Reklama

.

.

středa 23. prosince 2015

Válka v Sýrii sbližuje Izrael a Turecko

Petr Umlauf 
23.12.2015 E-republika

Co sbližuje Izrael a Turecko? Proč tak rychle zapomělo Turecko na dest mrtvých z lodi "Mavi Marmara"? Je epizoda s humanitární nákladem do Gazy definitivně zapomenuta? Válečné bubny duní a přehluší každou otázku.Připomeňme, že 30. května 2010 izraelská armáda zaútočila na konvoj šesti lodí tzv. "Flotily svobody" s humanitárním nákladem do Gazy. Na lodi "Mavi Marmara" zemřelo deset tureckých občanů. Po tomto "incidentu" byly diplomatické vztahy mezi Tureckem a Izraelem nulové. Ruský zásah v Sýrii vše změnil. Izrael intenzivně jedná a zavazuje se zaplatit rodinám obětí odškodnění Turecko a recipročně ustoupí od soudních sporů a omezí na svém území činnost palestinské organizace Hamás. Turecko je prý připraveno souhlasit s blokádou Gazy výměnou za odškodnění obětí incidentu. Jsou to zatím jen předběžné dohody, nic podepsáno není.

O tom, co způsobilo tyto diplomatické pohyby a co mohou přinést, vedl rozhovor "Rosbalt" s expertem na Blízký východ, novinářem Michailem Magidem.

Co je důvodem, že se Izrael a Turecko náhle rozhodly urychleně obnovit diplomatické a obchodní vztahy?


Hlavním důvodem, proč se toto nyní děje, je válka v Sýrii a hlavně ruský aktivní vstup do konfliktu. Zájmy Turecka a Izraele se v této válce částečně shodují. Izrael považuje za svého hlavního nepřítele Hizballáh (libanonská šíitská polovojenská organizace), se kterým bojoval několik desetiletí. Právě tuto organizaci Asadův režim podporuje, a to i v Íránu. Stručně řečeno, vznikla osa "Hizballáh-Damašek-Teherán". Proto Izrael systematicky bombardoval základny Asada i Hizballáhu a zároveň léčí zraněné syrské povstalce na svém území.

Turecko také bojuje proti silám Asada a Hizballáhu a podporuje syrské povstalce. Jeho zájmem je zmenšení vlivu Asada v Sýrii a rozšíření vlastní zájmové zóny vlivu. Mimochodem, nejsem si jistý, že by toto bylo prospěšné pro Izrael, ale k dnešnímu dni se zájmy obou zemí shodují.

Nejdůležitější kromě toho je, že Rusko zasáhlo v konfliktu na straně Asada. To způsobilo vážné zhoršení rusko-tureckých vztahů. A v poslední době došlo k ostré potyčce mezi ruským ministerstvem zahraničních věcí, které vyjádřilo nespokojenost s izraelskými leteckými útoky na Asada. Izraelský premiérem Benjaminem Netanjahu k tomu jen řekl, že názor Moskvy v této věci je mu lhostejný. Je zřejmé, že tato nová situace má vliv na vztahy mezi Izraelem a Tureckem.

Ukazuje se, že zásah Ruska v syrské válce sebou nese mezinárodní důsledky, a dokonce i násilné konflikty, i když ten, který vznikl mezi Tureckem a Izraelem, se zastavil. A co řeči o potřebě, aby se oba společně postavili proti Moskvě?
Já bych to vymezil trochu jinak. Angažmá Ruské federace na Ukrajině a poté i v Sýrii bylo špatně promyšlené a jeho dopad je nedostatečně uvážený. Sankce ochromují ruskou ekonomiku a navíc to zostřuje konflikt s Tureckem, kdo by na to všechno myslel dřív? Tyto války mají jeden hlavní cíl: "Vypnout" televizor a zaměřit pozornost diváků na chladničku. To není politika, ale show. To vše se však děje v reálném světě a má to velmi reálné důsledky. Jsou to rostoucí ceny v obchodech, havarované letadlo a druhé sestřelené. Další vývoj směřuje jen k větším problémům.

Jak hodnotíte tyto informace na pozadí předpokládaného stažení většiny íránských sil ze Sýrie? Oni byli jednou z hlavních nadějí ruského vedení, a teď jsou to jen extrémně slabí spojenci, podobně jako Asadova armáda. Je možné předvídat další vývoj situace na syrském válčišti?

Ano, podle zpráv z médií Írán stáhne své jednotky ze Sýrie. Předpokládá se, že disponuje několika sty až několika tisíci bojovníků (kolem 7 až deseti tisíci, ale to je možná příliš nadsazené). Je to z důvodu těžkých ztrát Íránců, včetně zranění nebo možná i smrti velitele elitní svazku, "Al-Quds", generála Kásima Sulejmaního (mimo jiné velel úspěšné obraně Bagdádu), a důvodem jsou i vysoké náklady na válku v Sýrii. Řekl bych, že mezi důvody se musí počítat i zrušení sankcí proti Íránu. Ten má zájem o užší ekonomickou spolupráci se Spojenými státy a Evropskou unií.

Nejde však jen o vývoz ropy.


To je pravda. Írán potřebuje zahraniční investice pro modernizaci průmyslu. Proto nemá nejnovější technologie. Íránci chtějí získat až 500 miliard USD západních investic. To vše směřuje k normalizaci vztahů se Spojenými státy a Evropou, zatímco podpora Asada tomu brání a je pro Západ nepříjemná. Kromě toho, že válka v Sýrii není v Íránu populární, tak vysoké ztráty a náklady mohou vést ke zvýšení vnitřního napětí. Náklady Teheránu na podporu Sýrie a vedené války každoročně vyjdou až na 11 miliard dolarů. Írán zažil svou revoluci v letech 2009-2010, a ačkoli byla potlačena, "mullatariát" (duchovní vedení země) bere tuto možnost stále na vědomí a bojí se jí.

Co to ​​znamená pro Rusko?


Postavení Asada se zhoršuje. To znamená, že Rusko bude muset vynaložit na jeho podporu další dodatečné zdroje, a to jak finanční, tak lidské. Podle královského institutu pro obranná studia v Londýně, Ruská federace až do poloviny listopadu využila na syrské tažení asi 4 miliony USD denně, ale poté, co Turecko sestřelilo ruské letadlo, výdaje byly zdvojnásobeny na 8 milionů (téměř 3 miliardy USD ročně).

V případě, že Íránci opustí Sýrii, bude to pro Assada mnohem dražší. A to vše na pozadí klesajících cen uhlovodíků. Připravuje se vstup kapacit Íránu na světový trh s ropou, což by mohlo vést k dalšímu poklesu cen. Nakonec, v případě odchodu Íránu, Ruská federace je jedinou zemí, která stále podporuje Asada. To vede k další izolaci Ruska a posiluje to jen jeho protivníky, zejména Turecko.

Rozhovor vedl Alexandr ŽeleninZdroj: Война в Сирии сближает Израиль и Турцию

Dávám překlad rozhovoru právě z tohoto důvodu, že události vývody komentátora jen potvrzují.

20 prosince proběhl útok izraelského letectva na jednu z budov na předměstí Džerman na východě Damašku. V důsledku ostřelování zemřelo několik lidí, další byli zranění. Hlavním cílem a obětí útoku se stal Samir Kuntar — zástupce organizace "Lidová fronta pro osvobození Palestiny", která spolupracuje s hnutím Hizballáh. Ten byl propuštěn 16. července 2008 v rámci dohody o výměně zajatců mezi Izraelem a Hizballáhem. Syrská média toto ostřelování považují za teroristický útok.


Psali na E-republice související:

Související články:

11 komentářů :

 1. Je jen otázkou krátkéhon času kdy se Rusko položí.Bohužel článek má pravdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A SSSR se měl podle buržoazních vůdců a jejich kamaráda Hitlera položit za 3 týdny, vy jeden odborníku !!

   Vymazat
  2. Ono se sice říká, že mnoho psů, zajícova smrt, ale já bych Rusko takto nepodceňoval. Má malé dluhy a může si ještě něco půjčit. Ve hře je vlastně tolik faktorů, až jde z toho hlava kolem. Např.: V USA běží volby a zatím vede "proputunovský" Trump. Veřejné mínění v EU je pod uprchlickou kalamitou otřesené a je spíše proAsadovsky laděné. Nízké ceny ropy nevyhovují nejen Rusku, ale i jiným vývozcům. USA frakovací firmy masivně bankrotují (a někdo je asi za pakatel skoupí). Já myslím, že v roce 2016 ke konci roku ceny ropy půjdou nad 60 USD/barel i navzdory vstupu Iránu na trhy. Je zde totiž ještě jeden faktor - v době nízkých cen ropy o něco více roste automobilová doprava a tudíž spotřeba ropy... A i ten Irán bude chtít svou ropu prodávat za lepší ceny. Např. nyní draze válčící S.Arábia s rozpočtem drtivě založeným na prodeji ropy nyní žije z rezerv, ale i té jednou budou končit... Kdepak, já odhaduji růst cen ropy, jestli ne v roce 2016, pak určitě v roce 2017. A to oživí i Rusko. Valutová dieta Rusku asi stejně jen prospěje. Vedení země ve vlastním zájmu bude muset ořezat nesmyslné výdaje, omezit šílenou korupci a naordinovat zemi takové reformy, aby se svým rozpočtem stát nebyl tak závislý na ropě... Putin má nyní od veřejnosti výjimečný proreformní mandát. Zdalipak jej využije? Pamatuji, že M.Thacerová v 80-tých letech válčila s Argentinou o Falklandy/Malvíny a právě válka jí pomohla rozhýbat reformy a pak ekonomii - v době hospodářské krize, vysoké nezaměstnanosti a rozpočtových škrtů... Takže historie se může opakovat...

   Vymazat
  3. A nebude ten Umlauf Váš židovský souvěrec Dvořáku a Davide,co to tady zase zkoušíte zasít vy židobolševická bando.Nežidé už mají otevřené oči už je nemůžete manipulovat těmito žvásty pamatujte si to!!!Na Vaši činost bude pamatováno a budete řádně ohodnoceni,jen jak bude vhodná chvilka.

   Vymazat
 2. To jsou odborníci jak pražská kavárna a je dobře , že takové rozhovory dáváte. Aspoň se ví za koho kopou...

  OdpovědětVymazat
 3. Ten článek nepostihuje podstatu věci a je zavádějící. Tato válka v Sýrii se chýlí ke konci, proč by Irán teď vystupoval z vítězné válečné koalice? To je přece totální nesmysl. Přece víme, že například Turecko dva měsíce před koncem 2. světové války vyhlásilo válku Německu, i když s Německem po celou dobu 2. sv. války přátelsky koketovalo a výrok tureckého diplomata o tom cake ke snězení je přece dostatečně dobře známý při této příležitosti. Ohledně války v Sýrii, naopak dnes se přidávají do koalice země jako Německo, které podporovalo teroristy, a aby si vzali v zahanbení alespoň kousek té slávy vítězství, tak obrátili garde, jsou to přece jenom Němci, vždyt´ je známe.
  Otázka Turecka, Turek udělal chybu, a on to ví, a jako pravá turecká křivá duše neumí říci sorry, udělal jsem chybu, to se raději zachová jako totální parchant. Turci si podělali své vztahy s USA, pro které byl útok na ruské letadlo příliš silné kafé, i když o něm vědělo dopředu, ale přece jenom se blíží s USA volby a tak je potřeba ukázat dobrotivou tvář, že ano. Celé roky USA Turecku říkali, napravte vztahy s Izraelem, přece víte, že Židé jsou vládnoucí klikou v USA, a tak Turci neblázněte, ale Turci si hráli na hrdé, chtěli hrát na arabskou a muslimskou notu jako teritoriální hegemon. Teď když jsou v problému, tak kašlou na Araby a hlavně potřebují napravit vztahy s USA, kde vládnou přece jenom ti Židé, jak víme. Takže po Turecky, Arabové a muslimové z hrušky dolů, náš největší přítel je přece Izrael, který sice zabíjí muslimské děti, ale nám je to přece úplně ukradené, my přece chceme hlavně pokračování svého business se syrskou ropou. Tož takto, pane Umlauf.

  OdpovědětVymazat
 4. Ono to spíš bude tak,že Irán zdrhá z prohrané války a né že opouští vítěznou koalici :-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Írán vede v Jemenu docela úspěšnou válku proti stejnému patronu muslimského terorismu, jako Assad, Rusové, Hisbullák a Kurdi - proti Saudské Aránii.

   Vymazat
 5. "Šťastný" to člověk, ten pan Umlauf, autor článku. Hezky si to "sesumíroval", jistě je sám se sebou "spokojen". Má to jen jednu vadu na kráse - jsou to nesmysly, které nevycházejí z reality, ale z přání USA, Turecka a Eurohujerů. Jak se např. "líbí" Turecku, že Izrael otevřeně vyzbrojuje Kurdy a "spolupracuje" s Ruskem ?
  I my Kurdy vyzbrojujeme... Podle "filozofie" pana Umlaufa, i to nás zřejmě "sbližuje" s Tureckem ...

  OdpovědětVymazat
 6. Kdo ještě pamatuje na genocidu Arménů,pravil Hitler a inspiroval se osmanskou říši.Turecko popírá holokaust Arménů a Izrael má klapky na očích .Monopol na právo genocidy.A jestli Izrael půjde do paktu z Tureckem tak je popiratelem holokaustu. Rumcajs

  OdpovědětVymazat
 7. Ten článek je nesmysl, když to řeknu takto otevřeně, pane Umlauf, to se vám nepevedlo, je jen otázka, byl to ametérismus a nebo záměr? Izrael byl vždy na straně těch, kdo chtěli vraždit a zabíjet, a ted´ si jen Turecko bude muset zdůvodnit před Araby ten svůj obrat, hodit muslimy do škarpy a začít se kamarádit se Židy a začít schvalovat zabíjení muslimů. Erdoganovi (a nakonec i tureckým muslimům) to problém činit nebude, to je člověk bez jakéhokoliv charakteru.

  OdpovědětVymazat