

  VR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. od doby kolibříka mazánka se v Praze vlastně nic nového nezačalo stavět a ani se nepřipravuje. Následovníci jen s potížemi dostavěli Blanku (zásluhu o dostavbu má až Dolínek - díky) jinak vše zdrželi, prodražili a zastavili. Nepřipravili a nezahájili nic nového a přitom Praha potřebuje dokončit okruhy a radiály, opravit mosty atd. Za Béma byly daně nižší, stavělo se, Praha splácela dluh z povodní a ještě prý zbylo na Himaláje. Po Bémovi se nestaví, daně jsou vyšší a Praha se začala zadlužovat - takže logicky - kdo je větší lump ?. Ted do všeho hází vidle a volá "který blbec to dělal přede mnou" a "Chyťte zloděje" mladý Stropnický - přitom právě zelení jsou největší škůdci nejen Prahy a ČR, jejich aktivity nadělali více škod za biliony Kč a zavinily nemocných a mrtvých nežli lumpárny všech tunelářů či šibalů.

   Smazat
  2. Pro Otíka
   Kdo Vám nakukal, že se Praha začala zadlužovat až po odchodu Pavla Béma? Právě naopak, za jeho vlády a jeho souvěrců Praha dojednala největší úvěry. Celkový objem úvěrů se pohyboval okolo 40 mld. Kč. To si myslíte, že výstavbu metra do Motola a Blanku platil magoš průběžně z rozpočtu? To, že v závěru výstavby Blanky, která vyšla na cca 35 mld. Kč, se město pozdrželo platby dodavatelům stavby za několik miliard, se na velikosti zadlužení, které je v řádu desítek mld., až tak neprojeví.
   Podlehl Jste běžné politické manipulaci - on totiž větší problém, než postavit, je zaplatit. To se to prsí politikům: "To se postavilo za mně/za nás." Že to pak splácejí třeba dvě, tři či i čtyři následující garnitury, to už ovce nevidí. Blahoslaví toho, kdo to začal, a nadávají následovníkům, že oni nic nestavějí a jen opravují, co jejich idol postavil. A vůbec jim nedochází, že blahoslavený kasu vydrancoval a jeho projekty jsou v nemálo případech nekvalitní, takže následovníci jeho rozmařilé nápady platí a lepí.
   Také budete nadávat někdy v budoucnosti nějakému Vonáskovi, až - co by ministr financí - začne snižovat zadlužení státu, propucuje daňový systém, došlápne na výběr daní a pokut a utáhne některé výdajové kohouty, a budete blaženě vzpomínat na Kočárníka, Dlouhého, Klause, Sobotku, Kalouska ap., jací oni byli pašáci, že stavěli dálnice, železniční koridor, metro, přidávali důchodcům, dotovali podnikatele, snižovali daně a odvody?
   KR   Smazat
  3. pane KR vy si vyjasněte rozdíl mezi zadlužením a splácením dluhu - tedy pokud Bém dluh snižoval, tak splácel z minula více nežli bral půjčky na stavby atd., které jeho následovníci splácejí. Obecně - nesplácení dluhu nemá se zadlužováním nic společného, to je úplně něco jiného. Čili dluh Praha Bém snižoval, stačí se podívat na čísla, taky rating Prahy byl stejný jako ČR, lepší být nemohl.Taky si vyjasněte, že ač následovníci Béma staví méně nežli Bém, tak Prahu zadlužují - na co jdou ty výdaje ? Např. na tisíce popelnic za Prahou či stamiliony "znalcům" a advokátům atd....
   Jinak ano - za Klause se státní rozpočet zadlužoval minimálně, dluhy nastartoval Zeman a pak v plné paráde Špidla/Sobotka - vy zjevně ekonomice vůbec nerozumíte a opakujete propagandistické hlouposti.

   Smazat
  4. Za Béma, nejpozději za jeho prvních nástupců dosáhl objem úvěrů nejvyšší sumy. Nejsem si jist, že za Béma začalo jejich splácení, mám dojem, že tam byl odklad splátek. Takže za Béma (a Svobody, který byl v čele reprezentace stejných kruhů a dokončil rozjezd projektů Béma) se město zadlužilo a následníci to musejí splácet a nikde si moc už nenapůjčují, aby se nepřeúvěrovali. Nevím, kde Jste se dočetl, že se za Béma dluh snižoval a nyní roste. Už se tomu sice dva roky nevěnuji, ale nevidím důvod obrácení trendu. Metro je dokončeno, takže zaň nějaké velké nové platby by už neměly naskakovat a naopak by se někdy měl začít umazávat úvěr. Nikde jsem nenapsal, že by následníci Béma méně stavěli - oni musejí, resp. museli dokončit to, co on začal, a sami toho moc nového nezačnou, protože je město zadlužené, přesněji řečeno velmi zaúvěrované. Pasáž o tom, že jeden něco začné a další to musejí splácet, je v první příspěvku uvedena obecně. Chcete-li ji aplikovat na Prahu, tak za Béma sa rozestavělo, první dvě garnitury to dostavují a část začaly splácet a další tři to ještě budou splácet a jejich investice proto budou velmi omezené. Najde se ale mraky hlupáků, kteří budou velebit Béma, že postavil metro a Blanku a budou zapomínat na Svobodu, Hudečka, Krndu a další dva tři primátory, za nichž se budou úvěry likvidovat a budou jim vytýkat investiční impotenci.
   To, že nedávno naskočilo pár miliard kč závazků po splatnosti za Blanku vedle (odhaduji) cca 30 mld. Kč úvěrů opravdu není významné a magoš to splatí právě z příslušného úvěru.
   I přesto, že nesouhlasím s přemrštěnými cenami právních služeb, tak 80 či 100 mil. Kč za ně je vedle desítek miliard Kč úvěrů drobná suma.
   Ratingové agentury v r. 2008 vykazovaly úžasná čísla, pak během pár týdnů bylo vše jinak.
   Ohledně znalosti ekonomiky - opakujete propagandistické žvásty pravice. Zadlužení za Zemana naskočilo proto, že do státního dluhu (dluhu ústřední vlády) byly konečně započítány dluhy vládních agentur (Konsolidační agentury ap.), které Klaus léta držel mimo. Za Sobotky se začal schodek rozpočtu fakticky snižovat (opět tam ještě dojížděly některé resty z minula), tj. státní dluh rostl pomaleji. V plné parádě pak dluh kvůli obrovským schodkům rost až za Miroslava Kalouska. On jako ministr financí, předseda a nebo podpředseda rozpočtového výboru má na krku jeden bilion Kč státního dluhu (tj. asi 3/5). To asi nikdo jiný nemá. To samozřejmě Sobotku neomlouvá, mohl jako ministr financí v dobách konjuktury schodek snižovat razantněji, resp. pohrát si s daňovými sazbami, zavést opatření na zvýšení efektivity výběru daní a propucovat výdaje veřejné správy.
   KR

   Smazat
  5. Souhlas s KR, krome toho, ze jeste za Paroubkovy vlady, se do bilance nepocitaly verejne fondy. Takze Zemanova vlada nezacala zadluzovat proto, ze by se pocitala CKA, ale proto, ze tento zdroj "vyschl"! ...ergo spotrebovaly jej predchozi vlady ...tedy pocitano soucasnymi pravidly, Klasovy a Kocarnikova vlada, zadluzily stat 2bio!!!!!!!!!!!!! Kc. Jeste pro zajimavost, napr. vymennou min. zdr. za D.Ratha, se behem posledniho ~3/4 roku, nashromazdilo v rez. fondu, do te doby krachujici, VZP 24mld. Kc, coz by se za normalnich okolnosti, taky vyparovalo s dluhem. Takze pokud jeste zhodnotim splatku arbitraze za Nomuru, tak Paroubkova vlada, jako jedina, opravdu nenavysovala schodek!!! ...jakkoliv je mi "puchejr" osobne nesympaticky a Rath je proste drzy nafuka, jenze dost drzy, aby zavedl ruzna nepopularni opatreni ...jako napr. omezeni marze lekarnikum a pod.

   Smazat
 2. Žilkovic rodina určitě zachrání nejen Prahu, ale celou republiku.

  OdpovědětSmazat
 3. Stropnický ml.začal být skromný až potom co si ukradl(zprivatizoval) státní-pražský luxusní byt,to semu to potom spí na překrásnych parketách.Jeho otec se pak vysmívá chudým mladým pražákům že bydlí u rodičů a dokonce jim říká mamánci a to jen proto že chodí do práce platí daně a na svůj byt nedosáhnou protože nekradou jako vynikající radní s vychcaných zlodějských klanů kteří vedou princodetektivové v roli ministra obrany a Babišova kuřbuřta.

  OdpovědětSmazat
 4. Zrovna je Stropnický na přehlídce k dni veteránu . To muže dělat každá loutka . Naši legionaři by tu dandu zlodějskou vypráskali až do Bruselu .

  OdpovědětSmazat
 5. Taky pochybuji o kvalitách Stropnického.
  On snad neumí ani pořádně řídit kolo,natož něco na magistrátu.
  Snad si nevjedou do vlasů,Babiš ze starým Stropnickým.

  OdpovědětSmazat
 6. Nechci se pouštět do hodnocení přínosu ml.Stropnického, ale ta skromnost vyrašila zřejmě z přesycení luxusem, o němž si ostatní mohou nechat leda zdát. Je směšný a připomíná Gottwalda, který se učil při svíčce. Nedovedu racionálně vysvětlit, čím je tak odpuzující, když jeho otec na mě působí přesně opačně.U něho však musím přiznat, že jeho verbální schopnosti jsou vyjímečné.Jako by se ti dva ani nepotkali.

  OdpovědětSmazat
 7. Piráti jsou proimigrantsky založení! NEVOLIT! ODSTRANIT! NESPOLUPRACOVAT!

  OdpovědětSmazat
 8. Já toho mladého pána nemusím od té doby, co jsem ho viděl na demonstraci eurohujerů v r. 2009 na Hradčanech, kde demonstroval proti oddalování podpisu Lisabonské smlouvy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A je mi úplně jedno, jakou si ten narcis buduje image svým zviditelňováním na magistrátu a spaním na parketách.

   Smazat
 9. Také je mi podivné, že pan Letko tohohle "piráta" tak prosazuje. Že by proto, že spolu chtějí více imigrantů?

  OdpovědětSmazat
 10. Ukažme si prstem na pana Letka, který tak oslavuje mladého Stropnického, toho času starého vo*a syna.

  http://e-republika.cz/article2491-Debatni-klub-o-pacifismu-Pavel-Letko-Toma%C5%A1-Krystlik

  OdpovědětSmazat
 11. Já nějak nemám to ukazování prstem rád, soudruzi. Stropnický junior teda rozhodně není můj šálek slivovice, je mi nesympatický třídně a vůbec, jasně, už když se na něho podívám, (lófasz a seggedbe). Nicméně, jeho ymydž u lidových vrstev bude o mnoho a mnoho prsou horší než on sám osobně nebo to co dělal v komunální politice. To zas teda jo.

  A ty stavební předpisy připravil a termíny splnil - tam druhá strana lhala, až se jí od huby prášilo a tohle každému bylo totál pumpička. Teda připravil - zadal to externě advokátní kanceláři, k níž má sice asi blízko, ale která se ve stavebním zákoně a předpisem souvisejících betálně vyzná, to zas nepochybujte. Asi to bylo docela drahé, ale co jsem se tak doslechl, práci odevzdali kvalitní a vždycky včas. Problém byl obsah a nasraní developeři.

  A proč ukazovat na Letka, to už je dost mimo.

  VR

  OdpovědětSmazat
 12. pirati sou slunickari a stropnicky je zas po papinkovi ta sama luza co uz je u vesla,,, lepsi aby nam vladnul snad uz konecne nekdo z pracujiciho lidu, nemyslite? nejakej pepa co ma 3 deti, ceskou holku, a maka treba jako technik .a ne spatny herci a divadelnici...

  OdpovědětSmazat
 13. Komedianti a herci by meli hrat tam kde maji. Tohle je k placi

  OdpovědětSmazat
 14. fakta jsou, že veškeré výnosy z privatizace za Klause šly do "restitučního fondu" a ne do státního rozpočtu. Do rozpočtu a "prožral" tyto příjmy myslím cca 270 mld. až Sobotka v době, kdy dělal ty největší "sekyry" v době boomu. restituční fond Klaus určil na náhrady restituentům a na pokrytí ztrát z transformace - tedy ty krachující podniky úvěrované a držené uměle při životě, aby se snížila. nezaměstnanost.
  Pokud jde o rozpočet Prahy stačí se podívat že za Béma se trvale hospodařilo s přebytkem, vaše propagandistické nesmysly nestojí za řeč.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obávám se, že vám, řekněme, některé informace unikly. Výnosy z privatizace státního majetku byly příjmem Fondu národního majetku, výnosy z privatizace dalších subjektů veřejné správy byly příjmem měst a obcí, případně krajů. FNM měl několik oblastí, kde mohl získané prostředky využít. Prvotní bylo vyrovnání restitučních nároků, velká část výnosů z privatizace byla určena do fondu na odstraňování ekologických zátěží. Ten ještě za Kalouska disponoval, pokud si pamatuji, asi stovkou miliard Kč. Celkem přes něj protekly stamiliardy. Výnosy FNM dále mohly jít na vyrovnávání účtu důchodového, zdravotního a nemocenského pojištění, na dopravní infrastrukturu, na bytovou výstavbu, na projekty rozvoje území atd. Kromě toho RIF a NIF dostávaly nějaké prostředky, aby bylo na restituce, které nešlo už vyřídit navrácením majetku, resp. na nadační činnost, a měly ze zákona podíl snad na každé privatizaci 3 a 1 % akcií. Prostředky z provatizace rozhodně nešly jen na restituce, protože byla privatizována řada podniků, které vznikly až po 25. 2. 1948, takže nebyl žádný původní majitel. Rovněž tak neměli nárok vlastníci podniků, které byly znárodněny v r. 1945, což byly ty největší podniky (nad 500 zaměstnanců) nebo spadaly pod dekrety prezidenta Edvarda Beneše. Restituce spotřebovaly jen část výnosů FNM.
   To, že obec či město vykazuje roční hospodaření s přebytkem ještě vůbec neznamená, že jste město nezadlužil a nebo nerozprodal kus jeho majetku. To nezjistíte ze salda, nýbrž musíte hledat na straně pasiv cizí zdroje - dlouhodobé a krátkodobé závazky.
   Máte o účetnictví poněkud zjednodušenou představu. Místo propagandistických textů si prohlédněte pár výročních zpráv nebo učebnici účetnictví. To Vám dá více, než články v Reflexu, Respektu, MfD, LN, Blesku a jiných tištěných denících, možná krom HN.
   KR

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.