Reklama

pondělí 7. prosince 2015

Boj proti nerovnostem je nutný k poražení nenávisti


Thomas Piketty
7.12.2015  E-republika

Celkem 60-70 % HDP této oblasti se soustřeďuje v ropných monarchiích, které čítají ani ne 10 % populace. V ropných monarchiích si neúměrnou část této „many“ hromadí menšina, zatímco široké vrstvy obyvatelstva jsou udržovány ve stavu polovičního otroctví. Jenomže právě tyto režimy mají podporu západních mocností.


Částečnou odpovědí na terorismus musí být garance bezpečí. Postihnout Daesh, zatknout jeho rekruty. Ale musíme se také zamyslet nad politickými příčinami těchto násilností, nad příkořím a nespravedlnostmi, které na Blízkém východě vyvolaly důležitý ohlas, z něhož toto hnutí těží a v Evropě dnes probouzí krvelačné rekruty. Pokud pomineme krátkodobá řešení, jediná skutečná odpověď spočívá v uskutečnění – zde i tam – sociálního a spravedlivého modelu rozvoje. Je to evidentní fakt: střelný prach nerovností na Blízkém východě podporuje terorismus. K jejich vytvoření jsme ve velké míře přispěli. Daesh, „Islámský stát v Iráku a Levantě“, vznikl následkem rozložení iráckého režimu a obecněji následkem zhroucení systému hranic, stanovených v oblasti v roce 1920.

Po anexi Kuvajtu ze strany Iráku v letech 1990-1991 vyslaly koaliční mocnosti své vojáky, aby navrátili ropu emírům a západním společnostem. Při té příležitosti bylo zahájeno nové kolo technologických a asymetrických válek: několik stovek mrtvých v koalici, která vznikla pro „osvobození“ Kuvajtu, oproti několika desítkám tisíc obětí na irácké straně. Tato logika dosáhla svého vrcholu během druhé války v Iráku, mezi lety 2003 a 2011. Asi 500.000 mrtvých Iráčanů proti o něco více než 4.000 zabitých amerických vojáků. A to všechno kvůli pomstění 3000 mrtvých z 11. září, kteří nadto s Irákem neměli vůbec nic společného. Tato realita, zesílená extrémní asymetrií, co se týče ztrát na lidských životech a absencí politických řešení izraelsko-palestinského konfliktu, dnes slouží džihádistům k ospravedlnění všech jimi vykonaných krutostí. Lze jen doufat, že Francie a Rusko, země, které se do akce pustily po fiasku Američanů, napáchají méně škod a povzbudí méně rekrutů.

Když pomineme náboženský střet, je jasné, že ve svém celku je sociální a politický systém v regionu silně ovlivněn a učiněn zranitelným tím, že se tu koncentrují zdroje ropy v několika malých vylidněných zónách. Pokud prozkoumáme oblast, která se táhne od Egypta po Írán, prochází Sýrií, Irákem a Arabským poloostrovem, s celkovou populací kolem 300 milionů obyvatel, je možné konstatovat, že 60-70 procent HDP této oblasti se soustřeďuje v ropných monarchiích, které čítají ani ne 10 procent populace. Kromě toho, v ropných monarchiích si neúměrnou část této „many“ hromadí menšina, zatímco široké vrstvy obyvatelstva jsou udržovány ve stavu polovičního otroctví. Jenomže právě tyto režimy mají podporu západních mocností, které jsou velmi rády, když dostanou nějaké drobky, aby financovaly své fotbalové kluby nebo prodávaly zbraně. Nelze se tedy čemu divit, pokud naše lekce sociální demokracie nemají na blízkovýchodní mládež velký dopad.

Co se týče promluv o demokracii, bylo by lépe přestat s jejich pronášením pouze v momentu, kdy jsou volební výsledky podle našeho gusta. V roce 2012 byl v Egyptě zvolen prezidentem v regulérních volbách Muhammad Mursí, nikoli banální událost v historii arabských voleb. Jenže již v roce 2013 byl sesazen militanty. Ti neváhali popravit tisíce Muslimských bratří, ačkoli (právě oni) dokázali částečně suplovat nedostatky egyptského státu svou sociální činností. Za pár měsíců Francie všechno mávnutím ruky přešla, aby mohla prodat své fregaty a zmocnit se části přírodního bohatství země. Je to případ popření demokracie.

Zbývá jedna otázka: jak je možné, že si někteří mladí lidé, kteří vyrostli ve Francii pletou pařížské předměstí s Bagdádem a snaží se tam importovat konflikty, které se zrodily tak daleko? Neexistují pro to omluvy. Snad kromě poznámky, že nezaměstnanost a diskriminace uchazečů o zaměstnání situaci nezlepšují. Evropa, která před krizí dokázala přijmout migrační proud jednoho milionu lidí ročně, dnes musí spustit svůj program integrace. Byla to politika škrtů, která způsobila explozi národních egoismů a napětí identit. Pouze sociálním a spravedlivým rozvojem bude možné porazit nenávist.Zdroj: la Repubblica, 22.11.2015
Přeložila Helena Hladilová 

Foto: The Guardian

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republiky přispět, klikněte zde. Děkujeme!
Související články:

33 komentářů :

 1. Zdroj nerovnosti? - Soukromé vlastnictví výrobních prostředků!!!!!! T

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rád bych tě upozornil, že tady v ČR máme jednu z největších rovností v přijmech a majetcích na světě, na úrovni Švédska. Viz Gini index.
   Například ve zdejších opěvovaných vzorech v Rusku a Číně jsou nerovnosti nesrovnatelně větší.

   Smazat
  2. 22:21 to jste spadl na hlavu a popisujete devadesátý léta.Současnost je taková že střední třída sklouzáva mezi chudý,třetina pracujících!!!!je na hranici chudoby.Skutečný průměrný plat je 18 000,- a děti na základkách nemají na obědy!!!a to už i v udajně bohaté Praze.To je rovnost jako prase.To je tak když ubožáci věří zfalšovaným průzkumům,žijou si ve zlatý kleci a nevidí tu bídu dole.

   Smazat
  3. 1:15

   Zase ty obvyklé bláboly vycucané z prstu.
   Průměrná mzda je u nás 26.000, mediánová mzda 22.500. Žádnách vyšich vylhaných 18.000. Pod hranicí chudoby je u nás pouhých 14.8% lidí kdežto průměr EU je 24.4% V drtivé většině jsou to nezaměstnaní a svobodné matky. Žádní pracující. Lépe už jsou na tom v EU jen Island a Norsko.

   http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/refreshTableAction.do?tab=table&pcode=t2020_50&language=en

   Přestaňte lhát a blábolit. Máme se tady na tom kousku země jako prasata v žitě, patříme mezi 20% nejbohatších obyvatel planety. Stamiliony lidí nemají ani pitnou vodu. Trochu soudnosti, pokory a sebekritiky by vám neuškodilo.

   Smazat
  4. To 1:34 - proč tady vědomě píšete nesmysly a spílát lidem. Stačí se podívat na to, jak jsou ty statistiky sestaveny a zmlknete. Lépe na tom s inteligencí než vy je už i troglodit. Pavel P.

   Smazat
  5. 2:45

   Pavlíku, buďto vyvrať ta fakta která jsem napsal i se zdroji, konkrétně vysvětli jak se tedy věci ve skutečnosti dle tebe a tvých zdrojů mají, ale s tímto stylem běž do prdele. Konkrétního nemáš v rukávu evidentně nic, zato máš neovladatelnou potřebu aspoň nějak blafnout, prdnout si... Viď?

   Smazat
  6. Troglodite, stačí zapnout mozek: (citát) ...Chudoba v Evropě je relativní. U nás je hranice chudoby na jednoho 9 420 Kč, v Německu méně než 848 €, v přepočtu 20 670 Kč. ...Doplňuji: při stejných cenách v obchodech!!! ... Citát: "Zjednodušeně řečeno se za chudého považuje každý, jehož čistý měsíční příjem (mzda, plat, státní dávky, důchod…) nedosahuje 60 % čistého příjmu mediánu mzdy. ..... V Česku je tak hranice chudoby u jednotlivce 9 420 Kč, u dvou dospělých občanů potom 14 130 Kč, u dvou dospělých a dvou dětí 23 550 Kč.
   Hranice „chudoby“ je v každé zemi rozdílná. Maďar dosahující 60 % mediánu mzdy je na tom absolutně hůře než Němec dosahující taky 60 % mediánu mzdy." ...Zdroj: http://finexpert.e15.cz/chudoba-v-cesku-a-nemecku Tak co, troglodite, budeš stále opakovat ty svoje trapné hlouposti? Urážíš naše IQ! Pavel P.

   Smazat
  7. Jo, je důležitá ta vsunutá poznámka - při stejných cenách!!!!

   Smazat
  8. Pavlíku, ty hlupáku,
   Jsou 2 druhy chudoby. Ta první je chudoba "absolutní", která je na celém světě stejná. Jednotlivec má při ní příjem menší než 2 dolary na den. Pod touto hranicí žije skoro miliarda lidí na světě. O této se doufám nemusíme u nás bavit.
   Druhou hranicí chudoby je chudoba "relativní", která je stanovena, jak jsi správně napsal, na 60% mediánového přijmu v každé jednotlivé zemi. Tudíž je z logiky věci v každé zemi jiná.
   Ale žádná jiná, třetí hranice chudoby, jak se snažíš naznačit a jak si tvůj kolega vymyslel "třetinu pracujících", neexistuje. Nikde se nic podobného neudává a nezjišťuje. Tak si přestaňte oba dva cucat z prstu vlastní nesmyslné definice, vlastní nesmyslná čísla. JEDINÁ relevantní čísla která se vztahují k chudobě v ČR jsou ta která jsem uvedl. Tečka.

   Samozřejmě, že ceny u nás a v Německu stejné nejsou. Je vidět, že jsi tam nikdy nebyl v restauraci, na pivě, nepoužil hromadnou dopravu, neobjednal řemeslníka, nebyl u holiče. To by se ti, ty hlupáku, protočily panenky.
   Netuším proč sem dáváš čísla z 3 roky starého článku která už jsou dávno passé. Tady je něco aktuálního.
   http://finexpert.e15.cz/pozitivni-zpravy-riziko-chudoby-v-cr-je-nizke-rekordni-pocet-lidi-ma-praci
   Ale víš ty co? Zahrajeme si tvoji hru. Podle tvojí přiblbé logiky mám opět pravdu když tvrdím, že průměrný Čech patří díky svým přijmům mezi 20% nejbohatších obyvatel planety. Ve srovnání s celým světem u nás "chudý" díky přijmům není tedy vůbec nikdo.
   Nebo jinak: Naše "hranice chudoby" je vyšší než průměrná mzda ve zde tolik milovaném Rusku (33000 rublů = 13000 korun).

   Ještě něco podobně "chytrého" Pavlíku napiš.

   Smazat
  9. Nejhorší je zklamání z 25 let vývoje, dohadujeme se o nesmyslech, lidé po 89 chtěli co nejrychleji vyrovnat životní úroveň s Německem, co se týče osobního majetku střední třídy před 25 lety tady a tam zas tak velký rozdíl nebyl.
   Jenže bankovní čachry nás připravily nejdřív o úspory , potom o příjmy, když se "nárust mezd" táhne devalvací koruny.
   V Německu je průměrná mzda cca 3500 EUR, u nás 1000. A koruna padá a padá. Původně cca 20 Kčs/DM se po 25 letech stalo 27 Kč/EURo, tendence sestupná. Tak prosperita nevypadá.

   Smazat
  10. Pepek zase řádí. Je zajímavé, jak jeho mizivé IQ nebrání tomu, aby si o sobě myslel, že je vzdělaný. Přitom je to ubožák, co dokola opakuje něco, co si přečetl od Kalouska.

   Pepku, uklidni se, tvé papouškování blábolů nikoho nezajímá. Hodnotíš píčoviny, o reálném světě nemáš ani ponětí, ale co bychom od někoho, koho živí rodiče chtěli, že?

   Smazat
  11. IQ programátore, zase jsi nic nesdělil, jenom jsi si jako obvykle prdnul. Tak si vyměň trencle a vrať se raději k tomu svému úspěšnému byznysu, ty reálný živote :-D

   Smazat
  12. Pro anonymního předkladatele těch správných a aktuálních zdrojů statistiky: Tak zaprvé příklad - pokud máme jedno celé kuře, kde jeden sní všechno maso a druhý má jen kosti na polévku, tak je to nevyvážený stav,ale statisticky měli oba půlku celého kura. To k té rovnosti dnešní doby. A za druhé - to, že patříme ke 20% nejbohatších lidských společností na planetě, nic nemění na žalostné realitě výše popsaného statistického "kuřecího paradoxu", ale hlavně to neznamená, že žijeme v tom nejlepším společenském pořádku, protože bohatství naší civilizace není dáno, v případě ČR, posledním čtvrtstoletím vývoje, ale staletími kulturního snažení našich předků, vzdělanosti a vydobytí životního prostoru za cenu mnoha a mnoha lidských životů, obětovaných pro lepší budoucnost naší společnosti. Takže je naší ošklivou vizitkou to, že nejsme schopni se v našem přirozeném 20ti procentním blahobytném prostředí nehnout, za více jak čtvrtstoletí, z jejího chvostu! A dovolím si tvrdit, že tento stav je záměrný, tedy někým způsobený.... Odpověď na toto je však na další diskuzi....

   Smazat
  13. 15:19

   Nevím co jste tím chtěl říct. Můj příklad znamená, že pouhých 15% obyvatel ČR má k obědu míň než 60% našeho českého kuřete. Tak tu nemluvte o kostech na polévku.

   A ke komu se vlastně chcete tou životní úrovní ještě více přiblížit? Snad ne těm nenáviděným USA nebo Německu? Nebo se snad chcete přibližovat Rusku a Číně? No před těmi jsme jaksi dost v předu. Takže?

   Smazat
  14. Nevím proč nenávidíte USA?......nebo snad myslíte mě. A na to (ne NATO) jste přišel jak? Ale tak k věci. O jaké prosperitě tady mluvíte? Jste v těch grafech a tabulkách přehlédl grafy zadlužení.......ty totiž exponenciálně stoupají a hned budete moci Vašich 60% českého kuřete přepočítat. Pak se snad začneme i myšlenkově setkávat. S pozdravem Radan

   Smazat
  15. Tomu nevěřte. To je velice primitivní marxistické vysvětlení. Zdrojem nerovnosti je mnoho faktorů. Vzdělání, vrozené vlastnosti (jako pracovitost, inteligence, zájmy...), výchovou převzaté modely (dítě z dělnické rodiny si bude volit jiná povolání než dítě z rodiny investičního spekulanta), porodnost (1 dítě z 10 bude dědit 10x méně, než jedináček...), sociální kontakty (když se budete stýkat s bylináři, budete dobrý v nevýnosném bylinářství a když s bankéři, budete vědět hodně o výnosném finančnictví...), nu a v neposlední řadě vlastnictví výrobních prostředků... - ke kterému ostatně může dojít každý (když budete denně investovat místo do cigaret a alkoholu chytře do akcii na burze, či podílových listů v bance, apod. ... nakonec se i Vy stanete vlastníkem/spoluvlastníkem výrobních prostředků)... Jak vidíte, marxistický pohled na problematiku je past! Past nastražená samotnými kapitalisty, abyste nevěděl, že máte možnosti, jak se dostat z bídy...

   Smazat
  16. Tak zrovna v dnešní době, Vámi proklamované, investování do akcií je největší chyba, kterou byste mohl udělat....no to je na dýl..... Nevím proč, snažíte se mě vmanipulovat do role marxisty, ani netušíte, jak jste vedle....nicméně Vaše zjevné idealistické vidění dnešního systému je mi k smíchu, promiňte, bez urážky. Nevidět, že nás systém okupuje, pomocí naší vlastní propisky, že nám v pozadí vládne korporační mega lobby, že umotat z prdu pomlázku nelze, že všechno kam směřujeme zjevně nedopadne dobře,to chce kus hodně zvláštního naturelu. Opravdu bych moc rád věděl kdo jste a poslechl Vás životní příběh. Můj dost zajímavý je, měl bych co vyprávět na oplátku...

   Smazat
 2. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Mluvili-jsme-jako-jedini-exkluzivne-s-Ransdorfem-Podrobne-vysvetlil-svou-kauzu-Urcite-si-prectete-411806

  Ještě větší blbec než jsme doufali...

  OdpovědětSmazat
 3. Energetická soběstačnost vlastně zvyšuje své příjmy.
  Tepelné čerpadlo pohánění fotovoltaikou je soběstačnost.
  https://www.youtube.com/watch?v=6_r2b8goTvg

  OdpovědětSmazat
 4. Ten pan ma pravdu. Saudske Arabii a Rusku by mela byt odebrana ropa a bohatstvi rozdeleno chudym.
  Sejkove i Putinovi oligarchove at jdou pracovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Srovnáváte nesrovnatelné - feudalismus a demokracii, uřezávače hlav s normálně myslícími lidmi. Že se nestydíte!

   Smazat
  2. Ona je v Rusku demokracie? To muzete vykladat tem Putlerem zavrazdenym novinarum.

   Smazat
  3. 5:33

   Pepku, ty jsi ale neuvěřitelné hovado :-D Tou svoji vrozenou debilitou a opakovaním toho co sis přečetl na Lidovkách, aniž bys vůbec chápal, o co běží, dokážeš pobavit... A Pepku, už jsiněkdy přemýšlel kolik bylo v USA zavražděno prezidentů, kteří chtěli sebrat možnost vytvářet peníze bankéřům a vrátit je pod kontrolu státu? Kolik senátorů a kongresmanů? A kolika novinářům se stala ošklivá nehoda? Už jsi o tom něco slyšel, Pepku? O tom pochybuji, to na LIdovkách nepíšou...

   Smazat
  4. Anonymnímu z 5:33: A ona je v EU větší demokracie než v Rusku?

   Smazat
 5. V SOUVISLOSTI S VRAŽDOU NĚMCOVA SE NA INTERNETU OBJEVILA ZPRÁVA NÁSLEDUJÍCHO ZNĚNÍ: "BÝT NEPŘÍTELEM USA JE NEBEZPEČNÉ, BÝT PŘÍTELEM USA JE FATÁLNÍ".

  V SOUČASNÉ DOBĚ JDE O ZÁVOD CO SE PODAŘÍ KOMU DŘÍVE. JESTLI SE PODAŘÍ STÁTŮM USKUPENÝM POD HLAVIČKOU BRICS, ODTRHNOUT SE OD SVĚTOVÉ TASEMNICE S NÁZVEM USA, NEBO SE TASEMNICI USA PODAŘÍ ZLIKVIDOVAT STÁTY SPOLUPRACUJÍCÍ POD NÁZVEM BRICS.

  NĚKTERÉ STÁTY SE JIŽ DŘÍVE POKUSILY ODTRHNOUT SE OD PRAZITICKÉHO SVĚTOVÉHO SYSTÉMU VE KTERÉM PROSTŘEDNICTVÍM SVĚTOVÉHO OBCHODU S ROPOU A PLYNEM V DOLARECH, VŠECHNY PROSTŘEDKY Z OBCHODU ODPLOUVAJÍ DO USA. TYTO STÁTY BYLY NÁSLEDNĚ ZE STRANY USA TOTÁLNĚ VYBOMBARDOVANÉ A JEJICH PŘESTVEITELÉ DEMONSTRATIVNĚ POPRAVENI. JENŽE V SOUČASNÉ DOBĚ TO UŽ NEJSOU JEDNOTLIVÉ STÁTY, ALE USKUPENÍ STÁTŮ, KTERÉ JIŽ NECHTĚJÍ TASEMNICI USA ŽIVIT A MEZI TĚMITO STÁTY JSOU ATOMOVÉ VELMOCI. JENŽE TASEMNICI USA NIC JINÉHO NEZBÝDE. BUĎ TO ZAHYNE, NEBO ZLIKVIDUJE SVÉHO HOSTITELE, ALE POTOM STEJNĚ ZHYNE. PRO ZEMĚKOULI A JEJÍ OBYVATELE TO NENÍ NIJAK OPTIMISTICKÁ PERSPEKTÍVA.

  OdpovědětSmazat
 6. Na internete sa objavili aj takéto správy: "Ruský Airbus má na svědomí Muslimské bratrstvo, věrný spojenec USA!" O spojenectve a financovaní Muslimského bratstva Spojenými štátmi možno na internete nájsť veľa zaujímavých článkov. Preto by som bol veľmi opatrný v obhajovaní tohto "bratstva". ["...Ti neváhali popravit tisíce Muslimských bratří, ačkoli (právě oni) dokázali částečně suplovat nedostatky egyptského státu svou sociální činností."]

  OdpovědětSmazat
 7. Na internete sa objavili aj takéto správy: "Ruský Airbus má na svědomí Muslimské bratrstvo, věrný spojenec USA!" O spojenectve a financovaní Muslimského bratstva Spojenými štátmi možno na internete nájsť veľa zaujímavých článkov. Preto by som bol veľmi opatrný v obhajovaní tohto "bratstva". ["...Ti neváhali popravit tisíce Muslimských bratří, ačkoli (právě oni) dokázali částečně suplovat nedostatky egyptského státu svou sociální činností."]

  OdpovědětSmazat
 8. Tak toto je mazec!!!
  https://www.facebook.com/stopimigraci/videos/916751298414309/?pnref=story

  OdpovědětSmazat
 9. "Zajímavé je, že všichni největší komunistobijci a komunistofobové jsou nadrženi (jako polární motýl) na to, až vystrašení rentiéři z KSČM pod jejich nátlakem zaříznou „po stalinsku“ Ransdorfa jako podsvinče, a tím i svoji schopnost používat rozum. Docela dobrá fraška či tragédie."
  - viz : http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vzpominka-na-Ransdorfa-Chranili-jsme-Milu-pred-malymi-lidmi-kteri-mu-zavideli-intelekt-Jak-to-ze-ho-ted-nechrani-strana-411824

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Mluvili-jsme-jako-jedini-exkluzivne-s-Ransdorfem-Podrobne-vysvetlil-svou-kauzu-Urcite-si-prectete-411806

  OdpovědětSmazat
 10. V některých momentech je to sice vystihnuto i správně, ale ... povrchně.
  Od autora, který je autorem bestselleru (Kapitál v 21. století) bych přece jen očekával hlubší zamyšlení k problému té nenávisti.

  OdpovědětSmazat
 11. Islámští migranti mají podle platného mezinárodního smluvního dokumentu plné právo sem jít a my, podle téhož, máme povinnost je přijmout a starat se o ně! https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/12/08/islamsti-migranti-maji-podle-platneho-mezinarodniho-smluvniho-dokumentu-plne-pravo-sem-jit-a-mi-podle-tehoz-mame-povinnost-je-prijmout-a-starat-se-o-ne/

  OdpovědětSmazat
 12. Nerovnost není problém. Náboženství a absence morálky ano.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.