Reklama

pondělí 28. prosince 2015

O češtině – že je hanba nefackuje

Oldřich Průša
28. 12. 2015
Předesílám, že jsem chodil do obyčejné základní školy (dnes tam místo ní stojí Four Seasons Hotel). Paní učitelka nás měla 42 v první třídě. Nikdo nás nevybíral, k zápisu jsme šli podle místa bydliště, takže to všichni spolužáci měli pěšky blízko. Stejný počet nás byl několik let, než se víc spolužáků odstěhovalo, než přistěhovalo. Jeden žák propadl.

Píši o tom, protože jsme se všichni naučili mj. česky. Moje teta, nar. 1899, vychodila jen obecnou vesnickou mnohotřídku a česky psala bez hrubých chyb i v devadesáti letech.

Dnes jsme to dotáhli mnohem dál. Všeobecně (elektronika) i v češtině. Jako by to změna ZDŠ v mezinárodní hotel potvrzovala.

Během asi týdne jsem si určitě nepozorně poznamenal následující (když si to hned nezapíšete, nejde si na použitý výraz vzpomenout – tak jsou neotřelé) výplody.

Natestovali, zaimplementovat, vyforčekoval, vyeskaluje, vyformulovat. Jako ukázka, co můžete slyšet v televizi nebo přečíst, to snad stačí.

Kdysi jsem četl článek o tom, že člověk porozumí psanému textu, i když obsahuje záměrné množství záměn písmen, překlepů, chyb apod.

Ještě že tak.

Rád bych věřil, že tato země zůstane naše, i když možná (přestože) jen s námi. Ještě, že pan prezident mluví česky, umí hymnu a ví, co je napsáno na standartě hlavy státu.

137 komentářů :

 1. Chtěl bych pouze dodat,že za socialismu jsem v tisku nenašel tolik gramatických chyb a překlepů a neslyšel tolik cizáckých slov jako nyní!Pomalu ale jistě nám naše země skutečně přestává patřit,bohužel!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Castokrat se na teto verejni webove strance stretavam s tim, ze pisatele nepisou carky a hacky. Mozna umyslne, z blbosti nebo proto, ze pouzivaji anglickou klavesnici. Také za carkou ve vete nebo za teckou na konci vety nedavaji mezeru. Povazuji to za hanobeni materskeho ceskeho jazyka a projev negramotnosti s IQ houpaciho kone!

   Smazat
  2. 6:44 A jakou to má souvislost s anglosaskými cizáckými výrazy vnucovanými Radiožurnálem veřejnosti, he ?

   Smazat
  3. Má to možnou kausalitu, tudíž příčinnou souvislost. Toť zatím vše!
   editor

   Smazat
  4. Ta naše země nám už dávno nepatří.

   Smazat
  5. Před obchodním centrem v Praze stojí jakási parodie vánočního stromku a na ní velký stříbrný nápis Christmas time. Jsme ještě samostatný stát, nebo jakási kolonie? To si nedovolili ani za Hitlera, to byly nápisy dvojjazyčné. Do toho nákupního centra nevkročím.

   Smazat
 2. Psssst, pan Prusa mluvi o me ! To jsem byl ja, kdo
  propadl !
  Oni me potom preradili do pomocne skoly a predstavte si panove, moji spoluzaci jsou dnes AKADEMICI. To oni napsali zvaci dopis Islamistum...

  A ty vznesene tituli co maji, v tom se ani nejde vyznat !
  T.j. samej Dr. Prof. a hrc - prc ! To jim zaridila maminka a soudruh inspektor spolecnym upocenym usilim...

  To byly krasne casy. Oni to dotahli VYSOKO a ja skoncil mezi opicemi v Africe v busi. Tam jsem si ale zvikl byt NEJCHYTREJSI, a ten pocit me neopustil, ani mezi temi akademikami pri navsteve Prahy...
  nick HONOLULU - universita na Zambezi, Limpopu,
  Okavangu, atd.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. honolulu, nejsi pitomej?

   Smazat
  2. Všichni jsou blázni, jenom 8:44 je letadlo?

   Smazat
  3. 8:44 Papíry na to máš?

   Smazat
 3. Za socialismu rozumný člověk při četbě tisku zvracel.A v 70-80letech nám češtináři na základce a střední říkaly že neumíme mluvit spisovně a čeština zanikne.Že naši předci byli chodící kniha mateřského jazyka atd.Ještě napište že pivo nebylo jako dřív!!!TO bude taky zbytečný článek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 5:16-češtináři Vám nelhali, když to říkaly!!

   Smazat
  2. Povolní, češtináři jsou i muži.

   Smazat
  3. 10:31- řekněte to 5:16, kterému se to snažím naznačit. Pro Vás platí, že píši sám, ne s rodinou.

   Smazat
  4. 10:31 Ano pane chytrý, češtináři jsou muži, na rozdíl od češtinářek. Pravda, emancipační proces je žádoucí zavést i jazyce českém.

   Smazat
 4. Musim vas informovat panove - budouci AKADEMICI, (aniz bych vedel, jak je to v dnesnich dnech), tak ve Vidni na Gurtlu byl tajny obchod s diplomy. Ja si tam koupil rodokmen ARISTOKRATA. Vubec ne kvuli jesitnosti, ale kvuli opravdove hrabence a zipu na jeji sukni...

  Jesitni panaci jsou ve Vidni stejni, jako v Praze. T.j. pozustatek z degenerovane vidnskeho C/K dvora.
  Potom se ale prislo na to, ze muj titul byl pro spanelskou slechtu a ja mluvil jen anglicky. Spasil jsem se utekem.

  V Americe se nepouzivaji tituly a nikomu se nevika.
  Co by si tam moji spoluzaci z institutu pro opozdene pocali.... Proto sedi doma na "vyfuku" a tvari se dulezite. HUUUU, ha, ha, ha.
  honolulu - spoluzak "akademiku".

  OdpovědětSmazat
 5. V televizi mluví jak hovada, to snad není ani česky a půlce není rozumět co tím asi vůbec myslí. Druhá půlka je doprasená anglickým slovosledem takže zas nevíte co to je. O psaní ani nemluvím, s/z a i/y a příčestí minulý ignoruje každej druhej. S takovou češtinou by za mne v roce 1980 neodmaturoval NIKDO! Blábolí hůř jak můj spolužák co odmaturoval z češtiny za 4. Neříkám, že musí mluvit spisovně, ale nemusí snad používat zpoloviny angličtinu a z druhé jakýsi kraviny, politický bláboly a zjebaný novotvary. Jako by nestačilo, že zásadně przní slova - jako koncert na "konzert" etc...
  Stačí když všude vidíte Hair studio místo Kadeřnictví, LED studio místo Osvětlení, dokonce Radiátorové studio místo Instalatér a nakonec ještě Nails studio místo "místní vietnamskej dýler trávy"!
  Máme i Campus square ač nepamatuju že bychom za socialismu měli Krasívuju plóščaď a ještě psanou v azbuce a naposled jsme měli tak leda Adolf Hitler Plazt za protektorátu. Takže jsme v něm už zase znovu, že. Akorát že americkým a za chvíli i muslimským. A tak chybí už jen všechny hvězdy i kříže nahradit půlměsícem a k angličtině přifařit na cedule i "muří nohy", česky to už být nemusí, že.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele, ty komundíro, nechej laskavě ostatní ať nazvou svůj obchod nebo svoji budovu jak chctějí a nesnaž se jim něco nařizovat, ty protektoráte. Ju?

   Smazat
  2. Nikdy mne nepřestane překvapovat, že i při jednoduchým požadavku na to, aby se v české republice psalo a mluvilo česky, se ozve nějaký Hotentot který sám neumí psát ani mluvit ( na americké ambasádě se to holt nenaučí a v neziskovce taky ne) a každýhoe obviní z podpory komunismu, rasismu a xenofobie. No hlavně že se třeba něco jmenuje "čistě americky" supermarket i když je to jen blbá samoobsluha a za socialismu to byl případně "Pramen", že??? Světoví musíme být za každou cenu. No a pokud jde o názvy ulic a náměstí, to bych teda zatraceně někomu nařídil co bude a co ne a že to nebude anglicky ani arabsky! O tom nemá co rozhodovat úředník ale tak leda referendum. A pokud to někomu vadí, ať vypadne do USA nebo Saudský Arabie, oni tam mají blbů nejspíš málo...

   Smazat
  3. 10:59

   Ty hloupý idiote, čeština jakož i ostatní jazyky se neustále vyvíjí a navzájem se ovlivňují. Je to naprosto přirozený proces. Zkus si přečíst nějaké původní texty z období národního obrození a ani tomu nebudeš rozumět. O staroslověnštině se raději ani nebudeme bavit.

   Smazat
  4. Naprostý souhlas, až na fracka 10:43. Ve Francii mají prý dokonce zákon na ochranu jazyka. I nám by se něco takového hodilo. Ty zahraničně znějící názvy obchodů jsou opravdový hnus, v neznámém prostředí člověk ani nenajde co potřebuje. Taky jsou dobré, věčně omílané transparentní účty podvodníků. Přitom 50% obyvatel ani netuší, co je transparentní.

   Smazat
  5. Obecně vzato, jazyk se vyvíjí stále a úpadek je také způsob vývoje...

   Smazat
  6. Pro 10:43 a ostatní hbité převlíkače kabátů. Vzorce chování většiny fanatických kariéristů, trpících realitou žití ve dvou odlišných režimech, kdy musí bedlivě střežit a všemožně tajit úpěnlivé snahy o kariérní růst v předchozím režimu jsou promítnuty i do dnešního používání amerikanismů, náhradou za rusismy. Pro kariéristy hlavně v médiích - nezbytnost.

   Smazat
  7. 9:04 naprostý souhlas.

   Smazat
  8. Co je to komundíra ty prase sprostý? Proč tady nadáváš lidem,kteří píší naprostou pravdu? Co toto - prznění češtiny - má společného s politikou nebo režimem, ty kňoure smradlavej?

   Smazat
 6. Snížení úrovně znalosti jazyka, je součástí všeobecné debilizace obyvatel. Probíhá ve všech předmětech. V matematice, v dějepisu, atd., atd. V tom českém jazyce, to však můžeme běžně pozorovat. Nejspíš, se to děje plánovaně, na celém liberálním západě. Je to součást manipulativního snižování národního povědomí a navíc, je to nyní ještě umocňováno silným přílivem cizorodých etnik.
  Nejhorší na tom je, že se toto vše, nám organizují, naši, čeští politici. Podle instrukcí, nějakých světových plánovačů. Těch je pár a občané by byli schopni je umlátit čepicemi. Ale jsme už tak zdebilizovaní, že nás to ani nenapadne a jenom tupě přihlížíme (nikoliv, že to nevidíme), jak nás dále zašlapávají do bahna. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mluv vždycky jen za sebe a nedodávej si síly a legitimity schováváním se za "MY", "NÁS" atd. Je to ubohé, drzé, sprosté a urážlivé pro ostatní.

   Smazat
  2. Co je kde urážlivýho? Má naprostou pravdu!
   A za co se skováváš ty? Za americkou ambasádu???

   Smazat
  3. Já se za níc a nikoho neschovávám ty tupá píčo (je to tak správně česky?)
   Já nejsem zdebilizovaný ani tupý ani zašlapávaný do bahna. Pokud se vy tak cítíte tak je to váš problém, ale mě ani nikoho jiného krom vás si neberte do těch vašich špinavých hub.

   Smazat
  4. Tupá píča jsi asi jen ty a těch pár, co by ti normální umlátili čepicemi. Angličtina je zřejmě vhodná pro lháře, něco jiného mají napsané a něco jiného čtou. Proto se to tak líbí těm zdebilizovaným píčám. Kapíto?

   Smazat
  5. 11:52
   A víš proč se ty debile v angličtině jinak čte a píše? Zjisti si to.
   Taky si zkus přečíst nějaký anglický text starý několik set let. Třeba od Shakespeara. A co zjistíš? Že se angličtina neuvěřitelně posunula, změnila, vyvinula. Navíc, angličtina v různých koncích světa je dosti rozdílná. Jenomže diskuse s nevzdělanými komunistickými blby kteří byli nejdál v Chorvatsku, ale myslí si o sobě jaký že mají obrovský rozhled, je zcela zbytečná. Žijí v bludu, že svět je statický, nemění se neusále a nemá se měnit. Proto dopadli tak jak dopadli.

   Smazat
  6. Anonymní28. prosince 2015 10:39 „Mluv vždycky jen za sebe a nedodávej si síly a legitimity schováváním se za "MY", "NÁS" atd. Je to ubohé, drzé, sprosté a urážlivé pro ostatní.“

   Podle mého to není ubohé, drzé, sprosté a urážlivé, ale potřebné, abychom cítili nějakou sounáležitost a nebyli izolovaní jedinci, se kterými se snadněji manipuluje.
   Ještě malý lapsus ve Vaší integritě. Když se Vám nelíbí, že někdo mluví za jiné, potom také sám neříkejte, co je urážlivé pro ostatní! Ale zřejmě se toho dopustil pouze z rozčilení, já si nemyslím, že si tím dodáváte síly a legitimity. P.K.

   Smazat
  7. Jsem Čech a jsem pro zákon na ochranu Českého jazyka. To kde jsme se posunuli, to vidím a ty to taky brzy uvidíš. Který svět je statičtější? Nebýt Shakespeara, tak minimálně pět generací Američanů nemělo z čeho maturovat. Možná proto jsou převážně natvrdli. Jsem Čech, nikám se posouvat nebudu, ale Ty se posuň, bude to k dobru Českého národa. P.S. Byl jsi už někdy třeba v Beskydech?

   Smazat
  8. Anonymní28. prosince 2015 11:21
   Pokud nevidíte, jak se zvětšuje počet lidí, kteří stěží vyjdou se svým platem, nebo důchodem, kteří nemají dost prostředků, aby zaplatili dětem školní výlet, atd., atd, tak to neznamená, že to neexistuje.
   Vás se to zřejmě zatím netýká, tak to odmítáte vidět.
   Pokračující debilizaci, si možná ani neuvědomujete. Ale když se u tak snadných slov, jako jsou „tupá píčo“, ujišťujete, zda je to dobře napsáno, tak to o něčem svědčí. Tím nechci říci, že sám jsem v gramatice přeborník. Ale tady nejde o to, jak jsme na tom konkrétně já, nebo vy, ale o to, že se ve školství snižuje úroveň výuky. Je na to dost argumentů, ale nebudu to natahovat. P.K.

   Smazat
  9. Nejšpinavější držku tady máš jen ty - prase sprostý, smradlavý. Sprostě nadávat, nic jinýho neumíš. Tím, že můžeš veřejně sprostě nadávat se ukájíš, jako hnusný úchyl, který vystrkuje na kolemjdoucí smradlavýho pinďoura - ty jsi na stejný úrovni. Diskuze jsou vždy vedeny slušně do toho momentu, kdy se tady zaproducíruje taková nádoba plná páchnoucích sraček.

   Smazat
  10. Pokladate tedy znalosti ceskeho jazyka za prioritni a za prokazatelne nejhodnotejsi prvek.

   Pisete, ze zejmena u cestiny.

   Dobra. Ja Vas zkusim proklepnout v oblasti astrofyziky. S. Hawking, ale i rada dalsich astrofyziku se shodli na tom, ze fluktuace kvantovych jevu je "nahodna".
   Z fyziky zname, ze skutecne je mozne aby neco (hmota, castice, subatomarni castice, treba i stav pinu u sparenych castic) vznilo z niceho.
   Nase formovani poznatku o vesmiru je zaroven striktne zalozene o matematicke vyjadreni.

   Zkuste mi matematicky (jakoukoli formou) definovat nic, jako soucast kvantovych nahodnych jevu.
   Nebo, at nezachazim az tak daleko, zkuste mi sdelit, zda je definice mozna a proc.

   Ptam se jako clovek, ktery nepouziva diaritiku a obcas se splete v s/z a mn. cisle y/i. Nestudoval jsem v CR, no snazim se nebyt zrovna "Babis - miliardar", presto posilan k cvokari za preklep a diakritiku.
   Tzn. v aktualnim pojeti cechu - desny debil, hlupak, cvok.

   Smazat
  11. Kdyz jsem u toho Babise, byt jim - nestalo by se mi to...

   Nevidel jsem, ze by se dav cestinaru nasrane hrnul nekdy k PS. A to ani na CT24.

   Vy proste do te EU patrite, to pokrytectvi a libani urozenych, naopak kopani do kazdeho o kom si myslite, treba kvuli cestine, ze je postavenim niz nez vy, srsi zleva / zprava.

   Utoky na bezdomovce, Romy, resite pouze obri frustraci a zaroven vas tak hluboko hreje pocit nadrizenosti alespon nad nekym, do koho si muzete kopnout.
   Je to des, s prominutim, jen pomyslet.

   Smazat
 7. A to nemluvím o tom, kam došla čeština v televizi. Že i zde do příspěvků lidé píší účastnit se s ů je děs, další je "nejde to vidět", komolení jmen, na jejichž cizokrajnosti si zřejmě rodiče zakládali, nyní se však jmenují Barča, Domča, Janča, Romča, Danča, Imča, atd. Tak to je opravdu výživné. Jinak s autorem naprostý souhlas, nás bylo též 42 ve třídě, všichni až do 4. třídy ve stejných teplákách, jednu pohodovou učitelku, žádný psycholog, nikdo nás nemusel poučovat, že máme ve třídě 2 cikány (jeden seděl vedle a doučovala jsem ho), dál to nedotáhli než do té 4. třídy a pak se odstěhovali, žádný rasísmus nebyl, a také jsme se něco naučili. To by dnešní školství zkolabovalo při 42 žácích ve třídách. Uf.

  OdpovědětSmazat
 8. 11:21 snad bys ty joudo měl přispívat do Blesku, tam s tvou vyjadřovací schopností zapadneš. A jestli si myslš, že když píšeš z Vídně se z toho pomátneme, jsi na omylu. Raději jdi sloužit slimákům.

  OdpovědětSmazat
 9. Shrnul bych to tak, že za komunistů čeština naprosto upadla, protože byla zcela jiná než v době národního obrození, o době dřívější ani nehovoříc. To si ale komouši nejsou schopni uvědomit, protože jejich vzdělání a rozhled končily četbou Rudého práva.

  OdpovědětSmazat
 10. Panove hadate se o HLOUPOSI. Anglictina je bohaty , vystizny a KRASNY jazyk ! Proto kdyz se setkate s anglickymi napisy na obchodech, tak je to pro vas benefit.

  Budete to potrebovat az pojedete na doziti nekam na Floridu ! Budete znat zaklady ! Pro zajimavost ! Anglictina ma nekolik druhu ACCENTU ! Az ji zvladnete, tak snadno poznate odkud je ten, kdo mluvi.

  Americka anglictina je vystizna a prakticka. Ta nejkrasnejsi je na severo-vychode USA. Nejhorsi je v Appalachian horach...Anglicka anglictina je kvetnata a velmi libezna z ust vysoke spolecensky tridy a hrozna z nizkych vrstev..

  Klavesnici s hacky a s carky v Americe nesezenete. Nechat si ji poslat z Ceska je nebezpecne. V Americe je jina elektrika v siti.

  Nebudte uskoprsi. Dulezita je myslenka a vzajemne porozumeni..
  (8:44) Ty jsi nepoznal ironii ?
  PUJDES na douceni do pomocne skoly...
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 11. Vite, ze Cestina v ocich jinych narodu je druhy nejtezsi jazyk na svete, a to hned po cinstine ?
  Americane rikaji, ze cestina je - NEPRONIKNUTELNA.
  Tak to vidite, jak jste uceni ! Krome (8:44) - to je OSEL ve vsech jazycich. Thema je vycerpano. Jdu se hadat jinam.
  honolulu - propadlik v cestine.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nicku ahoj!
   Ty si starosti s češtinou dělat nemusíš!!!
   Nemáš téměř žàdné chyby (lépe řečeno hrubky)a jazyk jsi nezapřel!Budiž Ti čest a sláva!Myslím ,že si s blbýma poznámkama shora nemusíš dělat starosti,to už tak holt je ,že někdo rozumí ironii a někdo ne...
   posílám mezikontinentální
   jituš

   Smazat
  2. Cestina je pro tebe, honolulu, neproniknutelna, a tak uz radeji jdi a cestou nikomu nevikej.

   Smazat
  3. Kriste, článek o češtině – a asi 99 příspěvků, každý tomu rozumí, no a v jednom příspěvku víc chyb než v druhém! A hemží se to tady zbytečnými vulgarismy.
   Soustředím se na jinak milou a vtipnou Pražskou vlaštovku neboli Jituš.
   Tak milá Pražská vlaštovko, milá Jituš,
   píšete-li o jazyce, zde o češtině, mohla byste přece jen dodržovat elementární pravidla psaní, která myslím platí ve většině jazyků. Poněvadž to zde nemohu vyznačit jinak, tak alespoň takto toporně v hranatých závorkách. Váš text:
   Ty si starosti s češtinou dělat nemusíš!!! [zde by stačil jeden vykřičník, tři vykřičníky, otazníky apod. jsou charakteristické pro ženskou literaturu minulého století, přesněji předválečnou, ale to by tak nevadilo, důležitější jsou další prohřešky]
   Nemáš téměř žàdné chyby (lépe řečeno hrubky)a jazyk jsi nezapřel!Budiž [za závorkou – před spojkou „a“ musí být mezera, po vykřičníku před novou větou počínající slovem „Budiž“ musí být opět mezera, ve slově „žádné“ je divná čárka nad „a“] Ti čest a sláva!Myslím ,že [opět není mezera po vykřičníku, naopak za slovem “Myslím” je mezera nadbytečná] si s blbýma poznámkama shora nemusíš dělat starosti,to už tak holt je ,že [jedna mezera chybí, jedna opět přebývá, najděte si to sama] někdo rozumí ironii a někdo ne..“.
   Milá Jituš, nevytýkám zde hovorové tvary [s blbýma poznámkama] a výrazy [holt] – nebuďme přece školometi. Nejde o naprostou spisovnost, nýbrž o základní kulturu psaní.

   Pánové, každý jazyk se vyvíjí, ovšem vývoj přirozený je pomalý a spontánní. To, co se děje s češtinou a kulturou vyjadřování dnes, svědčí o lecčems, mimo jiné s naší situací polokolonie a násilného průniku anglosaské kultury a pseudokultury. A mimochodem, ty rusismy let minulých byly aspoň slovanské, když už nic. Jenže slovanské vědomí tady už asi nikdo nemá.
   Zdraví Vaše Vodolejka

   Smazat
  4. 22:45
   Milá Vodolejko!
   děkuji Ti za milé připomínky ohledně jazykové
   -tedy skladebné a interpunkční - správnosti naší
   krásné mateřštiny!
   Zasloužím si to!
   Máš pravdu ve všech výtkách ,je to ostuda i když s trochou nadsázky ,ale beru to.
   Samozřejmě se mi řada jazykových "novotvarů" nelíbi,zrovna tak,jako se mi nelíbí průnik anglo-
   germanismů apod.
   ze všeho největšî odpor však màm k novému názvu naší země,našeho státu ..a to je název ČESKO...
   nesnáším tohle nehorázné havlistické označení
   našich krásných ČECH...ČECHY - slyšíte jak to zní,jak to nádherně šeptá...
   Čechy krásné,
   Čechy mé,duše má se s touhou pne,
   kde ty naše hory jsou
   zasnoubeny s oblohou...
   (to zpívala naše babička Mařenka Jeníčkova ze Zásmuk na Kolínsku...milovala Kmocha:-))!
   Milá Vodolejko ,to je asi všechno....
   zdravím Tě srdečně
   jituš

   Smazat
  5. ...má být správně:
   "duše má se touhou pne "(ne,s touhou)
   (to je taky sakra rozdíl...
   j.

   Smazat
 12. Autorovi jistě nevadily češtině cizí rusismy, kterými byl jazyk uměle zaplevelován v době "vlády lidu".

  OdpovědětSmazat
 13. Ano, většinová neschopnost osvojit si český jazyk souvisí jak s "globalizací" tak s celkovým úpadkem kultivovaného chování, vstřícnosti, morálky apod. Navrhuji tedy alespoň na naše děti mluvit česky, spisovně a třeba jim i číst nějakou tu starou pohádku. A také jim doma osvětlit i naše původní předkřesťanské písmo; staroslovanskou bukvici. Pochopí tím příčiny tvaru písma, původní významy slov a podpoří to jejich obrazotvornost.
  Tak to zkusme TVŮRČÍM způsobem soudruzi!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jen taková poznámečka. Znáte nějaký film produkce USA , kde v poslední době nikdo, ani jednou nevysloví tu jejich pokryteckou otázku A ju okej? Na tenhle slovní výblitek jsem neuvěřitelně alergický, stejně jako na to radění, kdy se máme smát- ty podbarvené smíchy v pozadí.
   Ad čeština? Někdy člověku opravdu ujede něco, mezera a tak dále, ale opravdu ta úroveň komentářů se dost snižuje. Příklad sportovních komentátorů: Sudí, arbitr, svatyně a dost často a neuváženě se používá kouzelné slovíčko nicméně. Tohle si moderátoři a komentátoři velmi oblíbili.

   Smazat
  2. Tam kde američan pokládá "pokryteckou" otázku "Are you OK?" průměrný čecháček ani nezastaví v chůzi, jen odvrátí hlavu.

   Smazat
 14. Tam, kde průměrný američan stokrát za den říká pokrytecky Aj lavju, a dostane se mu jediné možné pokrytecké odpovědi aj lavju tu, tak Čech nemusí nic pokrytecky říkat, stačí úsměv, mrknutí, hezký pohled, kytička, pohlazení, letmý dotek. Pokud už si to řekneme, máme díky našemu jazyku mnoho možností, jak to říci, a dokonce, i jak odpovědět. Dokonce i hleď si svého. Omlouvám se za svou míru negramotnosti, uvozovky se mně v tom spěchu nechtěly hledat. No, kolego možná máte pravdu, nebudu to už více hrotit, a ani se přít. Nemá to cenu - dostáváme se tím do absurdních sporů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. efpe, možná, že kdybyste žil několik let v jiných zemích mimo kotlinu, tak byste pochopil, že to jak něco dělají Češi opravdu není středobod Vesmíru okolo kterého se točí svět. České zvyky nejsou ani omylem jediným universálně správným vzorcem chování který by měl následovat celý svět a ten kdo tak nečiní je blbec a hotovo. To samé si totiž myslí třeba ti fanatičtí islamisté. Už vám to dochází?

   Smazat
  2. Dochází. A ano, to, že si to o mně myslíte jsem si tak trochu přivodil sám těmi příspěvky. A všimněte si, ani nám obyčejným českým lidem není stydno přiznat si chybu.

   Smazat
 15. Upadající úroveň nejen češtiny, ale také vzdělání(kolik studentů v letošním roce neuspělo u maturit z matematiky...).
  Konečným cílem přece je, aby Evropu obývala světlehnědá rasa s IQ 90, která neumí přemýšlet, ale bude dost dobrá na otrockou práci, ne? (viz. http://www.zvedavec.org/vezkratce/10992/)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně naopak. Zákaz přemýšlení, poslauchání učitelů, papalášů, strany a jiných autorit na slovo bez jakékoli známky polemiky neřkuli odporu, výchova nesebevědomé uniformní masy otoků byla cílem komoušů za minulého režimu.

   Smazat
  2. Pokud to, co jste napsal, jste se učil, nebo učíte ve škole, potom chápu váš názor. Skutečnost je taková, že úroveň vzdělanosti se od 89. značně zhoršila.
   Fandíte Barnettovi?

   Smazat
  3. 15:26 patří tomu z 15:10

   Smazat
  4. 15:26
   "Skutečnost je taková, že úroveň vzdělanosti se od 89. značně zhoršila."

   A z jakých pramenů tento "fakt" čerpáte? Cucáte si ho z prstu?

   Smazat
  5. Anonymní28. prosince 2015 16:04 „A z jakých pramenů tento "fakt" čerpáte? Cucáte si ho z prstu?“

   Na Youtube jsou fyzikální přednášky prof. Kulhánka z ČVUT. V jedné z nich říká, že když dělal přípravu, tak zpětně probíral učivo na ČVUT a říkal, že každý rok to je o něco zjednodušeno. Kdyby dnešní studenti dostali otázky, které museli znát studenti před pěti lety, tak už by nebyli schopni je zvládnout.
   Také jsem někde četl stesky, že se ke studiu dostávají žáci stále méně připravení, takže ta debilizace prochází od nejnižších stupňů, přes celé školství. P.K.

   Smazat
 16. Ano přátelé,
  úroveň našeho jazyka je opravdu katastrofální.
  Nikdy jsem se nechtěl vyjadřovat k dnešní mládeži a tvrdit, že jsou jiní, ale opravdu jsou.
  Často zavítám na základní i střední školy. Jdu po škole a z několika desítek zmetků, které potkáte vás pozdraví možná jeden.
  Je to hodně smutné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Smutno je z lidí jako jste vy. Už to že drtivou většinu dětí nazýváte "zmetky" o vás mnohé svědčí.
   A proč si zakládáte na tom aby vás někdo měl zdravit? Máte pak pocit větší důležitosti, autority, zvyšuje vám to chybějící sebevědomí? Ubohé.

   Smazat
  2. Souhlasím s 15:31, zdravit nás naučili rodiče s podporou školy. Slušnost je dnes označována za hloupost, jak dokazuje také ten z 15:41.

   Smazat
  3. Lidé kteří mluví o dětech jako o "zmetcích" se dožadují slušnosti. To snad není pravda.

   Slušnost je především neubližovat jiným, nekrást, nepomlouvat... A ne tak povrchní věc jako je zdravení, které navíc naprosto záleží na konkrétní situaci, že ano.

   Smazat
  4. No, on ten z 15:31 označil jako "zmetky" ty, kteří neumí pozdravit. S tím souhlasím, protože pozdravit je slušnost. Komu chybí slušnost, je nepodařený, čili zmetek. A samozřejmě, že mezi slušnost se řadí mnohem více vlastností, ale o těch nebyla řeč, že ano?

   Smazat
 17. Nedávno jsem šel za 3 vietnamskými kluky , asi tak 11 letými , bavili se česky a tak krásnou češtinu jsem snad nikdy neslyšel !!

  OdpovědětSmazat
 18. Zcela souhlasím se článkem. Když slyším, že se hráč odrazil oběmi nohami nebo oběma nohami, tak rostu. Pak mě také rozčilují jména jako Denisa Žák - Smetana apod. A máte pravdu, malí Vietnamci mluví opravdu pěkně. Všechny Jessiky bych narvala do popelnice, i když za to chudinky nemohou, to jejich přiblblí rodiče. S výchovou se čím dál víc nadělá, čím méně je efektivní. A jsme zase u práv dítěte. Jestliže si na kantora může vyšlápnout kdejakej hupajda v roli rodiče a dětem nehrozí žádný postih, pak se chovají tak, jak to známe. Je to sice proti jejich zájmu, ale to ani ti nahoře, ani rodiče nepochopí. Když jsem dostala poznámku nebo nezvedení kluci facku, bylo to krátké, jasné, a víc jsme si nedovolili. A ještě to žalovat doma, tak bychom dostali druhou nálož od táty. Ale naše školství i jiné státní úřady holt musejí živit desetitisíce darmožroutů, a tak aparát bují. Všechno se to obrátí proti dětem, nám už naše vědomosti nikdo nevezme. Vidím to jasně v obchodě: Pepíčku, co budeš papat, šunčičku nebo rybičku s brambůrky? Chceš bonbón nebo lízátko? A Pepíček neví, prostě neumí zvolit. Od toho je dospělý, aby rozhodoval. Samozřejmě adekvátně věku dítěte. Ach, kam to spěje! Zdravím Pavla

  OdpovědětSmazat
 19. Ano, také souhlasím s článkem. S naším rodným jazykem to jde od desíti k pěti a je to záměrný proces. Dříve každé noviny měly tzv. jazykového korektora. Dnes ani náhodou. Dříve v učebnicích, ale jiných knihách bylo uvedeno, že publikace prošla či neprošla tzv. jazykovou úpravou. Dnes ? Nic. Ti, kteří zde upozorňují na fakt, že čeština se vyvíjí mají pravdu jen částečně. Ano čeština časem přejímá slova z jiných jazyků. To je však proces dlouhodobý a nelze ho zaměňovat se stavem, který nastal po roce 1989. Tak například když čtu knížky vydané například v letech 1940 až 1955, tak se v nich píše methoda, namísto dnešní metoda, nebo mýthus namísto dnešního mýtus či krise od dnešního krize spod. Ale jinak je to nádherné počtení a text se velmi dobří chápe. Ti co chtějí být tzv. světoví a nápisy na svých obchodech mají například v AJ jsou jen hlupáci. Je to znak duševního omezení a šosáctví. Někde bylo dokonce uvedeno, že v TV se už bude moci mluvit sprostě. Jaký to bude mít časem vliv na mladou generaci snad ani nemusím rozvádět. Prostě katastrofa.

  OdpovědětSmazat
 20. Nebesa smilujte se ! elpe ((13:18), kdyz nekdo spadne z balkonu, kutali se poschodech a nebo s autem, tak prvni otazka lidi a policajtu/hasicu je - ARE YOU OK ? T.j. kontrolni otazka ! Tvoje reakce rekne lidem, maji-li zavolat ambulanci a nebo funebraky. Proc Te to tak rozciluje ? Krome toho tato otazka v anglictine se rozmohla i v Cine u lidi nerozumici anglictine.

  Dale - zadna STAROSLOVENSTINA neexistuje. Na Slovensku se az do roku 1802 mluvilo cesky. Prectite si o tom od JOSEFA PEKARE nejdulezitejsiho cekeho historika. Slovenstina je nareci !

  Americke knihovny a knihkupectvi jsou NEJLEPSI a NEJBOHATSI na svete. Najdete tam knihy, ktere vas pripravi o spanek. Amerika neni zavisla pouze na Shakespearovi.

  Americka Country hudba je plna krasnych balad, ktere vam zaslzi oci. T.j. bohaty jazyk ! A vy ho budete mit radi take ! Napr. - prelozte si to - BANKS OF OHIO, Olivia Newton John (na YouTube), hlavne vy pane elpe.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, Nebesa smilujte se ! nad honolulu, ať má aspoň trochu rád také česká díla a češtinu.

   Smazat
  2. Americká country music je plná bezduchých odrhovaček dobrých tak pro rednecky. A obyčejný emeričan se bez "fuck", "fucking" a "asshole" ani neumí plynule vyjádřit. Průměrný emeričan má slovní zásobu 2500 slov.

   Smazat
  3. Moderátor ČT: "Lídryně strany...." se na "briefingu" vyjádřila....

   Smazat
  4. Tady přece nikdo nemá za zlé ani Angličanům, ani Američanům, že mluví anglicky. Nikdo dokonce nezpochybňuje, že je to krásný a bohatý jazyk. Ale směs vulgarismů a primititvní angličtiny, jaká se rozmohla tady, to je snad něco jiného. Připomíná to dobu před národním obrozením, kdy se měšťáci dorozumívali zkomolenou němčinou, protože jim to připadalo víc nóbl než čeština.

   Smazat
  5. Spise bych doporucil Carrie Underwood - Temporary Home, aby nezapomeli, ze vsude jsou lide a take v nich neco je.
   Nebo a to je unikat, Vera Brezhneva - Dobroe utro.

   Ne to neni o globalizmu, ale spise k zamysleni. Hudba jako univerzalni jazyk, rika hodne. Neco, co vam pripomene - i ja jsem tady, kdyz uz soudis kolektivne.

   Clanek mozna vznikl na moje 3 prispvky, ktere byly zamerne, aby nezapomel nekdo predad jeden dulezity vzkaz dale. Nekdy je lepsi "mlcet", nez ztracet mozne budouci kvalitni spojence a pratele. Aby tak trochu ve me, kdyz kuji do horkeho, nezapomenul na ty, co maji odpovednost za celou republiku. Druha strana, ta medialni a politicka, nespi nikdy. Ne lhat, ale mlcet v tezkych casech.

   A ty hacky a carky.
   Tak tedy za sebe vysvetlim. Pouzivam casto znaky i cisla, programuji. Dokumentaci pisu v anglictine, poznamky take. Byl to vybrany technicky jazyk a to hodne davno. Kdyz se nekdy seknu, nebo potrebuji "odhodit a vratit se pozdeji", jdu si pocist. Pripajim se jen malo.

   Za ta leta jsem si skutecne odvykl, proste vim, ze z casti maji pravdu i pisatele, no ja s diakritikou pisu hodne malo, temer vubec. To ani neni o lenosti, jen nez bych napsal vetu, ztratil bych pointu, nebo to nekdy (kdyz popri tom jeste neco delam), bude vypadat jako disleksie.
   Nestudoval jsem v CR ani zakladni, ani stredni. Prakticky denne komunikuji ve 3 jazycich. Bud pisemne, vetsinou ustne.

   Snad nekdo alespon oceni uprimnost. A na odpichy k Chocholouskovi, na ty vzdy reaguji stejnym metrem. Kdyz nekoho neznam, nepoustim se do osobnich invektiv. Reaguji k tematu, ne k hackum a carce.

   Je snad diakritika, nebo preklep, dulezitejsi nez obsah? A nebo skutecne ma byt? Lide s tablety, pisi bez diakritiky temer porad. Lide zijici v zahranici take.
   Nikdy jsem se nesetkal s natlakem na diakritiku, vyjma tech, kteri nevedeli jak jinak se pokusit shodit "hodnotu prispevku", ponizit pisatele na uroven zaka zvlastni skoly. Pro chybejici odpoved.

   Smazat
  6. Kdybych byl zametac ulic a gramaticky na tom hooodne spatne, no rozeny cech, byl by muj prispevek menecenny? Nebo nemel zadnou hodnotu? Je to jako vsude, o tom, zda by se do me nekdo pustil, rohdoje obsah.
   Aaaaa i tak, ma snad hornik mensi hodnotu vlastniho nazoru, nez generalni reditel???

   Marne patrat v pameti, kdo naposledy zminoval "volby pouze pro pracujici", v dobe mozne polovicni nezamestnanosti, v casech, kde je 60% vysokoskolaku v Recku, nebo Spanelsku bez prace... Presne v dobe, kdy jedna zena na internetu prodavala sve organy.
   Hm, uz vim. Roman Joch.

   Ja jsem ovsem myslel, ze jsem na diskuzi levicove zamerenem serveru, ne iDnes. Asi se pletu. Proc mi jen ty hodiny, ztravene u sledovani Vratimovskeho fora davaly tak obri pocity nadeje?

   Neee, samozrejme vim, ze to byl zhavy obsah, ktery jste zavedli na hacky a carky.
   Nehledejte v preklepech a diakritice nepratele. Tam tedy rozhodne nejsou.

   Smazat
  7. 4:24, 4:47, děkuji. Bylo by krásné naučit se hodnotit člověka až po "poznání se". Tolik času obvykle nemáme. Proto si někdy pomáháme škatulkováním. Proto se často dostaví i "překvapení", příjemná i ne. Vidíte, i já hledám "předvýběrové"fórum lidí, kterým se dá věřit. Tedy na té levici, která důrazně "usadí" skutečný póvl a umožní společenskou harmonii viz Vy výše. Snad se to někdy povede.

   Smazat
  8. Samozrejme ani ja jsem nevidel nepritele. Ale z diskusnich for, kde evidentne pracuje jista forma trolovani jsem si zvykl, ostatne i v zivote "na hruby pytl, hruba zaplata".

   Jeden moudry clovek kdysi rekl, zlo vitezi, kdyz dobro mlci. A spolecnost mlcela uz prilis dlouho. Nemyslim, ze je spatna. 2,5 mil. chovatelu psu a 1,5 mil. chovatelu kocek. Narod zahradkaru, t.j. lidi, ktere BAVI starat se o pudu. Ne, v tom to neni. Jen jim jen nutne pripomenout (a ani na to uz clovek nema silu), co VSE mezitim prochazeli, co vse akceptovali. Aby si konecne rekli, tak toto ne, zavaleni praci a cucenim do pozlatek jsme udelali ze zeme toto? A nase deti co? My jsme prece uplny opak toho povlu, kteremu delame otroky za drobne.
   Akceptovali jsme vse. Od financne-mafianskeho systemu, az po exekuce postizenych deti. Ono to prijde.

   Vysledky se dostavuji, epigenetika je unikat (nejen pro tu druhou stranu) a verim, ze strach se projevi ve forme "zdraveho, obranneho hnevu" sebereflexe.

   Prece na to vse se uz dnes neda divat. Bylo mi 21 let, kdyz jsem si klepal na celo a rikal "toto prece nemuze fungovat". 22, kdy jsem pochopil a 23, kdy mi objasnen zbytek trhlin. Od te doby jsem nikdy neprestal myslet. Ani na minutu, ani v horecce, ani v bolesti.

   Ne, ze bych nechtel vice klidu. Nebylo to mozne.

   Smazat
  9. 22:00- jen krátkou repliku, odcházím unaven do "hajan". Počátek jsem měl stejně(22 let) jen ty mezery byly dvacetileté. Tak snad někdy porovnáme, co jsme vymysleli. Dobrou noc a v novém roce "někdy příště".

   Smazat
 21. Pani prazska vlastovko,
  nekolikrat jste me zaujala Vasi pratelskou vztricnou americkou povahou..Mozna jste to zdedila po nekom z Vasi rodiny, kdo zde nejakou dobu zil.

  Cesi nedokazi rozeznat, co je americkeho a co je politika, ktera je v rukou specialnich zajmu, kterym Americane rikaji Neocons..Az bude anglictina rozsirena i Cesku, tak lide budou mit orientaci okamzite.
  Mejte se fain..Your secret admirer honolulu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nicku,
   pustila jsem si na Tvou počest Olivii a její
   Banks of Ohio !....a pak jse skončila stejně u Grase s ní a Travoltou a ještě jsem si k tomu v kuchyni mrskla taneček!!!:-) !
   jituš

   Smazat
  2. pražska vlaštovka s honoluluem by mohli navštívit nějakou emerickou základnu, je jich dost po světě, a tam je jistě počastují jejich kulturou dosyta :-)

   Smazat
 22. Honolulu, torubo, nebyla řeč o žádné "staroslovenštině", ale o "staroslověnštině"
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Staroslov%C4%9Bn%C5%A1tina

  OdpovědětSmazat
 23. Vim urcite , ze ty NEVIS, co to je redneck (17:59) !
  Vis - li pochlub se znalosti a vysvetli !
  "Odrhovacky" spiva cely svet a pan Waldemar Matuska jezdil z Floridy az do Tennessee kvuli teto hudbe. To vsak NENI pouze jeden druh hudby, kterou tato zeme ma.

  Mnozi z vas svou psychologii jste Amikum velmi podobni, ale pro zkresleny nazor na tutu krasnou zem o tom nevite... Proplachli vas inoktrinaci, ve ktere nepoznate co je americkeho a co neni.

  Sprostou mluvou se v Americe nemluvi (17:59) ! Tak se mluvi mezi mladymi ve slums, do kterych belosi nejdou.
  POLITE LANGUAGE - slusny jazyk - je jazyk bilych Amiku.
  Prestan cumet na blbe filmy z Hollywoodu ! To neni
  America !
  Tak jako "umelecka" scena v Praze neni Cesko.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní28. prosince 2015 18:35
   „Vim urcite , ze ty NEVIS, co to je redneck (17:59) !
   Vis - li pochlub se znalosti a vysvetli !“
   Také se nechám rád poučit. Překvapuje mě to použití, jako amerikanismus. Doposud jsem si myslel, že to je britská záležitost.
   Někde jsem četl, že toto hanlivé označení „rudé krky“, používala britská zlatá mládež k označení těch, kteří přišli k opálení, při práci (např. v zemědělství) a ne při poctivém slunění, jako oni. P.K.

   Smazat
 24. "Hej, trempiéři, kam sje podiélo vaše udatenstvié, kam s autoky a šturmy bauřné? Oj, vy preudníci, kteří s militkami v mlázié spávasta, nynié jest vám s muži válčiti, a nié ako krti v diérách autočiště hledati!"
  Tento proslov v rádoby staroslověnštině jsem si zapamatovala z dětství, je z knížky Rady a Žáka "Dobrodružství šesti trampů".... Ne že bych chtěla takto mluvit, ale není to kouzelné? Pamatuji si to už asi 48 (odhadem) let.Zdravím ještě jednou Pavla

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:42Pavla:-)
   Pamatuji si také tuhle výbornou knížku Rady a Žáka ;byla to "Bohatýrská trilogie"..
   vynikající byla též "Vzpoura na parníku primátora Dittricha "-tamtéž..:-)
   člověk to mohl číst furt...
   pa jituš

   Smazat
  2. ....Budu si to muset zase obstarat,abych se trochu pobavila a přišla na jinè myšlenky!...samozřejmě mi tu knížku někdo už nevrátil!
   j.

   Smazat
 25. Reakce na jeden z předešlých článků. Že se nestydíš, hanba by tě měla fackovat. Jseš Čech? Žiješ v Čechách? Tak mluv Česky a piš Česky. A to i název svého obchodu. Huba ani ruka ti neupadnou, a možná budeš mít i více zákazníků. Jinak nechápu tu zvrácenou logiku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Po velké sametové buržoazní revoluci se u nás na jednobm domku s polorozpadlými zdmi a děravou střechou objevil hrdý název Euroshop. Prodávali tam skvělé zboží typu asijské tržnice, ale měli dojem, že jsou světoví. Nu což, i blbost je dar boží.

   Smazat
 26. Utekl mi hacek pane prof. ze Solune. (18:02)
  Moje chyba ! Jenze Slovane existovali od 3000 B.C..To cekali 3900 let na to, aby se naucili psat ?

  Ktery osel me zde posila na vojenskou zakladnu ? Hmmm ?
  Ja uz jsem davno odrostl z uniformy. Krome toho mam rad eleganci a moderni uniformy ji nemaji.
  To budes Ty, kdo uz brzy narukuje k domobrane. (A nebo budes nosit burku a vystrkovat zadel 5x denne do nebe.)
  Jste nudni a naprogramovani, jdu se hadat jinam.
  honolulu - ktery ma rad jak anglictinu, tak cestinu.

  OdpovědětSmazat
 27. Tak celkově shrnuto, nejlepší je když blbec, který neví kde se píše měkké a tvrdé i/y začne mluvit o vývoji jazyka...:-)
  Heriot.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Heriote, někteří emigranti po 45ti letech zapomněli mluvit, natož psát. Proč ta přísnost, pro "nejednotu"? Zkuste si poměřit "pindíka" nebo něco objektivního, vědomosti celkově.

   Smazat
  2. Povolný, já ovšem nemluvil o emigrantech. V mém příspěvku o nich není ani zmínka...:-).
   Jak vidno Vy si svého pindíka poměřujete tak často (když to tak rád radíte druhým), že už díky té neustálé činnosti nedokážete pochopit ani psaný text.
   Heriot.

   Smazat
  3. 6:36-Heriot. Nemá-li text adresáta, stane se jen zbytečně vyřčeným moudrem. Přesto se omlouvám.

   Smazat
  4. Povolný. Dobrá omluva se přijímá.
   Na vysvětlenou mého "moudra" jen to, že nejčastějším "argumentem" prznitelů jazyka je tvrzení, že se jazyk přece vyvíjí. I zde to přece již padlo.
   Heriot.

   Smazat
 28. Honolulu 18:35
  Honolulu, vím moc dobře, kdo je redneck. A tady máš ukázku těch krásných písní a ukázku té polite language. Tato mluva je emeričanům vlastní, ne, že ne. A taky těm emerickým "ženám!. Užij si to.
  Rodeo Song piss me off fuckin jerk
  https://www.youtube.com/watch?v=wt2P2UctLIc

  OdpovědětSmazat
 29. V Americe existuji ruzne socialni tridy (a rasy). Tak jako v Cesku socialni trida z Brna na Bratislavske/Cejlu, Spolkove atd. NErepresentuje mainstream obcanu ve vasi republice, tak ani ta ukazka ubobosti (ukazana od prispevkare na youtube (20:27) nerepresentuje Ameriku.
  A za chvili prijde vysvetleni, co to je REDNECK, odukud prislo a jak vzniklo..
  honolulu - pan skoro ucitel dejin Ameriky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Různé sociální třídy ano, to je fakt. Taky je fakt, že tyto třídy hovoří stejnou řečí. Tady je ukázka, jak hovoří "elita". Zapomněl jsem zmínit další slovo běžné mluvy, "shit". Zde je, hovoří Bush.
   Bush Caught Saying "Shit" to Tony Blair.
   https://www.youtube.com/watch?v=Bm5GEkLMamk

   Smazat
 30. from honolulu - Samozrejme, ze je vam to malo znamo, ale nejvetsi a nejtvrdci boje o socialni spravedlnost a prava delniku/pracovniku se nestaly v carskem Rusku, ale v
  Americe ! Tyto boje staly nespocet zivotu.

  V zapadni Virginii (West Virginia) se vyhrotila situace v uplnou valku a to mezi horniky, kteri chteli unii (odbory) - okres KANAWHA (Charleston) a temi co unii necteli - okres RALEIGH (Backley).

  Lide se zacali vzajemne strilet a prepadat. Na zaklade teto situace Charleston zorganizoval trestnou vypravu do hor kolem Backley.

  Trestna vyprava si pred bojem v horach uvazala RUDE SATKY, kolem krku za ucelem vzajemneho rozeznani...

  Takze, rude satky kolem krku nejsou symbolem omezeneho prihloupeleho zaostaleho horala zv. Hillbillie, ale svalnateho, silne nazlobeneho a odhodlaneho pracovnika z hor West Virginie.

  Vyhral to Charleston W.V. ! Neplette si toto mesto ve W.V. se slavnym mestem v South Caroline t.j. uplne jiny svet a psychologie obyvatel.

  Ted si naguglujte West Virginian IMAGES at mate predstavu o tezkostech valky v divoke prirode plne medvedu a hadu.

  Amerika ma krvave dejiny, a to zanechalo na lidech odhodlani se postavit za jejich prava. Znalost techto dejin je v Cesku minimalni.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. honolulu, v 18:52 jsi napsal "Jste nudni a naprogramovani, jdu se hadat jinam."
   To jsi nedodržel - jsi turek?
   V každém případě jsi nesympatický, když píšeš pod článek o češtině bez diakritiky, takže by od tebe bylo milé, kdybys svoje sliby dodržoval.

   Smazat
 31. Kdyz uz je rec o W.V., tak za zminku stoji, ze se tam narodila nejslavnesi kralovna ASTROLOGIE Linda Goodman, a ze se tam stale vracela o toulala se kolem slavnych rek.
  (Monongahela, Ohio,)
  Ja ji psaval dopisy obdivu a jednou jsem se rozjel po jejich stopach. (Morgantown, Parkesburg, Huntigton,) Po navratu jsem byl vice popleteny a udiveny nez pred odjezdem.. Panove Amerika je krasna a obohacujici a nema rada Neocons.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, vizuálně je patrné, že nepoužíváš češtinu. Hezky česky by to nešlo, když je článek o češtině?
   Pozn.: Promiň, že nereaguji na obsah tvého příspěvku, ale čtu už jenom tvůj podpis.

   Smazat
 32. 21:49, beru na vedomi, POLIBTE MI PRDEL !
  Zustante zaostali a blbi jako ozrali Hillbillies v Blue Ridge Mountains. Ta diaktrika uz byla vysvelena nekolikrat
  zakomplexovana sebedulezita ostudo naroda !
  HONOLULU - Tvuj mentalni superior. A podepisuj se zrudo !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. honolulu,
   "ty mi ji drbej,
   ty vole blbej,
   tři mi ji vatou,
   ať ji mám zlatou" ;-)

   Smazat
  2. 22:00- až Vás "někam" pošle podepsaný autor, bude to mít "váhu". Do té doby můžete "vadit" podporou Zemana místním Trollům, též kdysi Vašim krajanům v USA. Tak znovu do boje s malostí. V USA nejsou jen blbci. Mash a Simpsonovi, mimo jiné, jsou toho důkazem.

   Smazat
  3. Povolný. No, pokud někdo horuje pro americké bláboly typu Mash a Simpsonovi určené právě pro blbce a zároveň se pasuje na bojovníka s "malostí"...Díky za ten vtip.
   Heriot.

   Smazat
  4. 6:42-Heriot. Psal jsem "mimo jiné". Naše klasické pohádky jsou naivní, také pro blbce? Zapomněl jsem napsat pro kterou věkovou kategorii jsou Simpsonovi určeni sorry. Pár jsem jich s vnoučaty shlédl. Vnímaví ty malosti tam najdou, jako v pohádkách.

   Smazat
  5. Povolný. Nevím jak Vám připadají naše pohádky, nevím proč je sem pletete, o nich já nic nepsal...:-). Lituji.
   S potěšením ovšem konstatuji, že se snažíte být světácký drtíce v "pevných čelistech s vystouplou bradou", jistě s příslušným výrazem správného američana své "sorry". Tak jen tak dál...

   Smazat
  6. 13:07- vystouplou bradu nemám, jsem Slovan. Jediný pozůstatek z mého mládí jsem užil v domnění Vašeho kladného vztahu k USA jako důraz. Snažím se anglicizmy neužívat, vlastně je ani neznám.

   Smazat
 33. Ja se vam zde snazim vysvetlit co je je redneck, a vy me omlatite o hlavu diaktriku, znovu a znovu, ktera byla nekolikrat vysvetlena. Proc mate v sobe tolik komplexu MENECENNOSTI a touhy po dulezitosti. Vzdyt jste pro kazdeho neuspesna NULA.. To musi byt strasne, pro studenta cestiny mit HNUPA za ucitele. Vy jste nepritel cestiny a ne klavesnice ze statu.
  Kdyby jste stal aspon za nejakym nickem vy abstraktni nedonosene, menecenne strasidlo, ale vy jste jako prd Metru. Nikdo nevi kam vas zaradit..
  Vsimnete si, ze se podepisuji ! To jsem napsal ja HONOLULU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není problém stáhnout si na PC češtinu nebo jiný jazyk s diakritikou (háčky, čárky).
   Vodolejka

   Smazat
 34. (22:06), to neni mozne ! Opice ji maji plnou cizopasniku.
  V anglictine se tomu rika PUBIC LICE - CRABS. Prelozte si to sama do cestiny se spravnou diaktrikou, bez hacku a carek by jste tomu nerozumela "pani ucitelko cestiny" a nenasla by jste pomoc.
  Snad benzin a zapalovac.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 35. Oni se nedokazali uplatnit v Americe ? (22:36).
  Tak to je prekvapeni - a obrovska ostuda.
  Vy super NEMEHLA , NESCHOPNA, i cernosi z Haiti se zde uplatni. Vy jste nejake etnikum z jine konstelace, nebo propustenci z psychiatrie ! Predstupte pred zrcadlo a zvolejte
  UZ NECHCI BYT RETARDEM ! A bezte se rychle pomodlit k Halikovi.
  Dobre radi HONOLULU ! At zije president Zeman, vy nedonosene chciplinky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, jsi politicky nekorektní. Kdybys řekl v júesej černoch (black), tak máš po ptákách. Správně jsi měl říct "i afroameričané se zde uplatní".

   Smazat
  2. 22:58-naopak, velice úspěšní. Komunističtí rodiče jim umožnili studia a práci v USA, po návratu úspěšně privatizovali a teď jsou "za vodou". Baví se trollením-nadáváním dle mého soudu slušným lidem. Vždyť to znáte sám. Před jejich rodiči jste utekl, no a jejich děti nám teď vládnou. Takový je život.Nestěžuji si, u zadku jsem měl jejich rodiče a je mám taky.

   Smazat
  3. P.S.-koukám jak se u Vás začínají houfovat, hyeny bez jména a charakteru.

   Smazat
  4. Teda chlapci,
   že se nestydíte takhle útočit!vždyť Nick je jeden z nás a myslí to dobře...co proved' tak strašnýho,že jste se na něj tak sesypali?
   to se mi nelíbí!
   jituš

   Smazat
  5. ...a ještě Vám řeknu jednu věc -Nick Honolulu
   mà charakter,protože nepomlouvá zemi,která ho přijala a umožnila mu stát se tím ,čím je...
   ať už má USA politiku jakoukoli,(strašnou samozřejmě),Nick není z těch ,který by to kriticky neviděl...jak mu musí být ,když Vy rodáci,na něj takhle jako sršáni!?kvůli blbý interpunkci! donutili jste ho k nadávkám a i tím jste nejen sebe ,ale i jeho degradovali k nízkostem...
   jituš

   Smazat
  6. Jitko, Váš rozhorlený vstup mne rozesmál. Omlouvám se, připomnělo mi to scénu uklízečky jak hadrem rozhání nezbedníky, sorry.

   Smazat
  7. Jituš, vlaštovko Vy jedna pražská, háčky čárky podkočárky sice máte, ovšem co ty absence mezer mezi slovy, větami, a naopak mezery nadbytečné a nevítané?
   Vodolejka

   Smazat
  8. ...no dobře,tak už mír na frontách...!
   j.

   Smazat
 36. Je ten článek o češtině, nebo jen o vylívání kýblu zloby nehezky, nečesky - bez diakritiky z honolulu?

  OdpovědětSmazat
 37. Omyl panove, oni NEVYSTUDOVALI nic ! Byli na indoktrinacnich ustavech pro spravene narozene a priblble nad prumer ! (Z rodin degenerovanych a bezpatrnich.)

  Ochranovane NEPOTISMEM a dosazene do funkce, ve ktere se neuplatnili ! Zklamali ve vsem, vsechny, i ty kteri jim dali privilegie !

  Vse to, co po nich bylo zadano pracuje opacne. Cesi maji radi presidenta Zemana a po zhorseni politicke situace a zradikalizovani lidu, budou pracovne zarazeny dle svych schopnosti. T.j. WC Praha Hlavni nadrazi. (Odpusti-li jim pani intendatni jejich odpudivy zjev.

  To jsem napsal ja HONOLULU ! Emigrant , ktery nikdy nevlastnil cesky pas. A nikdy nemel zastani skupinoveho nepostismu a uplatnil se lepe nez oni.

  Jste NEMEHLA NESIKOVNA, BUDIZKNICEMU a ke vsemu jeste mate ksichty skarede jako vase povahy.
  Vy v Cesku vladnete ? T.j. srandy kopec ! Me by jste mohli vladnout 1/2 minuty a slzel bych smichem.

  A ted napisi dopis panu presidentovi Zemanovi, aby se proti vam zacal branit a vracel to, co delate vy mu.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 38. honolulu, polepši se ...

  OdpovědětSmazat
 39. Editore, bud rad, ze me zde mas a nemazej moje briliantni analytecke rozbory - nedokonalosti Tvoji party poslusnych Hurvinku a hlavne nedokonalosti Tvoji..

  Kdyz jsi studoval v Americe jak manipulovat s intelectualnimi nedochudcaty na Slovensku, tak jsi musel slyset o prvnim clanku Americke Constituce..
  (A nebo Te zamerne neinformovali ? ? )

  Tak tento clanek (Amendment #1) respektuj ! V pripade ze nebudes, tak vsem Cechum napisi, ze nejsi Slovak , ale MADAR a potomek Beli Kuna se stejnymi tendencemi..

  Dopurucuji take nenadavat Tvoji nazorove opozici do BLBU, nebo budu informovat Cikany, ze se ve Tvem dome neplati najem..

  nick honolulu - Tvuj politicky nadrizeny a dosazeny na pozici superiority vuli providence.  OdpovědětSmazat
 40. Editore,
  Tvuj oblibenejsi kolega pan Ivan Hoffman je terorizovan
  pseudonymem zv. Viktor Naprstek a jeho gangem na Deniku CZ. Nemohu mu pomoci, i kdyz se VELMI RAD hadam, protoze bych se musel prihlasit a tim vyzradit rodinne tajemstvi o vysoke kariere moji stare teticky, ktera to dotahla az na hajzl babu na hrade za panovani Zapotockeho.

  Proto je treba Ivana Hoffmana nalakat do bezpeci na NOVOU REPUBLIKU i kdyz Te zastini svymi schopnostmi.
  Muses jit potom pro mentalni utechu za velebnym panem Halikem..HUUUuu, ha, ha, ha - uz vidim jak mu places na rameni a jak si prikladne rozumite.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 41. Třesky, plesky, nehezky, nečesky u pc desky.
  Článek není o politice, ale o przněné češtině.
  honolulu tohle nikdy nepochopí.

  OdpovědětSmazat
 42. Tedy, když jsem slyšela Vencu Havla v televizi říkat vajsprezident, měla jsem chuť ho nakopnout. Ale nedávno mě na ČT poučil v soutěži Míň je víc pan Smetana, že jednou z hvězd Orionu je Bítldžus. Proč si každý blb myslí, že je světový a že na všechno se má používat angloamerická výslovnost?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Právě proto, že je blb.
   Taky to špatně snáším.

   Smazat
  2. (12:19) T.j. krasna basen a v ciste cestine :
   "tresky plesky, nehezky, necesky u PC desky" !
   Poznal jsem to okamzite ! To napsal Frantisek, Ladislav, Vrchlicky, a je to z Eposu Balada o hovne.. Basen dale pokracuje - "Prislovy nas k pravde vize, z nouze pes si kulky lize, atd. atd.
   Epos tohoto narodniho buditele konci vroucim pranim "Nedej Boze zemriti mi hladem a bidou, ale radej syfilidou".
   Je skoda, ze editor zde neni, aby postrehl moji sectelost a snahu se priblizit jeho idealu, - Fickovi z Cachticke pani.
   AMEN - honolulu s hloupou neceskou klavesnici.

   Smazat
 43. Ano, pani prazska vlastovko (18:57) - cervene Burgundy !
  Snazim se dostat na uroven meho vzoru pana editora a nevim jak se zbavit vetsi casti mozku, nez ho utopit ve vine.
  honolulu
  (Pssst, jste vdana ? Neslo by nejak prohloubit nase vzajemne sympatie ?)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nicku,
   vidíš, já poznám všechno!
   ...a proto zatím zachovám své přísné inkognito a neodpovím na dvě poslední věty tázací!:-)))
   j.

   Smazat
 44. Mě, až neskutečně, iritují výrazy jako EXŠÉF nebo EXPOSLANEC...to bych vždycky nablil kýbl! A ty anglo-hrůzy, co se k nám vkrádají, mě doslova a naprosto urážejí! Na schůzích u nás v práci, když se někdo zmíní o nějakém byznys frejmvorku nebo o dašbordu, tak ho ihned hlasitě poopravím >-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milý příteli, proč "iritují"? Stačí hezky česky se..u! Jinak souhlasím.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.