Reklama

úterý 29. prosince 2015

Šťastné a veselé! … si děláš srandu, ne? Aneb: Co je to štěstí? Muška jenom zlatá...

Jiří Baťa
29. 12. 2015
Tak s takovou reakcí jsem se zcela náhodou setkal v našem městě, kde se zřejmě po delší době potkali dva známí, kteří se „asi“ dlouho neviděli. Na první pohled sice nebyl mezi oběma muži velký rozdíl, bundu a džíny dnes nocí bohatí i chudí, jenom u jednoho bylo patrné, že jeho zevnějšek je více zanedbaný... 

A právě ten se na svého známého obořil slovy „...si děláš srandu, ne“? Ne, neznám osobně ani jednoho z nich, ale protože se dali do živého rozhovoru, zřejmě si měli o čem „pokecat“, jaký kdo má život.

Faktem zůstává, že nejužívanějším a nejrozšířenějším přáním pro vánoční svátky (případně Silvestra a Nový rok) je ono známé a obligátní: Šťastné a veselé! Málo kdo však uvažuje nad obsahem a významem těchto slov, protože ani zdaleka nemohou být reálně naplněna u všech těch, kterým je toto přání určeno. Je to však jakási vžitá záležitost či tradice, něco jako pozdrav „dobrý den“, který rovněž nemusí být vždy pro každého ani zdaleka dobrý.

Avšak tím, že jeden druhému, resp. svým blízkým, přátelům a známým přejeme „Šťastné a veselé...“, kteří si je skutečně jako šťastné, veselé, ale i bohaté mohou užít (a není jich málo), aniž si to člověk uvědomuje, se takové přání může stát (neúmyslně či nezlomyslně) přáním neupřímným, falešným, škodolibým, posměvačným apod. To např. v případ ze strany zaměstnavatelů, kteří svým zaměstnancům s platem 10-12 tisíc rovněž rádoby „upřímně“ přejí „Šťastné, veselé a bohaté Vánoce..“, nebo podobně od zaměstnavatele supermarketu, který přeje svým zaměstnanců, ale i zákazníkům „Šťastné a veselé...“. Vůbec jí nepřijde, že jejich zákazníkem třeba může být i člověk, který musí počítat každou korunu, než ji v jejich obchodě utratí. Je pro takového člověka toto přání milá pozornost obchodu, nebo škodolibost? A není jich mezi námi zrovna málo : bezdomovci, nezaměstnaní, důchodci, sociálně slabí nebo lidé, jejichž mzda nepřesahuje 10 tisíc korun měsíčně. Kupodivu mezi tyto nešťastníky nelze zařadit naše „pracovité“ spoluobčany Romy. Proč, není nutné vysvětlovat. Na druhé straně je řada lidí, kteří pro nedostatek peněz do obchodu ani nepřijdou a pokud ano, tak jen k jejich kontejnerům, kde si vyberou něco, co obchod jako „prošlé“ vyhodil (bezdomovci).

Chápu, že by bylo poněkud velmi neetické, ale i nereálné přát jisté části občanů Šťastné a veselé odděleně, tedy těm, kteří Vánoce mohou mít skutečně šťastné a veselé, ba dokonce hodně bohaté a těm, kterých se to bohužel netýká. Společnost však není zdaleka tak sociálně vyrovnaná, jako tomu bylo za „obludné“ totality, žijeme přece v demokratické kapitalistické společnosti, která má své zákonitosti, své třídní rozškatulkování. Lidově se říká, že „Sytý hladovému nevěří“. To však ještě neznamená, aby ten sytý nemohl tomu hladovému „upřímně pokrytecky“ popřát „Šťastné a veselé Vánoce!“ Třeba má na mysli zrovna jen to, že bude slabší zima a nebude muset tolik topit a že si bude moct koupit o jedny sardinky a jedno krabicové víno na Vánoce nebo na Silvestra navíc.

Aby toho nebylo málo, bude se toto „upřímné“ přání opakovat i na Silvestra a do Nového roku. Přát lidem v Novém roce práci, lepší sociální podmínky, lepší výdělky, zvýšení důchodů, to bohužel od vlády, zaměstnavatelů či od těch bohatých neuslyší nikdo. Třeba přát horníkům v OKD všechno nejlepší v Novém roce by byla asi bezmezná drzost, protože místo úspěchů v Novém roce jim hrozí uzavření dolů a jejich vyhazov z práce. Ale to už je zase jiná kapitola a realita života naší rozkradené, zkorumpované, demokratické společnosti, plné „lži a nenávisti“. Ale co to plácám, chci říct „pravdy a lásky“!!! Takže milí čtenáři, ne šťastný a veselý Silvestr či hodně štěstí a úspěchů v Novém roce, ale přání, abyste žili tak, co vám dovoluje vaše „kasička“ nebo bankovní konto s tím, že si svoje „štěstíčko“ vždy najdete i bez toho, že se vám s ním bude někdo vnucovat. A pokud jej najdete, budete z toho mít i pocit veselí, nebo ne? Tak to vše vám od srdce přeji! PF 2016!

https://www.youtube.com/watch?v=Kgv5tgL5i48 

16 komentářů :

 1. Tleskám.... Opravdu trefné a všeříkající vyhodnocení nejkrásnějších lidských svátků, jejichž krása vyšuměla pod taktovkou komerce a konzumního života. Jako záchranu vidím ve větší upřímnsti a vnímavosti vůči sobě navzájem nejen slovy, ale i skutky. Krásný večer všem. Niké.

  OdpovědětSmazat
 2. Každý správný Čech bude v příštím roce i nadále bránit cizí kapitál, cizí banky, cizí média, cizí šachty, cizí hutě, cizí automobilky, cizí pozemky, majetky „kontraverzních“ zbohatlíků, korupčníků, gangsterů a tunelářů, majetky politiků a jejich rodin. To je ten jedině správný obsah pozdravu PF 2016 pro Česko :-)

  OdpovědětSmazat
 3. Léta letoucí mají bělostní neomarxisté zažraný nějaký pocit viny,takže lišáci cikáni to náramně využívají,stejně jako třeba umělecká národní fronta a neziskovky..Viz poslední filmík Svěráku a podojené dotace..Není komu co vyčítat,snad jen dvojí metr německých otravin,které jsou jiné pro nás český gesindel a jiný pro žaludky Němcu a jejich osmahlých parazitu...Takže si to vyžírají po svém..Lze to řešit i jinak,alespon v tomto případě..https://www.youtube.com/watch?v=N9AcX3e65IA

  OdpovědětSmazat
 4. Přáti někomu Šťastné a veselé může být bráno také jako
  výsměch nebo urážka.Jak prohlásil komediant Mádl,herci
  jsou většinou úplní žebráci.Chudáci komedianti teď ne-
  mohou jezdit dThajska či Karibiku 2x ročně,ale jenom
  jednou.No řekněte sami,nejsou to úplní žebráci?Potra-
  viny se prodávají v takové kvalitě,v jaké kvalitě si
  je zdejší řetězce objednají.Všechny dotace jsou urče-
  ny k částečné malé domů.Nic nového.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pravda, pravda. O co si požádáme, tak to dostaneme. Dostali jsme to i v případě změny režimu v republice. Zvonili jsme klíči na náměstích, převážně v Praze, a křičeli jednohlasně"UŽ JE TO TADY, MÁME CO JSME CHTĚLI". Opravdu už je to tady a opravdu máme co jsme chtěli???? No já nevím.

   Smazat
 5. Kabode doporučuju ti občas se podívat do zrcadla a preventivně si vrazit pár přes hubu. Nenadávej na Němce pro jejich, jak píšeš "otraviny". Nadávej na nás, že je od nich bereme! Nadávej na naše vlády, že nejsou schopny, aby tato, dříve potravinově soběstačná země produkovala potraviny vlastní výroby! Naše potraviny! Nadávej na sebe idiote, že tam ty zloděje stále volíš! Že jsi dovolil rozkrást a rozebrat funkční a fungující společnost!Anebo žer co ti dávají za nebetyčné ceny! Zasloužíš si to! Nebo se seber a udělej něco razantního - třeba krvavou revoluci, třebas malou. Jinak drž hubu a zákryt. Dělals to 25 let, pokračuj v tom a neotravuj tady! Pokud se to na tebe nehodí, a alespoň revolučně volíš, omlouvám se ti. Nicméně kecáním tady stejně nic nezměníš.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milý anonyme,v době,kdy jsi honil kačera.jsem byl zpocen až na zadnici,abych podpořil ve volbách třeba tu DEU,kterou zničili estébáci zevnitř..Pak se objevili nezodpovědní voliči,kteří volili svaz přátel piva,nebo Balbínovu poetickou hospudku..Takže po přečtení obrovského archu a stovek straniček a uskupení při posledních volbách jsem došel k řešení VYŠŠÍ MOCÍ a nikdy jinak..

   Smazat
 6. takže tak - začnite svoj život skloňovať podľa vzoru Slovensko - elektronické pokladne,vyhnať zahraničné obchodné reťazce, znížiť dane pre domácich producentov potravín, zdaniť zahraničný kapitál a nebáť sa podporiť Orbána - a ďalšie veci - len smelo -

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přece nebudeme dělat něco, co dělá nás mladší, kdysi hloupější a chudší bratr. Než se teda od nás osamostatnil a začal žít svým vlastním, úspěšným životem. My raději budeme sveřepě trvat na tom, že jako větší a starší jsme taky chytřejší.

   Smazat
 7. Místním bolševickým, věčně si stěžujícím a ukňučeným blbečkům se zřejmě nedonesl Zemanův vánoční projev. Blbá nálada skončila a je zde důvod pro optimismus, pro pozitivní očekávání. Na závěr také popřál šťastný a veselý nový rok. Asi si z vás teda dělal srandu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne, srandu si pan prezident dělal z tebe osobně. Už jsi dostatečně vylízal americký zadek, aby ses do něj nasoukal?

   Smazat
  2. 22:16
   Svoje sexuální fantasie si nechej pro sebe nebo se s nimi svěř na schůzi vaší komunistické buňky, ty rusácký Putinův kuřbuřte.

   Smazat
  3. No to je teda úroveň. Jak se říká "svůj k svému". Tfuj...

   Smazat
  4. A co sem pořád lezeš? Mezi tvými soukmenovci tě nechtějí? Jinak ale po kapitalisticku, vítej a klikej dál, prospíváš tomuto webu.

   Smazat
  5. Zdejsi komousi a naciste by meli lepe poslouchat projevy sveho nacelnika Milouse.
   Svym bolestnym kvicenim se opet ztrapnili.

   Smazat
 8. Jste tady ale prasata! Fujtajksl - a tohle že mají být kvalitní diskuze? Tyhle posraný hospodský sračky? Namísto abyste seděli v hospodě, vožrali si držky a pak si je navzájem rozmlátili, dřepíte u kompu a blijete tady ty sračky - jděte do prdele. Tady té smečky je na diskuze škoda.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.