Reklama

.

.

pátek 18. prosince 2015

Mahátma Gándhí: Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí


Emil Polák
18. 12. 2015
Možno novú mladú generáciu už ani nie, ale aspoň tých, čo stáli pod novembrovými tribúnami, meno pri notoricky známom citáte zarazí: omyl či ďalšia manipulácia starých štruktúr?


Český novinár, publicista a spisovateľ Zdeňek Hrabica v rozhovore s Rudolfom Gallom Píš, ako (ich, to) poznáš, uverejnenom v Slove 27. novembra 2015, na poslednú otázku odpovedá: – Nechtějme na všechny otázky znát odpověď okamžitě. Čína pracuje s prognózou v horizontu staletí. U nás se kdysi tvrdilo, že již tato generace bude žít v komunismu. Posléze se to opravilo, že až vymřou tyto generace, kterým to bylo vnuknuto, budou políbeny láskou a pravdou, které zvítězí nad lží a nenávistí. Dvacet čtyři roky mi trvalo, než mi bylo z mé dávné návštěvy u Indíry Gándhiové přiznáno, že autorem citátu je Mahátmá Gándhí a nikoliv Václav Havel.

Rozhovor so Zdeňkom Hrabicom vznikol počas jeho návštevy Bratislavy po dvadsiatich piatich rokoch – príležitosťou bola prezentácia knihy Rudolfa Belana Zväzáci (1945 – 1970). Jeho účasť na prezentácii nebola náhodná, priam sa žiadala. Obaja, Rudolf Belan a Zdeněk Hrabica boli istý čas spoločnými aktérmi udalostí, o ktorých je kniha mapujúca históriu ČSM a jej Pionierskej organizácie. Preto bol aj hlavným „prezentátorom“ knihy a svojím šarmom a živým záujmom o všetko okolo si získal všetkých okolo.

***

Životnú profesijnú aj osobnú púť Zdeňka Hrabicu v skratke si možno prečítať v hore uvedenom rozhovore, no veľký výsek jeho košatého tvorivého život zachycuje jeho knižka Tváře bez retuše (2014). Jej anotáciu sme uverejnili v rubrike Kniháreň – december 2015. No nebude na škodu, aspoň pre tých, ktorí je nečítali, uviesť ju aj tu. Tváře bez retuše vydal Dialog v roku 2014, má 200 strán.

„Kolik jsi viděl tváří, tolikrát ses setkal s člověkem. Říká se, že po čtyřicítce si za svou tvář můžeme každý sám. Zdeněk Hrabica potkával lidi, a nejen potkával, ale – řečeno hezky po staročesku – s nimi obcoval. Mnozí propadli jeho pamětí, ale mnozí v ní uvízli aspoň drápkem. Mezi nimi najdeme české, slovenské i cizí, občas dokonce cizokrajné politiky, sportovce, básníky, malíře, novináře… Protagonisty i statisty života. Zdeněk se nijak neostýchal pohovořit s Andropovem, upustit na Chruščovovu nohu svůj pověstný klobouk, udělat poslední rozhovor s Indírou Gándhíovou (že pár dní nato podlehne atentátu, samozřejmě netušil). Opil se s Jevtušenkem, doprovázel noční Prahou Nezvala s Erenburgem, hlídkoval před pracovnou Alexeje Čepičky, zpovídal pány i kmány… Před nikým nepadl na zadek, ani před ministry a tajemníky, ani před řediteli zeměkoule, ani před koryfeji, kápy, náčelníky, papaláši, naboby a miliardáři, ani před tajnými agenty všech mocností. Načapal převlékače kabátů při činu, zaznamenával zločiny výprodejců československého rodinného stříbra… A při tom všem se navíc náramně bavil, i když zábava někdy hraničila s děsem nad lidskou hamižností a bezpáteřností. A nakonec mu to vše vydalo na knihu, kterou právě berete do ruky. Ať je, jaká je, její hrdinové, ať už bez bázně a hany, či s fleky na kabátě, nejsou retušovaní. Na to můžete vzít jed!“

***

A teraz úryvok z knihy Tváře bez retuše, vysvetľujúci titulok a úvodné odseky: „Mockrát jsem osobně psal Václavu Havlovi, že ve školních učebnicích je nemístne k citátu Mahátma Gándhího připojeno jeho jméno jako autora.Nikdy se mi nedostalo od něho ani od jeho služebníků žádné odpovědi.
Ani v redakcích, kromě Haló novin a internetových novín Jana Krůty „brejle.net“, nikdo na mé připomínky o lži nereagoval a všichni mne měli za blázna.

Čtenářský ohlas na mou adresu byl vždycky podrážděný, co si to vůbec vůči ikoně dovoluji.

Až 23. září 2012 jsem v pražských knihkupectvích listoval novou kni­hou Františka Emmerta Václav Havel (1936-2011) - Muzeum v knize, kterou vydal Computer Press za skoro baťovskou cenu 990 Kč.

Její autor vložil do viditelného rámčeku zdůvodnění, že Václav Havel si citát, který mu nepatřil, od indického filozofa vypůjčil.

Do knihy velké a jistě obsažné, graficky náročně vypravené, nyní již po skonu Václava Havla, František Emmert napsal pod titulkem ,,Jak vzniklo nejznáméjší heslo“ následujíci zdůvodnění:

„Za nejslavnější citát Václava Havla je v obecném povědomí považo­ván revoluční slogan Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Je ale poměrně málo známo, že Havel není autorem citátu. Vypůjčil si ho od indic­kého myslitele Mahátma Gándhího. V českém prostredí se dobre ujalo, neboť svou slovní stavbou evokuje text na prezidentské standartě: ,Pravda vítězí‘. Havel ho použil během jedné z prvních manifestací na Václavském náměstí pro povzbuzení veřejnosti pro jeden konkrétni den a jednu konkrét­ni demonstraci. Výrok se záhy stal mottem celé sametové revoluce.“
(Emmert, F.: Václav Havel (1936-2011) - Muzeum v knize, Computer IVss, Praha 2012, str. 56)

Déle než dvacet let se u nás vydávaly učebnice pro dítka školou povin­ná s citátem, pod nímž bylo nikoliv jméno mesiáše Mahátma Gándhího – vždycky jenom jméno ikony národa – Václava Havla!

V posledních letech jsem čtyři roky učil studenty na Gymnáziu bratří Čapků v Praze 10-Hostivaři mediálním praktikám; mí nejodvážnéjší svěřenci byli ochotní mne za vyvracení této zmíněné lži ukameňovat. Pro ně je jediným autorem Gándhího citátu a navždy také bude jenom Václav Havel.“

Emil Polák: Namiesto recenzie knihy Zdeňka Hrabicu

37 komentářů :

 1. S tím rozdílem, že český Mahatmá žil nezřízeně, mamonil, lhal, k**vil se a chlastal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ještě by bylo dobré zjistit, kdo ten bonmot u Ghándího pro V.H. našel. On sám to určitě nebyl, protože v tu dobu angličtinu sotva slabikoval a i u českých pramenů to se studiem nepřeháněl. Ostatně i syžety jeho "dramat" byly dodány blízkým okolím a jeho usilovnou snahou byly rozšířeny většinou jen na (bídné) jednoaktovky. Jeho hlavní studijní kanály pramenily U Kalendů, na Rybárně a v Reslovce (nejbližší putyky jeho bydlišti až do plyšáku).

   Vymazat
  2. Malý rozdíl tady mezi VH a Ghándím bude. A co Ghándí privatizoval v Indii ?

   Vymazat
  3. Jaký národ, takový Mahátmá, zatímco my jsme tu úpěli pod nesnesitelnou knutou, Indové si filosofovali a žili v askezi, náš Mahátmá musel s národem držet krok a být mu příkladem.

   Vymazat
 2. Když se mi tato informace před lety (cca 2010 ?) právě prostřednictvím článku Zdeňka Hrabici donesla, tak jsem ji na internetu chtěl ověřit. Asi po 20 minutách jsem se dopátral, že má Z. Hrabica pravdu. Letos někdy v létě jsem se pokusil opět. Ovšem již marně. Je řada odkazů na podobný výrok, ale na ten inkriminovaný jsem už zdroj nenašel, je patrně až někde v pořadí v řádu několika stovek, překrytý, "předběhnutý" jinými.
  Jinak je samozřejmě velmi příznačné pro Václava Havla, že si přivlastnil a nevyvracel své domnělé autorství právě u výroku o pravdě a lži.
  Polistopadový režim odstartovala lež o smrti studenta Martina Šmída a forsáž mu dodal právě zmíněný výrok o pravdě a lži ukradený skutečně Velkému duchovi lidství a politiky. A právě lži a podvody tento režim také drží nad vodou - právě tak, jak to kdysi pravil TGM. Jakmile v mediálním prostoru převládne pravda, bude s režimem, jeho iluzemi, ikonami, mýty konec. Proto je takový boj o ČT, ČRo a ČTK.
  KR

  OdpovědětVymazat
 3. Pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí. Z pohledu dnešního Česka - leda tak hovno!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždyť si to tak neberte. Ono to bylo divné i tehdy v Indii.
   Tak zvaná smlouva o půjčce a pronájmu byla v první řadě smlouvou mezi Anglií a USA. Anglie za války zoufale potřebovala válečné lodě na ochranu civilních lodí, které jí dovážely základní životní potřeby, proti německým ponorkám. USA měly vhodných lodí spoustu. Takže vznikla smlouva: USA půjčily lodě, Anglie jim na oplátku pronajala na 99 let své zámořské základny. Prakticky byla přinucena vyměnit své impérium za hromadu starého železa. Hle, neviditelná ruka trhu.
   Po válce tedy Anglie potřebovala vycouvat z Indie, protože tam neměla vojenské krytí. Takže Gándí vlastně přišel jak na zavolanou.
   J. Hruška

   Vymazat
 4. To je zvláštní. Já jsem se až tady dověděl, že jsou lidé, kteří nevědí, že jde o citét Gándího.
  J. Hruška

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hrdě se k tomu hlásím, dozvěděl jsem se to až dnes a čučím. A to celkem i čtu. Mahátma tu na mě smutně zírá ve tvaru skleněného těžítka a myslí si asi své.

   Vymazat
 5. Poděkování "pravici", Havlovi,Nečasovi a ostatním "demokratům": "Ty svině komunistický nutili lidi pracovat ,ale přišli demokrati v čele s HAVLEM a umožnili pracujícím nezaměstnanost , když nějaký blb pracuje tak mu nedají demokraticky výplatu.Zaplať pánbůh už nás neterorizují prací.Taky zdražili a zdraží všechno jídlo a můžeme vybírat popelnice což mi ti zasraní komunisti nechtěli dovolit přesto,že je to úsporné - pořád něco o příživnících a kriminálu.To samé bylo,když jsem chtěl spát pod mostem ,což je velmi zdravé, tak to říkali,že jsem flákač.Ale nyní zdražili a zdraží bydlení a tak nás tu bude skoro většina a bude veselo.A to už vůbec nemluvím o trapných a zbytečných zdravotních prohlídkách a zdravotnictví zdarma protože co je zdarma je podezřelé a nekvalitní dobře dělal JULÍNEK s tím postiženým dobrodějem i nynějším ministrem zdravotnictví - doufám,že se postarají, aby marodéři a důchodci humanitárně vymřeli protože jsou nerentabilní.Rusáci nás velmi poškodili v roce 1968, protože jsme tu demokracii tady mohli mít už o hezkých pár let DŘÍVE ,ale oni protože nás obsadili a okupovali,tak našim TVŮRCŮM demokracie s milovaným HAVLEM v čele,jejich BOHULIBÉMU tvoření DEMOKRACIE - - Z A B R Á N I L I-darebáci okupantští.Sláva HAVLOVI a ostatním "demokratům" -postarali se národu o současný BLAHOBYT, zbavili nás zbrojní výroby a hodili ji na krk obětavým Americkým přátelům,kteří to ochotně pro nás udělali a ten špinavý kšeft se zbraněmi převzali,přesto,že tím škodí své vynikající pověsti.Sláva HAVLOVI a "demokratům" druhého takového velikána už nemáme !Také nás zbavili cukrovarů protože cukr je škodlivý (a je příčinou obezity) čímž dbají o zdraví národa !A konečně se financí ujal pravdomluvný,milosrdný a sebeobětavý ministr KALOUSEK,který je nejlepším min.financí všech dob,který razí heslo,že nejlépe se má chudý protože se nemusí bát o majetek,který lidi jenom kazí !!!Podle známé písničky "nejlíp se má,kdo nic nemá,nestará se kam to schová....." Veškerý majetek je třeba dát církvi,protože na žebrotu musí být přísnost".

  OdpovědětVymazat
 6. Havel Listopad 1989 - Letenská pláň:
  " Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte".

  Havel v prosinci 1989 před volbou prezidenta:
  " Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků... Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím".

  Havel z balkonu Melantrichu 1989:
  " Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, že pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň v ČSFR, sám odstoupím z funkce."

  Havel 17. 12. 1989 v Čs. televizi:
  " V budoucnu se, podle mého mínění, musí prezidentský úřad vymezit. Prezident nemůže mít tak velké pravomoci, jako má dnes."

  Havel Prosinec 1989 :
  "Pro mne není rozhodující, s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovány, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismem."

  Havel 1.1.1990 v novoročním projevu:
  " Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovím vám: o republice lidské, která slouží člověku, a proto má naději, že i člověk poslouží jí. Za svůj třetí úkol považuji podporu všeho, co vede k lepšímu postavení dětí, starých lidí, žen, nemocných, těžce pracujících, příslušníků národnostních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoliv důvodů hůře než ostatní. Žádné lepší potraviny či nemocnice nesmí být výsadou mocných, ale musí být nabídnuty těm, kteří je nejvíce potřebují. Připravujeme koncepci důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální stresy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají. Svádět všechno na předchozí vládce nemůžeme nejen proto, že by to neodpovídalo pravdě, ale i proto, že by mohlo oslabit naši povinnost samostatně, svobodně, rozumně a rychle jednat.."

  Havel 23. 1. 1990 při projevu ve Federálním shromáždění:
  " Všichni chceme republiku sociálně spravedlivou, v níž nikdo nebude trpět existenční nejistotou, v níž nebudou strádat lidé ponížení, staří, děti, či lidé jakkoli hendikepování. Chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány. Toužím po takové republice více než kdo jiný"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 17:48 Nevím,proč tady citujete jeho
   sliby a prohlašování cti.To notorické prase
   nikdy žádnou čest nemělo.Podvodník a lhář.Pe-
   níze na oběti normalizace si nechával pro sebe.
   Přicházely s krytím odměn za jeho hry v USA.
   Takže dle své cti si je nechal.
   Petr Majevský

   Vymazat
  2. Jak jinak. Co slovo, to LEŽ! Havel naprosto zdiskreditoval a poskvrnil svým farizejstvím odkaz skutečně lidského člověka, který se v životě nikdy nezpronevěřil tomu, co hlásal. T

   Vymazat
  3. Když tady tak čtu ty citace Havlových řečí, tak jsem nakonec dospěl k závěru, Že Havel byl větší komunista než Jakeš se svým ÚV KSČ. Nechápu, jak při jeho názorech, mohl tohoto člověka západ včele s USA celá léta podporovat.

   Vymazat
  4. Když ptáčka lapají, hezky mu zpívají. Havel byl komunista leda tak svojí ulhanou hubou.

   Vymazat
  5. ..k Havlovu výročí by měl být příspěvek ze17:48 ,s jeho absolutně prolhanými
   vejšplechty otištěn a mohl se státi trhákem dnešního denního tisku....
   Také ČT to měla odvysílat , jako ukàzku jeho vzácných duševních výlevů,spojených přímo s věšteckými schopnostmi viděti do věcí budoucích...
   jituš

   Vymazat
  6. Kdo to byl Havel?
   http://pravyprostor.cz/buh-pravdy-a-lasky-ktery-chodil-s-devkama-na-pokoj/

   http://pravyprostor.cz/hrdinove-a-jidasove-roku-1989-aneb-vsechno-je-jinak-pravda-o-17-listopadu-1989/

   http://pravyprostor.cz/vaclav-havel-moralni-autorita-nebo-zaplacena-sametova-ikona/

   http://pravyprostor.cz/ovm-kral-vaclav-se-smelinarskym-smejdem/

   Vymazat
  7. Jednou v životě jsem měl v ruce knihu Václava Havla s úmyslem, že jí přečtu. Nepodařilo se mi, přes veškerou snahu, přečíst ani jedu stránku. Naprosto nesrozumitelný, nesourodý, nesrozumitelný text z nahodile sestavěných vět, které v celku nedávaly žádný smysl a ani prohlídkou dalších stránek knihy se mi nepodařilo zjistit o čem to vlastně je. Jeho film "Odcházení" totální propadák v naších kinech, se zdůvodněním tvůrců, že film je nadčasový, že obyčejný člověk ani nemůže dohlédnout smyslu velkého génia, jenom ukazuje chorý mozek toho kdo napsal scénář a podlézavost těch, kteří ve filmu hrají, ač vědí, že se podílí na umělecké impotenci, kterou někdo vydává za umění. Přesto všechno bych nařídil, aby na film odcházení museli povinně všichni školou povinní a né jenom to. Aby na tento umělecký výtvor se museli dívat všichni občani od 20.00 hodin každý den. Jeho knihy bych dal jako povinnou četbu a všichni kteří jsou na státních funkcích by museli znát jeho velkolepé dílo přesahující svou dobu, protože až další generace přijde na to, že to s uměním nemá nic společného a nemá hodnotu ani papíru na kterém je to vytištěno nebo nafilmováno.

   Vymazat
 7. Hlasujte v anketě a rozhodněte komu bude udělena anticena Zlatý havloid roku 2015

  Nominovaní jsou:
  Jiří Dienstbier
  Tomáš Halík
  Karel Schwarzenberg
  Milan Kohout
  Jakub Janda
  Anna Šabatová

  http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=145270

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Těžko někoho mezi těmi nulami vybrat.

   Vymazat
  2. Zlatého Havloida bych dal samotnému Havlovi a to in memoriam. Jinak ti všichni dohromady by měli dostat jen stříbrného, na zlatého nemají. Ať jsou to hňupové sebevětší, tak Havla přece nemůžou překonat.

   Vymazat
  3. Dejte mně tu cenu já si to zasloužím-už se těším a hlasujte za mně, Falmer.

   Vymazat
 8. Případ nepovšimnuté knihy.

  Havel udával Židy a Schwarzenberg používal k práci vězně z tábora v Letech

  http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/407-pripad-nepovsimnute-knihy-havel-udaval-zidy-a-schwarzenberg-pouzival-k-praci-vezne-z-tabora-v-letech.aspx

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:25 Zapoměl jste uvést, že ti vězni nakonec byli Cikáni, proto je okolo Letů takový cirkus.

   Vymazat
  2. Ti vězňové nebyli cikáni ale Rómové. Cikáni kradou, ale Rómové ne. V tom je rozdíl. Rómové byli v Letech z politického přesvědčení :-), proto je kolem toho takový cirkus.

   Vymazat
 9. to je ale hnus zmrd havel na pamětní minci pražské kavárny
  za jiné -- zatáhnutí česka do NATO bez referenda , omluva sudeťákům , a další ostouzení národa má na svědomí tenhle usáckej knecht přesně ve stopách svých kolaborantských rodičů

  OdpovědětVymazat
 10. Dotaz:
  Kdo ví podrobnosti o jeho "ranči" v Portugalsku, kam směřoval VH na odpočinek a co tam ze svého působiště na Hradě odvezl - tuším, že se to ani jeho nástupci nelíbilo a vyjádřil se o tom dost nehezky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To nebyl ranč, to byla taková větší chaloupka, Dáša si to tam piglovala a pak tam asi 2x na důchod zajeli a práskli to, protože to nebylo k ničemu, takže pochybuju, že si tam něco odvezli, spíš tam všechno nechali a utekli.

   Vymazat
 11. Chudák Indie.
  I Hitler si od nich kdysi něco vypůjčil.
  A Indové jsou teď nuceni se od toho distancovat.
  No já se tedy distancuji od Hitlera a Havla.

  OdpovědětVymazat
 12. muj idol moje ikona václav havel naše sluníčko-jé jé jé-blázni mámě s neho radost-je to viznání-nájemník s bohnic-pošlete doktora-jé jé jé-

  OdpovědětVymazat
 13. jediní presbiter náš václav nesmrtelní havel a dekujem ti za lepší zítřek a máme aleson na koho kejdat náš stvořitel demototalitokracie-dekuji dekuji až se sdekuji-Flmer.

  OdpovědětVymazat
 14. konečne jsem si somněl na sví heslo-Falmer-

  OdpovědětVymazat
 15. Je škoda, že všechny Havlovy "projevy" ještě nevyšly na CD/DVD (jako autentický dokument doby), aby se mladí lidé mohli "poučit", ale vlastně i poučit :-) o rozporu mezi slovy a činy a realitou. Byl by to hodnotný dárek. Proč to ještě nikdo neudělal? Proč asi :-)? Záznamy jistě existují. Není to někde zachyceno na youtube?

  OdpovědětVymazat
 16. Jednou, snad, pravda a láska zvítězí. Ale jak se říká : ,,Ale než tam dojdeš, tak třikrát pojdeš".

  OdpovědětVymazat
 17. To je pořád o tom, že by se mělo něco okamžitě restartovat, protože se nahráli důležité aktualizace, nebo to zase někdo zkouší s tím, že se změnila móda a je třeba se módě přizpůsobit a vše restartovat, medituji nad tím, jestli je dobré být nebo nebýt, a najednou se přižene do ráje šílený Satan, a že prý potřebuje okamžitě ode mě vědět, kdy u nás konečně pravda a láska, zvítězí nad lží a nenávistí? To je otázka na zabití, jenže Satan je bohužel nesmrtelný, takže mám smůlu, dal jsem mu facku a on mi to oplatil, začali jsme se válet po zemi, a andělé uzavírali sázky, jak to dopadne.

  Na zemi bylo logicky boží dopuštění, a lidi se zbaběle schovávali, aby je uragány a blesky, nějak existenčně nepoškodili. Propaganda lidem tvrdí, že prý Bůh vychází dobře se Satanem, prý je to naše interní věc a lidem do toho nic není, že se často kvůli maličkostem porveme jako malé děti. O nic vlastně nejde, nijak si nemůžeme ublížit, jsme nesmrtelní, někdy zase já jako šílený vletím do pekla a zde se peru se Satanem, a čerti zde uzavírají sázky, tehdy je na zemi zase zemětřesení, a jsou zde vysoké vlny, nebo se probouzejí sopky. Záminka se vždy najde, je to jako u lidí, kde se říká, že je to Italské manželství, a že láska bez hněvu, je jako pokrm bez koření.

  Jinak s tou odpovědí, kdy konečně pravda a láska, zvítězí nad lží a nenávistí? U nás je veliká a pomalá svatá byrokracie a vše trvá bohužel velmi dlouho z vašeho pozemského života, odhadem by zde mohla být odpověď za milion let, pokud zde nebudou nečekané problémy, prý u vás něco zase něco slavíte, a máte se rádi, to je správné, přeji vám vše nejlepší, k tomu velikému slavení, a já jdu zase meditovat. Můj tiskový mluvčí anděl Guru Vit Kouba Bhagavan, si vše už zapsal a zajistí to, že budete o všem okamžitě informováni, někdy GVKB říkám, že je on jako moje pravá ruka, a jemu to dělá velikou radost, jak málo stačí k radosti, umění pochválit druhého, za jeho pomoc, to je to největší umění, jaké zde existuje.

  OdpovědětVymazat