Reklama

pondělí 28. prosince 2015

Michael Moore rozbil největší lež pravice

Sophia A. McClennen
28.12.2015  E-republika

Nový dokumentární film od americké legendy jménem Michael Moore odhaluje podvod, který se skrývá za vlastenectvím a fangličkařením americké pravice.


Where to Invade Next (Koho budeme okupovat jako dalšího), nový film, který natočil Michael Moore, má potenciál vyvolat rozruch na příštím vyhlašování Oscarů. Najdete ho již na seznamu 15 dokumentů, z nichž bude 14. ledna vybráno pět nominovaných na tuto prestižní hollywoodskou cenu. Daleko důležitější otázkou však je, zda tento film může zažehnout politickou revoluci ještě do amerických presidentských voleb, které se konají v listopadu příštího roku.

Film bude uveden v tom nejaktivističtějším a nejprogresivnějším pojetí vůbec. Všechny předběžné testy filmu ukazují, že by mohl mít mnohem vyšší sledovanost než všechny Moorovy předchozí filmy. Moore k tomu říká: "Ukazuje se, že si nevede dobře jenom jako film, ale že problémy ukázané v něm hluboce zasahují lidi."

Moore proto požádal své distributory, aby připravili takové uvedení do kin, jež by otřáslo celým národem: "Řekl jsem... dejte mi asi tak měsíc, abych rozbouřil celou zemi, já osobně ve velkém rockandrollovém autobusu, budeme jezdit křížem krážem zemí a promítat film zadarmo až do primárek v New Hampshire, protože tématy tohoto filmu jsou problémy, skutečné problémy, které by lidé měli diskutovat v tomto volebním roce." Součástí turné budou i koncerty a mítinky.

Moore je neúnavný inovátor v oboru politické komedie, takže není překvapením, že vymyslel kreativní marketingový plán, kterým chce ke svému novému filmu přitáhnout co nejvíce pozornosti. Ale nejsou to jen jeho povedené kousky, které dělají film sociálně přiléhavým, je to především film samotný.

Film začíná zjištěním, že Spojené státy nevyhrály žádnou válku od konce té druhé světové. A pokračuje groteskní představou, že ministerstvo obrany vyzve právě jeho, aby zasáhl a zachránil svou zemi. Jaký je jeho plán? Provést zvláštní druh invaze, která spočívá v tom, že vydrancujeme dobré myšlenky "okupovaných" zemí. Následuje ironický záběr na režiséra v lodi pod americkou vlajkou vyrážejícího na svou misi.

Moore se pak vydává na turné po několika evropských a jedné africké zemi, kde objevuje společnosti, jež se zdají být v pořádku. Poskytují bezplatné vzdělávání, respektují ženská práva, mají reformované vězeňství a děti dostávají chutné školní obědy. Moore nabízí divákům svět, v němž lidé prostě žijí lépe než my, Američané.

V tomto Michaelově nejvlastenečtějším filmu není jediný záběr, který by on vlastnoručně natočil v USA. Všechny domácí záběry totiž pocházejí ze zpravodajství o protestech ve Fergusonu apod. Ten kontrast je zdrcující. V zahraničí Moore obsazuje cizí země tím, že jim krade jejich dobré myšlenky. A v USA vidíme národ drásaný rasismem a rozdělený politikou.

Americká vlajka je v tomto filmu doslova všude. A funguje jako skvělý motiv, současně ironický a přitom hluboce vlastenecký. Většina ze záběrů, v nichž Moore nese vlajku přes letiště nových zemí a strategicky, s obnošenou imperialisticko-militaristickou gestikulací ji vztyčuje, když "zabral" to, co tam objevil pro Ameriku.

Převrací tak naruby spojení mezi pravicí a vlasteneckou posedlostí - teď je to levičák Moore, který se všude ohání vlajkou.

Něco, co začíná jako žert, však nabírá stále větší sílu, jež by mohla mít velmi intenzivní dopad na tento volební cyklus. Moore používá vlajku tak, že to nejen podtrhuje jeho skutečné vlastenectví, ale vrhá světlo i na způsob, jakým byli levicoví pokrokáři zbaveni možnosti hájit svůj národ. Ironie toho, že Moore nese vlajku, spočívá v tom, že byl označován za zrádce, za protiamerický a podvratný živel. Moore pohybující se filmem pod americkou vlajkou nejen že zabírá dobré myšlenky ostatních zemí, zabírá také vlajku a její symbolickou sílu pro ty, co jsou na levici.

To je odvážný krok a obzvláště potřebný při vstupu do dalšího volebního cyklu. Geoffrey Nunberg zdkokumentoval různé způsoby, jimiž se pravice pasuje za stranu vlastenectví a amerických hodnot. Poukazuje na to, že kvůli tomuto úsilí dokonce i fráze "liberální hodnoty" zní podivně. Připomíná nám, jak trapné bylo, když John Kerry začal svůj nominační projev k primárkám Demokratické strany prohlášením: "Jsem John Kerry a hlásím se do služby." Dnes konzervativci doslova "vlastní" vlajku a myšlenku amerických hodnot. Pokud se bude mít ve Spojených státech uskutečnit nějaká opravdu pokroková politika, bude se to muset změnit.

Zdroj: Salon.com
Překlad: Stan

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!

Související články:

10 komentářů :

 1. Možná to bude přínos pro toho, kdo umí číst mezi řádky. Jinak to je zase jen a jen o penězích

  OdpovědětSmazat
 2. Je opravdu velmi dobrý a i vtipný přeji mu hodně úspěchu do budoucna a take doufám že se mu nestane nepředvídaná nehoda!

  OdpovědětSmazat
 3. Tak to může být velmi povedená taškařice. Pro obyvatele USA, kde vlastní pas jen zhruba desetina občanů, to může být zajímavý výlet za hranice vlastních představ. Zajímavé bude pak sledovat reakce české amerikofilní pravice, ale i amerikofobů. U prvních se dá očekávat krkolomné kroucení, druhým patrně zase unikne, že autorem je Američan s obstojně početnou skupinou příznivců z řad spoluobčanů.
  Jen se obávám, že zatímco v minulosti kolonizátoři vždy promptně začali dovážet bohatství z kolonií do metropole, tentokrát sice Moore myšlenky zabere, ale dovoz do USA se hned tak konat nebude - bude záležet na tom, jak zabrané myšlenky zaberou mezi americkými voliči.
  KR

  OdpovědětSmazat
 4. Americká demokracie je úžasná!!!!!
  Tak budou počítat hlasi v nějakém státě, kam se svým autobusem nedojede, a když to nevyjde, tak je ještě jednou přepočítají už centrálně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky se někdy podívej

   do Pravidel českého pravopisu, protože tvoje "hlasi"
   je do očí bijící hrubka.

   Děkuji.

   Smazat
  2. to:11:27
   "Taky se někdy podívej
   do Pravidel českého pravopisu, protože tvoje "hlasi"
   je do očí bijící hrubka."
   pane uciteli tady jsi na verejnem diskusnim foru nikoliv na foru akademie ved
   ceskeho jazyka, ok?

   Smazat
  3. Je úplně jedno, zda jste na akademii nebo v hospodě. Jazyk je chrám i tvrz, jazyková pravidla platí tam i tam. Bez jejich dodržování se nedomluvíte, resp. riskujete neporozumění.
   Navíc připuštění nějaké benevolence, nedodržování pravidel čehokoli, kde se to zdá nepotřebné, odhaluje nejen nepochopení smyslu pravidel a vlastností dané užívané věci ze strany dotyčného, ale leccos to napovídá i o jeho charakteru. Nelze být gentleman na veřejnosti a doma být prase - to nejste gentleman, ale jen prase vydávající se za gentlemana.
   Jen drobnička k důležitosti i detailů - doplňte čárku v tomto příkazu od krále:
   "Popravit ne propustit!"
   Stačí tak málo, čárku dát o tři úhozy vedle a ne/příjdete o hlavu.
   KR

   Smazat
 5. Prohráli každou válku od II.světové a tuto vyhráli jenom díky Rusům. Jakpak by asi dopadla, kdyby Rusové prohráli na svém území? Statečný Amík by nás osvobodil? No to těžko.

  OdpovědětSmazat
 6. m moore znamy odhalovac americkych lzi, jako 9/11 ci reportaz o zdravotni peci v emerice, a jine!
  ano divim se ze ho jeste nenechali zajet autem ci jinak zlikvidovat
  podobne jako jesse ventura!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Dovoluji si tvrdit,že neprohráli každou válku.Přece
  vyhráli v Grenadě či v Panamě.Místní lump Noriega
  nebyl jejich lumpem a tak musel jít.Končil pronájem
  Panamského průplavu a USA chtěly pokračovat v dran-
  cování.Takže i některé války(2)vyhráli.Proti komu je
  zbytečné poukazovat.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.