Reklama

pondělí 7. prosince 2015

Průmysl na hraně


Zbyněk Fiala  
7.12.2015 Vaše věc

Nenechme se mýlit. Průmysl roste, ale táhnou jej auta, na která ještě nedolehl skandál s emisemi. Těžko se mu však budou moci vyhnout, protože s poklesem emisí v dopravě se počítá v závazcích, které jsou nyní přijímány na pařížské klimatické konferenci. Vedle toho však vidíme prudký pokles energetiky, chemie a hutnictví. Jsou dokladem toho, že starý model průmyslu, postavený na průměrných technologiích, bezohlednosti k prostředí a extrémně nízkých mzdách, je dokonale vybydlen?

Také v říjnu pokračoval výrazný pokles produkce v energetice (meziročně o 12,6 procenta), v chemii (o 21,2 procenta) a v hutnictví (o 3,8 procenta). V pozadí jsou pokračující nízké ceny ropy, revoluční změny v energetice a nový hospodářský model v Číně. Je to vidět i na statistice nových průmyslových zakázek. V chemii jich bylo na konci třetího čtvrtletí o obrovských 28,5 procenta méně než loni. V hutnictví byly v říjnu nové zakázky deset procent pod průměrem roku 2010, zatímco výroba aut počítá ve stejném srovnání s přírůstkem o 85 procent.  (ZDE)

Vzhledem k exportnímu charakteru českého průmyslu je nutné sledovat také vývoj poptávky v zahraničí. Zneklidňující je zjištění ze čtvrtletního výzkumu podnikatelské důvěry v britském průmyslové asociaci EES, kde dosud vládla největší konjunktura, že firmy začaly brzdit tempo přijímání nových pracovníků a investic. Je to první signál změny, ale o propouštění a snižování zatím nemluví. (ZDE)

V Česku možná průmysl už začal přezbrojovat, což by se dalo vyčíst z meziročního prudkého nárůstu dovozu strojů a dopravních prostředků, který meziročně stoupl o 17 procent. Může jít o signál modernizace, ale odečíst musíme pouhé zdražení dovážených technologií po umělém oslabení koruny, které ČNB udržuje už dva roky se zarputilostí hodné lepší věci.

Stále tu však vidíme dvě české ekonomiky. Ta část, která je orientována ven, má nyní nové zakázky o 57 procent vyšší než roku 2010. Zato tuzemské zakázky se nemohou odlepit ode dna, v říjnu byly vyšší jen o jediné procento než před pěti lety. Ekonomika, která nemá zázemí v domácím trhu, může mít těžko nějakou zářivou budoucnost. Tohle je klíčový problém naší hospodářské politiky.

Překvapivý je pokles říjnové stavební produkce meziročně o 1,3 procenta. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně, takže reálně jsme na nule. Inženýrské stavitelství roste o 7,6 procenta, jak se snaží v prodloužené sezóně na rozestavěných dálnicích zachránit evropské fondy před propadnutím, ale pozemské stavitelství kleslo o 5,8 procenta. Počet dokončených bytů dokonce klesl o 16,9 procenta oproti loňsku.

15 komentářů :

 1. To jsme tu konjunkturu dlouho neměli. Sakra, což takhle změnit systém z koloniálního područí na suverénní a samostatný!!! To che ale potom úplně jiné politiky a jiné chápání státu. Bohumil

  OdpovědětSmazat
 2. A teď fakta místo žvástů:
  Ekonomika roste slušně už od začátku rou 2014
  Z toho za první 3 čtvrtletí letošního roku o rekordních 4.4%
  Nezaměstnanos klesá na rekordně nízké úrovně
  Průměrný plat překročil 26.000Kč.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Porovnej si jaký je průměrný plat u nás a jinde ve světě a pak něco plácej.

   Smazat
  2. Právě jsem porovnal. V Rusku je průměrná mzda 33.000 rublů což je 13.000Kč, v Číne 56.000 yuanů - 14.000Kč (a to jen v průmyslových oblastech, ne na venkově).

   Smazat
  3. Každopádně se někde muselo projevit o kolik tisíc si přidali politici,soudci,státní zástupci a další státní zaměstnanci.Ty statistické údaje,to je pro ty co žerou seno.Každý snadno pochopí statistický údaj,lékař má 100tisíc a sestra 15tisíc a to je nádherný statistický údaj,průměr 57.500kč.

   Smazat
  4. 15:52
   V Rusku a Číně je navíc k nízkým platům majetková a přijmová nerovnost ještě daleko vyšší než u nás. Viz Gini index. Zkus vymyslet něco lepčího.

   Smazat
  5. Anonymní 16:01
   V Rusku jsem nebyl a ani v Číně,tak nehodnotím.Mám jen informace z Ukrajiny,to je fakt,tam je to katastrofální rozdíl.

   Smazat
  6. Roste? To je jen hra s čísly. Stejně jako se do nezaměstnanosti počítají jen lidé, kteří jsou bez práce jen rok. Ti co nemají práce déle se vyškrtávají. A stejně je to i "růstem". Lžeme si do kapsy.

   Smazat
 3. A právě když čtu nějaký článek, jak prosperujeme, jak rosteme, tak bacha, je třeba zpozornět.
  Ta nejhorší můra pro elity jsou jakékoliv sociální nepokoje a proto se musí psát, jak je nám dobře, jak máme utrácet, za voloviny. A když se podíváte okolo, tak všechno jde ke dnu, jen Česká republika táhne celý svět nahoru.
  K smíchu. Všechno padá, jenže pomalu, polehoučku, ale i tak to dopadne na dno.
  A elity? Díky za každé nové ráno...

  OdpovědětSmazat
 4. Budoucnost v ekoterorismu je přechod od aut zpět ke koním a potahům, bryčkám, to by se pak uvalila ekodaň za nadprodukci metanu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nezlobte se na mě, ale teď mluvíte jako naprostý demagog. Ale nejspíš jste jen nedostatečně informovaný.

   Smazat
 5. Když tak prosperujeme , proč se důchodcům přidá jen cirka 40 Kč ??

  OdpovědětSmazat
 6. Protože veškeré zisky sežerou kapitalisté, politici, justice, církev, "umělci" , manažeři a další parazité.

  OdpovědětSmazat
 7. Průměrná mzda překročila 26 000. Je jen otázkou, komu se přidalo a přidá. Nebyli to ti, kteří vytváří hodnoty pro republiku (tedy privátní sektor). Byli to ti, co jsou přímo napojeni na státní rozpočet.

  Jen si zjistěte a ověřte ve svém okolí. Některé úřady přidají nově 2000 na platu úředníků. Jo, jo. Volby se blíží a Bohuš uplácí (stejně jak předchozí vlády).

  OdpovědětSmazat
 8. Vzdor všem škarohlídům jsme ve skutečnosti konečně evropští tygři.

  1) Nezaměstnanost so podařilo skokově a natrvalo snížit zavedením nové metodiky jejího výpočtu, odlišné od standardu EU, a uváděním jen hodnot podle té nové, viz:
  https://portal.mpsv.cz/sz/stat/nz/zmena_metodiky

  2) Co se týká růstu HDP, i tento může být skutečný tak vysoký. (Zvlášť pokud se do něj započítávají už nejenom dotace a dluhy, ale i míra zatajování, zkreslování a lhaní ve veřejných masmédiích.)

  Takže na samotné číselné hodnoty můžeme být opravdu hrdi.
  Děda.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.