Reklama

středa 9. prosince 2015

Ne pravda a láska, ale poctivost a slušnost by měli být krédem politiků (a podnikatelů)

Jiří Baťa
9. 12. 2015
Nepřekvapuje, že představitel ODS opět vysílá falešné SOS, protože se jim vláda nabourává do jejich programu, postaveném na obhajobě zájmů podnikatelů coby zaručených voličů (a sponzorů) pro potřeby voleb, které by je měly vynést znovu do popředí politické moci.


Nemám v úmyslu obhajovat práci nebo činnost vlády, protože ta zdaleka nanaplňuje své programové prohlášení ani z pozice vlády ani z pozice předvolebního předsevzetí a slibů koaličních stran. Dokonce mohu říct, že nejen neplní, ale dokonce zbaběle uhýbá slibům, daných voličům, např. církevní restituce. Na druhé straně nelze nevidět, že i to málo pozitivního, co se vláda snaží učinit trvale, resp. jak jsem předeslal je programově napadáno a negováno ODS, případně TOP 09. Předseda ODS pan Petr Fiala kdykoliv se vyjadřuje k nějakému záměru vlády, si neodpustí nejen záměr kritizovat, ale především demonstrovat jeho neúčelnost, neprospěšnost, nebo dokonce až škodlivost. Jakkoliv se rád odvolává na občany ČR, myslí a v popředí jeho zájmu jsou především podnikatelé a jim podobní činitelé.

Přiznávám, že nejsem zasvěcen do tajů IT a proto mě není zcela jasná technologie EET, nicméně jako laik říkám, že to princip a logiku má. Myslím, že ta logika a princip je pro záměr EET rozhodující, IT problémy technického rázu se dají dříve či později vyřešit, nebo doladit. To dobře vědí i představitelé opozice, pan Fiala, Kalousek nebo Stanjura, ale oni mají naprogramovanou povinnost tomuto technologickému pokroku za každou cenu zabránit. Nakolik bude (nebo by byla) EET přínosem ve výběru daní úspěšná, je sice otázka, přesto však představitelé opozice jako např. pan Fiala již dopředu ví, že tento záměr bude neúčelný, neprospěšný a dokonce, na co klade velký důraz, že to prý „zničí“ až třetinu podnikatelů. Trumfuje různými prognózami, představami, úvahami, potenciálními dopady na ekonomiku atd., atd.

Podobná, ne-li stejná situace nastává v případě jednání vlády o novele zákona o DPH, kde jmenovaný pan Stanjura používá cca stejné argumenty, jako je slyšet od pana Fialy v případě EET. Také vyčítá vládě nepřipravenost, nedostatečnou komunikaci, vláda prý dostatečně neposlouchá jejich argumenty, podnikatelé nejsou připraveni a podobné důvody. Myslím, že v obou záměrech vlády, tj. jak v případě zavedení EET, tak novely zákona o DPH je úmysl opozice jasný, zachovat stávající stav jak ve výběru daní, tak zachování systému DPH. Společným jmenovatelem jsou již jednou zmínění podnikatelé a to podnikatelé ne ledajací. Proto operují takovými obezličkami, jako že vláda nekomunikuje s veřejností a s podnikateli, ti na to nejsou připraveni, v případě zavedení je to zruinuje, projeví se to na ekonomických výsledcích státu atd.

Pozoruhodné je, že už dnes řada podnikatelů již např. EET akceptuje a realizuje a nelze říct, že by zrovna krachovali (výjimka potvrzuje pravidlo) a jak se říká, poctivého nepálí. Výhrady, že ještě nejsou podnikatelé na zavedení a změny připraveni, lze chápat a považovat za ubohou výmluvu a trapné hodnocení podnikatelů, kteří si rozhodně nemohou stěžovat na možnost se novinkám přizpůsobit. V žádném případě nejde o podnikatele příštipkáře, nějaké prodavače v trafice, sekáčích nebo bazarech, ale o zavedené firmy, o které sami politici mají zájem pro jejich solventnost a možnou podporu formou darů nebo sponzorství. V případě těch menších a méně prosperujících firem vláda dává různé úlevy jak časové, tak finanční, ale páni politici by si „když už, tak už“ asi přáli, aby to stát těmto podnikatelům jednak zaplatil všechno a realizoval to za nějakých pět let!

Ostatně sám pan Stanjura se vyjádřil více než možná chtěl: novelu zákona o DPH by měla vláda odložit nejméně o rok, nejlépe navždy. Totéž platí i pro EET. Ministr financí A. Babiš má pravdu v tom, že poctiví podnikatelé se nemají čeho obávat a ti nepoctiví se buďto polepší, nebo to budou právě oni, kteří na to „dojedou“! To už záleží na nich. Je-li pravda, že většina podnikatelů je poctivých, potom skončí-li nějaký ten „vyčůránek“, zas až tak velká škoda to pro ekonomiku státu nebude.

Ne pravda a láska, ale poctivost a slušnost by se měla měla stát krédem politiků a potažmo podnikatelů, učit a prosazovat tyto kladné vlastnosti už ve školách. Na pravdu a lásku jsme už jako občané a společnost neslavně „dojeli“, potřebnou nápravu lze vidět jen v poctivosti a slušnosti jak v práci, tak jednání lidí a politiků zvlášť.Jiří   B a ť a , 8. prosince 2015

6 komentářů :

 1. ODS a její odnož TOP-09 za svou existenci ukázali co umí.Devastovat a krást.Taky lhát a ůskočně obcházet a lstí klamat voliče a ČR.Nejdříve kradli po milionech,později kradli miliardy,stovky miliard.Nadělali z lidí otroky pro Němce a Anglosasy.Dotáhli drogy,vytvořili armády nezaměstnaných,dluhové pasti a exekutory,škodili rodinám s dětmi,umožnili cizincům,aby mladým lidem vymývali mozky,aby vraždili i sebevraždili a to po tisících(za 20 let překonali v nepřímých i přímo zaviněných vraždách i sebevraždách komunisty 50.let víc jak stovkách %),na odpovědná místa dosazovali totální laiky,herce a komedianty,bez souhlasu nás nahnali do paktu NATO,katastroficky nás zadlužili a dál zadlužují,z Prahy udělali ,,doskočiště ůchyláků a homoušů,vývojové odpadlíky",bankstery,stovky tunelů-plus jeden královský-církevní,zavedli systém-vrah je víc než poškozený,ve výčtu by se dalo stále pokračovat.Jejich vyloženým cinismem a barbarstvím je ospravedlňování Fašistů,jak těch dnešních (UK..)tak těch z minulosti,včetně vyznamenánvání vrahů ministrem(Vondra)Za komunistů byli kriminální zločinci spodinou,lůzou.Dnes,díky těmto stranám jsou největšími zločinci vysocí státní ůředníci za podpory jejich firem a sdělovacích prostředků,zejména TV.Na ůroveň vrahů a destabilizátorů lze řadit i lidi typu odporně slizkých výlupků kalouskovců-Kalousků.

  OdpovědětVymazat
 2. Slizcí politici už dávno o poctivosti a slušnosti nic neví a co víc,učí to i naši mládež,žít v nevědomé žumpě. Jejich tzv.demokratická výchova znamená,aby nová,,Demokratická Mládež" měla demokkratický názor ve stylu : Být Nevědomý a lehce Manipulovatelný.

  OdpovědětVymazat
 3. Když se člověk potřebuje vyblejt, nemusí snad na tomto servru. Já například, když vidím neustále ony emerické názvy ulic, bliju na ně.

  OdpovědětVymazat
 4. Pravda. Ale to c co dělala ODS, TOP09 a KDU-ČSL, to teď úspěšně provádí ČSSD, ANO(bude hůř) a opět, jak jinak KDU-ČSL. T

  OdpovědětVymazat
 5. Zaujal mne titulek. ODS nikdy nehájila zájmy podnikatelů. Vždy hájila své úzce korporátně klanové zájmy. Nic víc! Vymysleli algoritmus vyvádění peněz ze státní kasy prostřednictvím nastrčených firem, které ovládali kmotři. Kmotři zároveň ovládali a ovládají úřady, úředníky a justici. V posledních parlamentních a komunálních volbách sice ztratily politické pozice, ale neztratili ekonomickou moc, což dávají znát množstvím povolebních opozičních pučů na radnicích. Deklasace ODS v posledních volbách vedlo jen k napřímení peněžních toků, které se již nemusí ubírat cestou přez starnickou kasu. Chápu Fialu a spol., že se jim stýská po moci a přerušeném penězovodu. Nechápu však obecný lid, který sice nadává, ale přitom celé roky tyto praktiky podporuje s odůvodněním, že jinak to nejde. Vše co se tu 26 let dělo, sedělo s tichým souhlasem nás všech. Pokud chceme mravnost a nějakou etiku, tak musíme začít u sebe a nenechat se ve svých postojích za pár stříbrných koupit.

  OdpovědětVymazat
 6. Otrokářský systém - snadno a rychle?Zadání(ůkol především pro makroekonomy):Vytvořte z určité země kolonii tak, aby lidé v ní žijící spotřebovávali svou mzdu především a pouze na svoji nutnou regeneraci k práci.systém musí být stabilní a nesmí se stát ohniskem jakéhokoliv ohrožení. in milenapolakova.blogidnes.cz Chci toho tolik? Chci pouze a jen logické myšlení,které je zde potlačeno.Je to utopie?...Koloniální stav byl postbloku RVHP nastolen od r.1989...

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.