Reklama

čtvrtek 3. prosince 2015

Skupina ISIL je stále častěji nazývána DAEŠ. Proč?

4. 12. 2015    zdroj
Světová média upouštějí od obvyklého označení teroristické skupiny, aby se teroristům neposkytovalo právo jednat jménem islámu. Nová zkratka DAEŠ* se stále častěji objevuje v médiálním prostoru jako náhrada za obvyklé označení v Rusku zakázané teroristické skupiny ISIL. Abychom pochopili, proč se to děje, ponořme se do historie termínu.

Teroristé si říkají "Islámský stát" a chápou tím odkaz na chalífát - stát, který řídí chalífa, což v arabštině znamená "nástupce" (v tomto případě nástupce proroka Mohameda, poznámka redakce). Posledním všeobecně uznávaným muslimským chalífátem byla Osmanská říše, jejíž existence byla ukončena v roce 1923.

V Rusku se pro označení extremistické organizace začala používat zkratka ISIL - "Islámský stát Iráku a Levantu", kde Levant je zeměpisný název východního Středomoří: Sýrie, Libye, Palestiny, Izraele a Jordánska. Arabové nazývají tuto oblast al-Sham, což znamená "Velká Sýrie."

Vlivná média a celé státy odmítly takto zakázanou skupinu nazývat, protože by se mohlo zdát, že to teroristy opravňuje zastupovat islám. Tak to ale vůbec není.

Teď stále častěji slyšíme jiný akronym - DAEŠ. Po pařížských teroristických útocích jej otevřeně použil François Hollande během svého setkání s Barackem Obamou. DAEŠ (píše se Daiish nebo Da'esh) je zkratka názvu extremistické organizace al-Dawla al-Islamiya al-Iraq al-Sham v arabštině, v podstatě je to totéž co "Islámský stát Iráku a Levantu." Ale tato verze nevyhovuje teroristům. Teroristé dokonce hrozí vyřezáním jazyka všem, kteří vysloví arabskou zkratku, protože je souzvučná s takovými arabskými slovy, jako jsou "daes" ("dupající/rdousící nohama") a "dahes" ("ten, kdo rozsévá nesváry/destrukci").Nyní se právě tato zkratka, která tak dráždí teroristy, začíná stále častěji používat nejen v arabských, ale i v médiích na celém světě.

Jak řekla v LifeNews expertka orientalistka Karine Gevorgjan, vůdce DAEŠ Abu Bakr al-Baghdadi je samozvanec a skupina jako celek nemůže být nazývána chalífátem.

Chalífem se může prohlásit pouze člověk, který patří do rodu děda proroka Mohameda. Ale nikdo z dnes žijících lidí, kteří patří do rodu proroka Mohameda, neuznal al-Baghdadi a nechápe, proč nazývá DAEŠ chalífátem, říká expertka. Předchozí formy chalífátu kromě toho poskytovaly osobám, které patří do různých kultur a náboženství, určitý soubor práv a svobod. Když je chalífát, musí být práva, ale ta na území DAEŠ nejsou.

Podle Karine Gevorgjan vede použití akronymu ISIL v tomto okamžiku k záměně pojmů.

Když vyslovíme výraz "islámský", tak lidé, kteří neznají islám, se začínají ke všem muslimům chovat s podezřením. Může to vést k rozkolu ve společnosti, nadměrné nedůvěře. To se nesmí stát, muslimové si to nezaslouží, protože jako první vystoupili proti teroristům, kteří přikrývají své záměry náboženstvím, domnívá se expertka.

* Činnost organizace je v Ruské federaci zakázána rozhodnutím Nejvyššího soudu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

31 komentářů :

 1. NEMÁTE NĚKDO ODKAZ NA PUTINŮV DNEŠNÍ PROJEV S TITULKY, NEBO TEXTOVĚ?

  ČT HO UŽ NENABÍZÍ, POKUD SE NEPLETU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Skuste nezávislou tv https://www.youtube.com/watch?v=p2RCOXyT7WM
   možná, že tam ten projev bude v dalších dílech

   Smazat
  2. Česky dabovaný projev je tady:
   http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1629584-putinovo-poselstvi-boj-s-terorem-je-bojem-o-budoucnost-cele-civilizace

   Smazat
 2. Evropa, potažmo EU je již nyní s těmito vládnoucími elitami, Brůselu a USA, potencionálním kalifátem, je to jen otázka času, kdy islám dobyje evropské území úplně a původní obyvatelé se stanou pronásledovanou, bezvěreckou menšinou, přinucenou buď konvertovat nebo přijmout džizvu-platit povinnou daň bezvěrce.EU a USA jsou hrobaři Evropy, včetně TTIP, NATO a dalšího svinstva.

  OdpovědětSmazat
 3. Německo, Švédsko a další "Západní" země brzy poznají na vlastní kůži mírumilovné náboženství vnesené do praxe.Odnesou to, bohužel, jen zase ti nevinní a politici se budou v zákrytu a bezpečí jen smát.

  OdpovědětSmazat
 4. Za Socialismu jste o Islámu slyšeli jen když jste se do muslimské země sami vydali.

  OdpovědětSmazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 7. Možná mi něco uniklo, ale byl ISIL (Daeš) zakázán i u nás? Některé spolky zavánějící nacismem soud zakázal. Ale vymezení od radikálního islámu, mám takový nepříjemný pocit, u nás neproběhlo. Pokud by u nás někdo založil, byť prozatím spící buňku, tohoto spolku, asi by se soudy neměly o co opřít. Musely by si počkat, až se začnou nelegálně ozbrojovat, nebo začnou rovnou vraždit.

  OdpovědětSmazat
 8. Začínám chápat, proč komunisté nevedli propagandu proti národům, etnikům a náboženstvím. Kdyby jsme se spojili a zakroutili krkem největším boháčům planety, neřešili by jsme dnes vysoce pravděpodobně Daeš, Ukrajinu ani Libyi. Jedno procento lidí, kteří si nakradli 90% celosvětového majetku nás štvou navzájem proti sobě. Ti, co na sebe navzájem střílejí na Ukrajině, jsou zblblí dělníci, horníci a zemědělci. Někdo jim nalil do hlav, že za jejich bídu můžou stejní dělníci na opačné straně barikády. A podobně to vidím i s Daeš. Místo řezání hlav sobě navzájem, by měli uříznout palici Sorosovi a jemu podobným. Kdyby jim tahle parta neposlala kvéry a nezačala je štvát navzájem proti sobě, skončily by jejich případné rozmíšky několika fackami.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pořát dokola jde o to samé:"Proletáři všech zemí,spojte se,neboť všichni darebáci to už dávno udělali...".

   Smazat
  2. Vaše poslední věta a hlavně řešení rozmíšek několika fackami, mne v myšlenkách navedla do dob mého mládí. Je mi už přes padesát let, pro puntičkáře 56, a tak skoro se slzou v oku vzpomínám na naše hospodské rvačky "dolních" proti "horním", kdy to skutečně začalo několika fackami a končilo společným " ožráním" se a odcházeli jsme jako nejlepší kamarádí a přátelé až za hrob. Zlaté časy. František

   Smazat
  3. Pro (5:51)
   Děkuji, to míří na podstatu.
   KR

   Smazat
 9. Lépe jste to napsat snad nemohl.
  Horší je na tom skutečnost,že státní médie nebo jiné hlásné trouby NOVA,Prima a spol. plní zadání všech vládnoucích hajzlů v EU a USA.

  OdpovědětSmazat
 10. Mám vážné obavy.
  Pokud budu vycházet ze skutečnosti, že když se někdo vymezuje proti současnému Rusku, nebo proti prezidentovi Putinovi, stává se skoro automaticky někým, koho považujeme za svého spojence a jeho názory jsou nám s ohlupující pravidelností vtloukány do hlavy,. Asi nemusím dávat moc příkladů. Ale napadá mne jakási zběsilá dívčí skupina Pussy Riot, která se proti ruskému prezidentovi vymezuje hodně svérázně a ta si od naší pražské kavárny vysloužila i pofidérní a ve světe jistě vysoce ceněnou Havlovu medaili a jedna nejmenovaná reportérka "jejich telževize" vážila dalekou cestu, aby s nimi pohovořila. Videa těch chrabrých dívčích bojovnic z nejmenovaného obchodního domu, na kterém si jedna z těch umělkyň cpe zmražené kuře do své pussy., či veřejná soulož kdesi v muzeu naše vysoce morální a eticky založené sluníčkáře ,arbitry to elegance, vůbec nepohoršuje. Mrákotné zpěvy a pološílené tanečky chrabrých bojovnic v chrámu v Moskvě je nechávají také celkem v klidu. Jde přece o svobodné vyjádření jejich svobodného názoru.(Mimochodem by mne zajímalo, co by se s těmi dívčinami dělo, kdyby svůj svobodný názor,stejným způsobem, vyjádřily v které-koli mešitě v zemi našeho skoro spojence, v Saudské Arábii - to posuďte sami). A tak se jen obávám, aby se nestalo, že černí zakuklenci z ISIL, či DAEŠ ustanou ve svém protizápadním boji, s nožem v ruce a podřezávajíc, nejlépe nějakého Rusa, vydají prohlášení, že budou bojovat jen proti Rusku a Putinovi. Obávám se, že by se z hodiny na hodinu stali našimi přáteli a spojenci. Byl by to sice veletoč, ale pevně věřím tomu, že naši B(b)orci reportéři a zahraniční zpravodajové jejich nejmenované české telževize by i z této šlamastiky vybruslili se ctí a bez ztráty kytičky. Myslíte si, že se jedná jen o moji bujnou fantazii?
  František

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Běh událostí posledních let mne ujistil, ži nic není nemožné. Vaše teorie má ale z mého pohledu vážnou trhlinu. Opásání se trhavinou a odpálení se v davu nevinných lidí chce značnou dávku fanatismu. V daném případě náboženského fanatismu. Na to už úplatky ze Sorosových nadací stačit nebudou. Kdo bere peníze za vraždění si jich chce také užít na tomto světě. Daeš má několik silných zbraní. Vlastně jenom dvě. Brutalitu a náboženský fanatismus. A jenom s brutalitou si nevystačí. Nevidím prostor pro náboženský fanatismus v případě, že by někdo zavelel k útoku pouze na Rusko a vynechal Ameriku, potažmo celý západ.Navíc, koleje na západ jsou položené a vlak už se rozjel. Ale máte pravdu v tom, že s případnou glorifikací Daeš našimi "novináři" by nebyl problém. Padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina.

   Smazat
  2. Souhlasím s Vámi jen částečně, což tak náboženskému fanatikovi vysvětlit, nejlépe vhodnou pasáží z jejich náboženských knih, že není dobré si vyvražďovat své budoucí otroky a částečně své současné chlebodárce na Západě, ale soustředit se plně na ty, kdo jim v současné době dávají tzv."pohulit" František

   Smazat
 11. Zdráhal bych se to tak napsat, ale je to pravda. Ti kdo dřou za směšný peníz a vytvářejí pohádkové bohatství pro hrstku vyvolených, by proti sobě asi nikdy nešli se zbraní v ruce. Většina z nich má svých starostí dost. Tak to může fungovat jenom do doby, než jim nějaký ideologický vůdce neřekne, že za jejich bídu nemůže fabrikant - vykořisťovatel, ale stejní žebráci za kopcem. A lidé stiženi stádovým efektem ho poslechnou. Vyrazí proti sobě se zbraněmi v rukou, uřezávají si hlavy a znásilňují ženy a dcery domnělých nepřátel. Tak to fungovalo před tisíci lety, funguje dnes a bude fungovat i za tisíc let. Po technické stránce ušlo lidstvo obrovský kus cesty. Po té lidské jsme se nehnuli ani o milimetr.

  OdpovědětSmazat
 12. v. hricák
  Naprostý souhlas.
  A mám obavy, že i pořádný reset civilizace (vymlácení se navzájem) by druhu Homo nepomoh. Pokaždý přežije nejakej exemplář uřvaný menšiny, která bude ovládat většinu.
  J.

  OdpovědětSmazat
 13. Co se týká ISIS -

  Israel Secret Intelligence Service - a to je kdo je se CIA založili a organizují

  OdpovědětSmazat
 14. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 15. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 16. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 17. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 18. Jinak k "dušům". Kdo viděl ruský film 9.rota, tak tam jim říkali Sovětští vojáci v Afghánistánu v překladu "duši". Kdo neviděl, doporučuji shlédnout, je to celkem realistický obraz obyčejného Sovětského člověka/vojáka. Kdo někdy byl v Sovětském svazu a nebo raném Rusku, tak pozná, že ten film není nijak přehnaný. Dle mého to odráží realitu v myšlení těch lidí tam i dnes. Jeho shlédnutí bude určitě přínosem pro každého.

  OdpovědětSmazat
 19. Důvod nazývat ISIL Daeš či Daiš je pouze další urychlená mediální manipulace, neboť se momentálně nehodí spojovat Islám s terorismem. Což ale sdělovadla automaticky prováděla posledních 20 let. To se nám ale momentálně nehodí, protože potřebujeme integrovat. Pokud tento "zmatečný" přístup neměl vyvolat v Evropě občanské války (což je jediné možné vysvětlení), tak vypovídá o tom, že mediální scéna a naše pseudoelity jsou tvořeny psychopaty a idioty, kteří věří v nekonečnou moc propagandy. Nejpravděpodobnější je, že platí obojí. ;-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. zřejmě by to mohlo vést k odporu k přijetí evropského kalifátu, ten už pak bude o islámu hodně

   Smazat
 20. Nevím, zda je či není slovo "islámský" správně. Co ale správně není, je slovo "stát". Není to právě tahle část názvu, která je v současnosti společensky nepřijatelná a jejíž odstranění z názvu samotnému IS tak vadí?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Uvažujete správně, ale nezapomeňte, že ti co pomáhali název "Islámský stát" šířit ho dnes panicky mění na Daeš (Daiš).
   Z kraje totiž mělo toto marketingové označení zřejmě působit jako oprávněná opozice k vládám zemí tzv. "trubkistánu" (jak zpravodajci země blízkého východu ve slengu nazývají) a nyní, když se situace posunula je třeba splnit jiné informační cíle...

   Smazat
  2. Supman: Díky za reakci, ano, máte pravdu. Zlom ale mohl nastat právě tím, že někteří političtí představitelé Turecka vyzvali k uznání IS státem, když už se koneckonců tak jmenuje, ne? Byl to jeden z posledních zoufalých pokusů Turecka zlegalizovat stávající stav a svoje vztahy s IS, který daleko lépe souzní s jejich státními zájmy než suverénní Sýrie či dokonce Kurdistán. Situace je už ale dnes, díky Rusku v Sýrie a tureckému sestřelení ruského bombardéru a následné ruské odvetě, neudržitelná a proto ten náhlý názvoslovný veletoč.

   Smazat
 21. Termín islámský stát není vhodné používat především proto, že nejde o stát. Podstatným rysem jakéhokoli státu je státní území. To tzv. islámský stát nemá. Území, které vydává za své, je územím států Iráku a Sýrie, členů OSN. A také států, uznaných ČR, která má s oběma diplomatické styky. Používání termínu "islámský stát" by zejména ze strany ČR vzbuzovalo pochybnosti, který stát vlastně uznáváme.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.