Reklama

čtvrtek 5. listopadu 2015

Zadluženost Ameriky jde nahoru o 2700 miliard dolarů !Reviduje ji Federální rezervní systém Ameriky.Prizmatem finanční bilance, platné pro firmy, je vláda USA beznadějný bankrotář.
Valentin Katasonov
5.11.2015   Střípky ze světa 

 Z 59.400 na 62.100 miliard.Ve „vztahu k ročnímu HDP jde o růst z 330 na 350 procent“. A to přitom Fed klíč, jímž ho vyčísluje, i tentokrát „kreativně pozměnil“. Ještě blíž k podstatě míří jiná statistika – čím je dnes americký dluh kryt. V případě většiny jednotlivých států Unie je i dnes menší, než jejich aktiva. Federální bilance to bere cvalem opačným směrem: „Aktiva federální vlády se v letech 2010-2015 zvýšila o 280 miliard dolarů, zatímco dluhy – o skoro 4 tisíce miliard. V polovině roku 2015 tak čistý dluh federální vlády činil 11.250 miliard dolarů oproti 7.840 miliardám v roce 2010. Jestliže v tomto roce byly její dluhy větší než aktiva 3,56 krát, pak v roce 2015 už 4,47 krát.


 Prizmatem finanční bilance, platné pro firmy, je vláda USA beznadějný bankrotář. A s insolvenční procedurou se mělo začít už dávno.“

Výkazy, s nimiž chodí na trh Fed a americké Ministerstvo financí – a kulantně je přetřásá i český mediální „mainstream“ – jsou přitom bohorovně selektivní. O jiných položkách, z nichž se dluhová past země skládá – natož jejich „krytí“ - většinou zarytě mlčí. Katasonov se proto napřed prokousal oficiální statistikou aktiv, která americké dluhy jistí. Jejich mozaiku posbíral takto: 3.240 miliard dolarů – majetek federální vlády, 10.000 miliard – států Unie a komunální správy, 30.220 miliard – všech amerických domácností, 12,090 miliard – „nekorporátního nefinančního sektoru“ a 200 miliard v případě toho „nekorporátního finančního“. Celkem tedy 55.570 miliard – a jen zhruba 89 procent vykazovaného dluhu.

Aktiva amerických korporací se evidují samostatně. V daném případě coby jejich „tržní hodnota (kapitalizace)“. A ta je – jak to demonstroval tanec po krachu Lehman Bros. – kritériem vrchovatě vrtkavým. V polovině letošního roku ji americká statistika vyčíslila sumou 29.600 miliard dolarů. „Akcie jsou ovšem značně nadhodnoceny.“ „Trh přehřátý“ a plný „bublin“. Jsou toho plná sama americká média. Množí se dokonce hlasy, že až rupne dnešní „bublina“, skončí to ještě děsivějším mankem, než po září 2008. A tehdy se z ničeho nic „vypařily“ desítky tisíc miliard.

Do očí bijí i jiné disproporce. Například hodnotu „nefinančních aktiv“ amerických bank uvádí Fed sumou 7.460 miliard USD. „Hmotná aktiva bankovních korporací se přitom, a to i v případě velice liberálního ocenění, rovnají maximálně stovkám, a ne tisícům miliard“. Ostatně „nefinanční“ majetek všech bank, nespadajících do korporátní sféry, vyčísluje sám Fed jen sumou 16,6 miliardy USD.

Reálná aktiva „nefinančních“ korporací uvádí v sumě 22.100 miliard dolarů. Ještě roku 2010 to bylo 16.600 miliard. Tak bombastický „růst“ se investicemi doložit nedá. Je hlavně folklórem „ratingových agentur“, přihrávajících top manažerům faraónské bonusy. Jejich falzy se to však hemžilo už v roce 2010. Katasonov sleduje téma roky a velmi systematicky. Skutečnou hodnotu všeho, co patří americkým „nefinančním“ korporacím, odhaduje oproti Fedu ve zhruba poloviční výši.

„Nefinanční aktiva“ všech amerických korporací – v „reálné ekonomice“ i kasinu té „virtuální“ – mu vycházejí v řádu 14.500 miliard dolarů. A skutečná hodnota hmatatelných statků, jimiž disponuje celá Amerika – nejvýš kolem 60.000 miliard dolarů.

Tu ovšem nutně „diskontuje“ bilance země vůči okolnímu světu. Fed její pohledávky v zahraničí vyčísluje sumou 17.510 miliard dolarů. Závazky vůči zahraničí – 23.400 miliard dolarů. Záporné saldo - ve výši téměř 6.000 miliard dolarů – nelze, než z hodnoty aktiv americké ekonomiky odečíst. Její „reálný majetek se tak rovná zhruba 54.500 miliardám dolarů“. A právě tím a ničím jiným také Amerika kryje i všechny své dluhy. Zvládá to jen z 87,5 procent – sumy, na niž reálnou výši dluhu vykuchal Fed. A to je situace, zralá „ne-li na bankrot, pak přinejmenším na sanaci určitě“.

Stále však bruslíme v mantinelech cifer, jak je uvádí centrální banka a fiskál. V Americe se však rojí i alternativní kalkulace. Například od týmu Ekonomické univerzity v San Diegu, vedeného profesorem Jamesem Hamiltonem. Tomu už v roce 2013 vyšel celkový americký dluh v řádu 70 tisíc miliard dolarů. Zohlednil totiž i vzájemné pohledávky a závazky státních institucí. Zadluženost Spojených států tak vyčíslil ve výši 440 procent aktuálního HDP.

Významný titul chybí i v tomto přehledu. Americký byznys člení závazky na „tržní“ („market debts“) a „smluvní“ („contract debts“). V druhém případě jde o finanční závazky, zakotvené ve smlouvách či analogických projevech právní vůle. Jejich výše však vesměs, a to často velmi citelně, fluktuuje v závislosti na vývoji úrokových sazeb. Ta, za niž jsou peníze k mání bankovním a investičním žralokům, se zatím blíží nule. Donekonečna to však nevydrží. Jen co tu Havaj Fed odpíská – a fámy věští, že je to na spadnutí – suma celkového dluhu naroste dramaticky. Dluhové lešení americké ekonomiky je enormní.

Je tu i položka, obestíraná zvlášť pedantickým tajnůstkářstvím. A sice „sociální závazky“ („social liabilities“). Tedy „rozpočtové závazky sociálních programů“ – starobních a invalidních důchodů, zdravotní a sociální péče, podpor v nezaměstnanosti a hmotné nouzi atd. Ty všechny třeba logicky zohlednit i s adekvátním výhledem. S jejich výzkumy se roztrhl pytel úměrně „sněhové kouli, v níž se nabalují“. K nejserióznějším je řazen ten, jenž letos zveřejnil Catona Institute z Washingtonu. Celkový státní dluh USA, uvádí se tu, nečiní deklarovaných 18, nýbrž 91 tisíc miliard dolarů. Cifra, jíž ho vyčísluje Fed – řečeno se šéfem týmu profesorem Michaelem Tannerem – totiž „opomíjí nezajištěné závazky v rámci programů typu sociálního a zdravotního pojištění. A přestože v oficiálních bilancích země nefigurují, právním závazkem vlády USA jsou“. A právě ty státní dluh „v reálu navyšují na 91 tisíc miliard dolarů“.

Amerika sedí i na ranci „finančních aktiv“. Ty Fed vyčísluje v astronomické výši 203.000 miliard dolarů (?!?). Reálné úspory se na ní podílí jen z pár procent. Zbytku se přezdívá „finanční pěna“ i mezi „banksters“. Ten galimatyáš se hemží bezpočtem „pyramid“ a „letadel“. Každá skutečná hodnota je v nich většinou započítána ne jednou, ale mnohokrát. A promíchána s obludáriem vyslovených švindlů a „zločinů bílých límečků“. Oč hůř lze jedno od druhého rozlišit, tím méně se ta navoněná bída dá považovat za „krytí“ amerických dluhů.

V případě „korporace America Inc. už nepomůže ani sanace“. Účetně vzato „je v totálním úpadku“.

21 komentářů :

 1. Ale není, on nám to tady zase někdo vysvětlí, že jsou vlastně SSA úplně v klidu, každý černoch se tam má lépe než my a proto si zbytky původního, poctivého motoru Americké ekonomiky, její střední třída, tedy to co z ní zbylo, jezdí spravovat zuby do Mexika, pašujou si léky z Kuby a mají méně naspořené hotovosti, než jejich rodiče, mají nižší vzdělání než jejich rodiče a nižší reálné příjmy než jejich rodiče a tvoří stále menší a menší segment SSA ekonomiky;)

  Americká bublina praskne až Emeričani nebudou schopní silou svých zbraní a falešných, násilím vnucených"peněz" vydírat a okrádat zbytek světa.
  Jak moc a jak rychle praskne to ví jen pár vyvolených, kteří toto plánují, ale nevidím jeden jediný důvod proč by to s Emerikou nemělo jít z kopce, pokud tedy jaksi nezabije všechny své věřitele, neuvrhne svět v chaos, sama sebe do vojenské diktatury a nebude schopná vyrovnat všechny závazky, vytvořením dalších VIRTUÁLNÍCH tisíců miliard doláčků, ktré bude někdo v budoucnosti "ochoten nebo přinucen" zobchodovat;)

  Zatím se jim to však daří a po smlouvě TTP, na sebe její signatáři převzali "dobrovolně" spolufinancování budoucího Emerického krachu
  a co bude se smlouvou TTIP se taky dozvíme až za pěkných pár let až se bude spekulovat nad tím, proč ta smlouva pro NÁS, nefunguje tak jak prý "měla" fungovat a proč krachy Emerických společností, platí nějakým přeneseným způsobem, Evropští občané.

  To, že je dolar FALEŠNÁ MĚNA, ničím a nikým nekrytá, vytvářená zcela doslovně ZE VZDUCHU, ví už přece celý svět, používá se jen díky síle Emerických zbraní a ochotě teroristů ze SSA je kdykokliv použít, nicméně i v tomto se doba mění, doufejme, že k lepšímu.
  Snad nebude platit, že "Válka to vše vyřeší"

  Slunce v duši:)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kazdy cernoch se v Americe nema lepe nez my, ale lepe nez ty, komunisticky nefachcenko.
   A v tom je rozdil. :-)

   Smazat
  2. Řekl Pepek:D:D:D

   Smazat
  3. 14:45 .....no, ty evidentně nejseš My, ale přichází doba, kdy pro nás budeš ONI....a zjistíš v jak malé skupince se nalézáš....

   Smazat
 2. Americka ekonomika rostre o 3.7%, Ruska je v recesi.

  Poserte se z vlastnich lzi, komunisticka hovna.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, roste jim srární dluh o 3,7% denně :-D
   http://www.usdebtclock.org/
   USA má rekordní a největší dluh na světě - dluh 18 512 205 000 000 dolarů :-D

   Smazat
  2. Realita: mám za to že se mluvilo před pár měsích o 64 plus asi dalších 100 co se týká vojenského sektoru, které se taky zatajuje ... a to nepočítáme o DERIVÁTECH ..... a když započítáme zadlužení osobních či právních osob tak se pohzbujeme o dalších desítek nahoru...

   REALITA USA dluh je nesplatitelný - TO JE REALITY .... XXXXkrát horší než Řecko - Portugalsko je a bylo horší než Řecko ale Řecko je ortodoxní co e týká víry - FAKT, takhle se to hraje....

   JEZUITÉ hrají mocnou roli....aby bylo jasno.

   Smazat
  3. vlast tě (14:42) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Smazat
  4. pro americké soudruhy ekonomy je to brnkačka, tento dluh díky dolaru rozešlou do celého světa, dostane se na každou vísku dokonce i v Tschecherei, kde ty dluhy bude pomáhat sanovat i ten nejposlednější penzista nad hrobem

   Smazat
  5. rust který je žívenej jenom tim že lidi si pujčují prachy na dluh ....

   Smazat
  6. Vladimír Vladimirovič ti zkazuje že mu mužeš políbit prdel, č-ráku....

   Smazat
 3. Já se jen divím, že takové zprávy procházejí bez jakéhokoliv rozruchu. Jako by se vlastně vůbec nic nedělo a všechno bylo v absolutním pořádku.
  Ale ono není. To, co je, to už je jen dojížděcí setrvačnost.
  Čína dnes ohlásila, že uvolňuje svůj yuan, což znamená obrovské nakopnutí pro investory a obchodníky, kteří se začnou přímo řítit do Číny, protože nějaké euro či dolar budou nezajímavé.
  Dnes o tom vyšel článek na pravednes.
  Prostě podnikatelé, výrobci a investoři začnou zdrhat do Číny.
  Kromě toho, v SNS, což je celní unie bývalých sovětských republik, plánují hned zkraje příštího roku úplně z plateb mezi sebou vyeliminovat dolar.
  Najíždí banka Brics a Čínská infrastrukturní - v národních měnách bez dominance dolaru.
  No a s tou TTP to taky není tak horké, ono to prý bude trvat 3 - 4 roky, než to parlamenty všech 12ti zemí schválí a ještě jestli to schválí, protože už jdou řeči, že se to podepsalo v rychlosti, že to vlastně ještě ani nebylo pořádně dojednané.
  Já myslím, že příští rok budou tak převratné události a přijdou tak rychle a pro mnohé nečekané.....

  OdpovědětSmazat
 4. V článku je jeden zásadní omyl! V řlánku se píše: "Množí se dokonce hlasy, že až rupne dnešní „bublina“, skončí to ještě děsivějším mankem, než po září 2008. A tehdy se z ničeho nic „vypařily“ desítky tisíc miliard." to je právě ten omyl, že se nevypařily!!! jen se přelily k někomu jinému! Na podkladě falešných zpráv a ukazatelů bylo mnoho tzv " obchodníku s akciemi a investorů" okradeno. V tom spočívalo kouzlo té bubliny. V tomto konkretním případě ty uvedená čísla vůbec nic meznamenají a jsou pouze "podsouvány". Dokud bude FED tisknout peníze a americká vláda povede takovou politiku jako doposud, mohou žít Spojené Státy na dluh až do zániku zeměkoule a to bez ohledu na to, jak vysoký bude jejich dluh. A vždy budou vykazovat "aktiva"!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No dobrá, přelily se. To je to hlavní co se ke škodě světa už dlouho děje.
   Ale aby USA žily až do zániku světa, to sotva. Ledaže by (papírové!) dolary používaly na hlubokou podestýlku pro sebe. Pro jiné účely je nikdo brát nebude. Děda.

   Smazat
  2. To není pravda. Pokud BRICS opustí dolar, není vyloučeno, že je budou . i další. A pokud bude existovat vojenská síla, která zabrání násilným výměnám vlád ze strany USA, hra skončí. Jenom nevím, zda se toho nemám bát víc, než ekonomické krize samotné

   Smazat
 5. Česko by mělo více přispívat na záchranu dolaru. Zatím odvádíme do zahraničí na dividendách jenom čtvrtinu rozpočtu (cca 300 miliard korun). Chtělo by to navýšit alespoň na půl biliónu korun. Chce to málo, jenom si trochu vykasat rukávy.

  OdpovědětSmazat
 6. Ještě jedna věc nebyla v článku zmíněna a jsem přesvědčený, že nastávajících časech bude hrát dost velkou roli. Amerika už není tak homogenní celek, jakým bývala třeba v době druhé světové války. Stejně, jako Evropa je nahlodávána imigrací, okrádáním prostých lidí finančníky a bůh ví, čím ještě. Takový národ nebude chtít přinášet oběti, podobně, jako se tato armáda množí i u nás. Kdo si bude chtít utáhnout u huby? Imigranti? Socky? Ti všichni čekají naopak s nataženou dlaní. A malé a střední podnikatele - tahouny ekonomiky, stát systematicky likviduje.

  OdpovědětSmazat
 7. V Yellstounu se prý aktivuje sopka, takže možná bude dolar vyřešený za pár vteřin. Bohužel i s námi. No, ale mocní se prý již postarali o svůj genofond, přemístí se do podzemí a budou tam přežívat jako krtci.

  OdpovědětSmazat
 8. Nejsem ekonom,takže mi není jasná jedna věc. Jakákoliv běžná ekonomika je závislá na svém výsledku. Jestliže je ekonomika v úpadku, její měna, kterou státu půjčují banky (nebo jiné země), je půjšována se stále větším úrokem, za horších podmínek a v nižším kurzu a tak se postupně znehodnocuje. Onen stát i jeho obyvatelé si pak mohou koupit stále méně až jednoho dne není stát schopen plnit si své závazky a zbanktoruje úplně. USA jedou k bankrotu desítky let a nic se neděje. Měna je poměrně silná a dokonce posiluje... Jak je to možné? Fungují na světě ještě nějaké obecné zákonitosti?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA jedou k bankrotu desítky let a ne že se nic neděje, ale naopak. Riziko bankrotu se snaží stůj co stůj "řešit" vyvoláním světové války. Jinou možnost prakticky nemají.
   Taky nejsem ekonom, ale už vím, že i když teoretických zákonitostí je spousta, prakticky "se jede" pod diktátem a podle triků finančně nejsilnějších lichvářů, podvodníků, zlodějů, zločinců.
   Stručně řečeno, šechno je jinak, než by mělo být.
   Dolar a euro "posilují" tím víc čím menší mají skutečnou hodnotu. Tento vývoj už nemůže dlouho pokračovat, očekává se kolaps. A nedej bože, aby nastal náhle.

   https://www.youtube.com/watch?v=pWUleWn9WMo
   https://www.youtube.com/watch?v=0QM6RXfm2JE
   https://www.youtube.com/watch?v=o-DzkA2uU20
   https://www.youtube.com/watch?v=AB8Vo61YvwM
   http://www.novarepublika.cz/2015/08/kdo-drzi-svet-v-kapse.html
   Snad vám to bude trochu užitečné, Děda.

   Smazat
 9. Je třeba pochopit jednu věc, že pokud si půjčím na světovém trhu 100 mil. Kč a za těchto 100 mil. si nechám postavit v ČR od německé firmy most z dovezeného německého materiálu a s německými pracovníky, tak za mi tento most v hodnotě 100 mil. Kč (tedy most na dluh) objeví v růstu HDP za daný rok v ČR, aníž na tom měla tato republika jakýkoliv podíl. Takže každý růst HDP si musíte očistit o růst zahraničního zadlužení a potom se dostáváte k jiným hodnotám pro srovnání efektívnost jednotliých zemí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.