Reklama

čtvrtek 3. prosince 2015

Plán na zničení mešity al-Aksá není konspirační teorie

IIan Pappé
3.12.2015

„Je zbytečné,“ tvrdí kolonizátor v klasickém pojednání Alberta Memmiho The Colonizer and the Colonized, „snažit se předvídat jednání kolonizovaných (‚Jsou nepředvídatelní!‘ ‚U nich nikdy nevíte!‘).“ Kolonizátorovi připadá, jako by kolonizovaného ovládala podivná a znepokojující impulzivnost.“

Jediné vysvětlení, které může Izrael a jeho podporovatelé poskytnout ohledně toho, proč Palestinci nedávno povstali, je, že byli ovlivněni islámskou propagandou. To propaganda tak snadno vyprovokovala „impulzivní a nepředvídatelné“ Palestince během posledních týdnů, zní izraelské překrucování.

Obecně řečeno, západní komentáři byli mnohem více ochotní zasadit tento odpor do širšího kontextu útlaku, jemuž Palestinci čelí.

Přesto má tento západní přístup, vyjadřovaný zejména liberálními akademiky a novináři, něco společného s tím izraelským. Považuje totiž obvinění, že Izrael plánuje zbourání mešity al-Aksá či výstavbu Třetího chrámu v prostoru al-Haram aš-Šarif (Vznešené svatyně) za nepodložená a irelevantní. Tato obvinění jsou v západních médiích podávána jako pouhá záminka, která byla jen nahodilým spouštěčem palestinského povstání.

Nelze popřít, že po téměř 50 letech brutální kolonizace člověk nemusí zacházet do detailů, aby pochopil hloubku zoufalství a míru hněvu, který Palestinci pociťují.

Tento pochopitelný popud k činům zaměřeným proti útlaku by nás neměl vést k přehlížení izraelského plánu s al-Haram aš-Šarif. Rovněž bychom si neměli myslet, že obavy Arabů a Palestinců jsou pouhými výplody jejich orientální představivosti a že se nezakládají na realitě. Ve skutečnosti je lze dobře zdůvodnit.

Ať již jsme založeni nábožensky či bezvěrci, je tudíž zásadní otázkou se ptát, zda je mešita al-Aksá ohrožena. Pokud ano, pak její nejistá budoucnost není jen urážkou islámu, ale také další známkou toho, kam až je izraelský osadnicko-koloniální projekt schopen zajít.


Archeologický zločin

Ničení arabských a islámských pamětihodností není v kontextu izraelské politiky něčím neznámým. V 1967 Izrael srovnal se zemí marockou čtvrť starého Jeruzaléma.

Byl to archeologický klenot islámské civilizace pocházející z 12. století, který hostil některé z nejvýznamnějších islámských náboženských řádů.

Když se v Palestině objevil sionismus, jeho představitelé se nesnažili pouze nakupovat půdu pro osídlení, ale vykupovat i to, co považovali za židovský Jeruzalém.

Baron Edmond Rothschild se pokoušel tuto čtvrť koupit na konci 19. století. O to samé se snažilo sionistické vedení během britské mandátní správy – ale bez úspěchu. Když se nákup nezdařil, byla tato čtvrť získána násilím během války v roce 1967 a zničena.

Demolice zahrnovala zničení mešity Šajcha Aida, kterou vybudoval syn Saláha ad-Dína (Saladina), osvoboditele Jeruzaléma od křižáků. Když se o této destrukci po letech dozvěděl Benjamin Kedar, historik a místopředseda Izraelské akademie věd, prohlásil pro list Haaretz, že „to byl archeologický zločin.“

Ničení mešit nebylo novou praxí ani se neomezovalo pouze na Jeruzalém. Sionistické síly zanechaly nedotčeny pouze velmi málo mešit ve zničených palestinských vesnicích a městech během Nakby – kampani etnického čištění v roce 1948. Ze zbývajících mešit udělaly izraelské úřady kluby, restaurace a ohrady pro zvířata.


Geografie destrukce

Destruktivní politice kolonizátora tedy nebyly uchráněny jak historické pamětihodnosti v Jeruzalémě, tak mešity na palestinském území. Toto masivní ničení islámského dědictví země se hluboce vrylo do kolektivní paměti Palestinců.

Palestinci jsou také často svědky toho, jak Izrael ničí jejich budovy obrněnými buldozery D-9, dodávaný americkou firmou Caterpillar.

Není to však pouze živá vzpomínka na izraelskou geografii destrukce, která u mnohých vyvolává obavy o budoucnost mešity al-Aksá. Je to realistická analýza ideologie některých mocných politických sil v dnešním Izraeli, které jsou zastoupeny v současné vládě Benjamina Netanjahua.

Nejvýznamnější z nich je stále rostoucí nábožensko-nacionalistické hnutí. Kdysi bývalo okrajovou silou, ale dnes je součástí politického systému.

Jak nedávno odhalil Or Kashti z listu Haaretz, součástí učebních osnov školského systému tohoto hnutí – Izrael provozuje tři vzdělávací systémy: sekulárně- židovský, nacionálně-náboženský a „arabský“ – je materiál, který hlásá vybudování „Třetího chrámu“.

Žákům se říká, že vybudování tohoto chrámu je přáním lidstva jako celku. Kashti hovořil s odborníky, kteří si tento materiál přečetli. Ačkoli tento materiál, jak zdůrazňuje, neobsahuje žádnou zmínku o vyhození mešity al- Aksá do povětří, žáci jsou naočkováni myšlenkou, že směřují k židovské spáse (Geula) z hory.

Tento výukový program je podporován ministrem školství Naftalim Bennettem. Spolu se svým kolegou Urim Arielem jsou členy politické strany Židovský domov, která se zavázala nahradit mešitu al-Aksá židovským chrámem.

Po volbách v tomto roce byl Ariel jmenován ministrem zemědělství. Ve své předchozí funkci jako ministr bydlení explicitně vyzýval k vybudování nového chrámu na místě mešity al-Aksá. Ariel není okrajovým politikem. A to samé platí pro jeho stranu.

Izraelská vláda podporuje penězi a jinými prostředky několik organizací, které po podobném plánu otevřeně volají. Nejdůležitější z nich je Chrámový institut v Jeruzalémě, který založil rabín Jisrael Ariel. Jeho financování zkoumal reportér listu Haaretz Uri Blau.

Hlavním cílem tohoto institutu je podle jeho internetových stránek „uzřít, jak Izrael opět vybuduje Svatý Chrám na hoře Moria v Jeruzalémě [což je ohrazený prostor mešity al-Aksá] v souladu s biblickými přikázáními.“

Není přitažené za vlasy či nepředstavitelné se domnívat, že jednoho dne nějaký sionistický fanatik takové plány uskuteční.IIan Pappé je profesor historie a ředitel European Centre for Palestine Studies na Exeterské univerzitě ve Velké Británii. Je autorem knihy The Ethnic Cleansing of Palestine (2006).


Zdroj: https://electronicintifada.net/content/destruction-al-aqsa-no-conspiracy-theory/14991, překlad: Karel Hyka

26 komentářů :

 1. No to je hnus ani jsem to nečetl celé. Ten pozlacený hnus už měli dávno nacpat do drtičky. Islámská historie Jeruzaléma neexistuje , snad jenom na blábolu ,že uloupený kůň masového vraha,pedofila ,dementa a przniče koz tudy šel do nebe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi ale vypatlanec. V čem se lišíš od těch retardovaných imbecilů z Daesh? Dám ti nápovědu. V ničem.

   Smazat
  2. Nijak, šel by znovu zdemolovat mešitu Ferhádija, památku na seznamu kulturního dědictví UNESCO, jež byla zdemolována srbskými fašisty, které napodobuje UCK v Kosovu.

   Smazat
  3. Mešitu Ferhádiju v Banja Luce obnovili Srbové. NEROZBILI JI SRBSŠTÍ FAŠISTÉ, ALE ROZHNĚVANÍ OBČANÉ JAKO REAKCI NA ŘÁDĚNÍ BOSENSKÝCH MUSLIMŮ! Marek

   Smazat
  4. Zničením mešity al-Aksá (budova v jižní části Vznešené svatyně / Chrámové hory) a Skalního dómu (modrá budova se zlatou kopulí uprostřed Vznešené svatyně / Chrámové hory), které byly postaveny kolem roku 700, by se Izrael navždy vyloučil ze společnosti kulturních národů.

   Smazat
  5. 21:54 Nová republika se, bohužel, stává rejdištěm soukmenovců srbských nacistů, kteří se po banjaluckém holokaustu, následnou likvidací sakrálního, kulturního a historického dědictví, snažili vymazat vzpomínky na zmizelé obyvatele. http://balkanist.net/banja-luka-amnesia/

   Smazat
  6. 21:54 Marek asi lže. Rozhněvaní občané v okolních budovách měli okna vymlácená tlakovou vlnou, narozdíl od oken Ministerstva vnitra, které vědělo, že mešita bude spolu s několika dalšími ten den zbourána a nechalo okna otevřená.

   Mešita byla zbourána výbušninami 7. května 1993 srbskou milicí, která také srovnala se zemí minaret, jenž přežil explozi první noc. Demolice byla organizována orgány Republiky srbské a zahrnovala demolici celého komplexu Ferhadija a Arnaudija chrámového komplexu, které od sebe byly vzdálené přibližně 800 m. Obě mešity byly zničeny ve stejnou noc v časovém rozmezí 15 minut.

   Mešitu Ferhadija obnovila Islamska Zajednica Banjaluke. Do konce války bylo v Banja Luce 220 lidí povražděno a 75000 vyhnáno, jen proto, že byli Muslimové či Chorvaté.

   http://www.hercegbosna.org/STARO/engleski/war.html

   https://www.youtube.com/watch?v=EjTwPCaMd28

   Smazat
 2. Tatínek se rozpovídal do kamery...https://www.youtube.com/watch?v=CptGod9vbZw

  OdpovědětSmazat
 3. Nekulturní hovada jsou nesnášenlivá ke kultuře jiných. Osobně, ač neznaboh, považuji veškeré chrámové a "náboženské " stavby, včetně samotných náboženství za nedílnou součást všeobecného kulturního dědictví lidstva. Dodnes si vzpomínám, jak jsem se svým tátou, neznabohem a kovaným komunistou, chodil v neděli obdivovat chrámové stavby; seděli jsme i v lavicích kostela a poslouchali za komunistů náboženskou varhanní hudbu a zpěv jako estetický zážitek. Chceš se dnes za kapitalismu a "demokracie" pokochat chrámovými stavbami - zaplať nejméně stovku nebo běž do pr.... Nesnášenlivost a chtivost dnešních "demokratů" mocipánů a prelátů všeho druhu je skutečně odpudivá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20.00 hod - naprosto souhlasím ! A

   Smazat
  2. stovky ateistu byli v Lucerně na setkání s Eduardem Tomášem,tisíce ateistu mají na háku nějakého Halíka,KANDIDÁTA na prezidenta České republiky,který má ted v USA výplach mozku,aby řádně zabodoval..

   Smazat
  3. Nekulturní hovada jsou nesnášenlivá ke kultuře jiných, ničí kulturní a historické památky (kostely) nejen v Kosovu, ale i (mešity) v Bosně. http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/zpravy/_zprava/552222

   Smazat
  4. A pravoslavné kostely na Kosovu (160 zničených a poškozených) a v Bosně a v Chorvatsku! Mešity v Izraeli ( i na Chrámové hoře!)

   Smazat
 4. Na zbudovani tretiho chramu maji Zioniste uz davno hotove plany, ale nemaji KNEZSKOU tridu, zv. LEVI..Rekord byl zamerne znicen. Jeremiath chapter 3 rika, ze by to znamenalo smrt pro vsechny Zidy. Proto Zide v New Yorku a Zioniste se hadaji... Nam Katolikum to vsak muze byt uplne jedno. Po zmene na trune sv. otce napisi zadost o jmenovani do funkce PREFEKTA (ano ja honolulu) pro byvale rimske provincie Judeu a Israel a budu vybirat najemne od kazdeho...Vsichni predchudci se tam zblaznili, ale ja se zblaznil v Africe, tak se mi to nemuze stat...Budouci prefekt honolulu !

  OdpovědětSmazat
 5. Jezuité a sionisté jsou v podstatě dnes dvě tváře jedné mince ..... je možné že jezuité byli u zrození sionistů. Sionisté jsou nic jiného než rasisté. Považují vás včechny za psi, za špinavé svině, za otroky co mají sloužit jenom jim .... Sionisté mohou být ateisté ale do tváře ti budou tvrdit že bůh v kterého nevěří jim zaslíbil Palestinu atdddd....
  Jezuité i sionisté mají stejné ambice - vládnout světu. Tyto ambice mají taky další skupiny ... určité black nobility - Janova a Benátek .... Benátské black nobility jdou až k pádu Říma, tj 5 st .... oproti nim stála Byzantská říše .... Je velmi pravděpodobné že Benátská black nobility byli u zrození Islámu a nárustu Mohameda s tím použít araby v boji proti Byzantské říši ... po dlouhá století... alespoň jednu křižátskou výpravu nasměrovaly v závěru proti Konstantonopoli - PROČ by křesťané bojovali proti křesťanům....
  ??????
  To že dnes je možné že v Jeruzalému bude stát znovu nějaký podělaný chrám je možné, důvodem by bylo jenom totálně zmanipulovat křesťany s tím, že Ježíš se vrátil na zem a začalo 7 leté utrpení.... toto sam sebou NWO nevychází poněvadž Rusko a Čína jim řekli ffff uck off .... ale to neznamená že se nepokusí v zoufalství postavit chrám ... na nebi udělat pár HOLOGRAPHICKÝM efektů jako např: Ježíš sestupuje z nebe na zem .... pár obrazců z knihy Zjevení .... dají to do televize a debilové to spolknout i s navijákem ....
  Vše se snaží vmanipulovat do jejich agendy NWO .... vše.... teď je na nás abychom to nespokli a byli schopni se bránit ....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo skutečně řídí islám - Johannes Rothkranz

   Studie německého autora, magistra teologie Johanna Rothkranze, z roku 1996 usvědčuje ze lži kontrolovaná média, která neinformované veřejnosti systematicky líčí „radikální islám“ jako světovou hrozbu terorismu. Autor podrobně dokládá, že ve skutečnosti je islámský „fundamentalismus“ pouhým nástrojem Sionu, „bezzubým lvem“, podle prastarého a dokonale osvědčeného receptu personálně infiltrován od vrcholu, politicky (a pro zuřivě zaslepené masy nepozorovaně) sváděný na slepou kolej. Autor spolehlivě dokládá, že vedení islámu je skrytě řízeno zednáři, marany i tajnými službami v čele s Mossadem, a také ukazuje, jak Sion pomocí přílivu islámských „přistěhovalců“ do Evropy současně všemožně podporuje „multikulturní“ a „multietnický“ rozklad křesťanství a zvláště katolické Církve, i když stranou smrtelně záludného útoku nezůstává ani protestantství a pravoslaví.

   Smazat
 6. Nová republika odsoudila sionismus, ale co nacionalismus.

  Může se ve jménu nezávislosti a územní celistvosti ospravedlnit kolaborace s nacisty, teroristy, džihádisty a vyhlazování ostatních národů v koncentračních táborech a při začistkách ?

  Ale takhle si, ve snaze vyvolat protiizraelské nálady, nakakat do vlastního srbského hnízda a vyvolávat otázky proč povstali kosovští Albánci anebo bosenští Muslimové hlasovali pro nezávislost.

  Jediné vysvětlení, které může Dvořák a jeho podporovatelé poskytnout ohledně toho, proč kosovští Albánci nedávno povstali a Bosňáci vyhlásili nezávislost, je, že byli ovlivněni islámskou propagandou. To propaganda tak snadno vyprovokovala „impulzivní a nepředvídatelné“ kosovské Albánce a Bosňáky během posledních týdnů, zní srbské překrucování.

  Bosňáci také byli často svědky toho, jak Velké Srbsko ničilo jejich budovy a nakládá oběti masových vražd ruskými (je třeba označit nepřítele) buldozery.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím, proč bosenští Muslimové v roce 1992 hlasovali pro nezávislost Bosny. Dobře známo je však to, že se dlouhodobě připravovali na rozpoutání občanské války.

   „Již 1. srpna 1990 jsme měli četu vyzbrojenou automatickými zbraněmi, kulometem a minometem,“ líčí počátky vyzbrojování Bosňáků Halid Čengić, pozdější velitel hlavního logistického centra AbiH ve Visoko (viz Ljiljan, 18. - 25. května 1998, str. 10, http://slobodan-milosevic.org/documents/cengic_interview.pdf). Od 1990 se podle Ministerstva zahraničí USA v Bosně vyskytuje 107 členů a příznivců Muslimského bratrstva, kteří poskytují tajnou podporu SDA (viz John R. Schindler, Unholy Terror, 2007, str. 53.) Počátkem roku 1991 bosenský ministr vnitra Alija Delimustafić osobně dojednává nákup kalašnikovů a střeliva ve Vídni (viz Cees Wiebes, Intelligence and the war in Bosnia 1992-1995, 2002, str. 139). 31. března 1991 SDA založila paravojenskou organizaci Vlastenecká liga (Patriotska liga).

   A kosovští Albánci povstali, protože usilovali o vytvoření Velké Albánie, což dokazuje text přísahy UÇK z roku 1998: https://www.youtube.com/watch?v=086I2Mm8Xpk

   (podporovatel V. Dvořáka)

   Smazat
  2. Anonym 22:54 podsouvá, pomlouvá a lže. Nevyleze z páchnoucí nory pražské lumpenkavárny na denní světlo, protože se nemůže podepsat plným jménem. Proč? Protože by na veřejnosti sklidil jen posměch a ostudu. Opakuje muslimskou propagandu z první poloviny 90. let, která měla ospravedlnit rozbití Jugoslávie. Vsaďme se, že nikdy neukáže svoji totožnost. Bude pouze ze tmy a bahna zpod kamenů prskat jed pomluv.

   Smazat
  3. A já myslel, že moje přirovnání palestinských teroristů k UCK přivítáte, obě organizace používali stejné odsouzeníhodné metody a přitom se těší popularitě ve své komunitě, a tak jsem spáchal roztomilou parodii. :DDD

   Pražská kavárna mi našeptávala dvojí metr, z článku jsem vycítil, že si vybereme přátele podle sympatií (nenávisti k Izraeli) nebo jako Američané podle svých zájmů, z jedněch uděláme národně osvobozenecký boj a nositele Nobelovy ceny míru) a z druhých teroristy.

   Smazat
  4. 21:19
   Ve skutečnosti Bosňáci nepotřebovali rozpoutávat občanskou válku, když jim a stoupencům dosavadního (multietnického) vedení země vyšlo celostátní referendum o vyhlášení nezávislosti a následné mezinárodní uznání suverenity BiH, což ovšem Srbové (SDS) neunesli a učinili ze sebe spolu s JNA agresora. Navrhovat rozdělení etnicky smíšené Bosny podle národnostního klíče mohl požadovat pouze šílenec nebo psychiatr - budoucí válečný zločinec Karadžič.

   21:19
   Hezký příspěvek, který oceňuji z hlediska obav jedněch z vyhlášení chalífátu a druhých z klerofašistických četniků, tak tedy bosenští Muslimové se připravovali na vyhlášení nezávislosti BiH, Srbové a Chorvaté na její rozdělení mezi sebe a všechny strany zakládali později nechvalně proslulé polovojenské jednotky.

   Smazat
 7. Ach jo, kdy už ti Semité konečně najdou společnou řeč?
  Vždyť se to furt mele v jedné, Semitské, rodině a odskáče to celý svět.
  Kdy už si lidé uvědomí, že všechna 3 monotheistická náboženství mají společné kořeny a společnou vlast - Palestinu, když si domorodci v míru nedokážou společně vládnout, musí jim vládnout např. přímo OSN a z New Yorku se přesunout do Jerusaléma. 70 let je to furt to samé, bratrovražedný boj.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nesmysl. Všechna zmiňovaná náboženství vznikla v Římě. Tzv. Palestina byla římská provincie Judea.

   Smazat
 8. Konci světa má předcházet příchod Antikrista. Antikrista budou někteří Židé pokládat za Mesiáše.

  Antikrist ale musí být pomazán na krále Izraele v obnoveném jeruzalémském chrámu. To je ten třetí chrám v textu.

  Ten nemůže stát nikde jinde než právě na základech, jimž se dnes říká Zeď nářků a na nichž de facto nahoře na Chrámové hoře stojí mešita Al-Aksá. Pokud má být jeruzalémský chrám obnoven, musí tomu předcházet demolice mešity Al-Aksá, jinak se to prostě lidskými silami a technikou nedá udělat.

  Proto i takový vzdělaný, osvícený a nepříliš konformní představitel ruského pravoslaví, jako je protodiákon Andrej Kurajev (původně absolvent oboru vědecký ateismus na MGU), hovoří s lehkou nadsázkou a humorem, ale naprosto vážně o tom, že dokud, mimo jiné, na Chrámové hoře stojí mešita Al-Aksá, nikdo se nemusí konce světa bát.

  Pozor, je prakticky úplně jedno, jestli tomu zrovna vy věříte. I pokud to třeba vy osobně pokládáte jen za náboženské blouznění, musíte připustit, že na vědomí a chování lidí to bude mít vliv. Začátkem osmdesátých let, při vystupňovaném riziku WWIII, americkým mainstreamem velice čile běhaly názory typu "Armageddon zažije naše generace" s příslušnou argumentací.

  VR ata ta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takže Židé chtějí konec světa?
   No, jedno je jisté, že po pařížské mírové konferenci nastala již skoro 100 let trvající světová rvačka pod taktovkou Anglosasů.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.