Reklama

sobota 5. prosince 2015

Tanec s medvědem – 1

Yekta Uzunoglu
5. 12. 2015      Yekta Uzunoglu
Někde jsem kdysi četl, že MEDVĚDA o tanec můžete požádat, ale nemůžete mu už poručit, kdy ten tanec má skončit, to určí jen medvěd sám. Konflikt, který vznikl jakoby “z čistého nebe” mezi Ruskem a Tureckem mně připomněl toto pořekadlo.Turecko vyzvalo Rusko k tanci, ale teď jak a kdy tanec skončí, rozhodne jen a jedině Rusko!


Jak se zdá, sestřelení ruského letadla Tureckem, má daleko složitější a důkladně naplánované pozadí.

Turecko pod vedením Erdogana již před 5 lety svou zahraniční politiku tzv. “nulového konfliktu” zásadně změnilo a vybralo si cestu izolace. Může se tak případně úspěšně vyhýbat možným mezinárodním závazkům a přitom zachovávat zdání “suverenity” tím de facto a de jure diktátorsky, despoticky či přímo sultánsky prováděné politiky!

Za sestřelením ruského letadla je daleko rafinovanější a sofistikovanější úmysl, než se zdálo a než se může zdát.

Stalo se neuvěřitelné – a to sestřelení ruského letadla členským státem NATO! Jen, nahlas doufejme, že takový čin se stal poprvé a naposled. A proto je třeba hledat ty utajené, zamotané souvislosti k pochopení toho nepochopitelného.

Sledoval jsem na to konto pozorně všechny možné tiskovky všech zúčastněných stran incidentu a zejména samotného prezidenta Obamy a Hollanda těsně po sestřelení letadla. Tisková konference byla uspořádána kupodivu neskutečně rychle a přímo ve Washingtonu. První otázka položená Obamovi se pochopitelně týkala leteckého incidentu a nikoli teroristického útoku v Paříži, kvůli kterému údajně Hollande navštívil Washington, ale který se zprvu zdál jen upozaděn ve stínu tohoto neobvyklého incidentu, co jako by náhle “zaskočil ” svět. Svět zaskočil, ale byl zaskočen i prezident Obama a jeho návštěva Hollande? Toť otázka!

Odpověď Obamy zněla prapodivně s ohledem na to, jak závažnou situaci mohl tento incident způsobit…nechtějme to raději ani domyslet. Obama svérázným a suchým, téměř zastrašujícím hlasem bez jakékoliv mimiky,emoce a gestikulace těla či tváře pravil: “Turecko má právo na sebeobranu”…..

Že by nejmocnější muž světa neznal mezinárodní právo, že by neznal technické údaje incidentu, že by neovládal angličtinu? Z ničeho nic “najednou” mluvil o jakési “sebeobraně”? Útočníkem bylo Turecko a to sestřelené letadlo bylo Ruska!!!

Následně při setkání s Putinem a též v Paříži s Erdoganem v rámci Mezinárodní konference o klimatu, už měl Obama možnost i čas v klidu a s rozmyslem posoudit i Putinovu verzi výkladu tohoto mimořádného úletu a incidentu od založení NATO, ve kterém USA hrály a hrají hlavní roli. Obama na stejnou otázku, jak vyhodnocuje neobvyklou reakci Turecka, znovu a bez emocí odpověděl, tak jako ve Washingtonu, zcela naučeně standardně, neměnitelně: “Podporujeme právo na sebeobranu Turecka”! Za celý týden dvakrát stejná odpověď! Přitom v té druhé odpovědi, nejspíš ironicky, nezapomněl zdůraznit, že Moskva “má své místo” v koalici v boji proti ISIS ! Tím se evidentně vysmíval stížnostem Ruska, že jeho letadlo bylo sestřeleno Tureckem, to jest dalším členem koalice v boji proti ISIS!

Nebudu se zabývat dále nelogičností, nemorálností, neetičností jeho tvrzení, avšak jeho odpovědi mají logiku v daleko složitější, sofistikovanější, důkladně připravené hře.

Jelikož znám charakteristické rysy turecko-islámské “etiky”, nepřekvapuje mně, že navenek se turecká strana stále jakoby snaží o “uklidnění situace” a o jakési příměří sil! Medvěd je však již probuzen a nerad přijal vyzvání k tanci. Medvěd ví, že nic jiného nezbývá než rychle zapomenout na zimní spánek. Odmítá jakýkoliv kontakt, neboť ví, že bohužel nic nezmění původní záměr Turecka, záměr, který má dlouhé a hluboké kořeny v dějinách. Medvěd ví, že klást další otázky k sestřelení letadla jako například: “Kdo a jak o tom rozhodl?”, “Proč si vybrali právě tuto cestu?”, “Kdo vlastně tahá za nitky?” je zbytečné a proto nelze očekávat, že by Rusko reagovalo na “alibistické slzy” Turecka, jako “neznali jsme identitu letadla”, “kdybychom věděli, že se jedná o ruské letadlo, tak bychom je bývali nesestřelili” a tak podobně.

To jsou velice levné pohádky, které mohou vymyslet jen lidé z jiné “etiky” Erdogana a to z „turecko-islámské“ napodobeniny alá Erdogan!Téměř ve stejném čase, kdy Obama bez jakýchkoliv emocí a chladnokrevně prohlásil, že “podporuje právo Turecka na sebeobranu” v centru naší soudobé civilizace pánové z EU za nás rozhodli, že budou poskytovat Turecku 3 miliardy eur co by celnímu strážci EU! EU, která ještě krátce před incidentem kritizovala Turecko pro mnoho násilí a ignorance násilí v regionu. EU, která pozastavila rozhovory o přijetí Turecka do EU , najednou přes noc povýšila Turecko do funkce svého strážce ochránce Evropských hranic a Evropských hodnot!

13 komentářů :

 1. Kéž by ji sežral :-))

  OdpovědětSmazat
 2. Turecko vyzvalo Rusko k tanci, ale netušilo jaký kvapík to pro něho bude...Kdyby jen tušilo co z toho vznikne, jistě by teď raději sedělo někde v koutě. A ten jeho taneček z Rusákama tak nějak neocenili ani jeho gardedámy.

  OdpovědětSmazat
 3. Odkopali se a s nima celé zas...é NATO!
  To jsem zvědavá,co z téhle ubohé a průhledné "hry" vznikne...
  to jsou ale parchanti!! a v tomhle jsme !!?
  j.

  OdpovědětSmazat
 4. Když už se ta válka v zastoupení proti Rusku, vedená proamerickým kanonenfutrem, nepovedla na Ukrajině, musel na řadu přijít turek.
  Který má také silnou motivaci.
  Ruské vzdušné síly mu totiž silně ukrajují z koláče zisků z prodeje uloupené ropy, a nadto, jeho US šéfům leze Putin úspěšně do zelí.
  A sen o tom, že se jim podaří svrhnout vzpurný Assadův režim, se jak turkovi, tak i těm US hunům rozplývá přímo před očima.
  Frustrace vyvolává hněv.
  A to aby se pak člověk v dnešním světě i divil, že Rusku sundali ten bitevník jen jeden.
  Zločinci!! ...

  OdpovědětSmazat
 5. Sobotkova kariéra stoupá. Už to dotáhl na válečného zločince i s pobočníkem Stropnickým.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sobotka je "fake" politik, který jen předstírá levičáctví. Je to politruk 3. kategorie, který tak rád leze do análů babe Merkelové a černouškovi Obamovi. Už aby po zásluze co nejdřív skončil na smetišti dějin nebo na.....

   Smazat
 6. Kdo někdy s Turkama obchodoval, ví, co je to za podvodníky, převzít zboží a nezaplatit, to je jejich povahová rys.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zajímavá analýza: J. Hašek U holiče.

   Smazat
 7. ZMRD HAVEL zatáhl česko do NATO bez referenda tudíž je tento akt neplatný tak nevím proč ti naši rektálníci jim lezou do prdele a posílají do hnízda zločinu blbečka PAVLA aby tam slintal pochvalné kecy typu
  " pane stoltenberg vy jste hlavááá "

  OdpovědětSmazat
 8. turek vydírá EU a ti bruselští blbci co mají místo mozku sračku mu to žerou i s navijákem prostě NATO má povinnost chránit hranice tak je má uzavřít a turkovi nasrat

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Drtivá většina politiků v Bruselu má určitě vysokoškolské vzdělání . Je ale otázkou, k čemu jim vlastně je , když si nedokážou spočítat že kdyby ty miliardy které strkají Erdoganovi do chřtánu použili na ochranu hranic EU tak by neproklouzla do Evropy ani myš . Nabízí se tedy otázka jestli vůbec mají zájem Evropu chránit .

   Smazat
 9. Tak jak plyne čas a přicházejí informace, stává se pravdivější, že EU není jenom v hospodářské krizi, ale i existenční. Rozpadá se a poločas rozpadu se zrychluje. Nic na světě už tuto zkázu nezastaví. Prostě, EU si naběhla, jak se u nás v Čechách říká, "na vidle USA". Protože, to co sedí v Bruselu, je zkorumpované a vydírané nadnárodními organizacemi. A lidi ? Ti jsou všem ukradený. Lidi nikoho nezajímají, prachy jsou zajímavější. Zeptejte se našich politiků.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.