Reklama

středa 2. prosince 2015

Nejdůležitější odpověď Putina Erdoganovi


2. 12. 2015    zdroj
Provokace s útokem na ruský bombardér na syrské obloze, doplněná ve stylu blízkovýchodních teroristických útoků druhou vlnou - útokem oddílů Turkmenů na záchrannou operaci - zjevně kalkulovala s tím, že Moskva odpoví tvrdě, silou a proto nepromyšleně. Právě taková reakce byla očekávána Ankarou i Bílým domem. Taková reakce by umožnila obvinit Moskvu z "podněcování příhraniční epizody" a zmást evropské a severoamerické občany do té míry, že už nebude tak důležité, kdo na koho vystřelí první. 


Polemická přestřelka mezi Moskvou a NATO, která by potom následovala, by navždy pohřbila vznikající rusko-francouzské vojenské spojenectví proti DAEŠ, což také bylo hlavním cílem provokace proti ruskému bombardéru.

Odpověď Moskvy následovala, ale vůbec ne taková, jak bylo očekáváno Ankarou a Bílým domem. V řadě téměř obligátních pro podobné situace ekonomických a diplomatických sankcí vypadal jeden krok skoro technicky, bez vlastního politického obsahu.

Ale právě tento krok vyvolal vlnu komentářů a publikací významných politických vydání.

Je možné s jistotou říci, že právě toto "technické" gesto vyvolalo ostrou změnu rétoriky Erdogana, který nyní "lituje toho, co se stalo" a slibuje, že se bude snažit "nedopustit něco takového v budoucnosti." Vždyť od tohoto okamžiku se z politika, který dělá pro USA a NATO špinavou práci při zadržování Rusů, změnil v dobrodruha, který nadělal problémy vojenské infrastruktuře NATO a tzv. "operaci koalice" v této oblasti na dlouhé roky dopředu.

Jde o dodávku na syrské válčiště nejnovějších systémů S-400 "Triumph".

Političtí analytici v amerických vydáních okamžitě podotkli, že vlastně vojenská potřeba tohoto kroku nebyla. Rusko má již dlouho u syrských břehů v pohotovosti raketový křižník "Moskva", který je vyzbrojen námořní verzí S-300 systémů "Fort" (Rif-M). Ke krytí dokonce i masového úderu přímo na leteckou základnu Hmeymim jsou síly křižníku více než dostačující.

Nejen to. Dosah systému "Fort" při změně dislokace křižníku (jak to již řekl generálporučík Sergej Rudskoj, náčelník hlavní operační správy Generálního štábu Ozbrojených sil RF) umožňuje kontrolovat celý prostor turecko-syrského leteckého koridoru.

Erdogan však provedl politickou provokaci vojenskou cestou a obdržel od Putina ​​politickou odpověď také vojenskou cestou.

"Co se stane s ruským pozemním komplexem S-400 po ukončení ruské vojenské operace v Sýrii?" To je hlavní otázka, kterou si navzájem analytici v politických publikacích kladou. A většina z nich se kloní k závěru, že tento komplex, a také ty další, o čemž nikdo nepochybuje, zůstanou v bojové službě, ale už pod kontrolou syrské armády.

Před sestřelením ruského bombardéru poskytovala Moskva Sýrii značnou vojenskou pomoc, ale odmítala dodávat systémy, které jsou s to změnit strategickou rovnováhu v regionu ne ve prospěch NATO.

Formální zákaz tohoto neexistoval, Asad o to žádal mnoho let, od roku 2007, ale Vladimír Putin toto záměrně Sýrii odmítal, a bojoval "svými zbraněmi a ze svého území," přičemž se snažil nevytvářet napětí pro vzdušné operace tzv. "koalice 69". Tím konkrétně pozorovatelé vysvětlují použití ruského strategického letectva a raket lodí Kaspické flotily.

Právě tím se vysvětlovalo i riskantní z hlediska možných ztrát mužstva rozhodnutí použít přímo ruské VKS na základně Hmeymim - místo toho, aby tam byla dodána letadla a letištní zabezpečení. Syrská armáda má více než dost zkušených pilotů, kteří jsou vyškoleni k boji právě na Su-24 a Su-34 (a také na stíhačkách krytí Su-27SM) a mohla by snadno provádět tyto úkoly samostatně. Vladimír Putin vzal v úvahu obavy partnerů, jak se tehdy myslelo, pro boj proti chalífátu - především NATO a Turecka jako opěrné země aliance v regionu - a neměl v úmyslu zanechat po operaci nový poměr sil na jižním křídle NATO a v oblasti akcí "koalice 69" až po Afghánistán včetně.

Ale teď budou muset NATO a USA vyvinout hodně úsilí, aby přesvědčily Vladimíra Putina vzít moderní systémy protivzdušné obrany a moderní útočné bombardéry po skončení ruské operace zpět do Ruska a neponechat to vše Asadovi. A jak se zdá, bude muset tvrdě zapracovat právě Recep Erdogan - odsud jeho už v podstatě panické prohlášení, že nad Sýrií (!) sestřelená turecká letadla budou považovány za akt agrese.

Nyní je zřejmé, že NATO akurátně ustupuje stranou a nechává Recepa Erdogana samotného řešit problém, který způsobil celému bloku. Není náhodou, že Pentagon ve včerejším prohlášení (článek byl zveřejněn 30.listopadu, poznámka překladatelky) podruhé změnil svůj postoj k incidentu s ruským bombardérem, znovu se vrátil k verzi původních prohlášení - Američané nemají údaje, které by potvrdily, že ruské letadlo přeletělo přes území Turecka.

Diplomatické nástroje vlivu na Rusko USA a NATO nemají - odmítnutí dodávky moderních systémů protivzdušné obrany a úderných letounů do Sýrie a Íránu bylo prostě spojeneckým gestem Moskvy. Neexistují žádné mezinárodní dokumenty, které by Rusko v tomto rozhodnutí omezovaly. Zvlášť teď, po společné syrsko-ruské vojenské operaci, nemusíme být vojenskými analytiky, abychom předpověděli, jako součást kterého společného systému protivzdušné obrany budou v Sýrii rozmístěné komplexy trvale fungovat. Američané nemohou proti tomu nic namítnout - právě oni trvali na právu umístit prvky národní protiraketové obrany na cizím území. Díky provokaci Erdogana může toto právo nyní využít i Rusko.

To vše je nyní předmětem důležitého vyjednávání, jemuž se už NATO nemůže vyhnout. A odmítnutím telefonátu Recepa Erdogana Rusko jasně ukázalo, že tureckou stranu jako důstojného partnera v tomto vyjednávání nevidí.

Bude hovořit s USA a NATO, a jak ti potrestají Recepa Erdogana, který jim nadělal tolik problémů, bude sledovat z povzdálí.

Ředitel ruského Institutu nástrojů politické analýzy Alexandr Špunt speciálně pro "Aktuální komentáře".


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

25 komentářů :

 1. Turecko mělo právo na ochranu svého prostoru, jak velmi správně řekl generál Pavel!!! A ten se "vyzná"!!! Bývalý voják - komunista a je jedním ze šéfů OBRANNÉ aliance NATO!!!!

  Pavel na Hrad. Ať žije USA!!!!! Ať zhyne Rusko, agresivní stát!!!! Stát, který se nehnul ze svých hranic, ale již sousedí s organizací NATO!!!! V tom je jeho záludnost!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jestli to myslíš ironicky, pak se ti to povedlo. Ale pro jistotu to trochu zkomentuji, kdyby si to někdo vykládal jako skutečnost:

   Je to pravda, ale pouze v jednom bodě. Nejen Turecko, ale KAŽDÝ STÁT MÁ PRÁVO NA OCHRANU SVÉHO PROSTORU a to bez ohledu na to, zda to potvrdí nebo schválí světový četník!!! Na toto právo nemusí být člověk ani generálem, ani komunistou. A jestli chce USA žít, ať žije za své a ne na úkor jiných. Když se přeje smrt agresorům, nebo agresivnímu státu, tak si vpoměň na Vietnam, Kambodžu, Irák, Lybii atd, tad. Rusko se nehlo ze svých hranic, Ty se po rozpadu SSSR ještě zmenšily, ale NATO je Rusku stále v patách. Tak kde je ta záludnost?

   Smazat
  2. Poslední dvě věty nemají chybu. Proto tak ráda čtu i komentáře, pokaždé mě někdo pobaví.
   Trochu jste zapomněl uvést Krym, tam mírná změna hranic nastala, ale dobře že tak. Jinak je to přesné.

   Smazat
  3. Moc hezký čtení, Tohle jestli si přečte tvůj fotr, tak bude mít obrovskou radost, že se mu podařilo udělat ještě většího vola než je on sám.

   Smazat
  4. Ano,tak jest....Apropo,nejste Vy ten český ministr války,šmíra 3.třídy Stropnický,muž na svém místě?
   Mohli jsme dopadnout ještě hůř,kdyby byla ve vládě TOPka,mohla sedět na MNO třeba ta kráva na atomový pohon,Langšádlová....
   Chudáci Němci,ten durchum durch militáristický národ klesl tak hluboko (na rozdíl od nás,naštěstí),že mají ministrini války ženskou,která se navíc celý doposavadní život zabývala dámskými přirozeními na postu primářky gynekologické kliniky...no neberte toho herce,který umí potírat zločince sice jen ve filmech,ale to stačí,naostro se válčit nebude,není ani čím,ani nikdo nechce a když,tak jen tady doma proti vlastním lidem a to zařídí spojenci,....není ta EU úžasná.....

   Smazat
  5. no uz jsem se tak dlouho neposmal z toho pavla na hrad atd!

   Smazat
  6. Pavel je zmatený chudák, který si pořád ječtš myslí že česká armáda ubrání sloro celý okres po dobu dvou dnů....když tam nikdo nebude útočit....

   Smazat
  7. Náš ministr války je anděl a má své odslouženo i ve Vatikánu. Když se spojí s bohem, tak jsme v klidu.

   Smazat
  8. Anonymní2. prosince 2015 14:45
   Ano Turecko má právo bránit svoje území, ale před nepřítelem, který na něj útočí. To že se MOŽNÁ to letadlo dostalo do tureckého vzdušného prostoru na celých 17 vteřin, kdy během této doby do tam vletělo a hned vyletělo není útok na svrchovanost Turecka. Turci věděli, že se tím prostorem bude SU-24 vracet z akce a tím pádem bude beze zbraní, a že nebude mít žádný doprovod stíhaček. Tohoto Turci sprostě zneužili a na SU-24 na místě čekali a poté ho sestřelili a to ještě zezadu. To je opravdu hrdinský čin.

   Smazat
  9. My jsme tu ministrini války měli také Parkanová tuším a po ní nějaká dvoudenní už nevím jak se jmenovala. Proto víme, že ministrem může být v podstatě každý blbec. T

   Smazat
  10. Ty zje piča jak štyl z ryča.
   Ostravak

   Smazat
  11. Jediná odpověď : Zhyň ty sám, blbečku s vygumovaným mozkem, a s rosolem v lebáni z 2.12.14:45, protože takové vypatlané magory tento stát nemá zapotřebí.Jsi morálním i lidským odpadem a zasloužíš jenom opovržení, a dřevěné víko na svůj trvalý spacák, nic jiného!!!!!

   Smazat
  12. Zklidněte hormony a přečtěte si to ještě jednou, bez paranoi v mysli a paniky v srdci. Vámi zmiňovaný příspěvek, na jehož autora tak primitivní rétorikou útočíte, je psán v ironii.
   Méně agrese a více rozumu, pane kolego...

   Smazat
 2. http://cz.sputniknews.com/svet/20151202/1825225/mo-brifink-terorismus.html

  OdpovědětSmazat
 3. Z Ruska jde prostřednictvím Putina Zdravý Rozum.Z prohnilého Západu,zejména pak USA jen jedovatá esence zla,ničící mozky milionů lidí.Ukrajinu dobývají dluhovými pastěmi.Sýrii ale Rusko nedá,tak jako nezradilo Krym. Ó tom,co se nyní valí na Ukrainu,média mlčí,tak jako mlčí o výbuších muničních skladů u Zlína.a metanolové vrahy pouští na svobodu,verbují 5.000 nových vymytých mozků,neschopných udělat jediný klik vležmo,nové žoldáky,které možná poženou na jistou smrt pro cizí zájmy.

  OdpovědětSmazat
 4. Úvahu shora doporučuji číst i mezi řádky.
  Zejména eurohujerům páně Štětinovi, Schwarzenbegovi, analytikům z ČT, Mf Dnes, Fištejnovi a jim podobným ke studiu a obrácení.
  A také přeložit do Ukrajinštiny pro potřebu a využití u tamních oligachů.

  OdpovědětSmazat
 5. Naše obranná koalice NATO, dělá vše proto aby vyvolala válku. Turci naletěli a teď si to odnesou.

  OdpovědětSmazat
 6. V Národním centru řízení obrany ruského ministerstva obrany se pořádá brífink na téma "Ozbrojené síly RF v boji s mezinárodním terorismem. Nové údaje", který je určen pro zástupce médií. Ukazují tam príma satelitní a letecké záběry.

  http://cz.sputniknews.com/svet/20151202/1825225/mo-brifink-terorismus.html#ixzz3tAjsXUrM

  OdpovědětSmazat
 7. Která věštírna odhadne správný kolorový odstín turecké barevné revovuce?

  OdpovědětSmazat
 8. Na Putina spoléhá mnoho rozumných lidí a věří, že se nenchá vyprovokovat. Je jako šachista čeká na chyby protistrany. Zatím nemá důvod útočit a protivníka to děsí.
  Jen se neposer, Dvořáku.

  OdpovědětSmazat
 9. skoda zde v dismkuzi ze je tu temer vse anonymni!!! kazdopadne voloda soudruhum z Nato nabourava plany no a ti cesti pricmrdavaci s udatnou plne hodnotnou a pripravenou army do boje neveda skym, tak to jsou skutecni profici!!!

  OdpovědětSmazat
 10. nejvice mne serre, ze jewsa i eu delaji z volodi takoveho blba ! o tech ceskych anusolizacu aninemluve!!!

  OdpovědětSmazat
 11. Bude nepřesně citovat Žirinovského: "můžeš krmit vlka, jak dlouho chceš, stejně pokukuje po lese" a že náhodou Turecko má ve znaku vlka. Chtěl tím říci asi to, že Turecko desítky let bohatlo díky Rusku, ale že se Rusko vděku nedočkalo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ale jako ti vlci se dnes chovají i další země, co byly desítky let u krmelce, stačí se podíval na Pobaltí a Ukrajinu

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.