Reklama

sobota 5. prosince 2015

Jak Rusko drtí tureckou hru v Sýrii

Pepe Escobar
4.12.2015 Zvědavec
Takže proč Washington prakticky nikdy opravdu neuznával, že ISIS/ISIL/Daesh prodává ukradenou syrskou ropu, která si nakonec našla cestu do Turecka?Protože celou tu dobu bylo prioritou umožnit CIA – ve skrytu – provozovat „krysí tunel“, kterým se dodávaly zbraně tlupám neviditelných „umírněných vzbouřenců“.Co se týká Daesh – aspoň prozatím – Barzaniho gang v iráckém Kurdistánu nebyl nikdy pod dohledem Washingtonu. Operace s ropou, kterou Kurdská regionální vláda (KRG) vozí do Turecka, je prakticky ilegální; co se týká Bagdádu, jde o ukradenou státem vlastněnou ropu.


Trasy pro přepravu ropy do Turecka ze Sýrie a Iráku. © Ministry of defence of the Russian Federation / Sputnik

Ropa ukradená Daesh nemůže proudit přes Damaškem ovládané území. Nemůže proudit přes šíity ovládaný Irák. Nemůže jít na východ do Íránu. Je to Turecko nebo nic. Turecko je nejvýchodnějším výběžkem NATO. USA a NATO „podporují“ Turecko. Takže lze říct, že USA a NATO v důsledku podporují Daesh.

Jisté však je, že ilegální ropa Daesh a ilegální ropa KRG zapadá do stejného vzorce; do energetických zájmů a hrátek, které obvyklí podezřelí hrají již velmi dlouhou dobu.

Tím, na co jsou tyto zájmy zaměřeny, je ovládnutí každičkého možného ropného aktiva v iráckém Kurdistánu a pak v „osvobozené“ Sýrii. Je klíčové vědět, že Tony „Deepwater Horizon“ Hayward řídí Genel, jehož hlavní prioritou je ovládnutí ropných polí, která byla nejdříve ukradena Bagdádu, a která budou nakonec ukradena i iráckým Kurdům.

A pak je tu turkmanský sud prachu.

Klíčovým důvodem, proč Washington vždy slavnostně ignoroval spoustu pochybných obchodů Ankary v Sýrii, prostřednictvím své páté kolony – turkmanských džihádistů, je, že klíčový „krysí tunel“ CIA vede přesně přes oblast známou jako Turkmanské hory.

Tito Turkmani, zásobovaní „humanitárními“ konvoji Ankary, dostali americké TOW-2A na plnění své role, tedy zachování základních pašeráckých tras a zásobování zbraněmi. Jejich poradci jsou, předvídatelně, týpci z Xe/Academy, dříve Blackwater. Rusko celý ten švindl prokouklo a začalo bombardovat džihádisty. Proto sestřelení Su-24.

Rusko říká, že turecké vedení je zapleteno do ilegálního obchodu s ropou

Turkmanská pátá kolona

Nyní je CIA na boží misi – zuřivě se pokouší zabránit, aby byl „krysí tunel“ definitivně zrušen Syrskou arabskou armádou (SAA) na zemi a Ruskem ze vzduchu. Stejná zoufalost platí i u trasy Aleppo-Azez-Killis, která je pro pašování Tureckem všeho možného rovněž klíčová.

Postupující čelo aliance „4+1“ – Rusko, Sýrie, Írán, Irák plus Hizballah – nebere při pokusu opětovně se zmocnit těchto dvou klíčových koridorů žádné zajatce.

A to vysvětluje zoufalost Ankary, která – za malé pomoci „hlasu svobody“ – přišla se zcela novým krysím tunelem/koridorem přes Afrin, nacházející se v současné době pod kontrolou syrských Kurdů, než se tam dostanou síly Damašku a ruské letectvo.

Opět je důležité připomenout, že turkmanské tlupy jsou pátou kolonou Ankary v severní Sýrii.

Většina Turkmanů žije na kurdských územích. A zde je silně komplikující faktor: většina žije v oblasti Jarablus, v současné době ovládané ISIS/ISIL/Daesh. Je to právě tato oblast, která přetíná geografické spojení mezi dvěma kurdskými kantony, Kobani a Afrin.

Takže si představte autonomii/koridor pod kontrolou syrských Kurdů po celé turecko-syrské hranici. Pro Ankaru to je nejstrašnější noční můra. Strategií Ankary je přesunout do celé oblasti Jarablus své turkmanské pěšáky, doplněné o „umírněné povstalce“. Záminka: vymazat Daesh z mapy. Skutečný důvod: zabránit dvěma kurdským kantonům – Afrin a Kobani – se spojit.

A opět bude Ankara poštvána přímo proti Moskvě.

Ruská strategie spočívá na velmi dobrých vztazích se syrskými Kurdy. Moskva nejen podporuje spojení kantonů syrských Kurdů, ale označuje to za krok na cestě k nové Sýrii bez takfiristů. Rusko dokonce oficiálně uzná PYD (Stranu demokratické jednoty) a umožní její zastupitelskou kancelář v Rusku.

Ankara považuje PYD a její polovojenskou odnož, YPG (Jednotky lidové ochrany), za součást PKK. Je to stále kurióznější, když víme, že jak Moskva, tak Washington spolupracují s YPG proti ISIS/ISIL/Daesh.

Předvídatelné naprosté šílení Ankary přišlo ve formě toho, že „sultán“ Erdogan prohlásil Eufrat za „červenou čáru“ pro YPG. Když se pokusí posunout na západ a bojovat s Daesh, vyhnat je z oblasti Jarablus, turecká armáda zaútočí.

Pro tureckou kontrolu této oblasti mezi Jarablus a Afrin je to naprosto klíčové, neboť zde je místo oné „bezpečné zóny“, ve skutečnosti bezletové zóny, o jejímž zřízení Ankara sní, za pomoci oněch tří miliard, které právě EU poslala na ubytování uprchlíků, ale také na kontrolu severní Sýrie. Správou oblasti budou pověření Turkmani – stejně jako linie Azez-Aleppo, za předpokladu, že SAA ji nevyčistí jednou pro vždy.

Velitelem syrských Turkmanů, kteří “zabili” ruského pilota, se ukázal být turecký ultranacionalista
Případ pro NOAV

Takže Ankara usiluje o dva velmi nepříjemné scénáře s Turkmany, mírně řečeno.

Turkmani se stanou nástrojem Ankary a strážci brány proti kurdské YPG; to znamená odporné sektářské spory, zorganizované Tureckem, a doplatí na to jednotnost syrského národa.

Mezitím jsou SAA a ruské letectvo na pokraji naprostého ovládnutí Turkmanských hor.

To umožní „4+1“ zahájit mnohem hlubší boj proti tak zvané Dobyvatelské armádě a jejímu dvouhlavému draku, Jabhat al-Nusra (alias Al-Kajda v Sýrii) a Ahrar al-Sham, „podporovaným“ a vyzbrojovaným Tureckem, Saúdskou Arábií a Katarem.

Neúprosný postup „4+1“ má další výhody; konec všech krysích tunelů v oblasti a již žádné hrozby pro ruskou leteckou základnu v Hmeimim.

Nemylte se, Moskva přivodí „sultánu“ Erdoganovi maximálně možné bolesti.

Jak uvedly turecké noviny Radikal, tak profesor Abbas Vali z univerzity Bogazici potvrdil: „PYD byla potěšena zásahem Ruska v Sýrii. Aliance mezi PYD a Ruskem je nevyhnutelná. Ruské bombardování radikálních islamistických skupin na zemi bude mít obrovský dopad na operace PYD.“

Takže ať se koukneme kamkoliv, jsou Turecko a Rusko na kolizním kurzu v Sýrii. Moskva bude podporovat syrské Kurdy neomezeně, jak se budou snažit spojit tři hlavní kurdské kantony v severní Sýrii do sjednocené Rojavy.

Co se týká „strategie“ Washingtonu, ta se nyní smrskává na potřebu nového „krysího tunelu“ CIA. To by znamenalo z postraní sledovat, jak se Turkmani a Kurdové řežou, čímž by vznikl prostor pro zásah turecké armády, a ruské letectvo by se tomu pokusilo zabránit stůj co stůj.

„Sultán“ Erdogan akutně potřebuje nový CIA jištěný „krysí tunel“, aby vyzbrojil nejen svoji pátou turkmanskou kolonu, ale také Čečence, Uzbeky a Ujgury. A Bilal Erdogan, alias Erdogan Mini Me, zoufale potřebuje nové trasy pro pašování ropy a pár nových cisteren; Rusko sleduje každý jejich pohyb. Poslední zpráva ruského ministerstva zahraničí působila jako výbuch sopky; Erdoganova zločinecká rodina byla označena za „zločince“, kdy Moskva předložila z veškerých důkazů, které má v zásobě, jen malý předkrm.

Máme zde i afghánský heroinový krysí tunel. Libyjské ropné výpalnictví (nyní pasé). Ukrajinský fašistický krysí tunel. Krysí tunel pro zbraně z Libye do Sýrie. Obchod s ukradenou syrskou ropou. Krysí tunely na severu Sýrie. Nazvěme to tedy NOAV: Neregulované obchodní aktivity vyjímečných. Co se vám na tom nelíbí? Nic není lepšího, než válečné kšefty.


23 komentářů :

 1. Vypadá to na to že Čína ukázala směrem k NATO - tímto končíte ....

  Vytvoří BRICS novou světovou alianci a pošlou NATO do pekel jednou pro vždy ....

  NATO je teroristická organizace co slouží nacistickým bankovním oligarchiím .....

  OdpovědětSmazat
 2. Jak ti žurnálisti jsou hnedle přizpůsobivý a huš nasedlali na novou termínologii.

  OdpovědětSmazat
 3. Kdo skutečně řídí islám - Johannes Rothkranz

  Studie německého autora, magistra teologie Johanna Rothkranze, z roku 1996 usvědčuje ze lži kontrolovaná média, která neinformované veřejnosti systematicky líčí „radikální islám“ jako světovou hrozbu terorismu. Autor podrobně dokládá, že ve skutečnosti je islámský „fundamentalismus“ pouhým nástrojem Sionu, „bezzubým lvem“, podle prastarého a dokonale osvědčeného receptu personálně infiltrován od vrcholu, politicky (a pro zuřivě zaslepené masy nepozorovaně) sváděný na slepou kolej. Autor spolehlivě dokládá, že vedení islámu je skrytě řízeno zednáři, marany i tajnými službami v čele s Mossadem, a také ukazuje, jak Sion pomocí přílivu islámských „přistěhovalců“ do Evropy současně všemožně podporuje „multikulturní“ a „multietnický“ rozklad křesťanství a zvláště katolické Církve, i když stranou smrtelně záludného útoku nezůstává ani protestantství a pravoslaví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, ta kniha má podtitul Sto odstínů černé.

   Smazat
 4. No Turkméni jsou tureckou 5. kolonou asi jako Novorusové ruskou 5. kolonou. A ruské bombardování Turkmenů na pozvání Syrské vlády se rovná tomu jako kdyby Američani bombardovali Novorusy na pozvání Ukrajinské vlády.
  Já jen aby bylo jasno v pojmech.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Výborně, tys asi politolog od Heheho - názory na vše a na počkání. No, anebo sis zapomněl vzít léky a obě voje mozkové muňky se rozkmitaly v parodii na rozum.

   Smazat
  2. 0:10

   Tos mi to teda nandal, ty tragéde. Úplně se v té záplavě argumentů topím :-D
   Když nemáš co napsat k věci tak raději drž pysk.

   Smazat
  3. ...a Panama uzavře s Ruskem dohodu o dočasném umístění ruských vojsk na svém území. A petardy na silvestra nekupuj. Uvidíme jiný ohňostroj...!

   Smazat
  4. K 23:32.
   No, "jemné" nuance Vám unikly..:-). Syrská vláda je legitimní a bojuje na svém území proti teroristům z ISIL, které Turkmeni pomáhají financovat.
   Na Ukrajině naopak vládne nacistická junta, která se násilným převratem zmocnila vlády a terorizuje vlastní obyvatelstvo..Ta nemá koho co zvát. A Novorusové určitě nepašují naftu a nepomáhají financovat ISIL.
   Takže snad užn budete mít v pojmech jasněji. :-).
   Heriot.

   Smazat
  5. 23:32 Podle vaší logiky by se tedy měl Západ chovat analogicky a požadovat odstoupení Porošenka, bojujícího proti "umírněné opozici". A měli bychom tuto "umírněnou opozici" bránit a podporovat. Kdyby Američani bombardovali Novorusy na pozvání Ukrajinské vlády, měli by Rusové plné právo je sestřelovat, jako ho podle vás mají Turci? No proč ne, třeba na to jednou dojde a pak budete mít příležitost připomenout toto svoje srovnání.

   Smazat
  6. Zdá se, že máš potíže s logikou Anonymní 23:32
   Turecko + Turkmani v Sýrii, na které útočí Sýrie a Rusové spolu s USA, Francií atd. (což bylo požehnáno OSN), za účelem porážky Daeše a jejich spojenců, mimo jiných Turkmanů.
   Rusko + Novorusové na Ukrajině, na které útočí Ukrajinská banda (která si říká Ukarjinská vláda), její Benderovští nacističtí hrdlořezové, soukromé armády oligarchů a a US dobrodruzi...
   Kde je jakákoliv podbnost s bojem Světa proti islámským teroristům v Sýrii mi uniká...

   Smazat
  7. hehehe, 23:32 nemá argumenty, ale poštívat musí. Kavárenský rudokaretník, Havlův sirotek.

   Smazat
  8. Pro 23:32 - Nepochopení situace na Ukrajině a v Sýrii. A z toho plyne ten blábol. Doporučuji více studovat informace.

   Smazat
  9. P itomec 23.32 nebyl ve škole když se učilo o kyjevské Rusi , poněvadž se válel zhulený za rohem a zanechalo to na něm následky do dneška

   Smazat
  10. KarelIV:
   Pro Anonymní,5. prosince 2015 23:32 a pod.:
   Až se nechce věřit co zvládne udělat propaganda ČT a soudruhů z MF Dnes (následníka deníku ÚV SSM) s vygumováním mozků po vítězném listopadu 89.I když Váš příspěvek nestojí v normální situaci ani za povšimnutí, tak při demagogii a primitivní manipulaci našich hlavních sdělovacích prostředků je nutno udělat vyjímku, neboť zneužívají u některých méně všímavých jedinců jejich postižení
   sluníčkářstvím, neboli nemocí zvanou xenofilie. Co se Ukrajiny týče: fašistický puč, na tzv. Majdanu (který by nedal ani Balkán)za mocné pokrytecké přípravy a podpory živly z USA a spol. podle našich prozápadních patolízalů jaksi nebyl. Že ostatní lidé na Ukrajině
   nechtěli mít nic společného s tzv. "demokratickým" pučem v Kyjevě a v referendech vyjádřili svůj postoj k tomu, tak to pro západní "demokracie" také nic neznamená. Že junta z Kyjeva na
   tyto lidi pošle tanky za mocné podpory Západu je opět ukázka pokrytecké západní demokracie.Je to asi tak, jako by u nás v Praze na Václaváku skupina výtržníků násilím svrhla vládu a na slováky, kteří by s tím nesouhlasili, by poslali tanky s US bratrskou pomocí. Nepochybuji o tom, že kdyby v 89 roce jsme se tak ochotně nenechali vodit za nos a jako
   Jugoslávci si šli svou cestou, tak by nás US obhájci lidských práv a demokracie obšťastnili bombami, stejně jako to provedli Jugoslávii. Pokud se chcete alespoň trochu zbavit marastu,
   který propaganda tohoto režimu v některých zasila, tak místo ČT a spol. je potřeba si alespoň přečíst, co pro Vás dělají nezávislá media( např. tento server, Protiproud, Zvědavec atd.) a
   prostřednictvím vyhledávačů si najít případné neznámé výrazy, nebo fakta. V každém případě, by pro každého, kdo chce jít volit, mělo být povinné přečtení zveřejněných mailů jistého Sobotky a spol. ( http://www.white-media.info/hax.html ) a (http://denikreferendum.cz/clanek/20462-socialni-demokracie-a-vyzva-uprchlickych-kvo )
   a to by mělo stačit k tomu, co za hru s námi hraje dnešní Sobotko-Babišovská vláda.

   Smazat
 5. Jdu povečeřet, mám v lednici ještě zbytek psího zvratku.

  OdpovědětSmazat
 6. CO CENZOR NEPUSTÍ.

  ANO,BUDE LÍP,jsme všichni pro VZNIK EU Army pod velením našeho cara PUTINA.Jen tak zabráníme vzniku oligarchické TYRANIE,která má za úkol zlikvidovat demokracii hned jak zvolíte toho BABUŠE

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A to v čem žijeme je demokracie? Bezdomovci, exekutoři, drogy, hazard, zloději, úplatky, prostituce, nezaměstnaní, žebráci atd., tomu se říká demokracie? Děkuji, už nechci.

   Smazat
  2. To, co tu kritizujete, je divoký kapitalismus. Ne demokracie. Prosím neplést. kapitalismus není automaticky demokracie. Vzpomeňte na Pinocheta v Chile. Ale demokracie může ty zločiny odstranit. Ne kosmeticky, ale změnou systému. To je cesta!

   Smazat
 7. V Turecku to pravděpodobně skončí vojenským převratem.

  OdpovědětSmazat
 8. Sestřelením ruského letadla si Turecko naběhlo na vidle. Turecké aktivity v Sýrii a přilehlých oblastech již dlouho Rusku vadily, ale zatím proti nim aktivně nevystoupilo. Teď dostalo záminku a vezme to z jedné vody načisto: podpoří protiturecké Kurdy, zmaří kšefty Turecka s IS a zastaví tureckou plánovanou expanzi do bývalých osmanských oblastí. Vojenskou rozpínavost Turecka zastaví a ekonomicky ho oslabí, i za cenu vlastních obětí. A to vše může být nakonec i v zájmu Evropy, i když ta je teď předmětem tureckého vydírání s uprchlíky, zejména syrskými, které Turecko samo svoji politikou v Sýrii pomohlo vytvořit a teď je vypouští po statisících do Evropy.

  OdpovědětSmazat
 9. demokracie, to je jenom takové to pozlátko pro chudé, stejně jako třeba chléb a hry pro masy, aby nezlobily. Čili dokud je klid, hrají si oligarchové s námi na demokracii, ale jakmile budeme narušovat jejich plány, nastoupí tvrdá totalita.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.