Reklama

čtvrtek 3. prosince 2015

TTIP podle 11. kola jednání (říjen 2015)

Petr Umlauf 
3.12.2015 E-republika

Evropská komise začátkem listopadu zveřejnila první podrobnou zprávu o průběhu 11. kola jednání, jež se uskutečnilo v říjnu v USA. Zpráva obsahuje krátký popis obsahu jednání a jeho stavu ve všech tematických oblastech.


Transatlantické obchodní a investiční partnerství (Transatlantic Trade and Investment Partnership, TTIP) se dostalo do nové fáze. Přetiskujeme část dokumentu z Přehledu ekonomických událostí v EU za období od 1. 11. do 15. 11. 2015. Podrobná zpráva z 11. kola vyjednávání je dostupná v angličtině. Zpracováváme ji podle českých materiálů uvedených níže. Podívejte se na nový souzvuk okouzlených duší mezi světovými korporátkami a nadšenou EU bruselských úředníků a evropských politiků.


 • V rámci posílené snahy o transparentnost vyjednávání zveřejnila Evropská komise začátkem listopadu první podrobnou zprávu o průběhu 11. kola jednání, jež se uskutečnilo v říjnu v USA. Zpráva obsahuje krátký popis obsahu jednání a jeho stavu ve všech tematických oblastech.
 • V oblasti přístupu na trh (Market Access) si strany vyměnily revidované nabídky v části věnované tarifům a k výměně návrhů došlo také pro část věnovanou pravidlům původu konkrétních produktů.
 • Pokrok byl dosažen také v jednání o kapitole o obchodu zbožím. Diskuse se rovněž věnovaly přístupu na zemědělský trh, konkrétně např. trhu s vínem a alkoholem. Další významnou částí jsou veřejné zakázky. Jednalo se jak o přístupu na trhy veřejných zakázek, tak o proceduře zadávacího řízení. K výměně výchozích návrhů v této části by mělo dojít v únoru 2016.
 • V oblasti služeb a liberalizace investic již došlo k předložení návrhů obou stran, proto se jednání věnovala přípravě konsolidovaného textu a jejich lepšímu vzájemnému porozumění.
 • Také v oblasti regulací se jednalo o všech kapitolách: technické překážky obchodu, sanitární a fytosanitární opatření a jednotlivé průmyslové sektory (léčiva, zdravotnická zařízení, kosmetika, textil, automobily, informační a komunikační technologie, strojírenství, chemikálie a pesticidy). Strany jednaly jak o spolupráci v oblasti regulací, tak o tzv. dobré regulační praxi (Good Regulatory Practices).
Jednání probíhala také v oblasti globálních obchodních pravidel. Co se týče energetiky a surovin, EU nadále zastává pozici, že v rámci TTIP by jim měla být věnována samostatná kapitola. Diskuse o malých a středních podnicích se týkala především otázky sdílení informací a institucionálnímu rozměru.

Debata proběhla také o celních pravidlech a režimech, problematice práv duševního vlastnictví včetně zeměpisných označení, o návrhu kapitoly týkající se hospodářské soutěže, textu smlouvy týkající se problematiky státních podniků a dotací a problematice řešení sporů mezi státy.

V rámci 11. kola představila EU také svůj návrh textu kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji. Návrh textu obsahuje rozsáhlá ustanovení týkající se práv zaměstnanců a ochrany životního prostředí.

V polovině listopadu byl předán americké straně a zároveň zveřejněn finální návrh nového systému řešení sporů mezi investory a státy, tzv. systému soudů pro investice (Investment Court System, ICS), jenž obsahuje všechny klíčové prvky pracovního návrhu, který Komise představila v září. Před zveřejněním byl pracovní návrh konzultován s členskými zeměmi. Návrh nového systému ochrany investic má za cíl chránit právo EU a členských států na regulaci a také poskytnout účinnou ochranu evropským společnostem proti nespravedlivému zacházení nebo diskriminaci. Klíčové součásti systému ICS jsou:

 • jasná pravidla a standardy, nestranní soudci, transparentní a nestranný proces,
 • nákladově efektivnější a rychlejší systém řešení investičních sporů,
 • zvláštní ustanovení pro malé a střední podniky.
Nový systém ICS má nahradit stávající systém řešení sporů mezi státy a investory (Investor-to-State Dispute Settlement, ISDS), a to nejen v rámci TTIP, ale také v budoucích obchodních vyjednáváních. Jednání v oblasti ochrany investic v rámci TTIP tak budou opět pokračovat, pozastavené jsou od března 2014, kdy Evropská Komise zahájila veřejnou konzultaci o ISDS.


Zdroj:
Parlamentní institut
Přehled ekonomických událostí v EU za období od 1. 11. do 15. 11. 2015
Ing. Daša Smetanková, Ph.D. Ing. Renáta Zahořáková. 146/2015 listopad 2015


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!


Související články:

8 komentářů :

 1. Jsem zásadně proti vykořisťovatelskému TTIP. Je to novodobé jarmo zločineckých USA vůči EU a nám!!!

  OdpovědětSmazat
 2. Z toho, co je zveřejněno ale poznáme úplně prd.

  OdpovědětSmazat
 3. Hlavně ať vypustí "ochranu investic" , kdo investuje, nese všechna rizika sám. Jak v průmyslu, tak bankovnictví. Státům by mělo být zakázáno přejímat finanční závazky za soukromé investice. Pekaře nechá zkrachovat každý, banky mají pojištěné vklady klientů a tím by to mělo končit.

  OdpovědětSmazat
 4. Jste naivní?
  proto se přece toto vše dělá, nadnárodní, soukromé společnosti budou vydělávat a všechna špatná rozhodnutí ponesou státy, tedy lidé, všichni. Budeme jen 100% otroky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono se již děje, zprostředkovaně přes Kanadu, která má podobnou smlouvu jak s USA, tak EU.
   V německé TV o tom ukazovali reportáž.
   1/ V Kanadě se jakási společnost z USA rozhodla těžit stavební kámen zrovinka v zátoce, kde spolu nažívali ryby, rybáři a ptáci ve vzájemné shodě cca 200 let.
   Rybáři se začali bránit, až po cca 10 letech tam byla vyhlášena rezervace. Těžební společnost vyhrála arbitráž a Kanada jí platí miliony, i když ji nepatří ani 1m2 půdy a investice´=návštěva jakéhosi geologa.
   2/ V Hamburku ekologové prosadili dražší a šetrnější výstavbu čehosi v ústí Labe. Společnost z USA účelově založila pobočku v Kanadě, která SRN zažalovala a arbitráž vyhrála.
   Američani "investovali" 5 000 000 USD a v arbitráži dostali z rozpočtu Německa 15 000 000 USD jako pokutu + ušlý zisk o řád výš. Zároveň se v USA spolčili právníci a "investoři", kteří se chystají napadnout "umazání řeckého dluhu".
   Takže TTIP je pouze zjednodušení způsobu drabcování rozpočtu států EU, přičemž jaká si naše moudrá hlava pravila, že všechny nejhorší varianty TTIP jsou vždy lepší, než stávající Havlova smlouva mezi ČR a USA.

   Smazat
 5. Jsem jeden z 3,5milionů občanů EU, kteří podepsali petici proti TTIP. Jsem velmi sklíčený z toho jak v Ústí nad Labem na dotaz o TTIP mi všichni dotazovaní odpověděli, že nevědí o co jde. Odpověď neslyšel jsem, nezajímám se, nevím, jsem dostal i o nových zákonech za platbu tepla, el.energie, ukončení vysílání DVBT (v jednání - prosazuje ČTÚ). Na mezinárodní situaci se ani neptám, vím, že 99,9% občanů ví, že v ČT by si nedovolili lhát. Mám z toho depku, to se většina občanů ČR skládá z líných neuvažujících ovcí ?

  OdpovědětSmazat
 6. Anonymní 17:49-Bez osobních invektiv to nejde?
  Tupý a dementní český národ si nic jiného nezaslouží.Volí si ještě další
  idioty jako své zástupce,přestože pokaždé jsou podvedeni.Jsem rozhod-
  nut raději volit extremisty či nácky,jen když můj hlas nedostanou partaje
  z parlamentu.Těšte se na TTIP,odřou vás z kůže.Ne nadarmo se říká po
  Evropě,že nexistuje jiný tak blbý národ,jako jsou Češi.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 7. USA pomocí TTIP ekonomicky definitivně oslabí a rozvrátí státy v EU.Pomocí obranné NATO přinutí své užitečné idioty zaútočit na Rusko.EU je SS kolonie, která musí poslouchat, USA chce být vůdcem celé planety!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.