Reklama

pátek 4. prosince 2015

Evropa se přemění na stagnující kolonii na periferii americké Říše

Valentin Katasonov
4.12.2015   Zvědavec

Svět je svědkem vynořování se dvou globálních kartelů. Říkám globálních, protože nastolení kontroly nad světovým zbožovým trhem není jediným cílem. K plánům patří šíření moci nadnárodních korporací a nadnárodních bank do všech sfér našeho života – ekonomiky, politiky, informačních toků, medicíny a vzdělávání.

Není přeháněním říct, že vytváření světové vlády je v plném proudu.

Dotyčnými kartely jsou Transpacifické partnerství (TPP) a Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Transpacifické partnerství bylo podepsáno v Atlantě 5. října, Spojenými státy, Japonskem, Malajsií, Vietnamem, Singapurem, Brunejí, Austrálií, Novým Zélandem, Kanadou, Mexikem, Chile a Peru. Transatlantické obchodní a investiční partnerství má být uzavřeno brzy.

Stojí za zmínku, že rozhovory u obou dohod byly vedeny (u TTIP stále probíhají) v přísném utajení. Největší nadnárodní korporace a banky jednání iniciovaly a účastní se ho. Řídké informace poskytnuté médii jsou dostatečně zavádějící, aby vytvořily falešný dojem, že jde o mezinárodní obchodní dohody. Jak bylo uvedeno, hlavním cílem je zrušit cla a další omezení u obchodu se zbožím. To není pravda. Skutečnost je značně odlišná.

Dokonce i poté, co bylo Transpacifické partnerství podepsáno, nebyl jeho text uveřejněn. Fragmenty, ke kterým novináři dokázali získat přístup, dokazují, že nejde vůbec o další obchodní dohodu. Dokumenty předjímají drastické změny u mnoha aspektů ekonomiky a politiky (antiglobalisté věří, že jde o globální korporátní „státní puč“). Pouze 2 z 26 kapitol mají něco společného s obchodem. Většina jich pak zaručuje dalekosáhlá „nová práva a privilegia korporacím“.

Hra ještě neskončila. Dohoda podepsaná v Atlantě musí být ratifikována parlamenty 12 zemí. Tento tajný dokument má mnoho odpůrců.

Souběžně jsou v plném proudu jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství. Další kolo rozhovorů o TTIP mezi USA a EU proběhne na počátku r. 2016. Strany mají v plánu dokončit jednací proces předtím, než vyprší Obamovo funkční období. TTIP bude největší regionální dohodou o volném obchodu v historii, představující 60% globálního GDP, a vytvoří zónu volného obchodu rozprostírající se od Havaje po Litvu. Podle médií usiluje TTIP o odstranění celních bariér mezi Evropskou unií a Spojenými státy a sjednocení norem a regulace EU a USA.

Stejně jako v případě TTP jsou Spojené státy zodpovědné za přípravu a prosazení TTIP. Bílý dům a vláda pracují, zatímco kongres je držen stranou, aby se zabránilo nežádoucím únikům informací.

Tlustý závoj tajemství autorům projektu nepomohl. Evropané vyjadřovali během posledních let obavy ohledně této dohody. Pravda, zavedení dohody v platnost, pokud bude podepsána, vychýlí rovnováhu ve prospěch USA a bude znamenat ekonomické ztráty pro Evropu. Ale nejen to. Jsou zde další aspekty, které způsobují strach. Například zdravotní péče. Spojené státy uvalí na starý kontinent extrémně liberální ekologické a potravinové normy.

Hlavním důvodem obav jsou vyhlídky, že se tím zlikviduje to, co zbylo z demokracie v Evropě. Nadnárodní korporace budou schopny chránit své zájmy podáváním žalob. TTIP jim umožní požadovat zrušení státních zákonů, které zhoršují podmínky u konkurence. Například zákony, které stanovují minimální mzdu. Z velké části evropská integrace již připravila členské státy EU o národní suverenitu ve prospěch nadnárodních struktur. Za transatlantické integrace budou zbytky suverenity evropských států převedeny na nadnárodní centrum nacházející se ve Washingtonu nebo New Yorku. Evropa se stane zapadlou americkou kolonií.

Způsob, jakým je TTIP připravováno, ukazuje, že demokracie je v Evropě na ústupu. V červnu 2013 28 členských států EU dalo byrokratům z Evropské komise mandát vést rozhovory se Spojenými státy. U mnohých evropských politiků to vyvolalo odpor. Došlo k únikům. Nakonec byl dokument převádějící právo na vyjednávání pod veřejným tlakem uveřejněn. Procedura vynucování TTIP je čistě nedemokratická. Text dokumentu má být uveřejněn po jeho podepsání. Pak bude zaslán k ratifikaci americkému kongresu, Evropskému parlamentu a národním parlamentům členských států EU. Dohoda je souborem dohod: nejsou možné žádné dodatky.

Ambiciózní autoři TTIP jsou si jistí, že ratifikační proces půjde hladce. Já tuto víru nesdílím. Aktivity těch, kteří podpořili rozhodnutí delegovat pravomoc k tajnému vyjednávání TTIP Evropské komisi, byly některými členskými státy EU zpochybňovány.

11. října 2015 došlo k rozsáhlému protestu v Berlíně. Lidé ze všech koutů Německa přišli, aby vyjádřili silné námitky vůči Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství. Normální politikou je údaje o počtech srážet dolů. Podle policejních zdrojů se akce zúčastnilo 150,000 lidí. Organizátoři říkají, že to bylo půl milionu lidí. Mnoho transparentů požadovalo zachování demokracie a její ochranu před korporacemi, obzvláště před americkými mamuty.

Hnutí Zastavte TTIP se objevilo v mnoha zemích EU, na popud Evropské občanské iniciativy (ECI). Tato iniciativa umožňuje jednomu milionu občanů Evropské unie, kteří jsou občany nejméně čtvrtiny členských států (7), obrátit se přímo na Evropskou komisy s návrhem právního aktu v oblasti, kde členské státy převedly pravomoci na úroveň EU. V důsledku toho podepsalo Evropskou občanskou iniciativu proti obchodní dohodě EU-USA asi 3,3 milionu lidí. To je na „sjednocenou Evropu“ s populací asi 500 milionů lidí dobrý výsledek. Zastavte TTIP předalo podpisy Evropské komisi.

Evropská komise tuto žádost samozřejmě odmítla, na základě toho, že dohody o volném obchodu nejsou právní akty, ale meziinstitucionální akty, a že „nelze činit negativní ratifikační návrhy“. Pak iniciativa předala svoji petici prezidentovi Evropského parlamentu (jediné volené instituci EU) Martinu Schulzovi a požádala ho, aby uspořádal slyšení o této záležitosti a vzal v úvahu masové protesty probíhající v Evropě. Doposud nepřišla žádná reakce.

Protesty proti TTIP nabývají i dalších forem. 13. listopadu bruselský EU Observer citoval deník Süddeutsche Zeitung, který uvedl, že německý velvyslanec ve Washingtonu byl Berlínem požádán, aby podal formální protest americkému obchodnímu zástupci Michaelu Fromanovi a požadoval, aby poslanci mohli mít přístup k dokumentům souvisejícím s jednáními USA a EU o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství.

Německa vláda chce čelit „výtkám veřejnosti, že TTIP je vyjednávána mimo dosah parlamentů a za ignorování demokratických práv“, uváděly pokyny velvyslanci citované novinami.

Existují důvody věřit, že evropské protesty proti TTIP naberou v příštích několika měsících na síle. V sázce je i ten zbytek evropské demokracie, který ještě zůstal.


Europe to Turn into Backwater Colony on Outskirts of US Empire vyšel 3é. listopadu 2015 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 458 Kč Zvědavec.

15 komentářů :

 1. Rozpor mezi prací a kapitálem nabírá nové dimenze. T

  OdpovědětSmazat
 2. Západní Evropa je již od roku 1945 "kolonií na periferii americké Říše" a přesto v porovnání s Východní Evropou, která byla "kolonií na periferii ruské Říše" je na tom nesrovnatelně lépe a celý východ bude západ dohánět ještě mnoho desetiletí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymnímu (4. prosince 2015 20:31):
   Podle jejich vidění není Východ určen k dohnání čehokoliv. A je jedno, kolik let si tam střelíte.
   Ten Východ je určen k dohánění (to pouze pro oblbovací média), jinak však na věčnost.
   Nechce se mi uvěřit, že byste vy mohl uvěřit tomu, že tady jde opravdu o nějaké dohnání! ...
   Přes TTIP ani žádnou jinou, kterou koncipují ti dravci a projektanti NWO v jednom, cesta skutečně nevede!!!

   Smazat
  2. Ako vies ze to pojde podla tejto tvojej sablony? Je fakt, ze niekde sa zje priemerne na hlavu jeden hamberger, zarukou toho ze o 20-50 rokov budu este na cele?

   Smazat
  3. Obávám se, že tzv. Západ bude (tak do dvou let) závidět Východu,
   A jestli bude někdo něco dohánět, tak to budou plný vlaky Zápaďáků, kteří budou prchat před kulturním obohacením ve svých zemích, tož asi tak :-)

   Smazat
  4. 20:31 Ty budeš opožděný po celý život hňupe!

   Smazat
  5. pro 20:31 - Co se týká toho dohánění: Není radno dohánět někoho, kdo nezadržitelně spěje do sraček.

   Smazat
 3. 21:40
  Miloši,
  to co píšeš se stává pravdou...
  už jsem to dokonce i mnohokràt četla v int.(i rady ,jak to provést vystěhovàní kupř.z Rakouska nebo Německa aj.zemí)
  někdo by tomu u nàs v Čechàch tŕeba nevěřil,ale v Rusku je opravdu hodně lidí z venku, a to ; jednoduše z přesvědčení ..!
  samozřejmě,že je vždycky něco ,co se jednomu nemusí líbit,ale je to podle toho, jakè priority çlověk uznává..
  Já si dokonce myslím ,že tam (teď se mi budete chechtat) zůstane i Snowden.. z lásky k vlasti :-)
  jituš

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jituš, to co jsi napsala je snůška nesmyslu. Odborně se tomu říka eklekticismus. Napříště se polepši, prosím, máš na to.
   Ctitel

   Smazat
  2. 23:25 Ctiteli-
   No dobře,odhalils mně:-)!
   .....samozřejmě,že jsem v tomto případě vyňala jen dekorativní elementy a zredukovala tím pádem výpověď na funkční hodnotu....!
   ale ,to vlastně do určité míry děláme všichni a se všim..
   dobrou
   j.

   Smazat
  3. Pražská vlaštovko, Tvé vysvětlení s dekorativními elementy a s funkční hodnotou částečně přijímám... Je mi ctí a národním svátkem!
   Ctitel

   Smazat
 4. Už je to dáno v názvu článku bohužel - ten proces je tak daleko, že takové období si Evropa nepochybně užije. Bude to něco jako doba temna někdy v 8. století. Teď už s tím nikdo asi nic neudělá - už po té "skluzavce" vlastně jedeme a samozřejmě dolů.

  OdpovědětSmazat
 5. Miliony imigrantů a vrahů samopalníků plus americká TTIP-otroctví zlikvidují namyšlený EU-"Západ" velmi rychle a velice účinně.Zbyde jen přimalovat na vlajku hrdých vyvolených majitelů planety Země a celého kosmíru, dalších 28 hvězd a tím je definitivně připojit k USA jako poslušné kolonie.Společná politika, společná ekonomika, společný jazyk, žádné vlastenectví, žádné národní zvyky, tradice a kultura, povinný přechod k NWO.

  OdpovědětSmazat
 6. uSSa mají mít takovou moc, aby ovládaly i komunální politiku v EU.Budou rozhodovat o všem, dotkne se to každého z nás!!!Účelem je vytvoření jediného světového vládce planety, který bude rozhodovat za své kolonie i proti Rusku a Číně.Pokud se lid razantně nepostaví, tak eurošaškové a parlamentní klauni podepíší i smlouvu s peklem aniž by ji četli a prověřili důsledky.Proti USA si v EU nikdo z těchto šašků nedovolí rebelovat a nezvednout pro evropskou popravu, ruku.Jinak hrozí kroucení rukou....

  OdpovědětSmazat
 7. TTIP není smlouva, ale diktát korporátněfašistických amerických megazločinců.Ti euroblbečkové ho stejně pod vyděračským tlakem nebo za jidášský groš podepíší.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.