Reklama

středa 9. prosince 2015

Stanovisko Českého mírového fóra k sestřelení ruského bojového letounu tureckou stíhačkou a k situaci v Sýrii

9. 12. 2015
1. Vyzýváme občany České republiky, vládu i prezidenta, jakož i všechny politické subjekty k jasnému oficiálnímu odmítnutí tohoto nedůstojného hazardu se světovým mírem, který opět předvádí tzv. transatlantické spojenectví. Účinný boj proti terorizmu je možný pouze ve spolupráci s Ruskou federací a syrskou vládou.

2. Vyzýváme českou veřejnost, vládu i politické strany k aktivní podpoře tureckých demokratů, odborů, občanských hnutí a kritických žurnalistů, kteří kladou odpor totalizující islamizaci Turecka a kteří jsou vystaveni stále silnějším represím současného režimu.

3. Vyzýváme adresáty naší výzvy, aby oficiálně vyjádřili hluboký respekt Syrské arabské armádě, která de facto bojuje i za nás. Doposud – ani čtrnáct dnů po události – tak oficiálně za naši zemi nikdo neučinil. Syrská armáda bojuje za svoji vlast proti vnější intervenci a za to jí patří uznání, respekt a čest.

4. Vyzýváme prezidenta České republiky a členy vlády k aktivní diplomacii ve prospěch skutečného řešení syrské krize. Vyzýváme je k tomu, aby zaujali jasnou pozici v rámci NATO, EU a na mezinárodním poli (OSN). Politickou a diplomatickou podporu zaslouží také Ruská federace.

Objasnění stanoviska ČMF

Během vzdušné operace leteckých sil Ruské federace v Sýrii proti teroristickým skupinám nedaleko hranice s Tureckem došlo k vážnému incidentu. Turecká stihačka sestřelila ruský stíhací bombardér SU-24, teroristé operující v oblasti jednoho z pilotů usmrtili, okolnosti jsou dostatečně známé.

Kdo instrumentalizuje koho?

K události samotné tolik: i kdyby platila turecká verze případu (m.j. nelogická a plná rozporuplných výpovědí), zbývá pouze jedna nejasnost. Snaží se Ankara zatáhnout USA a NATO do vlastní strategie mající za cíl vzkřísit neo-osmanskou říši a přitom odpoutat pozornost od systematické islamizace vlastní společnosti? Nebo je tomu naopak - a NATO využívá koloniální ambice Erdoganovy AKP k posílení vlastních sil v regionu?

Obecně

Turecko není obětí islamistického teroru, ale přinejmenším spolupachatelem. Pokud by Damašek a Moskva uplatnily stejná „pravidla boje proti terorizmu“ tak, jak je praktikuje Ankara kupříkladu v Iráku proti PKK, musely by ruské stíhačky bombardovat tábory džihádu a jeho přísunové cesty již na území Turecka.

Režim Erdoganovy AKP podporoval od samého počátku ozbrojené skupiny snažící se násilnou cestou svrhnout prezidenta a vládu Syrské arabské republiky, ať již vystupovali pod hlavičkou FSA, al-Nusry, Syrské Brigády Turkmenů, Brigády Sultána Abdulhamida, ISIL / ISIS nebo IS. Nerozhoduje název, ale cíle a ty byly a jsou jasné: zničení sekulárního státu a nastolení sunitsko-islamistické totality po vzoru golfských monarchií – pod vojenskou kontrolou Turecka v americké režii a za podpory Evropské unie.

O všestranné aktivní turecké (a saudskoarabské / katarské) podpoře syrskému džihádu se obecně ví. Jestliže jsou cesty, po kterých putují do Sýrie zbraně i evropští džihádisté, a převaděči, tzv. turecké spojky známé investigativním tureckým žurnalistům a západním televizním stanicím, které s nimi dokonce vysílají rozhovory, musí o nich logicky vědět turecká vláda (policie, tajná služba, armáda), americký nebo francouzský prezident. V době satelitů, tajných služeb a odposlouchávacích zařízení, o kterých se Orwellovi ani nesnilo, není možné, aby tyto aktivity západním státům unikly. Americká NSA (a další služby), která je schopná odposlouchávat německou kancléřku a další hlavy evropských států, nic neví o těchto tureckých aktivitách? Jestliže neví, potom je na nic a měla by se rozpustit. Pokud jsou jí známé, musí vysvětlit, jak je možné bojovat proti terorizmu a zároveň ho přinejmenším pasívně podporovat.

To, co nedávno zažila Paříž, zažívají občané Sýrie již pátým rokem. To, jak je propaganda západních masmédií falešná, dosvědčuje fakt, že do míst pod kontrolou syrské armády se již navrátilo více než milion syrských uprchlíků.

Stav věci

Jediný stát, který v Sýrii vojensky operuje v souladu s mezinárodním právem, je Ruská federace. Všichni ostatní, členové tzv. antiteroristické koalice proti IS pod vedením USA, se opět pohybují mimo jeho rámec. Tato situace představuje další těžkou ránu pravidlům civilizovaného soužití mezi národy / státy a zároveň vyvolává nebezpečí nekalkulovatelného vojenského konfliktu. Pokud by k němu došlo, ponesou za něj plnou morální, politickou i mezinárodně-právní zodpovědnost ti, kteří k tomu sami sobě udělili „mandát“ a kteří si s děsivou samozřejmostí osobují právo podle vlastního strategického scénáře vojensky intervenovat v cílových zemích bez souhlasu jejich vlád.

Antiteroristická koalice s Erdoganovým režimem a golfskými feudály je výsměchem demokracii, právu i zdravému rozumu. NATO navzdory známým faktům Turecko politicky i vojensky podporuje a po sestřelení ruského letounu dokonce hodlá vojenskou přítomnost zvýšit. EU se nechá vydírat pomocí migrantského náporu, který je z velké části produktem politiky Ankary vůči Sýrii. A ČMF připomíná to, o čem Evropská unie a Spojené státy mlčí: Saudská Arábie - za tichého souhlasu všech - bombarduje Jemen a "vyrábí" další masovou migrační vlnu, která nezaplaví golfské monarchie, ale Evropu.

Otazníky

Zatímco mezinárodní diplomacie Ruské federace a její postoj v syrské krizi byly a jsou zcela jasné a konzistentní, vyvolává náhlý obrat zemí, které ještě donedávna aktivně hrály roli garantů životaschopnosti syrského džihádu, přinejmenším pochybnosti a otazníky. Jde o vítězství politického realismu, který sice nedovoluje otevřené spojenectví s ruskou a syrskou vládou, který nicméně pochopil vážnost situace a alespoň zákulisně s nimi koordinuje vojenský postup proti IS?

Nebo se politický realismus obrátil tradičně destruktivním směrem a vzhledem k poznání, že pádu Damašku lze dosáhnout pouze za cenu III. světové války, se snaží syrskému státu uštědřit co možná největší kolaterální škody? Příklad: proč britská letadla bombardují syrská těžiště ropy v okamžiku, kdy ruské vzdušné útoky úspěšně decimují konvoje transportující „islamistickou ropu“? Proč se Londýn namísto toho nezasadí za efektivní kontrolu přísunových cest IS na syrsko-turecké hranici a nezaujme jasný postoj vůči špinavé hře Ankary? Přitom by bylo zcela jednoduché pohnat k zodpovědnosti její odběratele. A lze vyloučit, že masivní přítomnost NATO na syrském nebi nesměřuje k vytvoření autonomních území „osvobozených“ od IS (bojovníci IS se náhle "transformují" do "umírněné" podoby nebo na čas zmizí v Turecku, aby se později pod jiným jménem objevili tam, kde je jich za potřebí) s cílem zpochybnit územní celistvost SAR? Podle nejnovějších zpráv pronikla turecká armáda bez souhlasu tamních vlád jak na irácké území u Mosulu (prý - svět se nestačí divit!! - kvůli výcviku kurdských Pešmergů), tak do syrské pohraniční oblasti, aby tam ochránila transport nafty z území kontrolovaných Islámským státem. Nebo navíc zajistila teroristické aktivity turkménských "soukmenovců"? Co na to NATO a EU? Jak se k tomu všemu postaví Česká republika?

Za České mírové fórum:

Vladimíra Vítová
Petr Schnur
Ivan Müller

V Praze dne 7. 12. 2015
cmf@centrum.cz

15 komentářů :

 1. Mezinár.soudu v Haagu. Žaluji Spojené Státy Americké za vytvoření,rozrůstání a podporu Terorismu po celém světě.USA jako matka terorismu je přímo zodpovědná za genocidu a zločiny proti lidskosti páchané teroristy minulými i přítomnými pod vlajkou IS.Navrhuji Spojeným Světovým Letectvem do základu vybombardovat Pentagon,Vaal Street a všechny ůstředny a základny CIA po celém světě,uzavřít a zmrazit banky a v součinnosti vesmírných obran.sil eliminovat všechny elektronické vojenské zařízení na základnách.Odpovědné zločince transportovat do táborů na Aljašce a Gronska a využít v dolech a lomech,obnově lesů a přírody na Zemi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tzv, tribunál v Haagu je plně pod režií USA, takže vaše ušlechtilá snaha je zcela na nic.

   Smazat
 2. Ad 2:20 Připojuji svůj podpis!

  OdpovědětSmazat
 3. Dobý jako fór.Ale,když už by jste chtěl žalovat viníka,
  tak by jste měl hledat jinde,než píšete.Zkuste opačnou stranu,třeba tu která je nejvíce postižena poklesem ceny ropy,pro kterou rozšířeni Suezu je nepřijatelné a kterà se všemožně snaží rozeštvat a zničit EU a kde slovo vůdce je jak slovo Allaha.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trochu na palici, pane 10:15, není-liž pravda? Úraz v dětství nebo špatná rodičovská péče?

   Smazat
 4. Co to je za blábol 10:15?

  OdpovědětSmazat
 5. Současný Mezinárodní soud v Haagu a i ostatní evropské soudy jsou plně pod vlivem USA a NATO a také podle toho rozhodují.
  Tudíž žalovat u těchto soudů hlavní viníky současného tristního stavu světa nemá smysl.Přece nebudou zločinci ve vedení USA a dalších státech NATO soudit sami sebe .
  Nadějí je,že stále větší počet lidí ve všech státech západní a střední Evropy začíná chápat že USA se usilovně snaží rozpoutat novou světovou válku a že to lidé snad spočítají svým zaprodaným politikům ve volbách.Jestli se to ještě stihne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na vaśí naději a chápání západní veřejnosti přes Rusko českou banku poskytla Moskva jen Le Penové 9000000 €,po našemu 9 milionů Eur!To víte,jak svého času Kominterna,tak dnes pohrobci KGB z FSB se tumlujou!

   Smazat
  2. Proč to píšete tak špatně, nečesky? Chcete říci, že si LePenovu Moskva vydržuje, že ano?! To je ale velmi chabá pomluva. Stávající strany ve Francii by si na LePenovou mlěy vymyslet něco lepšího. Marek

   Smazat
 6. co na to Nato Eu ? nic budou pokracovat ve svuj prospech rozumej nekolika mocnym treba Bildebergovcum!
  a co na to soudruzi cesti? hhh take nic jen pokracovani v lizani anusu!!!
  jdu blit opet!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Za 3 miliardy Euro od EU? Diktátor a terorista Erdogan nechal pozatýkat další své odpůrce

  http://www.osud.cz/nasi-davni-predkove-se-pry-krizili-nejakym-neznamym-druhem-cloveka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Odkaz 11:35 jsem byl vložen patrně omylem, ale vyvolal kouzlo nechtěného. Erdogan totiž jedná jako nějaký "neznámý druh člověka" - tedy nelida.

   Smazat
 8. Svoboda a demokracie podle USA znamená: "Bude to tak, jak chceme my, protože my jsme předurčeni vládnout světu"!
  To ale tvrdili i Římani a jak dopadli.

  OdpovědětSmazat
 9. Mohu jen podepsat.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.