Reklama

pátek 4. prosince 2015

NI: Ruský raketomet TOS-1 Buratino by mohl změnit syrskou válku

4.12.2015   První zprávy
Charakteristiky TOS-1 Buratino mohou donutit účastníky vojenského tažení v Sýrii, aby přehodnotili svůj přístup k válčení, kdy jedna salva může zničit několik bloků, píše The national Interest.
Ruská dodávka systémů raketové palby TOS-1 Buratino Sýrii by mohla změnit průběh kampaně, stejně jako „pravidla hry" stanovená v Středním východě, tvrdí publicista Dave Majumdar v americkém vydání The National Interest.
„TOS-1, instalovaný na podvozku tanku T-72 - to není obyčejné samohybné dělostřelecké zařízení, ale primárně je určeno k masivní palbě termobarických raket proti pěchotě v uzavřených prostorách, jako jsou městské a horské oblasti," popisuje analytik.

Majumdar uvádí, že ve své podstatě je TOS-1 Buratino tank T-72 s dálkově ovládanou věží, kde umístěno 30 raket ráže 220 mm. Rakety se dodávají ve dvou verzích - jedna z nich obsahuje termobarickou hlavici, ostatní rakety používají zápalná zařízení. Na rozdíl od konvenčního dělostřelectva, byl Buratino vytvořen jako podpůrná zbraň pěchoty.Rádius dosahu je od 400 do 5000 metrů.

National Interest: Ruské zbraně budou schopné zničit Islámský stát!

Jedna salva Buratino může zničit plochu od 200 do 400 metrů. „Jinými slovy může okamžitě změnit několik bloků v doutnající trosky," dodal National Interest.

To proto, že na rozdíl od konvenčních výbušnin, které obsahují své vlastní oxidační činidla, termobarický výbuch spoléhá na atmosféru s kyslíkem. Zjednodušeně řečeno, hlavice uvolní oblak chemických látek, která se mísí se vzduchem před tím, než vybuchne. Výsledný výbuch je obvykle mnohem větší, než ekvivalentní hmotnost běžného arzenálu a vytvoří masivně vysoké teploty exploze a vysokotlakovou rázovou vlnu. Ti, kteří jsou v zasažené oblasti, a nejsou okamžitě spáleni, umřou, když přetlak zničí jejich plíce.
Jiří Kouda,První zprávy
A tyto specifikace, shrnuje publikace, mohou změnit průběh vojenského tažení v Sýrii. 

37 komentářů :

 1. Sláva chrabrému Rusku a jeho vůdcovi gospodinu Putinovi!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. agente provokatére, nikdo ti na to tady neskočí !

   Smazat
  2. ja áno! pán Boh ochraňuj Putina a Rusko s jeho armádou!

   Smazat
 2. Myslím,že to bylo odzkoušeno na Ukrajině a velice se osvědčil.
  Také bych jen dodal,muselo by jich tam Rusko,nasadit aspoň sto,aby to mělo pořádný účinek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není to pokračovatel,známé Katuše?

   Smazat
  2. Nie celkom. TOS je salvový raketou poháňaný plameňomet, jeho bojové hlavice fungujú ako terbobarické výbušné systémy (nazývané tiež vákuová bomba). Nástupcom kaťuše sú raketové systémy Grad,Smerš a Tornádo.

   Smazat
 3. Ano, tahle zbraň má extrémní schopnost vyhýbat se obětem z řad civilistů. Nebo když jde o Rusy tak vás civilní oběti najednou nezajímají? Nebo jste stále ještě nepochopili, že tato válka nemá žádnou "frontu" nebo " bojovou linii"?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jakí civilisty? Ti skuteční jsou již v Evropě a ti ostatní jsou stejně posluhovači teroristů nebo přímo teroristi!!

   Smazat
  2. OK. A jste si jistý, že když do Rakka Amíci hodí menší atomovku budete tvrdit to samé? Už vidím ten anti-ami kvikot a lkaní nad zavražděním 200.000 nevinných civilistů.

   Smazat
  3. Hlavně že tebe zajímá ten minimálně milion mrtvých civilistů ve "válce proti terorismu". To jsem tvé kvičení nepostřehl. Najednou se staráš.

   Smazat
  4. Vsak on si je Allah prebere.
   Slavek

   Smazat
 4. Civilista je pouze převlečený muslimák.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak proč vám to teda u Amíků tak hrozně vadilo?

   Smazat
  2. To nepochopíš, ty "Amíku", protože jsi jelito.

   Smazat
  3. Civilista je snad kdokoliv bez uniformy, a ti islamisté kteří mají v palici džihád kolikrát ani uniformu nenosí, za civilisty bych je Teda nepovažoval. To třeba civilisté na UA chtěli akorát svobodu bez pucisticke vlády a přesto je to neochranilo před bílým fosforem.

   Smazat
 5. Co to tu meleš blbče 12:43, Rusáci dobře vědí, kde se nachází pantofláři, kteří umí řvát jen 2 slova a na ty tyto zbraně jsou odpověď. Válka není trubko Call of Duty na PC. Havloide-sluníčkáři, běž pomoci registrovat umírněné utečence do islamistického dojčlandu, Jediný, kdo to tu nepochopil, jsi jen ty, ale to nikoho nepřekvapí. Přijdeš na to, až budeš posraný plakat v zákopu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty vypatlaná ruská píčo, Rusáci vědí leda hovno. Tahle válka je charakteristická právě tím, že bojovníci IS se skrývají právě mezi civily. Takže buď měř Rusákům i Amíkům stejným metrem nebo táhni do rusácké prdele, demente.

   Smazat
  2. Uklidni se imbecile -

   Úsáci vytvořili ISIS dohromady s Mossadem za podporu Saudi a Qataru - toto je vám říkáno od počátku ... Irák, Libye, Ukrajina, Syrie ..... práce jedněch rukou ....

   Pokud se teroristé schovávají mezi civilisty tak jenom proto že jim to Úsáci nařídili ...

   Pokud nejsi schopen pochopit že 5 plus 5 je 10 tak ti není pomoci. Tak táhni do šapiroských hájů a blokuj tam .... nebo si založ šapirovský blok a piš tam ty svoje nesmysli od rána do večera - Kalousek ti to bude číst .....

   Nikdo o tebe tady nemá zájem - opakuji to ještě jednou -
   NIKDO O TEBE TADY NEMÁ ZÁJEM - jsi NIKDO - NIKDO..

   Tak jako ve svém životě tak i tady jsi NIKDO tak vypadni a založ si šapirovský blok...

   Smazat
  3. Chujmere,ty uječenej zkurvyksichte,komu tady nadáváváš?!!!!!Sám jsi zakomplechovaná zkurvená kreatura zhovadilýho knížete a kuřbuřta Havla!!!!!!!!

   Smazat
 6. Máte v tom občas zmatek, dávno se to již v Sýrii používá, krom vysoké teploty a tlaku při výbuchu následuje podtlak a imploze, stejně jak u Atomové bomby, jenom v menším měřítku, zde jsou záběry:

  https://www.youtube.com/watch?v=5fUgOJpuf50

  https://www.youtube.com/watch?v=s00XnMVPuA0

  OdpovědětSmazat
 7. A jaký vliv má raketa na životní prostředí? Bude krajina po válce vůbec obyvatelná, nebo ji postihne osud Vietnamu , Iráku atd, kde se x let po válce stále rodí zmrzačené děti?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Určitě bude více obyvatelná než po Úsáckém ¨depleted uranium¨ s čím bombardovali Irák po roky ......

   Vadí ti že jim Putin dává na zadek, co. Nemůžeš to ztrávit .... KONEC TERORISMU - z toho máte strach imbecilové ...

   A to ještě netušíte co vás čeká až KNIGHTS spustí z Londýna alternativní bankovní systém s Ruskem a Čínou na přídi ..... to se z toho poserete a budete kvílet u té své Wailing Wall --- všichni ti vaší sionističtí - jezuičtí parchanti ať již od Rothschilda či od Lombarghini a Pallavicini ......

   Váše dny jsou sečteny proto skřípete zuby a štěkáte tady na netu ...

   Smazat
  2. Tohle není ani Agent Orange, ani ochuzený uran. Tohle shoří a zůstanou slučeniny uhlíku, jako po každé chemické reakci nazývající se hoření.

   Smazat
  3. To Anonymní 4. prosince 2015 13:35
   Nebojte se nic, enviromentální propracování těchto systémů je natolik dokonalé, že všem, kteří budou v dosahu exploze to je okamžitě šumák. Žádné záření, žádné chemické bojové látky, ani letíté jedovaté úsady, pouze čistá mortalita. Málo zraněných, protože převážuje smrtící efekt na všem živém. Exploduje aerosolová výbušnina, která je rozptýlena ve vzduchu primární explozí (výmetem) před dopadem rakety na zem. Následuje zpožděná exploze mraku aerosolové výbiušiny smýšené se vzduchem. Zda se jedná o zpožděnou iniciaci počinové nálože, nebo samodestrukci směsy po nabytí nadkritické koncentrace O2 nevím.
   Po explozi a vychladnutí terénu je možno okamžitě stavět (opravovat) a stěhovat se, popř. orat a sít - těžká, hořká ironie.

   Mír s námi.
   Ferro

   Smazat
  4. Martin von Brünn
   První pokusy provedli už nacisti ve 2. válce s metanem a uhelným prachem. Inspirovaly je výbuchy v mlýnech, kde vybuchovaly od mouky po uhelný prach hnaný vzduchem v potrubích. a dále výbuchy metanu v dolech.
   Potom tímto způsobem ničili US větnamské tunely, používal se propan-butan, a zemní plyn.
   V USA se začaly FAE (fuel air explozion) výbušniny používat na odminovávání průchodů v minových polích. Složení směsí je tajné ale podle ověřených zpráv se dnes používají 2-3 složkové hořlaviny y kapalné nebo prachové formě.
   Největší výbuchy byly uskutečněny v USA, kde odpálili tzv. Matku všech bomb a Rusko jim odpovědělo 3x silnějším Otcem všech bomb. Byl použit dusičnan amonný s 10% příměsemi. Pravděpodobně chemikálie, zabraňující vlhnutí ledku amonného.
   Při civilním námořním nešťastném výbuchu parníku s nákladem ledku a petroleje se parník doslova vypařil a zničil celý přístav. Přežil místní opilec a výtržník, který trávil noc v místním vězení po nočním tahu... Donedávna se tato směs používala na venkově v Anglii k dobývání pařezů pod názvem ANFO (nafta a ledek amonný odpalovaný 2g rozbuškou).

   Smazat
  5. To Martin von Brünn 4. prosince 2015 15:12
   Dík za rozšíření obzorů i když ten konec je trochu mimo. Dusičnan amonný (ledek) a jakýkoliv uhlovodík jako palivo je prachstará výbušná směs která se používala hned po zažití dýmného střelného prachu (ještě před nobelovým dynamitem). V tuzemsku je známa pod skratkou DAP (dusičnan amonný + palivo) a používal se jako "laická" trhavina především v zemědělství na rozhazování hnoje. Charakteristická je poměrně nízkou explozivní rychlostí (nízká brizance) s poměrně velkým množstvím vývinu výbuchových zplodin (plynů) - tedy slušný výkon na jednotku hmotnosti. Za 1.SV byla využívána jako trhací náplň do hmoždířových granátů a ve 2.SV byla používána jako náhradní výbušina do leteckých bomb - směs ledku a dřevěných pilin s počinem pomocí TNT nálože.
   O tom, že by tuto sypkou náhražku vojenských trhavin bylo možno využít jako termobarickou výbušinu dosti rezolutně pochybuji.

   Mír s námni!
   Ferro

   Smazat
 8. Všechny sapirovsky havloidy a slunickarsky vitace islamistu třeba hned postrilet.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:11
   Bež sa vypchať, provokatér. Tu nikto nieje fašista ani oslavovač vojny.

   Smazat
 9. Na tomto principu byly i bomby svrhované spojenci na Německo již za II. světové války.
  Naši dělníci na nasazení v továrnách měli pokyn v případě bombardování doslovně skočit po hlavě do jakékoliv prohlubně v zemi - můj otec vykládal jak skočil (nasazen v továrně blízko Drážďan) a když vylezl měl hnědou "hvězdu" na čele. Jinak po prvním velkém bombardování Drážďan hrůzou utekl za ubikací bez bot.
  Volič-Vilč

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Len bohužiaľ pre nás, ak sa začne " hrajkať " Buratino tak ani tá najhlbšia jama nepomôže. Čo je ale zatiaľ výhoda i pre nás.
   Ak sa podarý zlikvidovať to hniezdo vreteníc v Sýrii a odstaviť SSUSA od kormidla svetového policajta a humanitárneho bombarďáka, tak bude iba lepšie.
   AN

   Smazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 11. Dost nepřesností, v Syrii jsou jen 24 raketové TOS-1A Solncepjok, často se neznalým plete s TOS-1 Buratino
  .
  Raketa ráže 220 mm má dostřel až 6 kilometrů a unese 90 kg nově složené a účinnější termobarické nálože.


  Rakety jsou určené pro odpalování z mobilních raketových systémů TOS-1 Buratino (30 raket) a jeho nejnovějšího následovníka TOS-1A Soltsepek (24 raket). Oba systémy jsou si podobné v tom, že používají společný tankový podvozek, a to buď nejrozšířenější T-72 nebo moderní T-90.


  http://www.armadninoviny.cz/rusko-testuje-novy-termobaricky-raketovy-system.html?hledat=TOS-1A+Solncepjok

  OdpovědětSmazat
 12. Je to jak přivýbuchu metanu . Horníkům to roztrhá plíce .

  OdpovědětSmazat
 13. No já tedy nevím , kde autor vzal ty parametry, ale "solncepjek" (alias někdy i Buratino) na obrázku může "vyklidit" jedinou salvou 24 raket přibližně 1 km čtvereční a smí střílet až od tuším 1,5 - 2 km minimálně - ale dostřelí asi 4 - 5 km. A ten celý popis jak funguje munice by se dal shrnout do jediného výrazu - termobarická munice.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. konečně si někdo všim, že uváděných 200 -400m je blbost. Za prvé metry jsou jednotky délky a pokud by to byly m2, tak by to zničilo čtverec o rozměru 20x20 m. Tj větší barák.
   J.

   Smazat
 14. Ať si provokatér pindá co chce pravda že Rusové jsou z vojenskou technikou hodně vepředu a šokují svět je konec podceňování hodně dokázaly ať se pinda vzteká nic s tím neudělá!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.