Reklama

neděle 29. listopadu 2015

Výhledy obnovitelné energie do 2030

-uv- 
28.11.2015  E-republika

Zpráva předpovídá globální investice do čisté energie dosáhnou 7,4 biliónu do roku 2040. Obnovitelné zdroje bude poskytovat asi čtvrtinu světové elektrické energie a vítr bude asi hlavní zdroj.


Od 30. listopadu do 11. prosince 2015 se bude v Paříži konat Světová klimatická konference pod francouzským předsednictvím (UNFCCC). Od konference se očekává, že připraví předpoklady pro uzavření trvalé a závazné dohody na ochranu klimatu. Konferenci pořádá země, která podporuje terorismus v Sýrii kvůli ropovodům a plynovodům z Kataru, a předtím ze stejného důvodu vybombardovala Libyi. A to nemluvíme o francouzské koloniální politice v Mali a v Nigérii kvůli těžbě uranu (Mali aneb Licoměrnost premiéra Sobotky). Proto nemá smysl čekat žádné zázraky. Navíc naše články ukázaly, že fosilní korporátní dinosauři nemají absolutní zájem na ochraně životního prostředí, natož na snížení emisí a na potlačení globálního oteplování. Viz článek Noční můra jménem TPP: Je to horší, než jsme si mysleli. A protože tyto korporace z velké části ovládají jimi koupené či instaurované západní politiky, moc změn se čekat nedá. Ale vývoj ukazuje určité změny a je dobré se na ně podívat.


Vývoj obnovitelných zdrojů

V Česku známe „výhody“ obnovitelných zdrojů skrze vytunelovaný solár, který si takto nachystali vysloužilí politikové všech stran, alias „solární baroni“, než šli do politického zapomnění. Jinde se situace vyvíjí úplně jinak, například v Německu, kde vzniklo nové odvětví s deseti tisíci pracovními příležitostmi, vysoce kvalifikovanými. Viz článek Německo zapojuje největší větrné parky do sítě. Navíc má tato energie i jiné výhody, což ukazuje Dánsko, které využilo větrné možnosti ve stejném nepoměru, jako neschopné Česko neumí využít geotermální energii (Dánsko má alternativní, sociální, lacinou a demokratickou elektřinu). Obnovitelné zdroje tedy produkují pracovní příležitosti, demokracii opřenou o družstevní vlastnictví výrobních prostředků, podporují komunitní podnikání v regionech, snižují emise a tím i globální oteplování, nutí k šetření energie, mění styl dopravy, zabraňují odlesnění a dalším nepříznivým ekologickým účinkům. První mapa ukazuje, jak vypadají plány zemí ohledně obnovitelné energie.Graf jasně ukazuje, že všechny země hodlají do roku 2030 investovat prakticky jen do dvou směrů, tj. do výroby alternativní energie a do úspor vyrobené energie. Všechny ostatní směry mají ve srovnání s těmito dvěma menší důležitost, a navíc na nich dost závisí (např. emise skleníkových plynů). Další mapa ukazuje, jak by se měla změnit energetická situace v hlavních spotřebitelských zemích světa.
Brazílie, Čína, Evropská unie, Indie, Indonésie, Japonsko, Mexiko a Spojené státy dohromady představují 65 procent světové poptávky po energii. Pokud se vezmou jejich záměry, pak množství čisté energie v roce 2030 bude dvojnásobné proti současnému stavu.

Problémy s definici obnovitelných zdrojů

Různé země mají různé definice tzv. "čisté energie". Například v USA se tam paradoxně nepočítají vodní elektrárny. Indie, Čína a Mexiko tam řadí jaderné elektrárny. Čína plánuje zvýšit dodávky jaderné energie téměř 900 procent a tak chce pokrýt polovinu své celkové "čisté energie" do roku 2030. Je pravda, že jaderná energie nevypouští skleníkové plyny, ale dnes se ukazují rovnocenné obavy týkající se nákladů na výrobu této elektřiny, na bezpečnost a demontáž, na uskladnění zamořených částí. Ohledně situace v Česku viz nás článek Proč nás Temelín zničí. Podívejme se na podíl energetických zdrojů ve světě podle International Energy Agency (IEA).
Tato zpráva předpovídá globální investice do čisté energie dosáhnou 7,4 biliónu do roku 2040. Obnovitelné zdroje budou poskytovat asi čtvrtinu světové elektrické energie a vítr bude asi hlavní zdroj.

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!


Související články:

9 komentářů :

 1. Krátkozrakost a loby, nic jiného, topení kukuřicí tu již bylo, miliony lidí umíraly hlady a starý režim to odsuzoval, dnes to vychvalujeme, solární a větrné elektrárny ANO, ale současně musíme postavit jiný zdroj, který budeme vypínat, čímž se provoz výrazně prodraží, chceme to? nebo to chtějí jen ti co potřebují více vydělat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevydělají. Nebudeme jim tu energii kupovat. Když zateplíte bytovku, srazíte energie o 80%, a zbylých 20% vydělíte topným faktorem tepelného čerpadla 4.

   Pak se dostanete na 5 % původní spotřeby energií:
   https://www.youtube.com/watch?v=p4Ha9nm2d9Q

   A mají po ptákách.

   Smazat
  2. Asi každý měl na chatě černý sud se sprchou. Ekologické a zadarmo. My jsme zateplili dům ještě před dotacemi, vyšlo to laciněji, než dnes s dotacemi, protože ruku v ruce s dotacemi stouply i náklady.
   Mým přáním je cenově dostupný solární systém v kombinaci s akumulátory na pračku, ledničku atd.

   Smazat
 2. Na moře se jaksi zapomíná.

  OdpovědětSmazat
 3. Výhledy a hodnocení této koncepce jsou zase o byznysu, penězích a moci, ale ne o čistých zdrojích!!!!! Kdyby se jen procento financí, které jsou vynakládány na výrobu a omezování "skleníkového" efektu věnovalo k rozšiřování Teslových vynálezů, na jejich dokončení nebo další vývoj, tak by nebylo dnešních problémů nejen s energií, ale i s politickou situací!!!!! Již funkční patenty a vynálezy byly ukradeny, zničeny a nebo zamčeny v nedobytných trezorech těmi, kteří nás chtějí stále jen zotročovat a pomocí jejich plánů nás více a více nutit k poslušnosti. Příklad u nás.: Myslíte si, že když starého člověka oblečete do nového kabátu, že ho omladíte a nebo více zahřejete? Omyl, pouze vylepšíte jeho vzhled, nic jiného se nestane! Stále bude starý a stále mu bude zima! No, a aby ten stařec nezmrznul i v tom novém kabátě, tak si musí pořídit termoprádlo, které zabraňuje úniku tepla z těla. To je investice navíc, ale vše se svede na nový kabát. Hlupáci tomu uvěří, protože se většinou "úspor" nedožijí a navíc úspory požírá neviditelná ruka trhu. Jelikož forma obchodující s El. energií, plynem nebo teplem, v případě menších zisků zvýší ceny a jsme tam kde jsme byli na začátku proklamovaných úspor. Je úplně zbytečné číst takové zprávy, dokud se nepíše o skutečně "čisté" a volné enrgii!!! Jinak je to jen o penězích a o moci!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte určitě v mnohém pravdu. Ale existují i země, kde se k energiím přistupuje jinak ku prospěchu tamního obyvatelstva. Přečtěte si třeba ten článek o Dánsku, je to určitě posun lepším směrem. Samozřejmě, že dnes už by se mohla energie vyrábět zcela jinak (různé nanotechnologie, uhlíkový pohon a pod.) a že tomu brání zejména globální energetické lobby. Ale to máte i v jiných oborech, tuhle zvrácenost, např. v zemědělství, farmaceutickém průmyslu a dalších a dalších. Proto mi i drobné krůčky připadají lepší než nic a občané celého světa by na ně měli tlačit, seč to jen jde. V opačném případě bychom to totiž taky nemuseli přižít.

   Smazat
 4. Výroba,doprava a instalace na př. větrné el. představuje takovou spotřebu přírodních zdrojů a energie, většinou neobnovitelných, že v průměrných provozních podmínkách není schopna ji nahradit za dobu své životnosti! Takže pár podnikavců vydělává na úkor života budoucích generací a navíc to naše generace platí,ne? H.M..

  OdpovědětSmazat
 5. To máte (H.M.) pravdu, tak to bohužel je. A navíc, dodávám, se doposud nikdo seriozně nezabýval otázkou vlivu "zbrždění",či omezení výplachu krajiny při instalaci obrovských větrníkových parků. V Rakousku například. Pamatuji bouřlivé polemiky o vlivu (prokazatelném) tepla z chladicích věži obřích elektráren. O větru zatím moc není slyšet. Pokud ano, tak se to bagatelizuje.Zatím. Jenže s větrem pluje vlhkost, voda, mraky. Víme co to udělá?
  Alternativní dlouhodobé zdroje energií existují. Ale jak už bylo mnohokrát konstatováno, pokud z nich nelze bohatnout, krást, nemají šanci. Zatím. J.B.

  OdpovědětSmazat
 6. tak třeba ČZU v Praze publikovala následující závěry k tématu řepka:
  Řepka má dva významné konkurenty. Palmový olej a soju.Kolem r, 2020-2025 bude potřeba tuků plně vykryta.V soutěži zvítězí palma olejná, prdukuje 3,5 krát více tuku, než řepka..Soja zůstane jako cenný zdroj bílkovin.Řepka obstojí, jen bude-li dosahovat výnosu4-4,5 tuny na hektar,což zatím nedokážeme. Varující je pro nás příklad třtinového cukru, který , jako několikanásobně levnější, vytlačuje cukr řepný.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.