Reklama

úterý 29. prosince 2015

Kde bere Islámský stát peníze?

29.12 2015   Eurozprávy
Proti teroristické organizaci Islámský stát je pozemní operace nutná. Otázkou ale zůstává, kdo jí provede. tvrdí to bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby a současně poradce v oblasti bezpečnost Andor Šándor.  
roční příjmy v korunách (kurz 25,50 Kč za dolar)
Za co Islámský stát peníze utrácí


Islámský stát si na rok 2015 naplánoval rozpočet ve výši 51 miliard korun, z něhož chtěl platit své operace v Iráku a Sýrii. Podle analytiků nemá IS dostatečné příjmy, aby pokryl výdaje plánované v této výši.
Kdo a jak se v IS stará o peníze


Organizace disponuje úřadem, který lze přirovnat k ministerstvu financí. Nazývá se Diwan Bayt al-mal a má na starosti finanční a měnovou politiku IS.


Finance Islámského státu měl dlouho na starosti Abú Sajjáf. Podle vyjádření amerických představitelů zemřel v květnu 2015 během amerického útoku na jeho sídlo v Sýrii. Měl se podílet na vymáhání peněz z únosů a pomáhal také řídit finanční operace a aktivity týkající se ropy a plynu.


IS také otevřel svoji vlastní banku v Mosulu, která poskytuje úvěry a přijímá vklady. Centrální banka Muslim Financial House má pomoci s řízením vlastní měny – Islámského dináru.


Ke konci roku 2014 IS oznámil, že chystá vlastní měnu – mince vyrobené ze zlata, stříbra a mědi s označením 1, 5 a 10. V červnu 2015 se pak na Twitteru objevily první fotografie, které údajné platidlo zobrazují.


Podle BBC je platidlo založené na měně užívané v 17. století v Ottomanském chalífátu. Mince je údajně vytvořena z 24karátového zlata a v USA by vynesla asi 139 dolarů. Na platidle je nápis „V boha věříme: Islámský stát – chalífát založený na učení Proroka.“ Cílem vlastní měny je údajně uniknutí „tyranskému monetárnímu systému, který byl uvalen na muslimy“.

7 komentářů :

 1. Kdo od nich ropu bere a jak probíhá placení ????

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Správné otázky.
   Kdo odebírá jejich ropu,tak je vlastně podporuje.Jenom dodám,mohl by Šándor vůbec působit ve zpravodajských službách,kdyby nabyl CIA agentem?

   Smazat
  2. Islámský stát nevyrábí zbraně, ale má jích tolik, že je schopen vybombardovat a zničit celé města a území. Islamisté, když bojují tak tedy nic nevyrábějí a nepěstují, ale musí nejmíň tři krát denně jíst. Tak kdo je tedy živí a kdo je vyzbrojuje? Jednoduchá odpověď a všichni jí znají, ale všichni dělají jako, že nic. Samozřejmě, že je živí a vyzbrojují USA prostřednictvím Saudské Arábie, Turecka, Kataru. To všechno musí stát miliardy dolarů a někdo to tedy platí. Kdo to platí? Zdá se že to platí USA, ale ono to tak doslova není. Platíme to my všichni, kteří čerpáme benzín do svých aut. Jak je to možné? Veškerý obchod s ropou se musí uzavírat v dolarech. Chceš ropu, kup si dolary a pak teprve si můžeš koupit ropu. Z tohoto obratu v dolarech odplouvají z celého světa prostředky do USA a z toho jsou pak financovány všechny války, které USA po celém světě vede. Tak tedy válka v Sírii jen atak neskončí. Exodus muslimů do Evropy taky neskončí. USA má v úmyslu dostat do Evropy dalších 30 milionů lidí z Afriky a z Asie. Proč? Čím bude hůř v Evropě, tím lépe se bude kamuflovat neskutečný rozvrat všeho, který je teď v USA. Otěže světové velmoci přebírá Čína a USA se s tím nechtějí smířit a poteče hodně krve než se USA vzdají skutečnosti, že už nejsou velmoc kterou bude každý uznávat.

   Smazat
 2. Iráčtí vojáci údajně daešákům zatkli ministra financí:
  http://cz.sputniknews.com/svet/20151229/2036781/iracti-vojaci-dais-minstr-financi.html
  :-)

  OdpovědětSmazat
 3. Šándor jen podporuje americkou agendu, která usilovně pozemní operaci potřebuje. Je to jen další Schapirovo poskok.
  Kdyby USA a jejich satelité přestaly Daeš podporovat, syrská armáda za pomoci Ruska by s nimi byla hotová za pár měsiců...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Generála Šándora považuji za nezávislého odborníka.
   plukovník ve výslužbě

   Smazat
  2. Plukovníku,Šándor je nezávislej odborník a Ty jsi matěj.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.