Reklama

neděle 29. listopadu 2015

Turecko otevírá frontu v oblasti Náhorního Karabachu?


29. 11. 2015    zdroj
27. listopadu byl na návštěvě v Baku turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu.
Pro nově zvoleného činitele to je první zahraniční návštěva. Mnozí odborníci se domnívají, že diskuse představitele Turecka s jeho protějškem Elmarem Mammadjarovem se bude zabývat nejen mezinárodními a regionálními problémy, ale i spory o Náhorní Karabach.


Dříve o tom mluvil i premiér Turecka Ahmet Davutoglu a vlastně "otevíral" na již tak horkém směru novou frontu boje proti Rusku, když prohlašoval, že Turecko pomůže Baku "osvobodit okupovaná území."

"Kommersant" konstatuje, že turecký předseda vlády tímto výrokem přímo oznámil účel cesty svého kolegy, protože byl vyřčen v předvečer setkání, a také jemně naznačil, že Ankara má svým způsobem zájem na vyřešení konfliktu v Náhorním Karabachu a že hodlá do něj zasáhnout.

Napětí vytváří i skutečnost, že dříve Davutoglu řekl před Stranou spravedlnosti a rozvoje Turecka, jednou z nejsilnějších v rámci svého politického vlivu, že rozkaz k sestřelení ruského "Su-24" vydal osobně on.

Nyní se Ankara doslova snaží "přepnout" na svou stranu jednoho z důležitých hospodářských a diplomatických partnerů Ruska - Ázerbajdžán, dělá to selektivně a "tlačí" na nejcitlivější místa, jako je spor o status Náhorního Karabachu s Arménií, s níž má Rusko také velmi důvěrné vztahy.

Pravda, Rusko připomíná, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou i nadále velmi komplikované kvůli sporu o území Náhorního Karabachu, které obě strany považují za své. Podle výsledků války v Náhorním Karabachu v letech 1991-1994 patří Arménii.

Baku však nadále trvá na svém právu vlastnit tuto zemi. Na hranici mezi oběma zeměmi je i nadále napjatá situace, pravidelně jsou zde přestřelky.

Znamená to, že se tímto způsobem Turecko chystá vstoupit do problematiky Náhorního Karabachu? Tato strategie zní zcela realisticky.

Avšak pokusy "zahrávat si" s teroristy a zvládnout "hru" na všech frontách mohou být kontraproduktivní, řekl ruský prezident Vladimír Putin, když komentoval pozici Turecka.

Na toto má Rusko nejen ekonomickou a diplomatickou, ale také protiletadlovou a raketovou odpověď.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

15 komentářů :

 1. Ono to pěkně zapadá do sebe,otevřít další frontu proti Rusku.Proto i pokračující odstřelování na východě Ukrajiny,čeká na povel,znovu válčit na plné obrátky.Takže tři válečné zóny,bude asi nad síly Ruska.Jak je vidět,za každou cenu chce nás Evropany,USA dostat do války.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebude to ještě velká válka. Ale sleduje se zájem Rusko někde ponížit. Proto celá série "miniválek". V některém místě to přece musí vyjít. Opotřebovat, zatlačit a zaktivovat zaprodance.

   Smazat
  2. banderovci prý na povel amerického loutkáře připravují provokaci proti Krymu, blokáda kamionoé dopravy a odpojení dodávek elektřiny, to byla jen příprava

   Smazat
 2. Jsou to svině!
  děvčata a chlapci zde mi prominou velmi emocionálně podbarvený výraz,neboť jiný komentář se k tomu nehodí..
  jituš

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Paní jituš.
   Starší svině nejsou dobré k jídlu,je lepší namlít to do salámu.
   Jistě pozorujete také,jak se to nenápadně stupňuje,až mrazí,že to nebude dlouho trvat a někomu rupne v bedně.
   zemedelec.

   Smazat
  2. Zemedelec 17:25
   To víte,že to pozoruju a dlouho -a stupňuje se to,jak říkáte,až mrazí....
   proto jsem tak rozhozenà,kolikràt ani nemůžu pracovat...věřte mi.
   j.

   Smazat
  3. Škoda že svině islamisti nejedí.Jídla by měli dost a nemuseli se cpát do evropy.

   Smazat
 3. " Na toto má Rusko nejen ekonomickou a diplomatickou, ale také protiletadlovou a raketovou odpověď."

  Ano,neustále Amerika stupňuje tlak na Rusko. Různé sankce, rozpoutávání dalších lokálních válek proti rusům. Myslím že jde o chybný kalkul. Putin není hlupák a v případě že bude dotlačen do ostré války, jeho první "terč" bude Amerika. Bez velkého bratra v pozadí,ty malé krysy budou směšné. Naopak to nejde a Putin to dobře ví.
  Že to odneseme také? Jistě, s námi ovšem tihle velcí kluci nepočítají.

  OdpovědětSmazat
 4. Prime ministr of South Africa - B.J. Vorster za mojich mladych let v Johannesburgu vzdy pripominal - nezapominat pri hodnoceni politickeho konfliktu na etnickou skupinu zucastnenych stran. Armeni jsou Aryjci, stejne jako Rusove, Iranci, nebo Cesi ! Vsichni Aryjci maji spolecne prarodice..Proto je treba podporovat Armeny ! Tato Turecka agresivni lumparna je dalsi neprimy utok na slovanske Rusko a na Putina...
  Panove, to vypada, ze bude valka. Hodne lidi si to preje, kvuli populacni explozi, ktera ma byt zredukovana...Cesi zbrojte ! Organizujte se ! Cesky narod je mnoha - nejmenovanym - zivocichum neprijemny pro intelektualni schopnosti , napr. myslet samostatne.
  Stujte pri Zemanovi ! Poslouchejte co rika Klaus o vztazich mezi narody. Neverte pravdolaskarum ! LZOU !.... honolulu - ten ktery boura indoktrinaci merkerovske "babovecky".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nicku 18:19
   Arménce,na které Turek provedl strašlivý masakr,který dodnes popírá-podporuje stejně moràlně každý myslíci člověk...
   je to všechno boj proti křesťanovi a Slovanovi.. a taky ,aby se agresoři mohli geopoliticky roztáhnout a rabovat!!!
   Rusové,slovani jsou v hledáčku hegemona a jeho odporných přisluhovačů...a my středoevropani s nima..
   buď rád,že jsi daleko- tady to ,obávám se,brzo eskalíruje...
   pozdravy na jiný kontinent :-)
   jituš
   Smazat
  2. Nu Azerové, čili Azerbajdžánci jsou sice Turkický národ, ale jsou to šíítští muslimové a tak mají spíše vazby na Irán. Zde je tedy velká neznámá, zda se budou klonit k Turecku či k Iránko -Ruské ose. Soudím, že nábožensko-ideologické otázky lehce převažují... Ale územní nároky jsou taky problémem... Zkrátka celá ta oblast je pěkně přepjatá a hrozí to tam výbuchem na 3WW...

   Smazat
 5. Putin už řeší Arménii, Turecko i Náhorní Karabach najednou a to tím, že"..přibližně 7 tisíc ruských vojáků bude střežit arménsko-tureckou hranici. Umožňuje to ruskoarménská dohoda o společném systému PVO. Důvodem je ochrana před hrozbami z Turecka. Součástí opatření bude nasazení systému S-400 a systému radioelektronického boje Krasucha-4, čímž bude pod kontrolou 85 % tureckého území." - viz. http://warfiles.ru/show-101439-smi-tysyachi-rossiyskih-voennyh-razvertyvayutsya-na-armyano-tureckoy-granice.html.

  OdpovědětSmazat
 6. Hodina s Pjakinem tentokrát určitě stojí za poslech. Je to skoro celé o Turecku: http://pravdive.eu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=286

  OdpovědětSmazat
 7. Turecko,náš spojenec.Co víc si přát!Co na to politici.Dle příkazu USA
  ambasády je to všechno v pořádku.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 8. doktor nedá pokoj,nedá podoj-to se mu to vyskakuje, když ho EU sponzoruje (ČR předá 700 000 000 Kč)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.