Reklama

sobota 12. prosince 2015

Saúdové jako by na Západě ztráceli imunituUplynulý týden na "syrské frontě" v kostce. Rusko se kvůli sestřelení svého bombardéru nad Sýrií sankcemi dál soustředí na Turecko (a Ankara propočítává očekávané ztráty a hlásí „připravenost“ předcházet společně dalším podobným situacím). Na turecké kšefty s ropou od Daeše poukazuje i Irák (na jehož severu turecká armáda útočí na Kurdy a Bagdád po šéfovi NATO chce, aby přiměl Turky stáhnout se z iráckého území). Nově se objevují zprávy, podle nichž Daeš stejně úspěšně jako s kradenou ropou obchoduje i s bavlnou, která končí ve formě oděvů i v britských buticích. Turečtí džihádisté na severu Sýrie bojují s americkými džihádisty (sorry, rebely). K americkému kongresmanovi Danovi Rohrabacherovi, který tvrdí, že „pokud členství v NATO znamená chránit Erdogana, tak by v NATO neměl být on, nebo my“, se přidávají další americké hlasy – konzervativní National Interest se ptá, zda-li opravdu není načase vyloučit Turecko z NATO, ekonomický Forbes má za to, že by USA měly Turky okamžitě „usadit“ a přestat garantovat jejich bezpečnost, politický The Hill otevřeně konstatuje, že současná migrační vlna směřující do Evropy je dílem Ankary a jako taková je tureckým útokem proti Západu. A německý NEOPresse požaduje, aby Západ vyhlásil sankce i proti Turecku, Saúdům nebo Kataru a srazil je tak na kolena. Zkrátka, z hlediska tureckého prezidenta Erdogana se nálady na Západě nevyvíjejí zrovna nejlépe.

A s tímto nepříjemným pocitem není rozhodně sám. Zdá se totiž, že o svou dosavadní nedotknutelnost v západním mainstreamu přichází i lidskoprávní hororová šou zvaná Saúdská Arábie. Třeba New Statesman přiznává, že to saúdský wahhábismus je hlavním zdrojem světového terorismu, Politico připomíná, že právě saúdští radikální duchovní a sponzoři džihádu pod ochranou vládnoucích feudálů jsou našimi skutečnými nepřáteli, britský generál Jonathan Shaw na stránkách The Telegraph zdůrazňuje, že to Saúdové a Katar jsou zodpovědní za globální šíření terorismu, na saúdský wahhábismus coby zdroj současného Daeše poukazuje také New York Times, zatímco Washington Post dodává, že celý současný vývoj umožnily Spojené státy, nejen pokračující podporou saúdské feudální diktatury, ale i hloupou invazí do Iráku. Na přetřes přichází i „záliba“ nového krále Salmána ve stínání hlav nejen údajných zločinců, ale i svých šíitských odpůrců, přičemž cynici poukazují na to, že přinejmenším letos je v tomto směru „náš“ monarcha „výkonnější“ než Daeš (a image mu příliš nevylepšuje ani „humánní“ rozhodnutí nestínat hlavy vězňům, kteří skončili za mříženi ještě jako děti).  

Přidala se i německá tajná služba BND, podle níž Saúdská Arábie „destabilizuje arabský svět“, a současnou spíše váhavou politiku královské rodiny v dohlednu prý vystřídají „impulzivní zahraniční intervence“. Saúdové si na zprávu BND oficiálně stěžovali v Berlíně a německá vláda se v první reakci od názoru agentury distancovala s tím, že Saúdové jsou pro ni důležitým partnerem v „krizemi zmítaném světě“. Tento vazalský postoj nejspíš ale vyvolal v samotné vládě velké diskuse, protože jen o pár dní později vicepremiér a šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel prohlásil: „Musíme dát Saúdům jasně najevo, že čas, kdy jsme se dívali stranou, skončil. Wahhábistické mešity po celém světě jsou financovány Saúdskou Arábií. Mnozí islamisté, kteří ohrožují veřejnou bezpečnost, pocházejí právě z těchto komunit v Německu.“ Problém je totiž v tom, že odhadem až 25 procent všech nových bojovníků Daeše ze zahraničí jsou nedávní konvertité k islámu, kteří konverzi podstoupili až na výjimky v mešitách financovaných Saúdskou Arábií. Ve výsledku tak nekonvertovali k „obyčejnému“ mainstreamovému islámu, ale k nenávistnému saúdskému wahhábismu.

Rijád nyní navíc na vlnu zahraniční kritiky související s plánovanou popravou mladého palestinského básníka, který prý urazil krále, reagoval pohrůžkou soudem, ve výsledku tím ale vyvolal jen mohutnou vlnu ironických poznámek na Twitteru. A tak se v době, kdy sami Saúdové proměnili ceny ropy v geostrategickou zbraň a spolu s OPEC prakticky pohřbili frackingový boom v USA, obrátili o ochranu právě k USA – nabídkou na dodávky ropy za dumpingové ceny.

Úsměvná konference v Rijádu

Miloš Zeman vyvolal palcové titulky prohlášením, že se Turecko „někdy chová jako spojenec Islámského státu“. Má pravdu, byť lze samozřejmě diskutovat o onom „někdy“, nebo také proč v této souvislosti nepadla zmínka i o Saúdské Arábii. Obě tyty síly jsou totiž v posledních letech stále více propojené. Podle dostupných informací Saúdové věnovali Erdoganovi na loňskou volební kampaň 10 miliard dolarů, což se dá vnímat i jako výraz uznání za to, že Turecko na svém území otevřelo výcvikové tábory pro Daeš a další syrské teroristy a že jim dodávalo zbraně a další pomoc. Financování Erdoganovy kampaně i tureckých operací Daeše mimochodem prý řídil saúdský bankéř Jasín al Kádí, který má blízko k saúdské vládnoucí rodině, je členem Muslimského bratrstva, peníze v 80. letech minulého století zajišťoval už i Usámově Al Kajdě – a bez ohledu na to, že se ocitl na americkém seznamu globálních teroristů, se chlubí i osobním přátelstvím s Dickem Cheneym, Bushovým viceprezidentem a strůjcem agrese proti Iráku. Jinými slovy, spojencem Daeše není jen Erdoganova vláda, ale i wahhábisté ze Saúdské Arábie, Kataru, Spojených arabských emirátů… a další samozřejmě.

Zmíněná zpráva německé BND se přitom v souvislosti s „impulzivní zahraniční intervencí“ soustředí na postavu teprve třicetiletého korunního prince a ministra obrany .... (dokončení textu zde)

7 komentářů :

 1. Taková myšlenka dne, po přečtení článku.
  Když se nepodařilo západu "znárodnit" ropné vrty Sýrie, mohlo by se to podařit u sponzorů teroristů - Saudské arábie. A můžeme ruletu točit dál.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O podivné pozici SA v americké politice svědčí i to, že na teroristických útocích z 11.září v USA se podíleli skoro výhradně občané SA. A doplatil na to především Irák a Libye.

   Vymazat
 2. No jestli se Syrská opozice domluví a udělají dohody s Ruskem a s Asadem, tak můžeme očekávat převrat v Saudské Arábii kde dojde ke svržení krále a nastolení demokracice made in USA.

  OdpovědětVymazat
 3. Saudská Arábie jde pod kytičky, nejenom kvůli svému feudálnímu tmářství a neschopnosti vítězit na svém neslavném tažení proti Jemenu (!), ale zejména kvůli ropě (cenový dumping se jim vrací jako bumerang), která brzy dojde a teče už jenom proto, že pumpují do vrtů ve velkém vodu (a už to nemohou ani zastavit), aby vytlačili zbytky. Proto takové překvapivé uvolňování sankcí a navazování přátelských styků Ameriky s Iránem. Saudové už budoucnost petrodolaru nezaručí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Voda se do vrtů čerpá odjakživa protože je těžší než ropa. Vyjímkou je počáteční přetlak v novém vrtu. Po odčerpání cca 1/3 se už musí do vrtu pumpovat plnivo - voda.

   Vymazat
 4. Krásný výběr všech PRORUSKÝCH, PROPUTINOVSKÝCH, komunistických, xenofobních a rasistických, médií, novinářů, politiků, tajných služeb po celím světě které , za mrzký rubl překrucují pravdu o našich úžasných "spojencích" a odhodlaných bojovnících proti trorismu, např. nelegální okupací, SSÁky nedávno DEMOKRATIZOVANÉM Iráku ;)

  No jo no, raději kurvit svět s pomocí Turků, Saudů, Katařanů a podobných mrdek, než mu pomáhat s Ruskem. To je přece logické, že.

  To je zvláštní kolik lidí, kteří začínají vidět, že něco je fakt špatně, neustále přibívá po celém světě ;), ale je také vidět, že zslepení psychopatoidní kokotoidé (a těch taky není málo), si nechají raději uříznout hlavu a budou se dívat jak jim znásilňují děti, než by si přiznali chybu a změnili postoj, doku máme alespoň náznak šance.

  Slunce v duši.

  OdpovědětVymazat
 5. Jsou za to dibře placeni ambasádami USA.Peníze jsou
  mocná čarodějka.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.