Reklama

středa 30. prosince 2015

Status tržní ekonomiky pro Čínu

Eric Best
30. 12. 2015   zdroj
 

Nové Memorandum o porozumění podepsané Bohuslavem Sobotkou během jeho listopadové návštěvy Pekingu zavazuje Českou republiku k tomu, aby v rámci Evropské unie hájila čínské zájmy, což zahrnuje i podporu uzavření investiční dohody mezi EU a Čínou. 


Memorandum sice přímo nemluví o příslibu podpory udělení statusu tržní ekonomiky (MES) Číně, ze slov memoranda se to ale dá snadno dovodit. Spojené státy jsou proti udělení tohoto statusu Čínské lidové republice, což dostává českou vládu do prekérní situace. Jak pomoci Číňanům a zároveň nerozhněvat Američany? Česká zahraniční politika vůči Číně je za Sobotky založena na vyvažování zájmů Schapira a Kellnera. Konfliktům se zatím daří předcházet. Česká republika se například nepřidala k čínskému projektu Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB). Existuje ale důvod domnívat se, že kdyby na Sobotkově hlasu v klíčové záležitosti typu MES skutečně záleželo, nehlasoval by ve prospěch Schapira, ale Kellnera a Číny.

3 komentáře :

 1. Spíš si myslím , že by vlezl do zadku USA !!

  OdpovědětSmazat
 2. Mám vážné obavy,že Sobotka by vyhověl Schapirovi.
  Prozatím se tak loajálně staví,co Sobotka podepisoval v Číně,nemusí všechno dojít naplnění.Jakmile bude podepsána smlouva TTIP,všechny naše státní obchodní smlouvy,budou přehodnoceny a které nebudou vyhovovat USA nadnárodním korporacím,budou zrušeny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi nemáš pravdu. Jsem přesvědčen o tom, že to USA nestihnou. Ten rozjezd nového GP - Číny, je tak razantní, že USA už nyní nejsou schopny reálně reagovat. Jejich jedinou reakcí se stávají pózy a zavádějící prohlášení. A bude hů5 - myslím pro US. A tím lépa pro nás. Odstupující globální prediktor - VB už pozvala čínské vedení a jeho výsost jej zvezla na zlaté lodi. Hold bylo třeba, aby odstupující síla, instalovala novou. Ta si bude vybírat světového četníka a USA to nebude. Bude to Rusko. A naše presstitutky se začínají podle toho chovat.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.