Reklama

pátek 13. listopadu 2015

Syrská "Brestská pevnost", tři roky obléhání


13. 11. 2015    zdroj
Tři roky byla syrská letecká základna Kuweires v obležení, tři roky odrážela vládní vojska pod neustálým dělostřeleckým, minometným a kulometným ostřelováním útoky teroristů.Od pozic vládních vojsk ve městě Aleppo je oddělovalo 45 kilometrů, kde byl každý dům změněn teroristy na pevnost. Pokusy vládních vojsk o deblokování letecké základny byly dlouhou dobu neúspěšné, protože se nedařilo účinně překonávat pevné a mobilní palebné body teroristů, narušovat jejich systém řízení a komunikace.

Před zahájením obléhání bylo na základně asi šest set osob, většinou piloti, frekventanti letecké školy a techničtí pracovníci. V okamžiku deblokování byly obránců asi tři stovky. Jejich zásobování probíhalo vzdušnou cestou, každý let vrtulníků s potravinami a municí na základnu byl spojen s velkým nebezpečím.

Teroristé prostřelovali těžkými kulomety téměř veškerý vzdušný prostor nad letištěm. Kromě toho bylo oznámeno, že teroristé mají přenosné protiletadlové raketové systémy "Stinger" americké výroby, předané tureckými a katarskými zvláštními službami. Ale i přesto syrští piloti riskovali své životy a dopravovali obleženým vše potřebné k obraně základny, prováděli to téměř výhradně v noci.

Celkem zažila letecká základna čtyři velké útoky. Snažili se jí zmocnit bojovníci "Svobodné syrské armády", "Džabhat Al-Nusry" a IS. V dubnu 2013 se teroristům podařilo obsadit část budov, ale následně byli odtud vyhnáni.

V srpnu byla obklíčená základna podrobena největšímu útoku, jehož se zúčastnilo více než šest set teroristů. Útok začal pokusem sebevražedného atentátníka odpálit zaminované auto na kontrolním stanovišti, ale vůz byl zničen při příjezdu na základnu.

Pak se teroristé rozhodli prorazit obranu na tancích, ale v následující bitvě bylo zničeno deset obrněných vozidel a teroristé byli nuceni ustoupit. Podle různých údajů tehdy přišlo o život sto až sto padesát lidí, vládní vojsko ztratilo asi třicet vojáků.

Koncem srpna se syrská vláda rozhodla vytvořit elitní jednotku pro deblokaci letecké základny. Formování oddílu a jeho velení bylo svěřeno syrskému národnímu hrdinovi plukovníkovi Hassanu Suheilovi, veliteli brigády "Al-Nimr" ("Tygři"). Tento člověk osobně vedl osvobození centrální věznice v Aleppu, města Murek na severu provincie Hamá a také plynových nalezišť v Homsu.

Vojáci pod vedením plukovníka Suheila začali od srpna metodicky čistit dům od domu, vesnici od vesnice ve směru letecké základny Kuweires. Přes houževnatý odpor teroristů, letecké údery USA na jeho oddíly, přesun posil teroristům z tureckých táborů, byl schopen svůj úkol splnit.

Tři roky trvalo obléhání letecké základny Kuweires, tři roky žili pod neustálým ostřelováním a útoky. Nyní mohou jet tito hrdinové domů ke svým rodinám, vidět se se svými ženami a dětmi. Ale, bohužel, válka ještě neskončila.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

23 komentářů :

 1. To jsou aspoň frajeři, ne jako ti poseroutkové, co radši utečou do Evropy pro německé sociální dávky !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. někteří utečou jen pro německé sociální dávky. Horší je, že Německo bude mezi nimi platit řadu vlastních a našich nepřátel a možných zákeřných vrahů.

   Smazat
 2. syrští kluci, k vám by měly téct ty peníze z EU, čím více těm bradatých americkým pohůnků tam zlikvidujete, tím méně jich budeme mít potom na sociálních dávkách v Evropě.

  OdpovědětSmazat
 3. 0:33 ano máte pravdu.Kromě toho že jsou to zbabělci,tak od 15 do 60let to jsou dezertéři.Když žádají o azyl tak se ohánějí tím že jim jde o život,místo aby se nechali vyzbrojit a vrátili se do vlasti bojovat,jako naši uprchlíci před Hitlerem,kteří se nechali v Rusku a Anglii vyzbrojit a vycvičit a přišli nás osvobodit.Možná by tenkrát asi v Anglii vyvalili oči kdyby si tam řekli o dávky a českou stravu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. od kdy je invazní voják neuniformovaných jednotek vysazený do týla nepřítele dezertérem ?

   Smazat
  2. Add 6:41
   Trefa do černého!!

   Smazat
  3. Uvědomte si laskavě, že těch našich vojáků, kteří utekli před Hittlerem, aby následně proti nacismu mohli bojovat, ať už v rámci britských nebo sovětských vojsk, byla hrstka. Drtivá většina občanů se do ničeho nepletla a usilovně pracovala pro nacistický zbrojní průmysl, a když bylo třeba zvýšit zbrojní výrobu, tak za flašku rumu a krabičku cigaret šli dopbrovolně a rádi dělat přesčasy i o víkendech. Toto byl reálný obraz, takže si neděljte žádné iluze o našich lidech. Všeobecně se o nás ví, že jsme zbabělci a bohužel je to pravda. Těch pár jedinců na tom nic nezmění.

   Smazat
  4. pro 11.38 : Kolik našich lidí dnes pracuje pro západní kapitalisty , kteří zničili Irák , Agfanistán , Libyii , Syrii , atd ?? Mají na svědomí statisíce lidí a miliony migrantů !!!

   Smazat
 4. a to ich Asad nútil bojovať !!! - alebo nie ??? - chceli ?? - asi hej,

  OdpovědětSmazat
 5. Bránit vlast je čestné poslání. Když vlasti vládne ten, kdo ji taktéž hodlá bránit, pak je to mocná síla. Všechna čest obráncům Kuweiresu, zásobovacím posádkám vrtulníků i Tygrům!

  OdpovědětSmazat
 6. Tak před takovým hrdinstvím se skláním!! A vojákům syrské (vládní) armády posílám gratulaci.
  Zasloužili by si 21 oslavných slav, ale na to jistě přijde, až ze Sýrie vymetou všechny ty šváby vedené US huny. Vlastně, raději z celého regionu ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S prominutím jen malou vědomostní otázku.Proč právě 21 salv.Odpověď jsem prvně slyšel v Londýně,je zajímavá...

   Smazat
  2. Anonym. (13. listopadu 2015 15:27):
   No protože proto ..., nechám se poučit.
   Ale zcela jistě jich nemá být víc ani míň, viďte?

   Smazat
  3. Dobrý den,když připlouvala válečná loď na návštěvu do cizího přístavu,musela před vplutím vypálit 21salv na znamení,že nemá nabito.Počet děl:10 na levoboku,10 na pravoboku a jedno na přídi.Zdroj:Námořní museum v Greenwich

   Smazat
  4. Ještě jsem chtěl dodat,že doba pokročila,už není středověk(doufám),dnes je to záležitost ceremoniální...

   Smazat
 7. Dobří vojáci, všechna čest.

  OdpovědětSmazat
 8. Dobrá práce! To se Pepek posere...

  OdpovědětSmazat
 9. Předkládám analogii. Pravdoláskaři a havloidi nespokojení s prohrou v demokratických volbách prezidenta vyvolají ozbrojený odpor. USA jim poskytnou vojenskou i mediální podporu.Podaří se jim svrhnout demokratický režim a celý Západ bude tleskat a psát o vítězství demokracie, lidských právech a humanismu.Není to postavené na hlavu u nás a taktéž v Sýrii????????????????????

  OdpovědětSmazat
 10. Pomohly jistě ruské letecké údery, ale syrská armáda je po 4 letech již dost oslabená, m.j. i dezercemi těch tzv.uprchlíků do Evropy.Hrozí to vleklým konfliktem, do pozemních bojů se Rusové nezapojí, Američané budou pořád financovat a vyzbrojovat protivládní síly, o Turecku a S.Arábii a Kataru ani nemluvě, takže je třeba urychleně hledat politické řešení, jehož hledání už započalo. V životním zájmu EU je aby válka skončila a ti Syřané by se chtěli nebo byli nuceni se vrátit domů, aby se zapojili do obnovy své země, místo pobírání dávek v Německu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podle nějaké německé statistiky se o azyl v SRN do srpna 2015 zaregistovalo nejvice Albánců (z Albánie, Kosova a Makedonie), Syřani byla oproti tomu jenom třetina. Asi 7,5 miliónů Syřanů je na útěku v rámci Sýrie samotné (tj. u Asada), v okolních zemí (Turecko, Jordánsko, Libanon) je to podstatně méně. Problém je v tom, že všichni imigranti (i Afghánci, Iráčáné, Bangladéšané atd.) jsou řádně poučeni, aby říkali, že jsou ze Sýrie a že utíkají před Asadem a že jim to usnadní cestu a získání pobytu :-)

   Smazat
 11. like!!!Брестская крепость!!!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.