Reklama

úterý 29. prosince 2015

Erdogan, Salman a nadcházející „sunitská“ válka o ropu

William Engdahl
29.12.2015 Zvědavec

Jsme před zatažením do nové ropné války na Středním východě, tentokrát s možnou jadernou dimenzí. Války o kontrolu nad ropou byly podněcovány po více než století, od úsvitu ropné éry zhruba v době první světové války. Tato válka o ovládnutí ropy však slibuje měřítko, které změní světovou politiku velkolepým a vysoce destruktivním způsobem. Na jedné úrovni to je saúdská válka o překreslení národních hranic nechvalně známého anglo-francouzského výtvoru Sykes-Picot na troskách zbankrotované turecké Osmanské říše v r. 1916. Tato nová válka má za svůj bláhový cíl dostat ropná pole a produktovodné trasy Iráku a Sýrie, a možná celého regionu, pod přímou saúdskou kontrolu, za pomoci zločineckých parťáků Rijádu – Kataru a Erdoganova Turecka. Bohužel, stejně jako ve všech válkách, nebudou žádní vítězové.

EU bude hlavním poraženým, stejně jako současní občané Iráku a Sýrie, jakož i kurdského Turecka a velmi různorodých kurdských syrských populací. Erdoganův turecký „sultanát“ bude zničen za velkých obětí na životech a na úkor míru, stejně jako zmizí vliv ve světových mocenských hrátkách feudálního království krále Salmana. Nejdříve spadnou do smrtící pasti, která pro ně byla pečlivě připravena NATO.

Je nezbytné se blíže podívat na prvky a klíčové hráče připravující tuto novou válku, válku, která pravděpodobně nebude trvat déle, než do léta 2016.
 

Čtyřrozměrná šachovnice

Klíčové hráče v této žumpě podvodů a zrad na téměř každé straně tvoří čtyři široká uskupení, z nichž každé má vlastní odlišné cíle.

První skupinou je ultra konzervativní wahabistické sunitské království Saúdské Arábie pod králem Salmanem a jeho vlivným nevypočitatelným ministrem obrany a synem, 31-letým princem Salmanem; pak sem patří na válku připravený turecký režim prezidenta Recepa Tayiipa Erdogana, kdy klíčovou roli hraje jeho šéf tajné služby MIT Hakan Fidan; DAESH či Islámský stát (IS), který není ničím jiným, než nedostatečně zamaskovanou odnoží wahabistické Saúdské Arábie, financovanou saúdskými a katarskými penězi a krytou a cvičenou Fidanovou MIT. Nedávno se k nim připojila nově oznámená Saudy vytvořená „Islámská koalice proti terorismu“ o 34 státech, se sídlem v Rijádu.

Druhou skupinu tvoří legitimní syrský režim Bašára al-Asada a syrská armáda a další syrské síly loajální jemu; šíitský Írán; 60% šíitského Iráku obléhaného tímtéž IS. Od 30. září je překvapivým přidaným faktorem Putinovo Rusko se svoji odvážnou kampaní vojenské podpory Asada. Do druhé skupiny také patří do různé míry i Asadovi spojenci Írán a Irák, včetně Teheránem podporovaného šíitského Hizballahu, bojující s DAESH a dalšími protirežimními teroristickými skupinami v Sýrii. Od vstupu Ruska 30. září na žádost legitimního syrského prezidenta Asada se osud Damašku na zemi dramaticky zlepšil.

Pak je zde Netanyahuův Izrael, radostně podvádějící všechny, neboť si v Sýrii prosazuje vlastní agendu. Netanyahu nedávno utvořil veřejnou strategickou alianci jak se Saúdskou Arábií Salmana, tak s Erdoganovým Tureckem. Přidejte si k tomu nedávný objev „obrovských“ zásob ropy na okupovaných syrských Golanských výšinách Izraelem, které si ilegálně nárokuje, které byly údajně objeveny izraelskou pobočkou málo známé strašidelné ropné společnosti z New Jersey, Genie Energy, v jejímž představenstvu sedí Dick Cheney, Jacob lord Rothschild a bývalý šéf CIA James Woolsey.

Čtvrtá skupina v tuto chvíli hraje nejúskočnější podvodnou roli ze všech. Vede ji Washington a používá Francouze, Brity a Němce ke vstupování do aktivních vojenských akcí v Sýrii. Washington připravuje zničující past, do které chytí bláhové Saúdy a jejich turecké a další wahábistické spojence v ničivé porážce v Sýrii a Iráku, která pak bezpochyby bude prohlášena za „vítězství nad terorismem“ a „vítězství Syřanů“.

Smíchejte to, zatřepejte a máte ingredience pro nejvýbušnější koktejl světové války od r. 1945.
 

Podvodná saúdská „protiteroristická“ koalice

15. prosince saúdský ministr obrany Mohammed bin Salman oznámil vytvoření toho, co nazval „Islámská protiteroristická koalice“. Oficiálně bude mít sídlo v Rijádu v Saúdské Arábii. Salman, který odmítl být konkrétnější ohledně toho, na jaké „teroristy“ chce vojensky zaútočit, prohlásil, že jeho koalice „půjde“ po teroristech v Iráku, Sýrii, Libyi, Egyptě a Afghánistánu.

Na seznam 34 koaličních členů patří mimo Saúdské Arábie Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Pákistán, Bahrajn, Bangladéš, Benin, Turecko, Čad, Togo, Tunis, Džibuti, Senegal, Súdán, Sierra Leone, Gabon, Somálsko, Guinea, Palestinská národní samospráva, Komorská unie, Pobřeží slonoviny, Kuvajt, Libanon, Egypt, Libye, Maledivy, Maroko, Mauretánie, Niger, Nigérie a Jemen. Deset dalších islámských zemí, včetně Indonésie, vyjádřilo svoji podporu.

Saúdský princ Salman uvedl v oficiálním prohlášení, že těchto 34 sunitských států bude jednat tak, aby „čelilo terorismu, který se stal hrozbou pro zájmy islámského národa, na základě práva lidí na sebeobranu“. Výraz islámský národ lze lépe přeložit jako Islámský stát, IS.

Pozoruhodným na této saúdské koalici spojeneckých sunitských států v celém islámském světě je naprostá absence jakéhokoliv státu skupiny šíitského islámu, včetně Íránu, Iráku a samozřejmě Sýrie Bašara al-Asada.

Název koalice, Islámská protiteroristická koalice, je pozoruhodný. Zní to podezřele jako terminologie velmi odlišné ruské války proti protirežimním teroristickým skupinám v Sýrii, ale Saudové nepovažují DAESH za teroristy. Tvoří ho značný počet wahabistických saúdských státních příslušníků a je financovaný z velké části saúdskými penězi, jakož i katarskými penězi, aby se svrhl Asadův režim a vyčistila cesta pro Saudy ovládaný subjekt vládnoucí Sýrii, či aspoň velké části jejích ropných oblastí. Pro Saudy jsou skutečnými „teroristy“ti, kteří podporují „nevěřícího“ Asada.
 

Nová Sykes-Picot?

Klíčovými hráči v nové „protiteroristické“ koalici Rijádu jsou Erdoganovo Turecko a Saúdská Arábie prince Salmana. Plánují přetvořit rozdělení osmanského Středního východu z r. 1916 tak, aby vyhovoval jejich potřeštěným ambicím stát se „respektovanými“ světovými mocnostmi. Každý jedná na základě vlastních motivů – pro peníze a moc, a nemají naprosto nic společného s upřímnou náboženskou vírou.

Saudská varianta sunitského wahabistického islámu je tím, co lze nazvat jedině předfeudální beduínskou ideologií, v mnohém jako ISIL či DAESH, kde panuje extrémní právo šaría, včetně veřejných usekávání hlav a rukou; kde je se ženami zacházeno jako s otroky a ohledně práv a respektu mají statut dobytka či velblouda. Je to fanatická rasistická ideologie, kde rozjařeně ničí historické památníky, jako když ISIL zdemoloval starodávné asyrské město Nimrod, staré asi 3,300 let.

Takže Saudové mají jen malý zájem zničit DAESH, a pokud něco, tak ho oplotit v syrské poušti bez ropy, až bude jeho užitečnost vyčerpána. Mezitím saúdský plán předjímá použití DAESH pro etnické vyčištění na ropu bohatých oblastí a regionů pro potenciální plynovody, které by vedlo z Kataru přes SA a část současné Sýrie do Erdoganova Turecka, od legitimní syrské populace, aby se uspokojila rostoucí poptávka EU po plynu.
 

Válečné cíle Erdogana a Saudů

Armáda Erdoganova Turecka a především turecká tajná služba MIT, vedená blízkým kámošem Hakanem Fidanem, hraje klíčovou roli v plánovaném kroku saudsko-turecko-katarské koalice zničit režim Asada a zároveň se zmocnit kontroly nad bohatými ropnými poli Iráku mezi Mosulem a Kirkukem.

V rozhovoru z 18. října 2015 pro tureckou zpravodajskou agenturu Anadoly Fidan uvedl, že Turecko otevřeně podporuje DAESH: „Islámský stát je realitou a musíme akceptovat, že nemůžeme vymýtit dobře organizovanou a populární instituci jakou Islámský stát je. Proto vyzývám mé kolegy na Západě, aby opravili své názory o islámských politických proudech, aby upustili od své cynické mentality a zmařili Putinovy plány na rozdrcení islámských syrských revolucionářů.“ Jinými slovy, pro Turecko, stejně jako pro Saúdskou Arábii, není DAESH teroristickou organizací, stejně tak fronta al Nusra, ale jsou to „islámští syrští revolucionáři“ bojující s „nevěřícím“ Asadovým režimem a jeho ruským spojencem. Zapojení Hakana Fidana do ilegálního sestřelení ruského Su-24 v listopadu v syrském vzdušném prostoru je náznakem toho, co přijde.

Nejen, že Erdoganův syn, Bilal Erdogan, je zapojen do ilegálního vývozu ukradené irácké a syrské ropy, ale Erdoganův zeť, Berat Albayark, byl jmenován prezidentem tureckým ministrem energetiky den po sestřelení Su-24 Tureckem, a byli to turečtí teroristé Šedí vlci, kteří v Sýrii zavraždili ruského pilota Su-24, kterého Erdoganovo letectvo sestřelilo.

Nedávné neočekávané vtrhnutí turecké armády do iráckého regionu Mosul, údajně aby tam cvičila bojovníky napojené na prezidenta iráckého Kurdistánu Massouda Barzaniho, ukazuje, že Turecko bude beranidlem plánovaného saúdského dobývání syrských a iráckých ropných polí, vše zahaleno do vlajky džihádu a Alláha.

A 18. prosince Turecko odhalilo, že buduje vojenskou základnu v Kataru, klíčovém zdroji financí DAESH, jakož i fronty al Nusra v Sýrii. Turecký velvyslanec uvedl, že turecká základna, kde bude umístěno asi 3,000 tureckých vojáků na břehu Perského zálivu, tvořených příslušníky pozemních vojsk, letectva a námořnictva, jakož i instruktory a zvláštními jednotkami, bude sloužit konfrontaci se „společnými nepřáteli“ v regionu. „Turecko a Katar čelí společným problémům u vývoje v regionu a nejisté politice v dalších zemích… Máme stejné nepřátele,“ uvedl turecký velvyslanec v Doha. Nemohl by tímto „společným nepřítelem“ být Asad, který v r. 2009 odmítl katarský návrh plynovodu a zůstal u plynu ruským spojencem? Mohl by jím být Írán, jehož obří plynové pole Severní Pars je geografickým prodloužením katarského plynu v íránských vodách Perského zálivu?

Jestli se pákistánští bojovníci k těmto méně vycvičeným arabským bojůvkám připojí, je v tuto chvíli druhotné.
 

Podvodná americká mírová nabídka v OSN

Washington v tuto chvíli, zdá se, zorganizoval téměř dokonalý klamný manévr, aby připravil scénu pro bezprostředně hrozící saudsko-tureckou ropnou válku a následný debakl v Sýrii a Iráku. Za použití Mezinárodní syrské podpůrné skupiny (ISSG), jejímiž členy jsou Arabská liga, Čína, Egypt, EU, Francie, Německo, Írán, Irák, Itálie, Jordánsko, Libanon, Omán, Katar, Rusko, Saúdská Arábie, Turecko, Spojené arabské emiráty, Británie, OSN a Spojené státy, washingtonský ministr zahraničí John Kerry právě zajistil v RB OSN rusko-čínskou dohodu, která navenek zní jako pozitivní konečný proces k ukončení syrské války v nadcházejících šesti měsících.

Při setkání v New Yorku 18. prosince Rada bezpečnosti OSN, včetně Ruska a Číny, jednohlasně přijala rezoluci 2254 (2015), „Podporující cestovní mapu pro mírový proces v Sýrii a stanovující časový rozvrh rozhovorů“. Rezoluce RB OSN 2254 je ďábelský dokument. Vyzývá k okamžitému příměří v Sýrii počínaje lednem 2016, a to všemi signatáři. Toto příměří vylučuje Saudy a Tureckem podporovaný DAESH a odnož Al-Kajdy, frontu al-Nusra. Zároveň vyzývá k okamžitému simultánnímu zahájení „politického přechodu“, což znamená zcela opačné věci pro Spojené státy, Německo, Francii a Británii na jedné straně, a pro Sýrii, Írán a Rusko na druhé.

USA, Francie a Británie daly jasně najevo, že jejich interpretace rezoluce 2254 znamená, že Assad musí odejít. Ve svých poznámkách k dokumentu americký ministr zahraničí John Kerry prohlásil, že „prezident Asad ztratil schopnost a důvěryhodnost sjednotit zemi“. Kerryho papouškoval francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, který řekl Radě bezpečnosti při hlasování o 2254, že musí být „záruky, jejichž součástí musí být odchod stávajícího prezidenta“ Bašára al-Asada. Britský ministr zahraničí Philip Hammond zopakoval jednu lež Západu, že Asad je zodpovědný za většinu z 250,000 mrtvých v syrské válce a že součástí dohodnutého “přechodného“ procesu je odchod prezidenta Asada.“

Ruský Lavrov na stejném zasedání OSN ohledně 2254 zopakoval, že dohodnutý proces OSN musí najít „vzájemně přijatelnou dohodu mezi syrskou vládou a opozicí“. V krátkosti, nezmiňovat, že Asad musí odejít, ale spíše vytvořit vzájemně dohodnuté rozdělení moci mezi syrskými stranami, a nikoliv Saúdy schválené „převzetí“ opozicí.

Realitou je, že OSN dohodnuté příměří a simultánní politický přechod směrem k „umírněné syrské opozici“ Washingtonu donutí Rusko, Asadovu syrskou vládu, Hizballah a Írán zastavit vojenské akce, zatímco saudsko-turecko-katarský DAESH a fronta al Nusra Al-Kajdy a napojené teroristické bandy budou mít volnou ruku pro zmocnění se ropného bohatství Sýrie a pak severního Iráku.

V tu chvíli bude past připravena a Washington ji bezpochyby sklapne, kdy Rusko, Írán a Asad v tu chvíli nebudou schopni tomu příliš zabránit. Nebylo by mnohem lepší pro budoucnost lidstva, aby skuteční podněcovatelé války proti Sýrii – Washington, Paříž, Londýn a jejich saúdské, turecké a katarské loutky – skutečně upustili od své válečné agendy a zvolili si skutečný mír v Sýrii a Iráku a dále? Bohužel pro světový mír a svobodu je současný stav tím, co se děje, když všichni lžou všem.


Erdoğan, Salman and the Coming ‘Sunni’ War for Oil vyšel 22. prosince 2015 na journal-neo.org. Překlad v ceně 836 Kč Zvědavec.

33 komentářů :

 1. Sionista Havel nás Čechy dostal na úroveń odborných občanů USA, Francie a Velké Britání, a tak dobře jsme to každý z nás v roce 1989 mysleli a dnes tu máme všichni ruce špinavé od krve Lybijců, Syřanů, Iráčanů a dalších. Pryč z tohoto spolku vrahů, kam nás dostali sionisté Klaus, Havel,Dlouhý atd.

  OdpovědětSmazat
 2. Kdo by válčil o ropu která je dnes skoro zadarmo (36 dolarů)? Vzpamatujte se vy pitomci a nepleťe lidem hlavy těmi vašimi fantasmagoriemi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA zcela určitě. Protože na navázání dolaru na obchodu s ropou stojí a padá dolar jako světové platidlo. Jestli kontrolu nad světovými zásobami ropy ztratí USA a nan nich závislé režimy, poklesne význam dolaru a možnosti USA vykrádat skrze inflační toaleťák vykrádat celý svět. USA se zcvrknou ze světového obra na obyčejného smrtelníka a namísto vyvážení chaosu budou čelit chaosu doma.

   Smazat
  2. Stejný blbosti o kolapsu dolaru a USA krákáte už mnoho let a mezitím přesně NAOPAK vašim předpovědím ztratil rubl vůči dolaru 2/3!!! hodnoty a takový venezuelský bolivar se stal zcela bezcenným smetím, Kuba se začala USA otevírat atd. Zlato spadlo za 4 roky o 40%.
   Ale vy budete krákat ty vaše blbosti stále dokola bez jakékoli soudnosti, zpětné vazby, sebekritiky...

   Smazat
  3. 9,48 Proč myslíš, že USA stižené triumfalismem, nadřazeností a neporazitelností začaly své války v ropných zemích (Iráku, Sýrii, Libyii), zahájily války anebo zinscenovaly konspirace v tranzitních anebo potenciálně tranzitních zemí (ropy, plynu) = v Afghánistánu, Gruzii, Sýrii, na Ukrajině? Jaký jiný důvod než udržení dolaru (vnucení těm kteří jim nejdou na ruku) by pro to měly? Proč podle tebe neválčí kupř. se sídlem světového džíhádismu a obrdiktátory v S.Arábii, Kataru, Bahrajnu, Turecku, když jim tolik záleží na tzv. demokracii a lidských právech?

   Smazat
  4. 9,48 Jinak cena ropy byla UMĚLE STLAČENA aby mohla být použita k vydírání anebo porážce RF. Krom jiného propíchla taky břidlicovou bubinu v USA. Ta cena neodpovídá - těžce poškozuje dokonce samotnou S.Arábii. Anebo si myslíte, že jsou saudští diktátoři nějací altruisté, když ostatním v OPEC diktují prodávat hlavní vývozní komoditu za dumpingovou cenu a dobrovolně minimalizují své zisky z obchodu na kterém se doposud všichni v OPEC pásly?

   Smazat
  5. Anonymní29. prosince 2015 9:48
   Ubožáček troll se tu zase činí až mu lítá pěna vod huby. Leze, sem pořád leze, i když o něj nikdo nestojí.
   Tenhle troll co sem stále chodí
   a po pás se v sračkách brodí.
   Páchne jako tchoří kůže, Amerika zato může.
   Z Americké řiti čouhá, je to přeci jejich slouha.
   Každému tu nadává, přitom blahem uchcává.
   Kdo ho platí toho čmouda, nebo je jen blbej jouda?

   Smazat
  6. až budou mít ropná pole toho správného sionistického majitele tak jistě nebude ropa za 36 nějakých zelených papírků, kterých si natisknoju kolik chtěj, ale to nejvyšší možné číslo v šekelech.

   Smazat
  7. 10:15

   Opět píšete nesmysly. Nízká cena ropy s "vydíráním RF" nemá co dělat. Naopak, je to snaha zemí OPEC zlikvidovat americké těžaře ropy s břidlic. Také souvisí s očekávanám vrhnutím Iránské ropy na trh po skončení embarga a také s klesajícím hosp. růstem číny.
   Btw, letos ruská ekonomika klesne o 4% a příští rok další 2% pokud se bude ropa prodávat za 30 dolarů. Tzn, je pravděpodobné, že HDP Ruska se vrátí zpět k době před cca 10 lety. Rusko čeká bída.

   Smazat
  8. Rusko je závislé na surovinách jen z 12% ....

   Smazat
  9. 10,42 Cena ropy je politickým rozhodnutím kartelu OPEC jako klíčového hráče na trhu. Že jde o politické rozhodnutí OPEC již v minulosti prokázal, když podobným způsobem stanovil cenu v dobách existence SSSR. Prakticky všichni ostatní ("menšinoví") státní aktéři tuto vnucenou cenu akceptují. "Tržní" OPEC-em stanovenou cenu neakceptují nestátní aktéři jako kupř. ISIL, kteří ropu kradou majitelům (Irák, Sýrie) a prodávají ji hluboce pod cenou. Komu asi a kdo si na tom nejvíc namastí kapsy? (Rusové to asi nebudou).

   Smazat
  10. 10:48

   Přijmy z ropy a plynu tvoří polovinu příjmů státního rozpočtu, a 70% exportu ruska. S kovy 80%. Tož tak.

   Smazat
  11. 11,07 údaje jsou z Wiki z r.2013 (od té doby došlo k velkýmn změnám díky sankcím - RF se musela kvůli sankcím mnohem víc orientovat vlastní produkci)

   Hospodářské výkony těžby nafty a plynu tvoří podstatnou část HDP ruské ekonomiky (roku 2013 těžba všech nerostných surovin tvořila 10,4 % HDP Ruska)[33] a příjmy z nich kryjí do značné míry výdaje státního rozpočtu. V roce 2013 se daň z těžby nerostných surovin a vývozní daň z plynu, ropy a ropných produktů podílely na příjmech federálního rozpočtu ze 46 %.[34]

   Smazat
  12. tak jak dnes stojí 36 tak zítra může stát 150dolarů a to víme všichni?!

   Smazat
  13. Ropa je umele tlacena na tuto uroven z cilem zbankrotovat Rusko. Tak jak to ucinil Reagan v 80tych letech. Jakmile Rusko padne ceny ropy vylezou na 120$ rez noc a na to vezmete jed.

   Smazat
 3. Je známo,že papír snese vše,ale tuto?Proboha,836,- Kč.za překlad téhle slàtaniny žeby dal
  "Zvědavec"? A vy ten materiál,co nemá hlavu ani patu zde vystavujete? Proč moci mermo děláte z lidí ještě větší blbce,než někteří jsou?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9,08 Podle tebe nemá ta kvalitní analýza hlavu ani patu, podle jiných nemají ´žádnou cenu ty tvé trollovské bláboly o ničem plné urážek bez věcného obsahu.

   Smazat
  2. Havloid a kavárník z vaclaváku 3 od pánka v akci, kolik z těch 60pc ve 3 patře ještě funguje....

   Smazat
 4. Jedno je jisté. USA ty války z existenčních důvodů potřebují. Zástupné války vyhovují jejich zbrojařům a ambiciosní kalifátníky - Turecko, S.Arábii, Katar mají pod svojí kontrolou - mají v nich své válečné základny, tyto despotické režimy které nemají nic společného s demokracií jsou na USA závislé. Kdyby USA mněly zájem, přestaly dodávat darebáckým diktátorům snícím o nekonečném kalifátu zbraně a usilovaly v OSN o prosazení rezoluce embargující podporovatele ISIL a aktivně se o její prosazení zasadily (RF, Čína, Indie...) by jim v tom zajisté rády pomohly - celá válka by skončila za pár měsíců. Jenomže USA se drží zásady - když to nemůžeme přímo ovládat my, naše firmy, budou to ovládat alespoň naše loutky - vždyť jak známo - "jsou to k*rvy lae jsou to naše k*rvy". Přitom celou tu válečnou "hru" vyvolaly a poté co zjistily, že se jim to vymyká z rukou, vystrčily místo sebe do popředí (s cílem minimalizovat vlastní náklady) - USA. Jinak velice dobrý Engdahlův rozbor.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě něco. Fašingtonští loutkaři zapomínají, že jejich loutky mají někdy sklon chovat se zcela nevyzpytatelně. Jediná věc mi nejde do hlavy - co podporou šariátníků z S.A, Kataru a Turecka chce dosáhnout Izrael a co protlačováním Osmana do EU prostituti z Bruselu a Berlína.

   Smazat
 5. Jenom drobnost. Vypadá to, jako kdyby nějaký "tajemný hybatel" chtěl Evropu postupně WAHÁBIZOVAT.

  OdpovědětSmazat
 6. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Je-nacase-zvazovat-trest-smrti-Analytik-Stefec-hovori-o-obcanske-valce-s-muslimy-a-tez-varuje-Uprchlicka-krize-ma-zakryt-nezvratny-krok-mluvila-o-tom-Merkelova-414872

  OdpovědětSmazat
 7. Merkelová dcera Adolfa... co byste chtěli....a kavárnici a havloide tuhletu fašistku ještě podporují...

  OdpovědětSmazat
 8. Anonym 10:42 - btw, chytrý jako rádio. BTW - něco si přečti, Einsteine.
  http://www.informationclearinghouse.info/article40089.htm

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čtu jen seriozní zdroje. Ne podobné sračkostránky. Navíc je to 14 měsíců starý. Proč by měly mít USA zájem nízkými cenami ropy likvidovat vlastní těžaře mi vážně uniká. Nemluvě o tom že USA berou drtivou většinu ropy z Knady a Mexického zálivu. Sorry.

   Smazat
  2. 11,46 Proč by měly USA zájem nízkými cenami likvidovat vlastní těžaře? Samosebou, že takový zájem nemají. To tedy určitě ne. Břidlicová těžba jim měla pomoct zlikvidovat RF. Ovšem chyba lávky. Ukázalo se, že břidlicový boom (náklady a vedlejší škody z těžby) na to cenově nestačí. Proto byly nuceny jít s cenou mnohem hlouběji bez ohledů na snížené zisky svých ropných společností, případně kolaps břidlicařů. Strategický cíl = likvidace ruského velmocenského konkurenta je pro něj mnohem důležitější než nějaké "kolaterální" ztráty břidlicařů. Jestli totiž RF neumožní USA a jejich wahábistům ovládnout klíčovou oblast surovin, půjde dolar do haj...u a s ním i životní úroveň Američanů, světovládní ambice USA, nebudou se moct roztahovat po celém světě, nebudou moct tisknout dolar do aleluja (tedy tisknout ano, ale nebudou si za něj moct kupovat v cizině co je napadne, zůstane americkou inflační měnou). Proto když si mají vybrat mezi celkovým kolapsem a ústupem do stínu anebo kolapsem břidlicařů, zcela jistě si vyberou to druhé.

   Smazat
  3. Jinak samosebou, kdyby RF odpadla pak ty ceny okamžitě napálí co to půjde. (OPEC má přece na ropu monopol a ISIL je jeho loutka).

   Smazat
  4. Ty mudrlante z 11:46,když jsi tak chytrej,tak nám pověz o těch "seriózních zdrojích",ze kterých čerpáš.
   Podle toho,co tu meleš mají zřejmě,než se seriózností,víc společného se sraním....

   Smazat
 9. Nejlevnější ropa je ta, kterou krade americká žoldácká armáda (pod krycím názvem Islámský stát) na obsazených územích v Sýrii a v Iráku.

  OdpovědětSmazat
 10. "Je nezbytné se blíže podívat na prvky a klíčové hráče připravující tuto novou válku, válku, která pravděpodobně nebude trvat déle, než do léta 2016."

  Kdo de učil dějepis ví, že:
  1.světová byla plánována do Vánoc,
  2.světová začala jako Blitzkrieg (blesková válka).

  Takže kdo se neučil a zůstal nepolíben historií, tak si to zopakuje na vlastní kůži. Pochopí co je časový paradox: "den v zákopu pod palbou je mnohem delší, než týden doma na gauči u tabletu".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Války amíků v geopolitických uzlech taky začaly jako "Blitzkrieg". Blbci kteří je naprojektovaly si myslely, že díky technické nesouměřitelnosti rychle svrhnou režimy a dostanou ty státy do podřízenosti - že tam nasadí své loutky a obyvatelstvo jim padne k nohám. Opak je pravdou. Rozvrtaly každou zemi v severní Africe a na středním východě, udělaly z Ukrajiny zkrachovalce. Američtí generálové, politici a politilogové jsou buďto idioti, kteří si nedovidí na kraj nosu anebo to byl všechno od začátku záměr - rozesrat svět a profitovat na tom. Další varianta je, že si to pitomci namalovali v grafech a pak se jim to vymklo z pařátů a nyní chtějí vytřískat majlant z toho bordelu co natropili.

   Smazat
 11. V roce rozpadu SSSR patřila Ukrajina mezi deset nejsilnějších ekonomik světa. Je to třeba stále připomínat, zejména českým banderovcům !

  OdpovědětSmazat
 12. a je to pravda - v Novorossii sa robili lietadlá, komponenty do rakiet, raketové nosiče, kadečo, teraz tam už nič nie je, odborníci sú v Rusku, zbytok bojuje a toto
  Na seznam 34 koaličních členů patří mimo Saúdské Arábie Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Pákistán, Bahrajn, Bangladéš, Benin, Turecko, Čad, Togo, Tunis, Džibuti, Senegal, Súdán, Sierra Leone, Gabon, Somálsko, Guinea, Palestinská národní samospráva, Komorská unie, Pobřeží slonoviny, Kuvajt, Libanon, Egypt, Libye, Maledivy, Maroko, Mauretánie, Niger, Nigérie a Jemen. Deset dalších islámských zemí, včetně Indonésie, vyjádřilo svoji podporu. - je hlúposť - podobá sa to schôdzi KSČ - kde po nej všetci do nohy podporili politiku CCCP - somarina -

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.