Reklama

úterý 1. prosince 2015

Proč Turecko vrazilo Rusku nůž do zad

Pepe Escobar
1.12.2015 Zvědavec

Cíle Ruska a Turecka v boji se skupinou Islámský stát jsou diametrálně opačné.
Je naprosto nemožné pochopit, proč by turecká vláda nasadila sebevražednou strategii a sestřelila ruské Su-24 nad syrským územím – což je technicky vyhlášení války Rusku ze strany NATO – aniž bychom dali do kontextu tureckou mocenskou hru na severu Sýrie.

Prezident Vladimir Putin řekl, že sestřelení ruského vojenského letadla bylo „ranou do zad“- takže se podívejme, jak tuto situaci umožnila fakta na zemi.

Ankara používá, financuje a vyzbrojuje přehršel extremistických uskupení za hranicí na severu Sýrie a všemi prostředky potřebuje udržet zásobovací trasy z jižního Turecka otevřené; nakonec stačí jim dobýt Aleppo, které by otevřelo cestu pro Svatý grál Ankary: změnu režimu v Damašku.

Zároveň se Ankara bojí YPG – Jednotek lidové ochrany syrských Kurdů – sesterské organizace levicové PKK. Ty musí být zadrženy za každou cenu.

Takže skupina Islámský stát – které OSN vyhlásilo válku – je pouhým detailem v celkové strategii Ankary, kterou je v podstatě bojovat s, zadržovat či dokonce bombardovat Kurdy; podporovat všechny typy takfiristických a salafistických džihádistů, včetně skupiny Islámský stát; a dosáhnout změny režimu v Damašku.

Není překvapivé, že syrští Kurdové z YPG jsou v Turecku silně démonizováni, obviňováni minimálně z toho, že se pokouší etnicky vyčistit arabské a turkmanské vesnice v severní Sýrii.

Avšak syrští Kurdové se pokouší – a ke zděšení Ankary v jisté míře podporováni USA – spojit to, co jsou v tuto chvíli tři oddělené kusy kurdské půdy v severní Sýrii.


Pohled na nedokonalou tureckou mapu odhalí aspoň to, jak jsou dvě z těchto území (žlutá) již propojeny, na severovýchodě. Aby toho dosáhli, syrští Kurdové, za pomoci PKK, porazili skupinu Islámský stát v Kobani a okolí. Aby získaly třetí kus území, potřebují se dostat do Afryn. Ale na cestě (modře) je shluk turkmenských vesnic, severně od Aleppa.

Strategický význam turkmenských území nelze dostatečně zdůraznit. Je to přesně tato oblast, sahající až 35 km do vnitrozemí, ve které Ankara chce zřídit tak zvanou „bezpečnou zónu“, která by byla ve skutečnosti bezletovou zónou, na syrském území, údajně jako útočiště pro syrské uprchlíky, a vše by bylo placeno EU, která již uvolnila 3 miliardy euro, k 1. lednu, prostřednictvím Evropské komise.

Nyní nepřekonatelnou překážkou pro Turecko v jeho snaze vytvořit bezletovou zónu je, předvídatelně, Rusko.
 

Použití Turkmanů

Kdo jsou Turkmani? Zde je třeba se ponořit do historie starodávné Hedvábné stezky. Na severu Sýrie žije asi 200,000 Turkmanů. Jsou to potomci turkmenských kmenů, které se přesunuly do Anatolie v 11. století.

Turkmenské vesnice sahají také na sever do provincie Idlib, západně od Aleppa, jakož i do provincie Latakia na severu, západně od Idlib. A právě tam najdeme jen ojediněle probíranou tlupu: shluk turkmenských bojůvek.

Mýtus o nevinných turkmenských civilistech zmasakrovaných „Assadovým režimem“ je, no, mýtus. Ve Washingtonu jsou tyto bojůvky považovány za „umírněné rebely“ – tak umírněné, že se spojili se všemožnými odnožemi džihádistických nebo džihádisty pohlcených skupin, od elastické Svobodné syrské armády po Jabhat al Nusra, alias Al-Kajda v Sýrii (kterou Vídeň konečně označila za teroristickou skupinu).

Podstatné je, že Turecko a Rusko prostě nemohou být součástí stejné koalice bojující s Islámským státem proto, že jejich cíle jsou diametrálně odlišné.

Předvídatelně turecká média oslavují Turkmany jako „bojovníky za svobodu“, á la Ronald Reagan v polovině 80. let, který oslavoval džihád v Afghánistánu. Turecká média překrucují a tvrdí, že celé jejich území je pod kontrolou „nevinné“ turkmanské opozice, a ne skupiny Islámský stát. Nikoliv skupiny Islámský stát, ano, ale většinou al-Nusra, což je prakticky totéž.

Pro Rusko není rozdílu, obzvláště proto, že tlupy Čečenců, Uzbeků a Ujgurů (čínská rozvědka po nich jde) usilovaly o útočiště mezi těmito „umírněnci“. Co se týká Ruska, tak tomu záleží na likvidaci jakékoliv možnosti budoucí 900 km dlouhé džihádistické dálnice mezi Aleppo a Grozným.

A to vysvětluje bombardování severní provincie Latakie Ruskem. Ankara, předvídatelně, začala zuřit. Ministerstvo zahraničí dokonce před pár dny vyhrožovalo Rusku; „akce ruské strany nejsou bojem proti teroru, ale bombardovali civilní turkmanské vesnice, a to by mohlo vést k závažným následkům.“

Ankara přímo podporuje turkmanské bojůvky humanitární pomocí, ale místo „humánního“ nákladu jsou tam ve skutečnosti zbraně; dodávky pomocí náklaďáků, za řízení MIT – turecké tajné služby.

To vše zapadá do mytologie vládnoucí strany AKP bránící dokonce i předosmanské populace; nakonec ty vždy islámu „dobře sloužily“. Syrští Turkmani jsou oddáni vedení AKP v Ankaře.
 

Zápletka houstne

Pro Rusko je oblast známá jako Turkmanské hory, či výšiny – které Turci nazývají Bayirbucak – na severu provincie Latakia, hlavním cílem. Protože právě tam najdeme Dálnici zbraní – po které Ankara, bok po boku CIA, vyzbrojuje bojůvky.

Pro Rusko je možnost, že se bojůvky spojí se salafisty a salafistickými džihádisty a pokusí se dobýt převážně alavitskou provincii Latakia, červenou čárou, protože by to ohrozilo ruskou leteckou základnu v Chmeimim a nakonec i přístav Tartus.

Takže v podstatě zde máme CIA vyzbrojující teroristy – i oněmi nechvalně známými proti-tankovými raketami TOW – za použití pašerácké trasy přes turkmanské území, které je mocenskou základnou Ankary řízenou Al-Kajdou v Sýrii. Je to základní území pro USA, Turecko a Saúdskou Arábii pro podkopání Damašku, a především území pro vedení války v zastoupení: NATO (USA-Turecko) proti Rusku.

CIA básní, že rakety TOW jdou 45 „prověřeným“ – tudíž „umírněným“ – skupinám. Nesmysl; těchto zbraní se chopili zkušenější džihádisté z Al-Kajdy v Sýrii, jakož i z mlhavého uskupení známého jako „Dobyvatelská armáda“, podporovaná Saúdskou Arábií.

Takže aby rozdrtilo Jabhat al-Nusra a Dobyvatelskou armádu nadobro, začalo Rusko bombardovat turkmanské pašeráky, kteří jsou sotva „umírnění“; jsou infiltrováni tureckými islamofašisty – jako těmi, kteří rozstříleli ruského pilota, pplk. Olega Peršina, když visel po katapultaci na padáku, což je podle Ženevských konvencí válečný zločin.

Sázky by pro Rusko mohly sotva být větší, neboť používáním turkmanských kmenů je Turecko již hluboce zakousnuto v severní Sýrii.

Takže očekávejme, že Rusko výrazně zesílí bombardování turkmanských oblastí – nad rámec pouhé odplaty za zabití ruského pilota.

Jinde má Rusko spoustu možností – jako dále vyzbrojit YPG; to by jim umožnilo konečně převzít onen kus hranice mezi Afryn a Jarablus, který je stále ovládán skupinou Islámský stát. Ankara bude zuřit, pokud syrští Kurdové spojí doposud nespojená území do toho, čemu říkají Rojava.

Podstatné je, že Turecko a Rusko prostě nemohou být součástí stejné koalice bojující se skupinou Islámský stát, protože jejich cíle jsou diametrálně odlišné.

Istanbulský historik Cam Erimtan nastiňuje velký obrázek:

„Nová turecká vláda se chopila otěží ve stejný den, kdy bylo ruské letadlo sestřeleno. A nyní úskočný premiér Davutoglu a neohrabaný prezident Erdogan minimalizují škody a provádí domácí mobilizaci, a na chvíli dokonce upustili od své oblíbené rétoriky o islámské solidaritě a zahráli plně na nacionalistickou kartu. Ačkoliv vojenská akce bezpochyby povede k obrovským ziskům u domácí popularity, ekonomické následky již začaly být pociťovány, kdy Rusko zastavilo dovoz tureckého zboží. To může naznačovat, že AKP vedená vláda jednala výlučně jako lokaj NATO a ignorovala realitu na zemi a hýřila bouřlivými vystoupeními.“

Tato bouřlivá vystoupení nepotrvají dlouho, protože Rusko zareaguje na sestřelení Su-2 chladnokrevným, vypočítaným, rychlým a neočekávaným způsobem na mnoha frontách.

Ruský raketový křižník Moskva – nacpaný systémy protiletadlové obrany – nyní pokrývá celý region. Dva systémy S-400 pokryjí celý severozápad Sýrie a jižní část Turecka u hranic. Rusko bude schopné elektronicky rušit celé jižní Turecko. Neexistuje způsob, jak by Erdogan mohl získat svoji EU placenou „bezpečnou zónu“ v Sýrii, pokud nepůjde do války s Ruskem.

Jisté však je, že prioritou Ruska číslo jedna od nynějška bude rozdrtit tureckou extremistickou strategii na severu Sýrie nadobro.


Why Turkey Stabbed Russia in the Back vyšel 27. listopadu 2015 na ICH. Překlad v ceně 537 Kč Zvědavec.

18 komentářů :

 1. Jak už jsem někde psal,kdyby Turecko nemělo za zády USA,bylo by zdrženlivé.
  Co je u toho nejhorší,že skutečně můžou být do konfliktu zatažené všechny státy NATO a to považuji za záměr Američanů,který by to,řídili,zásobovali zbraněmi

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 8:05: Naprosto souhlasim! Valka mimo uzemi uSSa financovana padelanymi penezi (dolary) vymenou za suroviny. Spekulace ze Turecko sestrelilo to SUcko BEZ PRIKAZU z uSSa jsou proste fantasmagorie, coz dokazuje "reakce" NATO (cili uSSa). Vsechny akce uSSa (nema vyznam to delit na NATO, Turecko, EU, IS a jina loga) smeruji na cilenou knfontaci s Ruskem - atomovou velmoci - ktere zbyde uz jenom atomovy protiuder jakmule dospeje k nazoru ze se neubrani konvencnimi prostredky.

   Smazat
  2. Celé to začíná smrdět, skopčáci už taky budou táhnout směr Sýrie, Anglie už mluví o tom samém a všichni jdou najednou bojovat proti IS. Najednou, jak zvláštní . A aby těch náhod nebylo málo, tak je Francie vystavena teroristickému útoku, kde sice dojde k masovému útoku, ale záhadou zůstává, proč se odpálili ostatní atentátníci sami. Ty útoky jedinců postrádají smysl, odpálit sám sebe, že ? A i samotná Francie je jakoby nucena jít do boje s IS.

   Že není zájmem západu bojovat bojovat proti IS je zřejmé. Tady jde o zcela jinou hru, hru namířenou proti skutečným bojovníkům proti IS a tím je Rusko. Celé to na mě působí velmi nebezpečně a jakoby se schylovalo na uzemí Sýrie k boji. Ale tentokrát ne mezi místními s IS.

   Smazat
 2. A situace se nám rozvětvuje. Turecko nepouští ruské lodě přes Bospor, což by mohlo udělat pouze v případě válečného stavu s Ruskem.
  NATO posiluje vojska v Rumunsku a pobaltí.
  Ukrajina řekla, že Krym už žádnou elektřinu od ní nedostane a chce Krym blokovat tak, že jej obkrouží svými jadernými ponorkami (samozřejmě za pomocí američanů).
  Na Donbassu se vyostřují boje.
  Nevím tedy jak vy, ale mně přijde, že se něco chystá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. asi to budou muset být americké ponorky v ukrajinských barvách, to snad Ukrajinci zvládnou, už přemalovali na modro-bílo skoro všechny ploty, stejně se tam už jiné barvy ani nevyrábí

   Smazat
  2. S tím Bosporem,pokud jej Turek pro Rusko zablokuje,poruší mezinárodní smlouvu a dopustí se sám agrese-čili trest jej nemine a to zcela po právu,v míře mezinárodním.Takže to není jen věcí Turka a on to ví.....
   A co se týče Ukrajiny,tak vše se dělá pro to,aby oba konflikty,jak Ukrajinský,tak Syrský byly slity v jeden a nasmířeny proti Rusku koordinovaně,kdo je v pozadí nemusím připomínat....a do toho všeho je vtahována EU přes tu "Trojskou krávu"Merklovou (Troia je v některých zemích např.Itálie hanlivý výraz pro prostitutku,kurvu...)
   Takže přátelé EU,máte,co jste chtěli a co si chystáte svým ignorantstvím,naprostá impotence věrchušky EU,rozklad jejích bezpečnostních struktur a atributů státu,jako akceschopná armáda a bezpečnost,hranice atd.,aktuální legislativní frontální útok Europarlamentu k všeobecnému odzbrojení obyvatel,hroucení se sociálních systémů a to vše v podmínkách probíhající "invaze živé síly"a jejího dovybavování zbraněmi viz.už nekolik zadržených pašovaných zásilek s tisíci brokovnic, vyrobených a odeslaných z Turecka s us-municí....tady vidíte tu největší reality šou svých ubohých životů-vznik občanské války-všechny vnitřní i vnější podmínky jejího vzniku jsou už splněny,čeká se už jen až to pochopíte a hned bude vydán impulz....Nic,co se odehrává není náhoda,to vše je cílené !!!

   Smazat
  3. Ne, že pokud, Turecko už ten průplav Turecko zablokovalo, v našich médiích ani slovo, v ostatních už se poznamenává, že jde o porušení mezinárodního práva, což je Turecku úplně jedno, protože si dělá co chce. Putin se k tomu ještě nevyjádřil.

   Smazat
  4. A kur..,tak to je vážný,panstvo,držte si klobouky,pojedeme z kopce...,ale už o několik řádů rychleji,než jsme jeli doteď....

   Smazat
  5. Vřele doporučuji tento odkaz cca 6 min. asi 2,5 roku staré:

   https://www.youtube.com/watch?v=pRcpmPM64TM&feature=share

   Smazat
  6. Erdogan se Turecku postaral o vlastní arabské jaro, ale bude to asi už prosincové jaro.

   Smazat
  7. Domy, které se dají bránit, se budou hodit, set sakrble
   https://www.youtube.com/watch?v=aKfUMm9akZY

   Smazat
  8. Vážený pane, proč sem neustále tapetujete tu svoji nekalí reklamu na domy a obtěžujete s ní slušné čtenáře?! Odpovězte zde zítra v pracovní době od 07:00 do 15:30. Na základě Vaší odpovědi se dále rozhodne o Vaší nekalé reklamě.
   Váš Cenzor

   Smazat
 3. Podle Žirinovského (asi něco jako dříve náš Sládek) je válka Ruska s Tureckem nevyhnutelná. Turci prý pocházejí z Turkmenistánu, kam budou vráceni. Turecko se skládá z dříve obsazených území, které si vezmou zpátky okradené sousední země (Bulharsko, Arménie, Řecko a samozřejmě Kurdové). Turecko bylo význačným členem hitlerovské koalice a mělo za to být po zásluze "odměněno", ale Stalin zemřel dříve, než to stihnul. K tomu bych dodal, že to ale Frau Merkel nikdy nedopustí, protože právě nacismus a fašismus je v Evropě vítán a na vzestupu a musí se podporovat - viz výpalné Erdoganovi, který na jedné straně pomáhá americké neformální armádě IS rozesírat Irák a Sýrii (vyrábí běžence) a poslal je letos do EU, tak za to ještě bude ze strany EU odměňován :-)

  OdpovědětSmazat
 4. Perlička: Erdogan včera prohlásil, že jestli se potvrdí skutečnost, že Islámský stát dopravuje ropu do světa přes Turecko, tak prý odstoupí ze své prezidentské funkce. Tam tomu říkám šašek?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ne, řekl, že odstoupí, pokud se prokáže, že Turecko kupovalo ropu od IS. Asi tím lišák chce říct, že ji kupovala Evropa a Japonsko a že ho proto musej podpořit (což Makrela už dělá)

   Smazat
 5. Turci dokonce začali proti Rusku využívat Tatary na Krymu, že jsou to jejich pokrevní bratři, a Mongolové přece taky, do nich a bít je, at´ je přejdou velmocenské choutky, nemohli bysh my dens proti Němcům v vytáhnout, že Lužičtí Srbové byli naši pokrevní bratři a že je naší povinností hájit jejich zájmy? Jasná je jedna věc, že za tou tureckou svińárnou je motno hledat špinavé pařáty USA

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Právě jste mně připomněl, že Žirinovský připodobnil Turky k Mongolům, protože mongolská říše byla také ohromná, ale nakonec se Mongolové museli stáhnout tam, odkud přišli. A stejné to prý bude s Turky, ti se stáhnou do Ašchabadu ve své pravlasti (Turkmenistán).

   Smazat
 6. Proč si myslíte, že se Erdogan a Davutoglu tak naparují. Mají k tomu zázemí. Snáze také pochopíte, proč jde i babka Merkel Turkům na ruku. Odstavec z článku na webu to vysvětlí, cituji "polovinu americké ropy z břidlic, která se prodává v Evropě, těží Islámský stát na obsazených územích Sýrie a Iráku."

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.