Reklama

úterý 8. prosince 2015

"Syndrom Saakašvili" neboli Putinův rozsudek pro Erdogana


Arman Abovjan
8. 12. 2015    zdroj
Prezident Vladimír Putin pronesl 3. prosince své každoroční poselství Federálnímu shromáždění, kde byl jedním z nejočekávanějších bodů problém o dalších vztazích s Tureckem, přesněji, o těch zásadách a o tom vektoru, kterého se bude Rusko držet s tímto, kdysi blízkým, dnes "úhlavním sousedem", Tureckem. Schválně jsem se přeřekl, právě sousedem, přinejmenším politika Ruské federace vždy zdůrazňovala dobré sousedské a spojenecké zázemí ve vztazích s Tureckou republikou. A právě tyto vztahy, v jejichž utváření Rusko a osobně prezident Putin sehráli klíčovou roli, zdůrazňují to negativní, co zaplavilo stránky světových médií.

Když analyzujeme "tureckou" část Putinova poselství, je možné jednoznačně učinit několik závěrů, zejména: údiv ruské strany a první emocionální výbuch z nelogického (na první pohled) zničení ruského letadla a následného zabití pilota se změnil na politiku dlouhodobého, mnohotvárného, kontrolovaného tlaku "na všech frontách ", přičemž i na tureckého prezidenta Erdogana, i na jeho "svitu". Přívlastky, které byly použity v poselství Putina, nenechávají nikoho na pochybách, že návrat k tomu formátu vztahů, které byly mezi Ruskou federací a Tureckem, nebude, a ve střednědobém horizontu se neočekává (přinejmenším dokud bude u moci Erdogan a spol.). Co znamenají na první pohled Putinovy "emocionální" eskapády o tom, že "rajčaty se to neskončí?" Skutečným rozsudkem pro vnímání Erdogana jako obchodovatelného soupeře, jímž je možné se zabývat, jsou však Putinova slova: "Jen Alláh ví, proč to udělali, a Alláh se rozhodl je potrestat tím, že je zbavil intelektu a rozumu." Ve vysoké politice mají často klíčový význam slova, v nichž je zakotven mnohoznačný podtext. Při překladu do srozumitelného jazyka, zbaveného diplomatické roušky, Putin vlastně sdělil následující: se šílenci, pomahači teroristů, pašeráky nelze a priori vyjednávat. Turecko se bude muset dlouho zodpovídat za tento krok, který Erdogan se svou klikou (samostatně nebo na pokyn ... to není důležité) provedl ve vztahu k Rusku. Kroky budou mít dlouhodobý a postupující charakter, kosmetickými opatřeními se Rusko tento problém řešit nechystá.

Vládnoucí špička Turecka v čele s Erdoganem je krok od toho, aby se stala pro ruské politiky stejně nevhodnou pro potřesení rukou, jako se svého času stal bývalý prezident Gruzie Michail Saakašvili po pokusech vyřešit vojenskými prostředky problematiku Jižní Osetie a zabíjení ruských mírových sil na hranici mezi Jižní Osetií a Gruzií v roce 2008. Všichni si pamatujeme staré záběry video kroniky těch dní s prezidentem Saakašvili, bezmocně žvýkajícím svou kravatu, a událostmi, které poté následovaly.

Jaký arzenál tlaku na Turecko Rusko má a čím může odpovědět Turecko.

Objektivně, ať se to komu líbí nebo ne, Rusko a Turecko jsou hráči zcela rozdílných váhových kategorií. A Rusko ztrácí konfrontací neúměrně méně než Turecko. Dokonce při zběžné analýze ekonomických, politických, diplomatických a vojenských možností Ruska a Turecka je zřejmé, že pokud Rusko použije alespoň polovinu ekonomických nástrojů, které má k dispozici, k vyvíjení tlaku na Turecko, pak hospodářská krize, rostoucí nezaměstnanost, stagnace celých odvětví tureckého hospodářství se stanou nevyhnutelnými. Ale nejde o to, že Turecko je v mnohém vázáno na "ruské zdroje", nejbolestivějšími jsou spíše čísla. Podle tureckých údajů asi 25% turistického toku na pobřeží Černého moře v Turecku zajišťovali turisté z Ruska a pouze v průběhu roku 2014 v obdržela turecká státní pokladna asi 12 miliard dolarů "ruských peněz". S poklesem počtu turistů z Německa, Rakouska, Nizozemska (hlavních zemí, které obstarávaly odvětví cestovního ruchu Turecka) v důsledku hospodářské krize v Evropě, byli právě ruští turisté "kyslíkovým přístrojem", který vlastně zachraňoval tento segment tureckého hospodářství před vyhynutím. Poznamenejme, že toto je jen jeden ze stovek "nástrojů" ekonomického tlaku, které Rusko má.

Diplomatická opatření působení také nechávají nikoho na pochybách o vyloženě ztrátové pozici Turecka. Minimálně stojí za to se podívat na spektrum otázek světového rozsahu, na nichž se podílí Rusko, a porovnat tytéž pozice Turecka. Například to nejbanálnější - stálé členství v Radě bezpečnosti OSN umožňuje Rusku udržovat v neustálém napětí ministerstvo zahraničí Turecka předkládáním různých rezolucí a návrhů, zároveň však pro Rusko nebude obtížné neustále mařit jakékoli iniciativy, namířené proti němu Tureckou republikou. A jak bylo uvedeno výše, Rada bezpečnosti OSN je jen jedním z mnoha diplomatických "nástrojů", které Rusko může efektivně použít v konfrontaci s Tureckem.

Vojenská opatření jsou posledním argumentem a ve svém důsledku nejnebezpečnějším. Turecko má velký a kvalitní vojenský potenciál, armádu, která je považována za vzorovou v NATO. Avšak bojové akce VKS Ruska v Sýrii, nesporná profesionalita ruské armády, účinná spolupráce se syrskou armádou, kvalitní a moderní zbraně, které jsou ve výzbroji RF v Sýrii, existence ruské vojenské základny v Arménii (mimochodem, vybavené nejmodernějšími druhy zbraní) a také otevřená podpora ruských iniciativ ve vojenské oblasti Řeckem a Kyprem, a konec konců také napjaté vztahy Turků s Íránem staví Turecko do obtížné pozice. Na jedné straně se v Turecku den ode dne rozhořívá už téměř čtyřicet let doutnající občanská válka mezi Turky a Kurdy. Nepokoje otřásají prakticky celým územím Turecka. Není dne, aby média neinformovala o dalších střetech turecké armády a kurdských povstalců. Na druhé straně generalita a střední velitelský personál jsou vyčerpáni mnohaletou čistkou vládnoucí strany Erdogana ve věci loajality k politice "neoosmanismu", jádro turecké armády je otevřeně nespokojené s politikou Erdogana a nejednou projevovalo nedostatek loajality. Zřeknutím se kemalistických principů, národně-demokratického modelu směrem k "islamizaci v duchu neoosmanismu" je Turecko právě tou ideologickou rzí, která rozežírá tureckou armádu zevnitř. Takže i tady je převaha na ruské straně ve všech ohledech.

Když to shrneme, hned poznamenejme, že jen opravdový blázen může vážně pohlížet na plnohodnotnou válku mezi Ruskem a Tureckem, ale apologické chování Erdogana živí pochybnosti o "politickém zdravém rozumu" tureckého politického esteblishmentu a, v důsledku toho, diktují ruské straně: vždy "se mějte na pozoru." Jak se říká, "kdyby náhodou něco..."


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

24 komentářů :

 1. Není tak těžké uhodnout, proč Erdoganovi (a jeho loutkovodiči Obamovi) ruply nervy.
  Vždyť onen sen o svržení Assada byl tak krásným!! Leč po vstupu Ruska do Sýrie neuskutečnitelným. Rozplýval se jim před očima.
  A když už ani ta kradená ropa netekla tak čile, tak se ani nemusíme divit, že je veliký & všemocný Allah rozumu zbavit ráčil, a oni pak nechali sundat ten bitevník. A zabít dva vojáky ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten Alláh je neocons politik z USA, který věděl o ropných kšeftech Erdogana a jiných jeho sviňárnách... Ale znáte to, zlo se nakonec potrestá samo...

   Smazat
 2. Vše to působí dojmem, že Turek hřeší na dvě věci.
  1) že je členem NATO a vlažnou reakci tohoto uskupení na sestřel ruského letadla si vysvětluje jako souhlas s jeho jednáním a cítí jejich podporu. Ovšem zdání klame, to známe všichni.
  2) že EU zahájila přístupová jednání k přijetí, slib bezvízového styku a hlavně strach z uvolnění uprchlíků do EU, si Turek vysvětluje tím, že "on" je ten, který tahá za správný konec provazu.
  To vše se dá vyčíst z prohlášení Turků po sestřelu ruského letadla. Zapoměl však na to, že v době, kdy se bude lámat chleba, tak Turek tůstane sám jako kůl v plotě, protože NATO včetně USA nebudou riskovat kvůli malichernosti nějakého státníka konflikt, v němž není jasného vítěze.

  OdpovědětSmazat
 3. nejhorší je,že o osudu i České republiky po 97 letech od jejího vzniku nemají v ruce Češi,ale Turci,teroristická rodinka Erdoganů spolu s americkou CIA,která plánuje různé akc a provokace v těchto oblasstech proti Ruské federaci a Sýrii!!T.G.Masaryk se musí s E.Benešem v hrobech obracet,když se zjišťuje,že Český národ nemá svůj osud v rukou!!Ale nějaký šílený sulejmínec podvodník a spolupracovník ISIS!Což je otřesné zjištění,že NATO celé roky kooperuje s teroristama z ISIS a podporuje a obchoduje s touto bandou vrahů,kteří následně vraždí v Paříži Evropany a tohle podporujeme!Hnus první třídy!Sobotka,Stropnický nebo noshled amerického koryta gen.Pavel nemají vůbec tušení o bojových operacích NATO/CIA/rodiny a synáčka Erdogana v těchto oblastech proti Rusku a Sýrii!!!Ale jsme za ně zodpovědny jako členové NATO, to je to nejhorší!Do války Vás prostě vtáhne bez vašeho vědomí/svědomí náboženský sulejmánský fanatismu,kšetotvání s ropou,zlodějina dvojí hra Turecka s ISIS!!!Nejhorší je být oběť,která nic neudělala anemá žádné informace a páky něco změnit a nic,ale vůůůbec nic z toho pak následně mít ku prospěchu národa!!!Jediná možnost referendum o vystoupení z NATO!!STOP prolhanému NATO,které podporuje teroristy a Ukrajinské bandervoce ve vraždění civilistů!Se musím stydět před předky,že spolupracujeme po 70 letech s nacistama,banderovcema a pak ještě necháme rozhodovat o naší zemi nějaké turecké psy!Masaryk ani Beneš by nevěřil,že se náš národ,naši čs.politici vzdají svého prává rozhodovat si o své svobodě,samostatnosti,vílce s Ruskem atd!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten Erdogan je stejnej vůl,jak byl Dolfa...a jak jsou i ukrajinští banderovci....spěchají za americkýho žida chcípat do války proti Rusku...je to furt dokola a zkurvenou EU a její zdebilněnou populaci to čeká taky,pokud si nechá donekonečna srát na hlavu zrádci ve svých řadách.

   Smazat
  2. souhlas
   všechny války ve 20 stol. vznikly kvůli britskejm a americkejm židům, kteří mají furt málo. Ated nemluvím o obyčejnejch židech, kteří chodí do rachoty, ale o členech několika málo rodin.
   J.

   Smazat
  3. Ale notak.
   Ten článek je určen pro lidi u nich doma v Rusku.Tak to neřešte,už nejsme jejich gubernie.Jinak pravdou je,že cena ropy jde dolu a ještě půjde/zrušeny sankce ropu z Íránu/a OPEC omezovat těžbu nebude ze strachu ztráty trhů.Rusko turecky ropovod je u ledu,na plyn není odbyt. Proto takové články na uklidnění.Ono až to v Rusku řachne/myšleno plyn/ bude mít věrchuška jiné starosti neż Turecko.Ale tak daleko to snad Far West LLCnenechà dojít.

   Smazat
 4. Nikdy nepodceňuj svého nepřítele. Turci, jak bylo poznamenáno, plní politické zadání Američanů. Jejich cílem je Rusko nechat vykrvácet v nějaké válce. Až na Rusy dolehnou následky takové války (lidské oběti a ekonomické útrapy), vsázejí Američané na ztrátu popularity Putina. Následnou podporou nějaké barevné opozice by realizovali ukrajinský scénář. K realizaci tohoto plánu potřebují užitečného idiota. A tím se dobrovolně stal Erdogan. To Turci mají umírat spolu s Rusy a Turci mají nést hlavní tíhu každé války. Erdogan svou roli zatím zvládá. Rozkazy z poza velké louže plní a domácí reptaly se mu zatím daří spolehlivě umlčovat. Ona opozice bez miliardových dotací totiž vzniká pomalu a těžce. Pokud by napětí eskalovalo až k otevřenému konfliktu, zůstane Evropě ekonomicky zhroucené Turecko(s miliony ekonomických a válečných běženců) a rozvrácené Rusko. Americký sen.

  OdpovědětSmazat
 5. Mám k vašim příspěvkům maličkou poznámku.Sobotku,Babiše
  a další někdo do těch funkcí dosadil.Byly výsledky ve
  volbách.Češi mají vždy nucení volit ty nejhorší ze své-
  středu,aby je zastupovali.Když ty sliby tak hezky zní.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to jakási zvláštní forma sebepoškozování a pomsty vlastním potomkům a nedivil bych se, kdyby Češi nechali své děti a vnuky konvertovat k islámu (islamisté shání nevěsty) nebo je utratit na východní frontě během bilderberského tažení do Ruska.

   Smazat
  2. Ale toho, jenž nás poslal do NATO, nikdo z voličů nevolil. Veškrna se zachoval jako vlastizrádce a je plně zodpovědný za všechny průsery, do nichž jsme díky NATO zataženi.

   Smazat
 6. Ono to nebude tak horké, jak to vypadá.
  Rusko nepoužilo skoro žádné ekonomické nástroje, které má k dispozici, ani k vyvíjení tlaku na Ukrajinu, kde jsou vražděni Rusové.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, to je pravda. Ale RF již několikrát vysvětlila důvod tohoto jednání, jímž je obava o velmi rychlé zhroucení Ukrajiny do nicoty a nakonec sanace této země právě RF. Konec konců to ale stejně tak dopadne, Ukrajina se nachází před bodem zlomu. V příštím roce se rozhodne.

   Smazat
 7. erdogan, nato, jewsa i Eu v cele andilkem merkel a samozrejme cesti "povltici", lzou jako kdyz tiskne!
  ritolizna CT24 mne prijemne prekvapila rozhovorem s Assadem, nasledna beseda jiz vubec ne!!!
  dnes tataz TV zverejnila financni podporu usa vuci israeli pri vystavbe ilegalnich osad, dokonce zverejnili, ze zakaz vystavby z ukradenych pozemku palestincum jiz nekolikrate odsoudila a zakazala isaakum dalsi zlodejny a vystavbu slavna loutkarska asociace zvana OSN!!!!!

  OdpovědětSmazat
 8. Myslím, že u nás budou volby podobné, jako ve Francii, nebo v Polsku, s tím, že hlasy dostane ten, kdo se zasadí o závazné referendum. Babiš začíná sice měnit rétoriku, ale Zlatuška, Stropnický, Komárek, Telička a další experti v jeho partaji nezaručují zdravý povolební vývoj. Pro ČR je životní nutností vymanit se z EU a NATO. Jirka H.

  OdpovědětSmazat
 9. Putin má jeden obrovský nedostatek. Stále se domnívá, že platí nějaké mezinárodní právo a že se jím musí řídit. Už mu mělo docvaknout, že už platí pouze zákon silnějšího a nic jiného. A prosazovatelem tohoto práva silnějšího jsou už dlouho USA. A některé jejich loutky se to snaží kopírovat - viz Turecko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ono mu to docvaklo. Ale nechce se unáhlit. Šachista taky plánuje několik tahů dopředu a má několik záložních plánů. A neukazuje své záměry prvním tahem, ale dělá několik zastíracích manévrů. Svět se možná ještě bude divit.
   J.

   Smazat
 10. Turecko si tím sestřelením ruského letadla naběhlo na vidle. Do té doby Rusko proti Turecku nezasahovalo, ačkoliv jeho činnost v Sýrii ohrožovalo jeho zájmy, ale teď ztratilo zábrany. Erdoganův sultanát udělal osudovou chybu, která zastaví jeho pokusy o územní expanzi, odhalila jeho podíl na vzniku IS a na udržování jeho existence. NATO si uvědomilo nebezpečí, které turecká politika představuje. Evropa byla zaplavena běženci které Turecko do ní vypustilo, aby si vydíráním vymohlo bezvízový styk pro 80 milionů muslimů, přístupové rozhovory a tučné výpalné, ačkoliv samo se podílelo na vzniku uprchlické vlny ze Sýrie podílem na rozpoutání a udržování občanské války a agrese proti zákonné vládě. Teď mu přistřihli křídla a ještě na to ekonomicky doplatí a zůstane strašákem pro všechny zúčastněné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No ono je to nyní všechno dost zamotané . Pokud budou mít Turci problémy tak se budou hojit na EU , kterou budou držet v šachu a vydírat ji .Bude zde neustálá hrozba , že pokud nebude EU Turky podporovat tak jak oni si budou diktovat tak otevřou stavidla pro černé kobylky , které Evropu zaplaví a bude vymalováno . A tomuto scénáři díky hloupým politikům všechno směřuje .

   Smazat
 11. Kdo z vas uvazuje, ze cvsechny ty akce s teroristy a bezenci je podle planu, jinak si nelze vysvetlit, ze to neni napad nekolika jednotlivcu ale vysoce silne sofisticke skupiny, ktera vsechno ridi od medii/propagadny/ pres finance az po armadu.
  Jelikoz pracuje podle znamych norem tajnych sluzeb,
  nedozvime se ani, kdo vse ridi a kdo to financuje.
  Tim by se lide dozvedeli co tak skupina sleduje - tj. rozvratit nejprve Blizky vychod a ted je na rade Evropa. Je hlupak veri, ze to organizuje jen nekolik muslimu, kdyz bez tak precisne pripravenych
  akci nazvanych jako akce teroristu.Jiz jen nalet na
  New York v roce 2001 ukazal, jak jsou lide blbi.
  Organizovat odlety letadel ve stejnem case z ruznych letist mohou ridit jen profesionalove.Zajistit, aby ty mrakodrapy se sesypaly stejnym zpusobem nemohou delat profesne vyskoleni darebaci a vrazi.To same se tyka toho letadla Malajsie, kde dosud nikdo nevi kam spadlo.
  Podivejte se na ty muslimy co prichazi jako uprchlici do Evropy-jiz na oblicejich vidite nizke IQ a z nich se tedy rekrutuji teroriste.
  Ty teroriste to jsou dukladne vyskoleni vrazi - to se nauci, ale poslat je ve stejnou dobu na ruzna mista - to dela nekdo jiny a ten nekdo, spise ten
  narod ma za cil svetovladu.


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. souhlas rekls to dostatecne dale NC

   Smazat
  2. Dnešním dnem dosáhl počet přišelců do Německa 1000000ks.

   Smazat
  3. Máte pravdu 17:56 . Tito majitelé zeměkoule zjistili , že na tomto světě je lidí už příliš mnoho a bude jich přibývat stále víc .V budoucnu budou spotřebovávat stále víc surovin a energií a to oni nepotřebují . Proto se rozhodli toto množství lidí zredukovat aby ty suroviny které ještě na Zemi jsou měli pro sebe .

   Smazat
 12. A není ten současný evropský marmus jen nutným důsledkem absence rákosek v ZŠ? Viz http://www.podnety.cz/podnet-cislo-20030827183005 :-)

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.