Reklama

čtvrtek 5. listopadu 2015

Zbořil: Podepisoval se v Bukurešti zvací dopis pro NATO?


Zdeněk Zbořil
5. 11. 2015     První zprávy
Snad jen zvláštní shodou okolností jsme se včera mohli seznámit se zprávou od Reutra, která nám říká, že “Představitelé devíti zemí východního křídla NATO jsou znepokojení pokračujícím agresivním postojem Ruska“, a proto podporují trvalou vojenskou přítomnost sil NATO ve svém regionu.


Shodli se na tom na svém setkání v rumunské Bukurešti „představitelé“. východoevropských zemí, z nichž některé chtějí být považovány za středoevropské. Tam došli k závěru, že „Rusko se musí vrátit k respektu mezinárodního práva i mezinárodních závazků“.

Prý je to „základní předpoklad pro to, aby se vzájemný vztah NATO a Moskvy zakládal na důvěře“ a aby jej neohrožovala sílící aktivita ruské armády v prostoru od Baltu po Sýrii. A aby se toho dosáhlo, dohodli se tito „představitelé“ na tom, že budou „usilovat o silnou, věrohodnou a trvale udržitelnou vojenskou přítomnost“ v nikterak přesně vymezené „své oblasti“. Jen na okraj se zmínilo, že se bude také podporovat „hlubší spolupráce“ mezi EU a NATO.

Když víme, že v těchto zemích, ať již s Ruskou federací sousedí či k jejím hranicím mají ještě dost daleko, jsou umístěny „síly rychlé reakce“, lze o tomto ujednání předpokládat, že neobsahuje názor, že tyto síly budou bránit hranice schengenského prostoru, ale spíše budou stát na historické stráži „tradičních hodnot“ a na neméně tradičních nástupištích armád táhnoucích na Moskvu. A to těch, o kterých víme od těch polsko-litevských v polovině 17.stol., ale i zimních pochodů tam a zpět francouzských a německých armád v století devatenáctém a dvacátém.

Tentýž den odvysílala ČTV třetí díl francouzského dokumentárního filmu „Apokalypsa: druhá světová válka, rok 1941“ (díl 3/6), který se věnoval hrozivému plánování a uskutečňování „Operace Barbarossa“, v minulosti někdy také označované za „věrolomné přepadení“ Sovětského svazu. I když i samotné pojmenování vojenské operace, kterému posloužilo jméno císaře křižáka Friedricha I., který na jednom ze svých tažení do Svaté země zemřel, ale stačil ještě vyplenit a podlomit vojenskou a ekonomickou sílu křesťanské Byzance během svého tažení na Východ, v sobě skrývá svoje aktuální kouzlo. Ale na nám dobře známé Operaci Barbarossa bylo zajímavé také to, čemu se říká „kultura války“, anebo, chceme-li, i „psychologická příprava válečných akcí“.

Protože se tato „kultura války“ nemění od dob čínského Mistra Suna, je dobré vzpomenout si, jak to tehdy v roce 1941 probíhalo i na úrovni válečné agitace ve prospěch války an sich. Především bylo nutné proměnit během několika dnů dosavadního spojence v nepřítele. Z Rusů se tak stali bolševici, před kterými bylo třeba zachránit Evropu a Západ, prohlásit hlavu ještě nedávno spojeneckého státu za diktátora a jeho politický režim za žido-bolševický. Lidé, které svým rudým spárem „uchvátil“, byli náhle „podlidé“ nejasného mongolské-asijské původu, což tehdy konvenovalo germánským stereotypům a představám, že jde buď o levnou pracovní sílu, která se musí upracovat k smrti, nebo, ještě jednodušeji, o zaostalou, nekulturní a navzdělatelnou „nelidskou“ masu, předurčenou už svým zrodem k fyzické likvidaci.

Ve francouzském dokumentu jsme viděli záběry postupující německé armády povahy téměř holywoodské. Usměvaví mladí muži si za zpěvu bojových písní, jejichž tématem je „tažení vpřed a na Východ“, vesele vykračují a míjejí nejen zbědované a vizuálně nesympatické muže a ženy méněcenné rasy a davy neméně zbědovaných, špinavých a rezignovaných válečných zajatců, jejichž fyzická likvidace se dala očekávat a vlastně to pro záchranu Evropy bude nezbytné.

V této části francouzského dokumentu se ještě nevzpomínala Operace Bagration, letní sovětská ofenzíva z roku 1944, jedna z velkých bitev druhé světové války. Její název měl význam historického odkazu na ruského generála P.I.Bagrationa, který zahynul v boji s francouzskou armádou v neméně slavné bitvě u Borodina. Operace Bagration byla vojenská ofenziva v Bělorusku, Pobaltí a pokračovala až na Ukrajinu, tedy do míst, které tak sensitivně vnímají dnešní vojenští plánovači NATO.

Snad by bylo možné, aby se tito stratégové trochu porozhlédli po nedávné historii, anebo to už nepotřebují a jen očekávají až nějaký nezodpovědný nenávistný stařec stiskne ten pověstný červený knoflík. A pokud k tomu již v Bukurešti došlo a nějaká nová „operace“ probíhá, pak bychom se měli podívat, kde jsou ta dnešní bitevní pole v prostoru od Baltského po Černé moře, abychom se mohli připravit na další vlnu prchajících před válkou a ohrožením svých životů. Možná že mezi nimi budeme i my sami. Pak nám totiž ani Pán Bůh, ani Alláh nepomohou.

15 komentářů :

 1. Nic moc se nestane. Jenom z naší malé zemičky bude jeden veliký terč, vedle těch sousedních. A náš věrný spojenec, který jako jediný nezradil v Mnichově, nás právem zařadí mezi úhlavní nepřátele. Bez ohledu na skutečnost, že nás, kteří máme Rusko rádi a chtěli by stát po jeho boku proti zločincům NATO, je zde hodně velký počet.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Alegorické vozy USA přijedou kdy ?

   Smazat
  2. AMERICKÉ KONCENTRAČNÍ TÁBORY FEMA

   jsou stavěny všude,kde jsou základny.Všichni,kteři tady píši tam budou uvězněni a převychováni.Dejte si do hledáčku SEZNAMU,slovo FEMA MANUAL a v angličtině si můžete přečist co s vámi udělá US Army.Na str.myslim 56 je popsáno,že uvidíte na chvili váš mozek naproti na stěně a to bude poslední co uvidíte

   Smazat
 2. Je neuvěřitelné,jak ta říše zla se snaží rozpoutat velkou válku stůj co stůj.Jejich administrativa je plna šílených lidí lačných po majetku a moci.Spisovatel Tolkin musel mít vizi budoucnosti této planety.Kéž by poslední bitva dopadla stejně jako v jeho díle. Celý svět by si oddechl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tolkien popisuje velice přesně dění na zemi v souvislosti s uvolněním zla (asi někde v kosmu) - promítnutého na zemi do výkyvů počasí a pohrom, až do markantního pokřivení mezilidských vztahů a je to, jakoby v těchto ohledech popisoval současné dění na zemi. Až z toho mrazí.

   Smazat
 3. Havla jsem neměl rád,ale budu všemi prostředky hájit jeho odkaz, že na naše území už nikdy nevstoupí žádná cizí armáda a že už tu nebude žádná vojenská základna...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :-))) já taky

   Smazat
  2. Nemůžete si vybírat jenom něco. Když hájit Havlův odkaz, tak si musíte poradit i s jeho přísahou věrnosti Československé Socialistické Republice, slibům sociálnějšího státu než tu byl, popíráním budoucí nezaměstnanosti a vracení majetků zbohatlíkům. Přeji hodně zdaru :-) JL

   Smazat
  3. A 17:07- Tak nějak pozapomněl na vehementní ujišťování Havla o tom, jak on Havel nechce být prezidentem ale spisovatelem, (kam se poděla jeho nestravitelná veledíla?), a jak bude prezidentem, pouze do konání prvních svobodných voleb. Československo šlo pod kytičky a Havel se ve velkém sebezapření obětoval prezidentovat i novému Česku. Tak či onak - evidentní, prokazatelné křivopřísežnictví.

   Smazat
  4. Tak , tak instalaci Havlovy bysty v USA kongresu jsme draze zaplatili a ještě zaplatíme .

   Smazat
 4. Nějak mám asi problém s logikou. Předpokládal jsem si,doposud, že jsme čeny NATO.(Bez ohledu, co si o tom "čenství" myslím). Tudíž naše armáda je součást vojenské síly tohoto uskupení, tedy logicky "přítomná" na našem území . Asi teda máme, a ostatní východoevropské země, nějaký status pomocných pracovních sborů, nebo co. Asi jediná pravá vojenská síla NATO bude armáda USA, nebo ne?. Ještě snad bundeshwer, ale to s ohledem na historické reminiscence nebude tak žhavé. Nebo francouzká a britská koloniální soldateska připadá v úvahu?
  To tu opravdu musí být pořád přítomná nějaká ozbrojená okupační moc? I když se oficiálně nazývá všelijak? Jestli tohle někdo dobrovolně dopustí, tak nemáme právo na samostatnou existenci. Zůstaneme slouhy a otroky ve vlastní zemi. Na věky. J.B.

  OdpovědětSmazat
 5. Když vidím současnou zpravodajskou hru ohledně pádu ruského letadla, nemohu si pomoct, ale být v NATO je taky souhlasit s onou špínou.
  Vyprovokovat sestřelení civilního letadla a svádět to na druhou stranu je napováženou, ale vložit výbušninu na letišti spřáteleného státu do civilního letadla je hnus nad hnus. Řezníček a Karas je evidentně stejným agentem IS jako USA, moc velký rozdíl v tom asi nebude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono je také možné, že se „spřátelenému“ státu, to přátelství již zajídalo. Tak bylo třeba mu dát najevo, že může být i hůř a že jeho ekonomika cestovního ruchu, nemusí tak dobře šlapat jako dosud. Hory novinářských zpráv a zaručených informací kolem toho, jsou již jenom nezajímavý šum. P.K.

   Smazat
 6. Obávám se, že jsme opravdu podepsali zvací dopis pro armádu
  USA. Ať už to Hamáček okecává, jak chce. Napřed bude jen malé velitelství viz Slovensko.

  OdpovědětSmazat
 7. A oni na to Slovensko opravdu přijdou? To je hnus pokud ten dopis opravdu existuje.Že je něco špatně si uvědomuju už delší dobu, ale teprve pár týdnů zjišťuju, že jsme až po uši ve sr* pardon-maléru.
  Vidíte to. A jdem do ulic? Najde se pár všehoschopných jedinců a udělají něco, čím by na sebe upozornili?Dokonce mi i teď přijde, že prezident je opravdu odkojený tou žvanírnou. Povídá věci na setkání s lidma, ale to je málo, chce to činy!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.