Reklama

pátek 20. listopadu 2015

Západní demokracie. Ona exituje i východní, severní nebo jižní?


Jiří Baťa
20. 11. 2015
Je běžné, že geodeticky Evropu rozdělujeme např. na západní a východní, stejně tak známe politickou mapu, která zná pojem západní a východní, z pohledu meteorologů vane východní nebo západní vítr, připustím, že existuje politika západu a východu, ale že i demokracie má svou speciální „západní“ alternativu, je opravdu překvapující. Už třeba jen proto, že jsem nepostřehl, že by jako druhý příměr alternativě západní demokracie, existovala demokracie východní. Vždy jsem se domníval, že demokracie je univerzální pro všechny světadíly, pro všechny státy a národy i když chápu, že charakter západní demokracie a především její reálné uplatňování v praxi je více než nestandardní. Pracovat s termínem „západní“ demokracie, jako samostatný ideologický útvar, mi přijde nepatřičné.

Nicméně charakter či pojem demokracie západní politiky by asi, podle některých, mělo vyjadřovat její specifikum v odlišnosti (od politiky východní) a tím tomu dát praktický význam jako vzor „demokratické“ politiky USA, NATO, případně EU vůči politice států východního bloku, tedy postkomunistických států, Ruska (a bývalých států SSSR), Číny atd., na kterém se vazalsky (tj. loajálně a jistě ne jen za zaplať pánbůh) podílejí zkorumpovaní evropští politici v Bruselu i všech členských (i nečlenských) zemí EU.

To, že je některými lidmi nebo kruhy praktikována terminologie „západní demokracie“ (rozuměj americká) jen dokazuje, že charakter takové demokracie má své výrazné zvláštnosti a specifika, která se mohou lišit (a také se výrazně liší) od jiného, řekněme klasického pojetí demokracie. Tím chtějí západní politici, případně politici zemí EU a lidé jim lezoucí do zádele zdůraznit, že je třeba tento západní model demokracie respektovat a akceptovat jako ten správný, pravý vzor demokracie, která by se měla občanům vtloukat do hlavy k pochopení, co a jaká je vlastně „demokracie“. A pro jistotu o „východní“ demokracii se nemluví, protože ona vlastně ani neexistuje, vše je podřízeno té západní (tedy až na RF).

Na tragické události v Paříži, kde došlo k masakru a zabití více jak 230 lidí a další stovka je v kritickém stavu se podíleli, jak je zatím známo, islámští teroristé. Je to tragedie, která otřása lidmi na celém světě. V této souvislosti není možné přehlédnout skutečnost, že podle šetření jeden z atentátníků byl Syřan, který do Francie přišel údajně jako imigrant z Řecka. Jinými slovy, s těmito událostmi úzce souvisí vlna imigrantů, která se valí do Evropy. Jak se ukazuje, mohou mezi nimi inkognito být (a zcela jistě také jsou) nasazení jak islámští radikálové, tak teroristé IS kteří dříve nebo později (tentokrát bohužel dříve než později) mohou vyvolat aktivity v podobě atentátů na nevinné lidi, kteří se stávají obětí jejich teroru.

Velmi pozoruhodný a podle mne zároveň i odsouzení hodný je výrok J.C. Junckera, předsedy Evropské komise, který po pařížských tragických událostech vyzývá státy, aby nepřestaly přijímat imigranty. Ostatně podobnou „mírumilovnou“ výzvu přednesla kráva Merkelová (viz poznámka dole). Nevím, zda v tu dobu byl pan Juncker zrovna střízliví nebo měl „upito“, ale jakoby (spolu s Merkelovou) vůbec nevnímal hrůzu pařížských událostí, jakoby vůbec nebral na vědomí, že pachatelé byli islamisté, někteří dokonce běženci, jakoby mu bylo málo, že džihádisté své evropské příznivce vyzývají „Otravte jim jídlo a vodu,“ jakoby by mu bylo málo, když na videu neznámý džihádista vyzývá své „bratry“ k útoku uvnitř Francie a vzkazuje: „Pokud nemůžete přijet do Sýrie nebo Iráku, tak svou povinnost vykonejte ve Francii!“

Vezmeme-li v úvahu názory rozumově natvrdlé (nebo totálně vypatlané) novodobé Matky (Terezy) alias krávy Merkelové, která si potrpí na samaritánství a dobrodiní, pak ještě s Hollandem (a Junckerem) by měli být zbaveni nejen svých funkcí a svéprávnosti, neboť škodí nejen sobě, ale hlavně milionům Evropanů, ale dát je do kazajky. Jejich názory, postoje a rozhodování jsou totiž naprosto neakceptovatelné a škodlivé, nicméně západu a USA věrným rektálním alpinistům a přisluhovačům je to naprosto lhostejné, protože oni na rozdíl od těch tří, se mohou vymluvit, že „to oni“! Ve svých důsledcích však nezodpovědné jednání a rozhodování těch tří však nakonec odneseme „my“, občané národních států, resp. celá Evropa!

15 komentářů :

 1. Demokracie-politický termín je jen hůl o dvou koncích a záleží vzít ji na oponenta za správný konec.Až bude demokracie technický termín s normami schválenými např. OSN,bude vymahatelná i silou! Do té doby bude "demokracie" jen přelétavá děvka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy jste ale moudrýýýýý pane vašnosto!!! Můžu se za Vás modlit a hodit do kampeličky korunu?!

   Smazat
  2. Pane Povolný přesně a vtipně řečeno. Oponent 16:17 se vzmohl pouze na plky, to mne pobavilo. Nepatrně to rozvinu. Bez jednoznačných definic může kdejaký hloupý tlučhuba plácat pátý přes devátý (zlo si pak vybírá a podporuje z těch hlupáků toho, který se mu hodí do plánů).

   Smazat
  3. Pane Povolný, zkoušíte definovat demokracii a dát tomu váhu s posvědcením OSN. Současně ale demokracii popíráte, chcete-li ji po jiných vynucovat silou.Takže, co je to ta (vaše) demokracie? Jen prázdná fráze, protože demokracii určuje silnější!

   Smazat
  4. 18:26-nezkouším definovat demokracii, na to nemám, jen říkám co Vy. Současnou "demokracii" určuje a "vyváží"nejsilnější státy, nikoliv "světová" většina, v současnosti OSN.Jsem proti vynucování silou čehokoliv. Pokud se ale na tom shodne OSN, bude to posun od současné praxe.

   Smazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 3. Západní demokracie. Ona existuje i východní, severní nebo jižní? "

  Zřejmě Islámská

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud vím roubovali nám do středo a východo-hlavy hodnoty západní demokracie. Co se týče východní demokracie, ta u nás nebyla - byla jej "totalita". Totalita, i když např. naše ČSSR se před převratem vyznačovala všemi znaky zastupitelské demokracie: zvolené orgány jako federální prezident, federální a republikové vlády, orgány státní správy, orgány místní samosprávy, odborné ministerstva a parlamenty, zastupitelstva, soudnictví, správní a výkonní orgány etc. Je pravda, že byla v Ústavě od r. 1965 vedoucí úloha KSČ, ale také byla Národní fronta (byli v ní také strany socialistů, socdemáků, lidovců, ekologistů...). A dnes tomu v současnosti je tomu tak, že vládu jako výkonný orgán a parlament jako zákonodárný orgán tvoří hejno rozhádaných aparáčníků se svým byrem, který vůbec, ale vůbec nehledí na všelidové potřeby. A pokud je známo, severní nebo jižní demokracie jako věcní pojem neexistuje.

   Smazat
 4. "Ve svých důsledcích však nezodpovědné jednání a rozhodování těch tří však nakonec odneseme „my“, občané národních států, resp. celá Evropa!I
  Příklad individuální viny následované kolektivním trestem jako vyšitý.
  Jsou tady tací popletenci a je jich bohužel naprostá většina, kteří kolektivní vinu a trest odmítají. Ano ta vina nebude jen na těch třech v článku jmenovaných, ale i na nás. My všichni budeme spoluviníky těch tří, tak jako byli všichni Němci spoluviníky Hitlera za rozpoutání II. světové války. Trvání na bludu o nesmyslnosti kolektivní zodpovědnosti, viny a trestu paralyzují naši obranyschopnost.To je pro nás zničující. Po kolikáté už?

  OdpovědětSmazat
 5. vinný je ten, čo nepovedal nie - ako sa hovorilo v Nemecku tej doby - bolo ťažké nebyť hrdý na Nemecko - a potom nastúpil strach ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Óóóóópane vašnostóóóóó, mohl by jste mně nehodnému Vaší přízně lopatisticky vysvětlit hloubku Vašeho geniálního myšlění, abych o něco nepřišel?!
   S poděkováním plukovník v záloze Ing. Mgr. PhD.

   Smazat
 6. To je jasné ne? Západní "demokracie" je termín totožný kapitalistické "demokracii.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doplnění: západní demokracie = kapitalistická demokracie = diktatura kapitálu

   Smazat
 7. Západní demokracie že je demokracií? Vždyť je to jen taková pokrytecká hra!
  Existuje výstižný bonmot, a sice, že: pokud by ("demokratické") volby něco změnily, ihned by byly zrušeny!
  Ta záp. demokracie je trapným zakrýváním toho, že se ve skutečnosti jedná o oligokracii a korporokracii. Drženou při životě kupou ohlupovacích a donucovacích nástrojů.
  A do toho si přece ten Západ (tedy ty oligarchie a korporace) přece nenechá kecat. Ještě tak, aby jim to kdosi z východu či jihu kazil! ...

  OdpovědětSmazat
 8. Západní demokracie je zkratka, kterou se označuje demokracie výjimečně pokročilá ve schopnosti uzpůsobovat názory občanů, aby hlasovali co nejvíce ve svůj neprospěch.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.