Reklama

sobota 12. prosince 2015

Loajalita k západu? Budiž, ale co svědomí a čest?


Jiří Baťa
12. 12. 2015   
Stále více tzv. „kompetentních“ nebo společensky angažovaných lidí se snaží tvrzením vyvrátit, že na Ukrajinských událostech nemají USA žádný podíl nebo účast. Otázka je, zda takové tvrzení je z vlastního přesvědčení nebo servilní loajality. Neboť při vědomí jejich předpokládané inteligence, politického, společenského postavení je málo pravděpodobné, že by si nebyli vědomi jednoznačných, zcela prokazatelných a samotnými představiteli amerického establishmentu potvrzených skutečností, že USA o Ukrajinu zcela evidentně usilovaly a nadále usilují. Stačí si připomenout slova paní Nulandové a jiných politických kapacit USA, kteří po nezdařilém Kyjevském Majdanu lomili rukama nad ztracenou investicí pěti miliard dolarů do zubožené Ukrajiny, které měly být údajně použity na změnu režimu, poměrů a nezávislosti na Rusku, stejně jako decentralizaci, demokratizaci, deoligarchizaci a …. v neposlední řadě i svých zájmů.

Není to dávno, co jsem zmínil v jiném článku, že i pan profesor Rychlík buďto propadl falešné demagogii, nebo drží basu loajality když také tvrdil, že Ukrajinské události nejsou z vědeckého hlediska dílem USA a že se v nich USA neangažovaly. Se shodným názorem, tentokrát však z politického hlediska se prezentuje i pan Š. Füle, bývalý eurokomisař zodpovědný za rozšiřování Evropské unie a politiku sousedství který rovněž říká (zde), že jeden z mýtů, který se neustále pěstuje a připomíná, je mýtus, že USA hrály zásadní roli v přípravě Majdanu a v jeho směřování, čímž chce nejen naznačit, ale přesvědčit veřejnost, že to není pravda. Zatímco mnozí lidé poukazují na to, že USA byly velmi aktivní na Ukrajině, pan Füle patří mezi ty, kteří o tom za těch pět let v Bruselu něco ví a (ti v Bruselu) naopak cítili naprostý deficit a nedostatek amerického politického angažmá a vlivu na Ukrajině.

Nevím, zda pan Füle byl delší dobu v „pracovní“ neschopnosti, nebo se zasedání EU nezúčastňoval když tvrdí takovou nehoráznost. U pana profesora Rychlíka to lze omluvit tím, že je více vědec zaměřený na historii než politik, sledující politickou současnost, ale u politika pana Füleho, je tento názor, z hlediska relevance, zcela neomluvitelný. Není však problém ze znalosti věci a zkušeností usoudit, že pan Füle již jako komisař EU odváděl značně kontroverzní práci s hrubými nedostatky, takže jeho náklonnost k západní politice je vcelku pochopitelná. Na druhé straně je značně problematické jeho vyjádření, neřku-li tvrzení, že to co je dneska na stole, pokud jde o budoucnost a směřování Ukrajiny, tak to není vymyšleno USA, ale EU. Je to na základě nějakých konkrétních nabídek, které přichází z Bruselu a z členských zemí EU. Ne z USA. Úloha USA a jejich diplomatů je důležitá právě při hledání řešení všech těchto krizových situací. Pokudn ano, pak s pochybnými úspěchy.

Jistě nelze popřít roli EU v řešení nastalé situace na Ukrajině, zvláště v situaci, kdy na východě Ukrajiny, z popudu nacionalistických a polofašistických sil vzplály krvavé válečné boje a umírali lidé, se EU především prostřednictvím německé kancléřky Merkelové a francouzského prezidenta Hollanda zasloužila o jednání znesvářených, do bojů zainteresovaných stran (viz jednání v Minsku), nicméně zájem o Ukrajinu ze strany USA neochabl. Pan Füle, zřejmě silně inklinuje k západní politice jak cestou politiky EU tak bezprostředně svou osobní loajalitou k americkému establishmentu. Jak jinak si totiž např. vysvětlit, že při tvrzení o neúčasti USA na Ukrajinských událostech opomene takovou „maličkost“, jako bylo budování vojenské základny US armády (resp. NATO) na Krymu, v tu dobu součástí Ukrajiny, kde USA investovaly do výkupu pozemků a nemovitostí a částečně již zřizovaly základní technické vybavení pro rozšiřování svých vojenských aktivit. Pan Füle zatvrzele mlčí i o tom (a je mu to zcela jistě známo), že to byl ten hlavní důvod tzv. anexe Krymu Ruskou federací. Navzdory těmto faktům bezostyšně tvrdí, že USA se na událostech nepodílely, ani se jinak neangažovaly. Podle pana Füleho přidělení vojenských instruktorů, dodávání jistého vojenského a jiného materiálu, finanční podpora Ukrajině atd., je pouhá fixe, výmysl, resp. lež.

Zkrátka, jak pan profesor Rychlík, tak pan Füle umí velmi zajímavě, umně a rétoricky mluvit. Škoda jen, že v podstatných a závažných mezinárodních záležitostech se rozcházejí nejen s realitou, ale především s pravdou. U obou je to velmi nemilé poznání, protože jejich účast jak ve vědeckém tak politickém prostředí a z titulu jejich postavení, by normální člověk z jejich výroků, úsudků a názorů očekával větší relevantnost a tím pádem i větší odpovědnost jak k veřejnosti, tak k vlastnímu svědomí a cti. Pokud ovšem nějaké mají, že?

14 komentářů :

 1. Pan Filé může mít do budoucna problém, Azarov si totiž postup a kroky jednotlivých západních politiků proti legální ukrajinské vládě velmi dobře pamatuje a právě pana Filé často zmiňuje jako z jednoho z těch aplikovali naprosto nepřípustný nátlak... nikdo nemůže vědět, zda i nadále události budou nahlíženy z pohledu toho, že spolupráce našich osobností s násilným profašistickým převratem na Ukrajině bude nadále nepotrestatelá

  OdpovědětSmazat
 2. v souvislosti s tím mě napadá, jak je možné, že ani po dvou letech, kdy už nelze rozkradení Ukrajiny oligarchy, existenci fašistických vojenských uskupení, vraždění civilního obyvatelstva ukrajinskými ozbrojenými složkami a naprostou ztrátu "zákonnosti" v prostoru Ukrajiny nezasaženém ATO ničím zakrýt, tak naši rozumbradové stejně dělají, jako by to očividně existující NEVIDĚLI.

  OdpovědětSmazat
 3. Za to, že média i politikové "vyspělé" Evropy kryli legendou o demokratizaci a osvobození lidu útok klanu oligarchů ochotných na cestě k moci vraždit nejen jednotlivě, ale i masově, se dodnes nikdo z nich nestydí...

  OdpovědětSmazat
 4. Velecteny pan doktor. prof. Rychlik, stejne jako dalsi velicina pan nad doktor. prof. Fule a absolvent pomocne skoly nick honolulu s titulem hrc, prc, maji stejny vliv na svetove deni, jako na stav vody na Dunaji..Pouze pani Merkerova a Nulandova vi, kdy bude otevrena valka o Ukrajinu, a ta NEdopadne dobre pro celou Evropu..Cetl jsem v americkem tisku, ze pani Nulandova je na zdravotni dovolene..Bodejt by ji Ukrajina nepodlomila zdravi, kdyz si tam vsichni mysli, ze si mohou doma delat co chteji, neposloucht a inklinovat k Rusku. honolulu - KEEN OBSERVER.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tú ropuchu Nulandovú prekliali Ukrajinci do piateho pokolenia.

   Smazat
 5. Fule, to byl lidský odpad, já jsem ještě u voleb do EU nebyl a nepůjdu, dokud tam nebude kandidovat strana, která si dá do programu rozpuštění EU, ale to neznamená,že mi nějaký Fule jako Čechovi tam bude dělat ostudu. Vůbec by tam žádní Čechové neměli dostávat žádné funkce, toto bychom mohli EU navrhnout

  OdpovědětSmazat
 6. Jak říká jeden známý duchovní člověk, jsou to óbrsvině...

  OdpovědětSmazat
 7. Je zřejmé, že u těchto politiků když se dostanou do jistých vyšších funkcí, se přestávají řídit zdravým rozumem a začnou u nich převládat různé zájmy. Podle mne se to dá řešit jedině odvolatelností těchto politiků. Odvolat by je měl ten, kdo je jmenoval. To znamená např. prezident, nebo občané v referendu.

  OdpovědětSmazat
 8. Je zřejmé, že u těchto politiků když se dostanou do jistých vyšších funkcí, se přestávají řídit zdravým rozumem a začnou u nich převládat různé zájmy. Podle mne se to dá řešit jedině odvolatelností těchto politiků. Odvolat by je měl ten, kdo je jmenoval. To znamená např. prezident, nebo občané v referendu.

  OdpovědětSmazat
 9. Proboha, to že si Krymčané vzali zpátky svou zemi je i tady stále prezentováno jako Anexe? T

  OdpovědětSmazat
 10. Peníze mají zvláštní moc. Mnohým řiťolezcům umožňují zapírat nos mezi očima. A co na tom, hlavně, že mi za lži dobře platí. A nelze než připomínat dokument, který potvrzuje zločinnou politiku USA za více jak 200 let:
  http://euserver.parlamentnilisty.cz/Articles/1099-200-let-terorismu-usa-prehledny-seznam-vsech-americkych-valecnych-zlocinu-teroru-a-valek.aspx

  OdpovědětSmazat
 11. Česká republika je asi jediný stát na světě,v němž jsou
  cizinci posláni někým,aby hájili zájmy Čechů Füle je dle jména maďar,Dienstbier je američan,Babiš slovák,
  Krnáčová slovenka.Pod nohy magistrátu hází klacky mo-
  ravák Hudeček z Olomouce atd.Nakonec moravská klika
  vládne již třetí volební období a je stále hůř.Však
  na Moravě protlačili do parlamentu lidovce a všichni
  jsou zticha.Tak se nejvíc ozývají ti,kterým ambasáda
  USA zaplatí.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 12. Jasne,na ten zaciatok ukrajinskej tragedie si treba spomenut,obdobie pred majdanom.2013-2014.Ktori politici stali na tribunach v Kyjeve.Samozrejme americki zastupcovia,dalej nemecky minister zahranicia G.Westerwele.zelena Claudia Roth.viacero nemeckych,aj politici s EU parlamentu,tiez nasi domaci tiez nesmeli chybat v boji proti legalne zvolenej vlade.Vsetci,co tam stali,maju svoj podiel na nestasti jednoduchych ukrajincov.Cela tato ukrajinska tragedia nebola v zaujme Europy,Europa bola dotlacena,rovnako,ako ku sankciam voci Rusku.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.