Reklama

úterý 29. prosince 2015

Armáda pošle Iráku tisíce samopalů, část jsou možná šmejdy

29.12.2015   Novinky
Tisíce samopalů daruje Česko v příštím roce Iráku na boj proti Islámskému státu. Víc než polovinu zbraní si ale budou muset Iráčané podle informací Práva prověřit a případně opravit, protože jde o použité samopaly, u nichž Česko nezaručuje funkčnost. Součástí daru bude 3000 nových samopalů vzor 58 V, dále 3600 kusů stejných zbraní již použitých a 7,2 miliónu nábojů, vše v celkové hodnotě 21,5 miliónu korun. Předání tak jako v minulém případě z letošního srpna zprostředkuje vláda USA.


„V případě použitých samopalů bude jejich budoucí uživatel prostřednictvím vlády USA jako příjemce daru upozorněn, že u nich nelze garantovat funkčnost, a bude mu doporučeno provést u těchto samopalů revizi před jejich použitím v boji, příp. tyto samopaly používat jako zdroj náhradních dílů,“ uvádí se ve zdůvodnění návrhu smlouvy.

Návrh vládě brzy předloží resorty zahraničí a obrany a Právo jej získalo. Iráčany tedy na nutnost revize stavu zbraní musí, jak vyplývá z textu, upozornit americká strana. Veškerý darovaný vojenský materiál již česká armáda vyřadila z výzbroje. „Materiál je darován ve stavu, v jakém je,“ stojí v návrhu smlouvy.
Iráčané si pomoci cení

Ministři zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a obrany Martin Stropnický (ANO) v dokumentu uvádějí, že irácká vláda si velmi cení pomoci, kterou ČR dosud poskytla. Dá se tedy předpokládat, že česká vláda bude i tentokrát s darem souhlasit. Již loni a letos bez problémů schválila bezplatné poskytnutí munice ze starších armádních zásob pro irácké vojáky a policisty celkově za 41 miliónů korun.

Česká munice určená k přeložení do amerických transportních letadel.

„Bezpečnostní situace na severu Iráku vlivem působení ozbrojenců tzv. Islámského státu nadále zůstává složitá, jak podtrhli představitelé ministerstva pro pešmergy kurdské regionální vlády v Irácké republice během svých jednání v Praze,“ tvrdí ministři. Proto Iráčané požádali o další pomoc.

35 komentářů :

 1. Kdoví ve kterých rukou skončí. když to půjde skrz "Madlenku"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A kdoví, koli jich už je v SAE Kataru, Turecku a tím i potažmo v IS??? Kontroluje vůbec někdo toky obchodu se zbraněmi???

   Vymazat
 2. :-) Na Silvestra budeme pálit americkou vlajku - VEŘEJNĚ.:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ještě tu krásnou modrou s těmi odpornými hvězdami.Dvě vlajky plné hvězd a jedna bez pvuhů!

   Vymazat
  2. Tak to bude krásný ohýnek!!!!! Škoda, že ho neuvidím. D

   Vymazat
  3. Zcela jistě měl Irák svých vlastbních kalašnikovů požehnaně. Kde jsou ? Zcela jistě je někdo zpeněžil a troubové z ČR to mají napravit ? Podivné !

   Vymazat
  4. jí si také koupil americkou vlajku,že ji spálím, je to dobrý nápad, to udělat na Silvestra a nebo možná počkám až na výročí upálení lidí v Oděse, a veřejně, at´ ti američtí bastardi vidí, že se lidé nebojí

   Vymazat
  5. Místo zábavné pyrotechniky by měly markety prodávat na sylvestrovskou šou papírové vlajky z hvězd a pruhů a tu zářnou modrou.

   Vymazat
 3. Mě by zajímalo, proč mizí z republiky zbraně, které umí použit na obranu každý bývalý voják armády bývalé ČSSR?

  OdpovědětVymazat
 4. Lze předpokládat, že tyto zbraně, které distribuují samozřejmě opět USA, se nakonec objeví v rukách zabijáků IS.Omylem se převezou do nesprávných skladů nebo záměrně?

  OdpovědětVymazat
 5. Je-li v tomto pochybném "kšeftu" se zbraněma namočený někdo z USA, tak to vždycky smrdí levotou,lží a demagogií.Ty zbraně budou zřejmě dodány teroristům z IS(Daeše,protože právě oni jsou neustále tou podporovanou armádou USA v zastoupení na Blízkém Východě.Srálbotka,i Stropnický,neřku-li Zadolárek,Dienstbier pořád jenom lžou národu, jako když tiskne!!!Je to vrchol,když český daňový poplatník musí podporovat prostřednictvím našich vládních rektálních kolaborantů ze Strakovky ten bordel, rozvrat a terorismus na BV. A ten ouřednický trouba Sobotka nikdy v životě nepracoval rukama,a neví co to je, když se něco musí vyrobit a udělat, bez blbých keců,které jsou jeho jediným pracovním produktem.Nic jiného neumí, než hloupě kvákat demagogické žvásty.Je to národní příživník, co ve funkci premiéra ČR nemá vůbec co pohledávat, ostuda národa !!! Kromě toho, tady ty zbraně budou chybět,až nás budou násilně islamizovat hordy muslimských fanatiků, které si tak ochotně pozvala do Evropy zaprodaná euroježibaba Merkelová.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím.
   Ty zbraně Iráčtí vojáci vůbec neuvidí.Napadá mě,že je stejně Američané prodají IS,vůbec ne zadarmo.Nemělo tam být napsáno ježidaba?

   Vymazat
  2. Perfektní shrnutí situace, je to odzbrojování českého národa, myslím, že 58 skončí přes distribuci samotnými USA v rukou vrahů z IS.

   Vymazat
 6. IS a Abú Bakr pošle děkovný dopis Sabotkovi, ministru války a komediantovi i těm dalším za kvalitní kosy a vojenskou podporu proti BA a RF.

  OdpovědětVymazat
 7. Vašnosto, to darování samopalů a nábojů se mi zdá být nejméně podezřelé!!! Mám na to čuch!
  plukovník v záloze

  OdpovědětVymazat
 8. Měl jsem na vojně samopal vz.58 , za 2 roky jsem z něj vystřelil asi 30 nábojů !! Střílel ale dobře , při první střelbě jsem vystřelil na terč ve vzdálenoti 50m 3 rány a bylo to 10 , 9 ,7 ! 10 byl střed terče asi 10 cm průmšr !!!

  OdpovědětVymazat
 9. 16:33- Samopaly vz.58 jsou vlastně propracovanější AK47, to je nejspolehlivější samopal, který byl kdy vyroben. I Američani ve Vietnamu byli šťastní, když se k AKčkám dostali. Věnovali jsme jich za x milionů a jako prostředník darování těm správným byla použita armáda USA.
  Taky by mě zajímal čuch plukovníka v záloze 16:40. Zbrojíř v záloze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi "hovno v záloze" a ne zbrojíř,jinak bys nemohl napsat takovou kravinu,"že Sa vz.58 jsou vlastně propracovanější AK47"....

   Vymazat
  2. Hm. Pan J.Čermák by pekne poďakoval, keby žil. Takto spotvoriť jeho mnohoročnú prácu.

   Vymazat
  3. Jak napsali pánové přede mnou. S AK47 resp. AKM má samopal v.z.58 shodný pouze použitý náboj 7,62x39 vz.43. Jinak je to naprosto rozdílná konstrukce. A právě vzhledem k konstrukci je lehčí, přesnější a má větší úsťovou rychlost a kadenci. https://www.youtube.com/watch?v=QemYI_aWWvM
   https://www.youtube.com/watch?v=k67xvNAsJh0
   Osobně si myslím že 58 mohou činit v ovládání Iráčanům, zvyklým na AKM potíže. Ono je to jako hodinky a holinky. Obojí se natahuje.
   Janus

   Vymazat
 10. Jako vždy tu něco smrdí.7.2mil nábojů 7,62*39 zcivilněných při současné tržní ceně 6Kč/kus je 43 200 00 Kč.To nepočítám ty 58čky.Ukradli z našich daní daleko víc než uvádějí.Tyto věci jsem si koupil i já za desetiletí placení daní.Já s darováním USA nesouhlasím.A co vy ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to prasárna,jednou a nebude to za dlouho,nás těma námi zaplacenejma zbraněma budou zabíjet a my se nebum mít čím bránit,hlavní je,že Kalouskovi kámoši dělaj kšefty....

   Vymazat
  2. Po hadráku už se ničemu nedivím. Všechno je možné. I to, že "naše" vláda věnuje našim nepřátelům zbraně, kterými nás pak naši "přátelé" budou vraždit. Turecko, které je branou džihádistů a podporuje Daeš tlačí do EU, jsme přáteli SA která doma standardně vraždí politickou opozici. Svět se v pudel obrátil.

   Vymazat
  3. Civilní verze bez možnosti střelby dávkou stojí 7.500,-Kč vč DPH.To znamená že jen nové zbraně mají hodnotu 22.500.000,-Kč vč.DPH. Gazela 58 vyráběna z použitých 58 se prodává za 4.600,-Kč vč DPH. Tedy dalších 16.560.000,-Kč vč DPH. prostým součtem se dostaneme k částce 82.260.000,-Kč vč DPH. Tato částka je 4x větší než oficiálně přiznaná. Tady někdo lže až se mu od huby práší.
   Janus

   Vymazat
  4. Skladová účetní cena samopalů i nábojů vychází pravděpodobně z cen r. 1989, kdy nepřevyšovala cenu 2 tis Kč/kus a náboje tehdy byly evidovány asi za 0,80 Kč/kus. Problematické budou asi ty nové zbraně a nikoli staré 58.
   Nové samopaly byly dodávány za vyšší cenu, ale nebyly nikdy vyzkoušené při střelbě.

   Vymazat
  5. Ježišmarjááá,co to tu melete ?!
   Každá vyrobená zbraň,než ji přebrala armáda,musela být odskoušena a nastřelena....

   Vymazat
 11. Na první pohled se zdá, že je Sa vz. 58 jen další kopie slavného Kalašnikova AK 47. To je ovšem omyl. Konstruktéři samozřejmě vycházeli z tehdy existujících zbraní StG 44 a AK 47, ale nejdůležitější část zbraně, tj. její vnitřní mechanizmus, je kompletně odlišný a použitý systém uzamčení závěru nebyl doposud u zbraně této kategorie použit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak,tak...tak se věci mají...

   Vymazat
  2. Přesné vysvětlení, vnitřní mechanismus 58 nemá nic společného s AK 47, pouze typ a kalibr nábojů.Jinak gratuluji komediantovi a Zadolárkovi k vyzbrojování ČR samopalníků z IS, samozřejmě ty bedny budou USA nedopatřením nebo dokonce prodány za zelené papírky s Mikymausem přímo do skladišť zbraní do Rakky či do Mosulu.!

   Vymazat
 12. IS si také cení podpory Turecka, USA, nyní i ČR za dodání kvalitních českých kos, které budou jednou kosit i samotné ty, kteří jim je dodali či darovali.

  OdpovědětVymazat
 13. Jak mi odpověděl poslanec Seďa,hájí všichni zájmy
  českých občanů.Jen se opomněl zmínit,že podle pří-
  kazů z Bruseli,Berlína či Washingtonu.Ale všichni
  hájí naše zájmy i proti naší vůli.Mají to v programu.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 14. Viděl bych to podobně jako někteří předřečníci. V situaci, kdy v tom má pracky strýček Sam, je s vysokou mírou pravděpodobnosti hraničící s jistotou oficiální zdůvodnění jen krycí legendou nějaké špinavosti. A můžeme jen tipovat co za špinavost to je. Dost možná, že jde o kombinaci vícero záměrů. Aneb jak zabít několik much jednou ranou…

  BTW: „58“ se skutečně s „47“ shoduje jen použitou municí. U nás jsme na vojně cvičili s „58“ a v zahraničí na mezinárodním cvičení s „47“ (tenkrát se ještě hrálo na Vídeňské úmluvy či co) a musím říct, že s tou „58“ jsme byli spokojenější. Stejně tak lehké kulomety – zde byl ten rozdíl ve spolehlivosti možná ještě markantnější.

  OdpovědětVymazat
 15. Ty zbrane a munice je majetek tohoto naroda!Takze de jure byl porusen zakon o sprave ciziho majetku a nakladani s cizi veci...Kdyz nad tim premyslim .....kdyby celou tu zasilku rozdelili obcanum usetrili by prepravne a tady by se hnedle dejchalo volneji! :-))))

  OdpovědětVymazat
 16. Do jakých asi ruk se ty zbraně dostanou, když se posílají nepřímo přes ruky nejšpinavější ze všech?
  O tom nelze mít pochyby.
  Pro přesto pochybující například:
  http://euserver.parlamentnilisty.cz/Articles/1099-200-let-terorismu-usa-prehledny-seznam-vsech-americkych-valecnych-zlocinu-teroru-a-valek.aspx

  A Sobotka a spol si myslí, že jim to projde jako privatizace OKD a jiné relativně drobnosti.
  Děda.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.