Reklama

úterý 29. prosince 2015

Nová koncepce bezpečnosti Evropy s ruskou účastí?


Mirko Raduševič
29. 12. 2015 Literární noviny

Po událostech na Ukrajině a teroristickém útoku v Paříži se stále častěji mluví o problematice evropské bezpečnosti. V posledních dnech se v některých západních médiích objevují informace o tom, že na ruském ministerstvu zahraničí byla vytvořena pracovní skupina zabývající se novým konceptem bezpečnosti Evropy za účasti Ruska.


Co je zatím známo, je koncepce zabezpečení Ruska do roku 2020, o které mluvil 24.prosince v rozhovoru pro Rosijskuju gazetu tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace Nikolaj Patrušev . Za největší nebezpečí pro Rusko, na které se strategie musí zaměřit, označil vojenské aktivity NATO. Měl na mysli rozmisťování globálního raketového systému obkličující celé Rusko, což podle něj narušuje rovnováhu celosvětové bezpečnosti. Zdůraznil, že to je důvod, proč Rusko musí věnovat pozornost především mobilizačním možnostem s využitím obrany samotnými občany. Mluvil o kontextu vojensko-politické a demografické situace související s životním prostředím, zejména nedostatkem vody. „Nová strategie je zaměřená na tyto a některá další rizika. Přitom nezměněné zůstávají vnitrostátní priority. V zájmu zachování vlastních zájmů reaguje Rusko prostřednictvím své zahraniční politiky, ale přitom vylučuje zahájení závodů ve zbrojení,“ uvedl Nikolaj Patrušev. Navíc dodal, že použití vojenské síly je krajní možností po vyčerpání politických, ekonomických a diplomatických prostředků. Za strategickou prioritu označil ekonomický růst. Mluvil o důležitosti diverzifikace ruské ekonomiky a změny její orientace z pouhého čerpání zdrojů na technologický rozvoj. Zvláštní roli přisoudil modernizaci vojensko-průmyslového komplexu.


V této souvislosti je důležité si všimnout dalšího rozhovoru ( ze dne 11.12.2015), a to agentury TASS s ředitelem odboru nešíření a kontroly zbraní Ruského ministerstva zahraničí M. I. Uljanovem. Mluvil rovněž o hrozbách USA, rozmisťování jejích raketových systémů, přestože se Američané smluvně zavázali nevracet se k praktikám „studené války“. „Ustanovení ze Smlouvy o mechanismu urovnání sporů nefunguje. Dříve jsme všechny nastalé problémy řešili v rámci zvláštní kont rolní komise, ale činnost komise byla ze stran y USA jednostranně zastavena v roce 2003. Zbyly pouze diplomatické kanály. Ty jsou využívány, ale zatím žádné výsledky výměny názorů nepřinesly,“ uvedl ředitel Uljanov.

V roce 1987 byla ve Washingtonu (Reagan- Gorbačov) podepsaná smlouva tzv. INF – o likvidaci raket středního kratšího doletu. Měly být z Evropy stařeny rakety s doletem 500 až 5 tisíc kilometrů a postupně je zlikvidovat. Na tuto smlouvu, která je stále v platnosti, upozornil Uljanov a přitom poukázal na snahu NATI rozmístit tento typ střel v Rumunsku.Představy Západu

V reakci na snahy Ruska o novou bezpečnostní koncepci prohlásil bývalý britský velvyslanec v Rusku Andrew Wood, že všechny ruské návrhy jsou bezvýznamné. Uvedl to ve své studii Russia and Europe in 2030: Conflict or Cooperation? německé Akademie bezpečnostní politiky. Západ by podle něj měl setrvat na svých pozicích vůči Moskvě a neměnit je. Britský diplomat dále popisuje, jak se Rusko začalo vzdalovat své dřívější politice, kdy se v devadesátých letech hodlalo stát součástí Evropy. Místo toho dnes světu předkládá svoji představu o tom, že se stalo obětí nepřátelského západního obležení, kterému velí USA. Podle Wooda je tato legenda pro současné ruské politické vedení daleko pohodlnější, než uznat, že selhal přechod z minulosti od autoritářského státu k odpovědnému státu, který by byl schopen zajistit skutečnou prosperitu.

Bývalý diplomat Wood dále tvrdá, že vytvoření bezpečnostní struktury v Evropě za účasti Ruska by vyžadovalo minimální úroveň dohody k určité reálné situaci, jako tomu bylo v období „studen é války“. Nyní však taková dohoda není možná, neboť Putin podle Wooda je k Západu slepý a hluchý k řešení problematiky Ukrajiny a Sýrie.

Další problém Ruska, který ve své studii Andrew Wood označil, je úzká skupinka lidí, kteří obklopují Putina. „Ruský stát je řízen úzkou skupinou lidí soustředěných kolem Putina, jejichž moc není omezována nezávislými nebo autonomními institucemi,“ píše Wood.

Další západní expert - německý politolog, který se specializuje na Rusko a bývalý ředitel Německého institutu zahraniční politiky a bezpečnosti Hans-Henning Schröder tvrdí, že v zájmu Ruska je oslabení NATO. Politika Ruska měla podle něj za důsledek pouze to, že dochází k renesanci NATO a upevňování alianční jednoty, aby se tato organizace stala jedinou zárukou bezpečnosti v Evropě.

Hans-Henning Schröder vidí rovněž jako Wood problém v úzké politické elitě Ruska, kdy si Putin mezi své blízké vybral okruh čtyř až pěti lidí. Politolog vyjmenovává Sergeje Ivanova, Nikolaje Patruševa, Dmitrije Rogozina… Do tohoto okruhu již podle něj nepatří jako dříve někteří oligarchové, kteří jsou zběhlí v hospodářské nebo zahraniční problematice, jako byl například Alexej Kudrin.

Západní politologové nakonec vidí slabost ruského systému a zároveň nebezpečí pro Západ v tom, že není zajištěn Putinův nástupce. Hans-Henning Schröder tvrdí, že by si ruský prezident měl hledat nástupce, aby zamezil riziku i pro sebe. „ V Rusku – v kleci s dravci bude pro Putina velice těžké najít vhodného nástupce,“ tvrdí německý politolog. Podle bývalého diplomata Wooda si stěží může Putin vybírat svého nástupce bez rizika, že neohrozí sebe a bez toho aniž by způsobil rozkol v řadách svých blízkých přívrženců. „Rusko se nachází ve stavu bezvědomí a neexistuje cíl, kam by směřovalo. Jediné, co elitu zajímá, je jejich sebezáchova,“ tvrdí Andrew Wood. Z toho uzavírá, že budoucnost Ruska je ve hvězdách a to je také důvod, proč podle Wooda nemá smysl budovat evropskou bezpečnost za účasti Ruska.

29 komentářů :

 1. To je dobrý počin. Ovšem marný, dokud je Evropa pod americkým protektorátem. Za normálních okolností by Evropa musela být přirozeným spojencem Ruska, nikoliv spekulantů se světovládnými ambicemi, kterým vyhovují války v dalekých zemích. RF má s Evropou společnou hranici, společné ekonomické zájmy, jsou na sobě vzájemně ekonomicky závislé a vzhledem k tomu, že si navzájem "nekonkurují" (konkurují mnohem méně než EU s USA vzhledem k tomu že klíčovým vývozním artilem RF do EU jsou surovin, mohly by být moderné zbraně, RF by mohla garantovat obranu EU a EU do RF výrobní celky, automobily, elektronika ...), jsou na sobě existenčně závislé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řečeno slovy klasika : "To je to, oč tu běží." Něco takového, kooperující ekonomika států EU a Ruské federace, americký protektor vůbec nemůže potřebovat. Spíše bych řekl, že je to noční můra USA. Navíc, pokud by se k této ekonomické, alianci přidala ještě třeba taková Čína. František

   Vymazat
  2. Přesně tak,opak je pravdou....USA jde jedině o to,aby Evropu a blízké okolí vmanipulovaly do války proti Rusku,nikoli o bezpečnost Evropy,aby se mohly zas pakovat a tamní žid zase někoho porazil cizíma rukama a okradl,jak to má ve zvyku....

   Vymazat
 2. USA se již několikrát tučně zahojily na válkách v Evropě. Jestlipak se nechtějí zahojit opět?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám pár nových úderných hesel, od "Kavárny". Možná tam je odpověď.

   Zeman není náš prezident! Putin je válečný štváč! NATO je zárukou naší bezpečnosti. Turecko bude pro EU přínosem!

   Proamerický aktivista. :-))))

   Vymazat
  2. 11:27 - jsi agent, nasazený v "Kavárně", nebo jsi jejich členem. Protože, jako ironie je to velmi hloupé.

   Vymazat
  3. USA jsou existenčně závislé na válce v Evropě.

   Vymazat
  4. 15.47 přesně tak, nejdříve vnutíme pod pohrůžkou kroucení rukou americkou legislastivu se vším všudy v tzv. TTIP, pro vyloupení EU, pak se vyprovokuje přes UK nebo Turecko konflikt s Ruskem a zaoceánský Mikymaus se bude pěkně pakovat, řídit palbu a americkým úsměvem se smát, jak jsou všichni v Evropě hloupí a poslušní těmto nadlidem a majitelem celého vesmíru.

   Vymazat
 3. Krypl Wood s ještě větším blbečkem Schrödrem
  se nacházejí sami ve stavu bezvědomí,ovšem stále ještě ve stavu schopnosti sledovat jeden cíl...:podkuřovat,rozvracet,lhát a štvát...
  a hlavně brát za to tučný obolus od "neviditelného " loutkáře...a předposírat se strachy z toho,že by ztratili teplé "pracovní" místečko....
  fuj!
  j.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ??????? - pražská vlaštovko, zřejmě je to nad mé vrabčací chápaní.
   pražský vrabčák Čimčaro Cvirik, s hnízdem v Praze 6 - Dejvice

   Vymazat
  2. Ale Čimčaro,
   Ty,takový chytrý vrabčáček :-)!,že Ty bys nerozuměl?
   mimochodem: jak jsi prožil Vánoce?dostal jsi nějaké dárky do zobáčku?nebo něco nového na pírka?
   měj se hezky do příště :-)
   vlaštovka Jituš

   Vymazat
  3. Pražská vlaštovko Jituš, to víš, že jsem tomu porozuměl tím svým vrabčacím mozečkem. Ale chtěl jsem si chvíli s Tebou poštěbotat, co mi bohudík vyšlo. Vánoce jsem prožil v pohodě, ale sám ve svém útulném hnízdečku. Nemohl jsem letět do Bratislavy, protože jsem dostal vrabčací chřípku. Přeji Ti šťastlivý nový rok a všechno to nejlepší v novém roce!
   pražský vrabčák Čimčaro Čvirik, s hnízdem v Praze 6 - Dejvice

   Vymazat
  4. 19:34
   Milý Čimčaro,
   to jsou tedy zprávy :-(!
   Byl jsi nemocen!Příště buď i na tuto nepříjemnou
   životní eventualitu řádně připraven!
   Řeknu Ti jak, aby se to již neopakovalo a nemusel jsi sám a opuštěn hledět oknem na rozzářenè vánoční stromky protějších bytů..
   Tedy:
   zakoupit profylakticky vitamín C nejlépe 1000jednotek pro kapsličku- zda to budou mít v lèkárně nevím,podívej se na internet,prostě si to obstarej.Možná budou mít 500j. tak to kup také
   a vezmeš to dvakrát.Já beru ,když jsem nemocná ,3000 jednotek denně a profylakt.1000j.
   Dále kup lipový čaj a dobrý med!Kupuj nejlepší kvalitu ,ať to mà léčebnou sílu a nešetři na sobě!
   Jinak bys ale také potřeboval posílit imunitu.!
   V tomto případě bych Ti navrhla také vitamín a to
   vitamín D3.Toho se můžeš nacpat obzvlàště teď v zimě do sytosti..Na magistru nedej,když Tě bude strašit,že máš brát malè dàvky.Ty nejsou na nic...Taky si o tomto vitaminu něco přečti -je to vitamín slunce.
   Pa , nezoufej a brzo se uzdrav!
   vlaštovka j.   Vymazat
  5. Pražská vlaštovko, děkuji Ti za Tvou péči a super rady, kterými se budu průběžně řídit. Už jsem si myslel, že jsi magistra v lékárně, když jsi to tak všechno odborně a hezky popsala. To já jsem jenom československý vojenský důchodce, který řízením osudu žije v Praze 6 - Dejvice, ač jeho rodní hnízdo je v Bratislavě. Ještě raz Ti děkuji!
   S pozdravem pražský vrabčák Čimčaro Čvirík

   Vymazat
  6. 11:12 Čviríkovi-
   To jsem ráda Čimčaro,že jsem Ti mohla být
   alespoň trochu nápomocná...
   :-) j.

   Vymazat
 4. Co na to říká ČT a Šimon sPánek, věrný druh Kharlův?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ČT neříká nic a Šimon sPánek zrovna dostal sračku! Plínosračka Kharl mu v tom zdárně sekunduje!

   Vymazat
 5. „V reakci na snahy Ruska o novou bezpečnostní koncepci prohlásil bývalý britský velvyslanec v Rusku Andrew Wood, že všechny ruské návrhy jsou bezvýznamné.“
  Že se ozývají výhrady právě z Británie, není náhoda. Pokud by se Evropa více přiklonila k Rusku, tak právě Británie, se svými nadstandardními vazbami na USA, by nejvíce ztratila na významnosti.
  Kdežto středoevropské země, by se v rámci Evropy staly významnějšími. Na rozdíl od Britů, by naši političtí zástupci, měli tyto iniciativy vítat. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Problém je v tom, že Sobotka, Zaorálek, Herman, Stropnický atd atp nezastupují zájmy ČR, tudíž tyto iniciativy nikdy vítat n e b u d o u

   Vymazat
  2. 13:00 - to je už strašně ohraná písnička...

   Vymazat
 6. Ja vidim problem v nasich,europskych,bruselskych politikoch.Ved ich politika nas ohrozuje,Velka prekazka je nemecka politika.Zato,ze je ich kancelarka vydierana,musi posluchat cela EU.Hovorilo sa,ze chce odstupit,Bolo neskör pocut jej hovorkynu v radiu,nie,nebude odstupovat.Niekto potom komentoval,,,chudera,ani odstupit jej nedovolia,,,K clanku:ked pocujem vyroky,diskusie zapadnych politikov,tak rozmyslam,su tito ludia taki blbi,alebo nas povazuju za hlupych.si myslia,ze jednoduchi ludia,ktori si vypocuju napriklad Friedmana,a podobnych,nerozumeju,co s nami elita stvara.M:

  OdpovědětVymazat
 7. Rusko "zajišťuje bezpečnost" tak, že si z každého státu ukrojí co potřebuje a pak ve vazalském zbytku nechá dosadit loajální vládce. Pokud by se země bránila a nechtěla se podvolit, je s ní zacházeno velmi brutálně až do možného úplného zničení. Je to přesně okopírovaný přístup mongolských nomádů z minulosti. Rusové ho mají v DNA, protože s těmito nomády nakonec geneticky splynuli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrá ironie. Akorát že se jak hrnec na pudel hodí na protektora Schapiró. Jenom lituji, že RF vstoupila tak pozdě do amerických konfliktů a neposkytla stejnou pomoc jakou poskytuje LEGITIMNÍ vládě v Sýrii tak legitimním vládám v Libyi, Iráku a Janukovyčově vládě na Ukrajině. Proto jsou všechny ty země nyní v haj...

   Vymazat
  2. Rusko = Říše dobra, pak to platí do puntíku !

   Vymazat
  3. Rusko je ve skutečnosti Říše zla. Tou Říší dobra jsou USA.

   Vymazat
  4. 18,39 Pokud jsou Dobrem permanentní podvod, válka, lichva, vydírání, podvracení států - pak jsou USA říše Dobra.

   Vymazat
 8. Koncepce evropské bezpečnosti ? Tak to je, když Rusko představuje terč, do kterého se Evropa trefuje zbraněma, které musela nakoupit v USA. No a pochopitelně tomu musí velet americký generál.

  OdpovědětVymazat
 9. Britové byli vždy idioti,což se projevilo už za války
  s Němci.Poslali radisty do Evropy a dohodli s nimi,že
  v případě zatčení a nucené spolupráce s Němci vynechá
  nějaký kód.když se to stalo,poslali mu zprávu,že zapomněl vyslat onen kód.Takže co se týká anglosasů,
  je třeba vždy myslet na nejhorší.Nedá se jim pro je-
  jich hloupost věřit.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 10. Nechápu proč autor prosazuje nejméně tři roky staré úvahy, současnost je úplně jiná.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.