Reklama

pátek 4. prosince 2015

Evropa se rozpadá


Georg Escher
4. 12. 2015       Nordbayern
Evropa ještě není ztracena. Ale stav Evropské unie dává podnět k hlubokým obavám. Útvar EU vyrostl z trosek druhé světové války. Ze světových vizí se po desítkách let zápolení stala politická realita, ze zapřisáhlých nepřátel nejbližší spojenci. Rozštěpení kontinentu na Východ a Západ , šedesát let otevřená rána, bylo překonáno. Nyní hrozí, že se tento velkolepý evropský projekt ve zrychleném tempu rozpadne. A mnoho lidí to v Evropě přijímá jen pokrčením ramen, jako by se jich to ani netýkalo. Mýlí se.


Je to již deset let, když právě Američan Jeremy Rifkin vzbudil rozruch se svou knihou „ Evropský sen: Vize tiché velmoci.“ Přesně v době rozšiřování EU na Východ došel k závěru, že ne americký, ale evropský model je vhodný pro zvládnutí výzev 21.století. Svět by nemělo změnit ještě více vojenské síly, ale nabídka spolupráce. Kdo se dnes dívá, jak v ohniscích napětí v Sýrii a Iráku opět působí jen armáda a diplomacie selhává, tomu musí do očí vstoupit slzy.

Všichni se izolují

Kde kdysi volný pohyb dával blíže dohromady celý kontinent, se nyní tyčí ošklivé hraniční ploty, aby bránily uprchlíkům z celého světa. Místo aby se úkol řešil společně, státy EU se navzájem izolují. Němci požadují spravedlivější rozdělení uprchlíků, Poláci by nejraději nepřijali žádné, a když už, tak jen křesťany. Italové a Řekové, beztak již v tísnivé situaci, jsou ponecháni sami sobě.

Britové, kteří se již delší dobu EU odcizují, chtějí zase Evropu omezit na pouhou zónu volného obchodu. V evropské klíčové zemi Francii, a také ve státech jako Nizozemí, Švédsko nebo Dánsko, kdysi modely volnosti, dohánějí pravicově zaměřené strany vystrašené demokraty.

Euro, také odvážný projekt jednoty, chřadne. Světová finanční krize skončila v USA. Ale Evropa na ni reagovala ještě hůř, než partneři na druhé straně Atlantiku.

Nejprve Evropa nabídla jako protinávrh k divokému kapitalismu amerického ražení sociálně tržní hospodářství a chtěla být příkladem pro zbytek světa. Dnes vyjednáváme s USA smlouvu o volném obchodu, která chce zákonnou formou nastolit vítězství globálních koncernů, jejich nadvládu nad politikou a občany. Pohroma.

Německá spoluvina

V Německu si mnoho občanů myslí, že snad jsme poslední baštou stability v Evropě, zmítané krizí. Neradi vnímají, že na tomto bídném stavu máme nezanedbatelný podíl viny. Naše země má v neposlední řadě podíl na tom, že do evropských špičkových úřadů byly dosazeny vybledlé, slabé figurky.

Také ekonomicky svým nadměrně velkým sektorem nízkých mezd zostřilo Německo krizi v Evropě a ve světě, místo aby vyrovnávalo nerovnoměrnosti. Bývalý kancléř Helmut Schmidt ve svém posledním velkém rozhovoru téměř zlobně poukázal na ničivé následky ohromného exportního převisu ve světě – a že to je zřejmý prohřešek proti zákonnému principu zahraničně ekonomické rovnováhy.

Od Alberta Einsteina pochází poznání: „ Problémy se nikdy nedají řešit stejným způsobem myšlení, v jehož důsledku vznikly.“

Selháním společenství států ve válečných oblastech světa, eurokrizí a nemilosrdnou hospodářskou politikou se právě na to nedbá.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila Mgr. Zdeňka Holešová
Nordbayern.de 2.12.2015 Georg Escher: Leitartikel: Europa zerfällt

34 komentářů :

 1. Jediná naše záchrana jsou USA!!!

  AŤ ŽIJÍ USA, PEVNÁ HRÁZ MÍRU A KAPITALISMU!!!!

  Podle našich amerických přátel, často se tam střílí ve školách, navrhuji nové heslo: "Mléko a pistole do škol!!"

  Pevně se přimkněme k USA!!! Ke státu, který od roku 1946 permanentně válčí!!!! To vše i v našem jménu, ve jménu šíření svobody a demokracie!!!!!!

  A nesmíme zapomenout na naše další přátele ze státu Izrael. Jejich výpady do Gazy a na Západní břeh, jsou velkou prevencí proti arabským teroristům. Zabíjejí i kojence a pětileté děti, které si hrají na pláži. Jen tak dál. Ve jménu lidských práv a demokracie!!!!

  Vivat USA, vivat IZRAEL!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, přimknout se tak těsně, až nebude moci dýchat!!:-))

   Smazat
  2. Pro 14:21 - Když to myslíš ironicky, dej to do uvozovek! Když vážně, jsi státem uznaný blb! Vyber si! A pamatuj si, že i na Himalajích je trpaslík malý!!!

   Smazat
 2. EU si to všechno zavinila sama, EU - mám na mysli tu organizaci, Evropa - to jsou státy a národy.
  Měl to být spolek států, který bude prosperovat. Ale když si někdo myslí, že tlakem a vydíráním může nutit jiné, jak dlouho to asi vydrží?
  Zdá se, že organizace EU nebrala v úvahu lidi, obyvatelstvo, národy.
  Prostě si něco rozhodla a myslela si, že lidi budou slepě a bez rozumu trpět úplně všechno.
  Copak my jsme neprosperovali, neobchodovali i předtím, než jsme vlezli do EU?
  Máme tisíciletou historii, všechno co je kolem nás, to vybudovali naši předci a představte si - bez EU.
  V EU jsme nějakých 11 let, ale za tu dobu jsme si stačili zničit hospodářství, soběstačnost, světově vyhlášené české výrobky (kterými se teď pyšní jiné země), znovunabytou svobodu, máme plno věcí zakázaných jako třeba úplně obyčejné a neškodné žárovky, nutí nás přijímat a uznávat věci, které nám jsou cizí nebo i protivné a to pod pohrůžkami. Lidi nemají žádné vize do budoucna, bojí se mít rodiny, je nestabilita a nejistota.
  Jediné kritérium je ekonomika. Všechno co se dělá, dělá se v zájmu ne lidí, ale ekonomiky. A stejně, jak vidíme, ekonomika jde do háje a lidi s ní. Všechny země jsou zadlužené, celá EU je zadlužená, všechno se zdaňuje, zpoplatňuje, protože se nedostává peněz.
  Jak to může skončit? Imigrace rozpad EU jen urychlila.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když president Klaus řekl,že se EU rozpadne,kroutil jsem hlavou.Měl pravdu.Nikdy jsem nepomyslel,že to bude tak brzy.Ta akcelerace mě děsí...

   Smazat
  2. Začínám věřit kartám. Vypadá to na květen 2016.

   Smazat
  3. 15:25
   Mně ta akcelerace naopak těší. To je jediná záchrana Evropy.

   Smazat
 3. Za rozpad EU môže Merkelová a západné štáty, ktoré si pohnevali Rusko a pripojili sa k USA, hoci toto nie je na mape Europy. Diskutujúci 14:21 má úplnú pravdu a že sa EU rozpadne je pravda, nech padne tento systém, ktorý nám nič dobrého nepriniesol

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Merkelová je jen jedna z dlouhé řady. Možná první, ale ne jediná. On náš Bohouš a jeho skvadra a jejich předchůdci mají másla na hlavě také kila. Jenom keci, skutek utek.

   Smazat
 4. Evropa je kontinent, dílo přírody, a to se nerozpadá. EU je instituce, lidské dílo, organizačně-právní konstrukt, a jak se v posledních dvou letech ukazuje, bohužel je to zmetek. Praxe je verifikací správnosti a v případě EU se ukazuje, ač je to smutné, že jde o vadný produkt, vadně provozovaný. Je na čase začít přemýšlet jak se ho zbavit a co místo něho.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Velmi dobrý postřeh. Škoda že takto neuvažují ti, kteří (se) nám "snaží" vládnou(t).

   Smazat
  2. Evropu držela pohromadě Berlínská zeď :-)

   Smazat
  3. Presne... Az budeme jednat v sulade s prirodou aj europa ako institucia bude stabilna...

   Smazat
 5. Nepriateľom EÚ si stačilo všimnúť spôsob výberu eurokomisárov a europoslancov a už iba pokojne čakali na výsledok. Ten sa práve dostavil a spôsobil, že si EÚ vyrobila z večera do rána nepriateľov aj z vlastných obyvateľov. Niekedy sa mi zdá, že nás tu EÚ vlastne ani nechce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale to je jasný omyl! Kam by jinak západní Evropa prodávala svoje přebytky zemědělské prvovýroby? Proto přece nutila východní země k omezování a privatizaci zemědělství, nemohla konkurovat potravinářsko-zemědělskému komplexu propojené prvovýroby a zpracovatelského průmyslu. Stačí se podívat na mlékárny v Nových Zámcích, nebo cukrovary na Moravě dnes a před 30 lety...

   Smazat
 6. Za rozpad EU může berlínská euroježibaba Merkelová.Ze své pozice německé kancléřky(tedy předsedkyně německé vlády),si usmyslela, že když má Německo nejvíce obyvatel z celé EU (80 mil.),tak může za všechny ostatní státy rozhodovat ona,diktovat jim svou vůli a všichni to budou slepě akceptovat.Do vedení toho devótního spolku pomatených bruselských magorů,jež jsou velmi vytržení z opravdové reality evropského života, byly nastrčené,a nikým nevolené další figurky - nejdříve zmatený španěl (ne kokr),Barroso a zednář VanRompuy, potom ožralec a další zednář z Lucemburska - Junker a funkcionářský řiťolezec,polský kariérista D.Tusk.K této partičce se ještě přidal šílený němec a neofašista Schulz a soudružka Morgherini, a výsledkem je fatální zmatek, chaos, destabilizace na všech frontách, tedy nejen v ekonomice, zahraniční politice, ale hlavně v citlivějším a lepším přístupu k menším národům, které tvoří samotnou EU. Diktátorské praktiky bruselské kliky EU nemůžou dlouho fungovat, řada zemí už má tyto politické móresy za sebou. Jiné země sice ještě neví, kam se řítí, a zatím mlčí, nebo to podporují,ale až se probudí, zjistí, že už není cesta k návratu do předchozího normálního stavu. Imigrační, naprosto zcestná a debilní politika Bruselu, kdy v rámci nesmyslné politické korektnosti a genderického mísení ras v pomateném nadšení z multikulturalismu, dochází k islamizaci Evropy, což bude nejspíše poslední hořkou kapkou, držící pohromadě tento nesourodý a nefunkční, uměle splácaný slepenec. EU je zcela idealistický a nesmyslný projekt, řízený naprostými politickými amatéry, dobrodruhy, a zkorumpovanými pomatenci, kteří sami podřezali pod EU větev, na které sedí. Inteligence božích hovádek je násobně větší, než tupost téhle politické magorácké smečky z Bruselu, spoluřízené navíc psychicky nemocnou Merkelovou a sekundujícím tajtrdlíkem Hollandem. Od samého počátku všem říkám, že státy, mající za sebou stovky let svých vlastních historických vývojů, ať již národnostních, ekonomických, kulturních, jazykových, etnických, či zájmových, mající své odlišné kořeny a zvyklosti, jsou natolik endemické, že prostě nemůžou nikdy stvořit homogenní a celistvý spolek. I proto se šílení plánovači z EU rozhodli, že odstraní tyto bariéry, smažou kořeny a historii národů EU, jejich postupnou islamizací a tím vykoření národní tradice a národní povědomí v evropských zemích, které se utvářely po dlouhá staletí. Smísením arabské,muslimské kultury a evropské, křesťanské civilizace chtějí dosáhnout i větší poslušnosti ovládaných občanů. Tak to je naprosto šílené, nesmyslné a nikdy to nebude takto fungovat. Už teď je jasné, že výše jmenované evropské figurky jsou ne budovatelé, ale kati a hrobníci EU a vlastně celé Evropy.Islamizace bude pro starý kontinent znamenat jedině zlo, zkázu a smrt. Asi jim to ani nedochází. Tedy závěr je jednoznačný : čím dříve se EU rozpadne, tím lépe pro 500 miliónů lidí. Státy eurozóny by už měly začít pomalu tisknout opět svou vlastní, samostatnou měnu.Rozklad je na postupu, tak aby se pak nedivily, když budou nesmyslně dlouho váhat. I ČR vystoupení z EU rozhodně pomůže. Jenže, devótní lokajové ze Strakovy akademie, v čele se Sobotkou a Zaorálkem, se bojí referenda o vystoupení z ďáblova spolku EU, jako čert kříže. Jak dlouho jim to budeme ještě tolerovat??? R.T.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Národy jsou zvyklé poslouchat lži a stavět na nich svou identitu.
   Stačí se podívat, co se stalo s námi za 100 let.
   V 1. světové padlo cca 200 000 obyvatel dnešní ČR na bojištích celé Evropy, z toho cca 5 000 legionářů.
   Hašek napsal Švejka.
   1. republika vyhlásila vojenské zběhy a křivopřísežníky za základ nové armádní tradice Československa, zároveň potírala spolky veteránů regulérní armády, kde bok po boku bojovaly všechny národt R-U a většina předků dnes žijící populace ČR.
   V následných letech se česká populace odklonila od vlastních dědů a pradědů, jejichž jména jsou na pomníčcích na každé slušné návsi napříč republikou, včetně Sudet.
   V současnosti jsme manévrováni do područí Anglosasů, kteří námi oprávněně pohrdají - vždyť co jsme za národ, který se ani nestará o hroby vlastních dědů, rozeseté po celé Evropě?

   Smazat
  2. Morálně i politicky jste vedle - Rakousko_Uhersko ztratilo zbytek kreditu ve chvíli, kdy protiprávně okupovalo Bosnu a pak vyhlásilo válku Srbsku. Ti zběhové, jak vy hloupě píšete, to byli vlastenci, ostatní byli, dnes bychom řekli, "pražská kavárna", Marek

   Smazat
 7. Místo, aby se autor té úvahy zamýšlel nad skutečným řešením příčin masové migrace, jen mudruje nad neochotou řešit až následky té zločinné politiky Západu.
  Ano, morfium umí i rakovinu ztišit, ale na jak dlouho?
  To, co Georg Escher nabízí, nemůže fungovat, není to žádný řešením toho problému, ale jeho šířením. Nadto i násilnickým ...

  OdpovědětSmazat
 8. V čem je problém,čím víc je USA zadlužena,tím víc tlačí na státy pro pomoc.
  U té finanční krize v roce 2008,by bylo zajímavé zjistit,kolik na tom prodělaly USA banky a kolik prodělaly Evropské banky.Takže se nedivím tomu co vyvádějí USA v posledních letech.Evropské banky,drží mnoho USA dluhopisů a akcii a nechtějí nadále nakupovat dluhopisy a to je problém.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrý vtip je, že Anglie vydala dluhopisy Ukrainy, které skoupilo ne burze Rusko. Když Ukraina platit nebude, je anglická burza povinna převzít závazky s vydáním dluhopisů spojené.
   Puťka se chechtá, ostatní zuří.

   Smazat
 9. Kdyby EK nenaslouchala více Washingtonu než občanům členských zemí, musela by ten jasný hlas odporu proti atiruské propagandě a rozvrtávání arabských zemí slyšet již dávno a dle toho konat. Dnes se pět minut po dvanácté pokoušejí někteří eurokomisaři hledat následná řešení migračního veleproblému a vůbec nejsou sto pochopit ani naléhavost ani rizika. Dokud budou do Evropy pronikat ti, z nichž se rekrutují teroristé nebo ti, kteří ze souvěreckých zoufalců teroristy činí, pak jde o smrtelné nebezpečí pro evropskou kulturu a lidská práva jejích obyvatel. Pouhé srovnání práv muslimů ve svých zemích jasně ukazuje, že středověké barbarství je neopustilo a naopak v nich nově roste. proč to ale jde v Tatarstánu, Íránu či v Indonésii, odkud žádní muslimčtí uprchlíci neprchají? Proč nepykají ti, kteří rozvrátili sice autoritativní, ale vně nikoli nebezpečné režimy v Iráku, Libyi a ve stádiu pokusu v Sýrii? Proč titíž nepykají za stvoření "Sítě" (Al Kajdy), Talibanu a IS? Proč není uvalena sankce na lháře a podpůrce teroristů Erdogana, na vlády Saudské Arábie a Kataru? EU je třeba změnit na volné společenství s možnou společnou ochranou vnějších hranic, ale bez evropského státu, který se tu objevil jako džin vypuštěný z lahve. Pravidla férového obchodu, volného pohybu občanů a lidských práv a povinností lze přece dohodnou multilaterálně bez parazitních struktur!

  OdpovědětSmazat
 10. Mimochodem, do Vánoc bude jasnější, do jaké Evropy se probudíme na Nový Rok...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já bych řekla, že svět ztratil víru v lepší budoucnost, a my jsme odstrašující případ toho, že ani za 25 let se v rámci EU životní úroveň občanů nových zemí nezvedla, i když obecní právní rámec je u nás jako ve starých zemích.
   Takže se lidé sami zvedli ašli do zemí, o kterých si myslí, že "to tam funguje", přitom jen Německo má spojenci nadiktovanou ústavu a v ní povinnost uprchlíky bez omezení přijmout.
   I kdyby ustaly všechny válečné konflikty naráz, životní úroveň v těchto zemích se během 1-2 generací na úroveň Německa nezvedne, stejně jako by se nezvedla ve Francii, kdyby Francie nedrancovala od války státní rozpočet Německa.
   A to je náš problém.
   Když se západu EU nevyrovnáme, co nám zbývá?
   Inu vlastní projekt, sjednocující to, co bylo po 1. světové násilím přerušeno - ekonomická spolupráce na půdorysu bývalého R-U, s vlastní identitou, ideologií a mentalitou.
   Nikdo z nás neudělá Anglosasy, Francouze ani Němce a ani Rusy. My jsme střed Evropy, směsice homo sapiens doby kamenné, zatoulaných Římanů, Keltů, Germánů, Slovanů, Ugrofinů, všech kdo tudy kdy táhl, včetně Židů.

   Smazat
 11. Ať se to někomu líbí nebo ne,nikdy jsme neměli do čtvrté říše lézt.Ti,co
  hlasovali pro si mysleli,že se začne všechno dařit.A všechno začalo po-
  malu upadat.Klaus kdysi řekl:cituji-ze západu nám přinesou know how -
  konec citátu.Dopadlo to katastrofálně.Ukradli tady i to maličké know,co
  jsme tu měli a nechali nám tady to how-domyslíte sami.Jediná výrobní
  firma,která tady investovala,byl pouze Volkswagen.Proto jsme tam,kde
  jsme.To je ta dobrota ze zahraničí.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Můj děda říkával a to i po roce 1968, že nemám věřit západu, že nás vždycky, prostě vždycky jen zneužil a podvedl. Že Rusové ať jsou jací jsou, jsou přece jen Slovani a že Rusko se jednou zmůže tak, že budeme koukat. A je to tady vážení....

   Smazat
 12. EU není špatná myšlenka. Špatný je vývoj, kdy všechny centrální banky, jsou ve vlastnictví několika rodin. A všechny státy jim platí „úroky“, za vydávání měny. V této situaci nebude dobře ani s EU, ani bez EU. Pouze odstraněním této bankovní pijavice, která vysává celý svět, lze něco řešit. P.K.

  OdpovědětSmazat
 13. pratele nejlepsi pocteni najdete na zumoe zvane Nezvedavec.org, tam je elitni povl, ktery nikdo nechce a vsechny vzdy odnekud vyhodili! mozna nektery ze zdejsich anonymu je jejich trollem! no, kazdopadne se z tech pasquilu posmejete, a nedej boze by jste meli jiny nazor nez jejich to vas ihned oznaci za imbecila!chvili vam budou oponovat, pak sproste nadavat
  o posilani zpet do skoly, psychiatrovi, alkoholicke leceni ap., ani nemluve!
  a ve finale vam daji demokratickou blokadu treba i na 365 dni!!!
  vsak nahlednete nejlepe do te Zumpy, tam jsou vsichni oportunisti Lehova rezimu!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neprovozuje to nejaky emericky sergeant s totalne vygumovanym americko-zelenym mozkem? Jednou jsem tam, tusim, zabloudil. Ten se fakt poved.

   Smazat
 14. Nikdy jsem do EU nechtěl. Přežití Evropy, která je teď pod organizovaným nájezdem islamistů, závisí jen na tom, kdy se EU rozloží. Čím dříve, tím větší naděje existuje. Proto volte Okamuru a jeho spd.cz. Howgh.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím.
   Uvažuji také o volbě pro Okamuru.
   Skutečnost už je taková,že zrod EU byl úmyslem,jen dostat státy pod kontrolu,právě těch velkých států,co nám v poslední době jasně prokazují.Pokud od nás odchází,třeba až 300mld.dividend,tak nám něco hodí zpátky,abychom byly klidnější.Jenže,co vidíme,přes dotace si financují své firmy na našem území a nemnoho si uzmou rozdělovači dotací.

   Smazat
 15. Problémem je, že ani všechny kličky a obezličky neumožnily Francii stát se lídrem Evropy. Ekonomikou vše začíná a končí a Německo je na tomto poli neporazitelné. Poraženo bylo ale na poli válečném, takže jako jediný stát EU nemá vlastní, ale nadiktovanou, ústavu. A ta praví, že je povinno přijímat uprchlíky bez hranic a výjimek / to řešilo situaci po 2. světové a je v ústavě dodnes/. Německo ani nemůže svobodně svou ústavu změnit.
  Donald Tusk se vzbudil. Dokonce se zamyslel. Dopadlo to tak, že žaluje Mercelovou za "pozvání uprchlíků, kteří se do Německa ilegálně dostávají přes území jiných zemí EU" bez jakéhokoli právního rámce.
  Kromě Německa žádná jiná země nemá ve své ústavě o imigrantech zmínku, tudíž vlády na přijímání imigrantů nemají mandát od voličů.
  To je skutečnost, kterou Němci nechtějí otevřeně přiznat, že jsou nesvéprávným národem. Dnes už ztratili podporu i Francie , Beneluxu a Skandinávie.
  Problém je mnohem hlubší - za 25 let se naše životní úroveň té v Německu nepřiblížila a to vidíme nejen my, ale i zbytek světa.
  Takže pro jednotlivce je lepší opustit vlastní stát a odejít "do fungující země", což my rozhodně nejsme, než se o zlepšení pokoušet doma, protože skutečnost v "nových zemích" ukazuje nemožnost srovnání životní úrovně na Německou úroveň.
  Zpráva je tragická i pro Německo, které oficiálně přiznalo 1 000 000 nově příchozích, neoficiálně 2 000 000, tendence stoupající. Zákon spojených nádob začne fungovat - německá životní úroveň je nastartována na sestup. Již rok jsou plundrovány rozpočty obcí a zemí.

  OdpovědětSmazat
 16. nedostatok pracovných síl v Nemecku spôsobí odliv pracovných príležitostí - a aj pokles životnej úrovne, tak dlho sa snažili mať dobre, až zabudli na dorast - síce existuje, ale hovorí po turecky - a teraz čo ?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.