Reklama

sobota 12. prosince 2015

Mládek: Situace v OKD je vážná, návrh NWR je nehorázný!

11.12. 2015          Týden
Situace v těžební společnosti OKD je podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) vážná a zdaleka nejde jen o osud ztrátového Dolu Paskov. Hrozí propouštění a v krajním případě i vyhlášení konkurzu, prohlásil ministr po dnešním jednání s odborovými předáky. Situací se bude v pondělí zabývat vláda i tripartita. Prioritou vlády je podle Mládka chránit horníky a zachovat sociální smír, nikoli pomáhat soukromé společnosti. V OKD a dodavatelských firmách podniku nyní pracuje víc než 13 tisíc lidí.

Návrh společnosti New World Resources (NWR), majitele OKD, předložený státu označil Mládek za nehorázný. Kolik přesně NWR po státu požadovala, ale uvést nechtěl. Doufá, že do ledna, kdy má začít jednání státu s těžaři, předloží firma jiný. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula před jednáním České televizi řekl, že NWR požadovala přibližně 150 milionů eur (asi čtyři miliardy korun) za to, že bude pokračovat v těžbě.

Mluvčí NWR Radek Němeček ve čtvrtek podobně jako v předchozích dnech sdělil, že společnost nebude zatím záležitost komentovat. "Chceme, aby všechny strany dospěly k nějakému přijatelnému řešení, které bude sociálně snesitelné," uvedl pouze. "Jednání probíhají mezi vládou a investory, tedy nikoliv s OKD. OKD tento proces podporuje, nicméně s ohledem na danou skutečnost nebude stávající situaci nijak komentovat," dodal mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

"Situace je vážná. Nejde už zdaleka jen o Důl Paskov. Jednání se vede o celém OKD," zdůraznil dnes Mládek. Naznačil, že stát je připraven pomoci horníkům prostřednictvím sociálního systému a za určitých okolností angažovat i státní podnik Diamo, který se zabývá útlumem těžby.
Stát se podle ministra naopak nebrání podpořit samotné horníky a obecně pracující v regionu. "Pokud by šla podpora lidem, tak může být v řádu jednotek miliard," uvedl Mládek. "Návrh NWR byl především špatný v tom, komu," podotkl. V České televizi řekl, že podpora lidem by mohla mít podobu rekvalifikací a předčasných důchodů. Její návrh by měl být podle ministra připraven v řádu několika týdnů.

Středula i šéf hornických odborů Jan Sábel ocenili postoj vlády, návrh NWR považují za nehorázný. Středula míní, že firma se snaží zbavit odpovědnosti za vlastní dluhy. "Jestli si z někoho dělají srandu, tak zvolili nejhorší možný způsob," uvedl. Bez dalších podrobností vyjádřil naději, že situace si budou všímat i orgány v trestním řízení. Po jednání novinářům sdělil, že NWR prý požadovala, aby stát mimo jiné jednal s horníky o snížení jejich platů.

Podle mluvčího OKD Iva Čelechovského má nyní firma 10.200 vlastních zaměstnanců a další tři tisíce lidí pro ni pracují v dodavatelských firmách. Mateřská NWR se dlouhodobě potýká s klesající cenou uhlí. Za letošní tři čtvrtletí snížila ztrátu na 16,2 milionu eur (437,8 milionu Kč) ze 128 milionů eur (3,45 miliardy korun) ve stejném období loni. Tržby za letošních devět měsíců firmě klesly o 12 procent na 445,3 milionu eur (12 miliard Kč). Podle analytiků firmě především chybí hotovost, což by nakonec mohlo vyústit až v úpadek firmy.

"Dnešní jednání potvrdilo zhoršující se situaci OKD a NWR, která je zapříčiněna mimo jiné vysokými jednotkovými náklady na těžbu a klesajícími cenami uhlí. Společnosti dochází hotovost a roste zadluženost, najít sociálně únosné řešení bude tak velmi kompikované," řekl dnes ČTK analytik Lukáš Hendrych z poradenské sítě BDO.

17 komentářů :

 1. Bakala, sponzor pravdoláskařů a politiků na nejvyšších patrech, čímž si zajistil šití zákonů na míru, je největší zlo této republiky. Stát by mu měl zatrhnout všechny dotace na jeho neziskovky a ztráty by měly platit odbory. Také v této situaci selhaly. O jejich nezávislosti si můžeme nechat jenom zdát. ||Náš stát již přes 25 let řídí mafie, ta€k nás neoblbujte demokracií.

  OdpovědětVymazat
 2. Jsem zvědav, jak teď bude dlouho financovat Hospodářky a Muzeum Václava Havla. I když to má spíše jako zástěrku pro svůj luxusní kutloch na Hradčanech.

  OdpovědětVymazat
 3. A jelikož máme jednu historickou zkušenost, zprostředkovanou mnohou tištěnou a filmovou dokumentací, druhou přímo zažitou do r. 89 a následně třetí nově prožitou v posledních 26 letech, můžeme konečně bilancovat a srovnávat na základě faktů a ne populistických výkřiků politické reprezentace. Současný model ekonomického pojetí nám už opakovaně dokázal, že je v zásadě protispolečenský, jelikož je postaven na osobním prospěchu a parazitování jednotlivců a účelových klanů na úkor společného organismu. Jako takový se tento model jeví dlouhodobě neudržitelný jelikož svojí nevyvážeností stále vytváří kritické, a v našem pojetí práva, neřešitelné konflikty. Minulý režim "bohužel" měl zakotvenu péči o pracující přímo v ústavě. Na druhou stranu příslušnými zákony pamatoval na hochštaplery a příživu všeho druhu a mnozí občané znali čísla těchto paragrafů zpaměti, jelikož bez prokázání legálního, doložitelného příjmu se automaticky řadili do fronty čekatelů ohodnocených těmito paragrafy. OKD je ukázkou toho, že o závist zaměstnanců směrem k blahorodí Bakalovi opravdu nemůže jít. Horníkům jde o přežití a Bakalovi o růst osobního bohatství ad absurdum. Ceny na trzích a burzách, zrovna tak ve vnitroekonomickém systému určují a ovlivňují lidé s přemírou ekonomické síly. Tedy parazité, kteří díky své nenažranosti vyvádějí permanentně systém z rovnováhy. Evidentně jak v našem malém rybníčku, tak globálně platí, že příliš mnoho ekonomické moci koncentrované v soukromých rukách je s ohledem na současné světové dění až vražedné! Už to tu jednou bylo. Uhlí v zemi může patřit jen státu a občanům, kteří se o dané území historicky zasložili. A šachty? No přeci těm kdo v nich pracují, tedy státu jako zástupci zaměstnanců. SOBOTKO, BAKALO? Váš čas se blíží, protože jste lidem rozkradli co bylo jejich společné a co bylo součástí země České, domova jejich.

  OdpovědětVymazat
 4. Ještě že u nás nejsou oligarchové, kteří si ze státu, státních úředníků, podobně jako na Ukraně, dělají dojnou krávu..... , vytváří soukromé mády, ale jen oligarchové, kteří s touto zemí, jejím lidem a svými zaméstnanci skutečně "cítí"', jsou osvícení a ze svého "'portmonu " financují třeba
  knihovny.
  Ó, my se máme....

  OdpovědětVymazat
 5. Je takový léty osvědčený scénář. "Zisky jsou privátní, ztráty komunální".
  Tu společnost nechť nechají zbankrotovat. A zbytkovou podstatu odprodají zaměstnancům do nově založeného družstva. Ti zcela jistě budou lepšími hospodáři než bývalí majitelé-oligarchové. Kteří si v důsledku minulých vládních rozhodnutí (stejně tak hloupých jako darebáckých) přišli na miliardy. Vyvedených za naše hranice ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě přemýšlím nad tím, co píšete. Není to špatný nápad. Snad bych uvažoval o nějaké formě vyvlastnění Bakalova majetku. Stejně jako o vyvlastnění majetku církví, které náš stát štědře rozdává, ačkoliv církvím po stovky let nepatřily.

   Vymazat
  2. Pane Františku máte pravdu.ale koupil by jste sad,který nerodí?

   Vymazat
  3. Sad se dá přeroubovat, stejně to jde i s uhelnými doly! Chce to se jen vyznat v obchodu a technologiích. Druhá možnost je zakonzervovat! Topol

   Vymazat
  4. 9:40 Netlachejte zde.Jděte,kupte,vyvlastněte,ukradněte s tím týpkem Středulou,co v životě nic pořádaného nedělal,nervěte tam třeba úspory a makejte.Když to od vás nikdo nebude chtít koupit,tak k obživě vám asi bude stačit uhel,že?

   Vymazat
  5. Neraď, ty do toho s námi nepůjdeš, tak zavři klávesnici!

   Vymazat
 6. Teplo a elektřinu budou lidi stále méně kupovat, snadno si ji vyrobí sami.
  Tepelné čerpadlo celoročně poháněné fotovoltaikou : https://www.youtube.com/watch?v=6_r2b8goTvg

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tepelná čerpadla se nevyplatí, mají omezenou životnost!

   Vymazat
 7. " ..... označil Mládek za nehorázný."
  No nedivte se. Ony ty "firmy" si za těch 20 let už dokonale navykly dávat nehorázné návrhy politikům, tj. správcům státních peněz.
  A světe div se, Mládek by se najednou cukal. Nejspíš se ale cuká jen na oko. I na to je tu dlouholetý návyk.

  Závěr: Tradiční strany už nikdy nevolit. Nové zkoušet a hlídat. Jiné řešení to nemá. Děda.

  OdpovědětVymazat
 8. Obávám se, že jedině znárodnění rozhodujících odvětví může vrátit kontrolu občanů nad svým osudem. A uvažoval bych i obnovení trestu smrti.

  OdpovědětVymazat
 9. Obávám se, že jedině znárodnění rozhodujících odvětví může vrátit kontrolu občanů nad svým osudem. A uvažoval bych i obnovení trestu smrti.

  OdpovědětVymazat
 10. 1. Horníci kteří odfárali 25 let poslat do duchodu .

  2. Ostatní horníky pokud to pujde rekvalifikovat do provozu nového investora .

  3. Znárodnit okd , stejně jde do sraček . Pokud by se dalo prodat Čínskému investorů , museli by zaměstnat mladé uprchlíky za rentujíci mzdu . Škoda zavřít zpřístupněna ložiska uhlí . Frenštát atd.

  3. Budova okd , muzeum V.Havla bude zřízena jako polivkárna pro hornické žebráky s možností somrovat po Praze .

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.