Reklama

čtvrtek 31. prosince 2015

Zpráva Reportérů bez hranic: Kdo a proč vraždí novináře?

Stanislav Blaha
31.12.2015 E-republika

V tomto roce přišlo na celém světě v souvislosti žurnalistickou prací o život 142 lidí (z toho 110 profesionálních žurnalistů, 27 občanských žurnalistů a 7 zaměstnanců médií), 49 jich bylo úmyslně zavražděno a 18 zabito v přímé souvislosti s žurnalistickou prací, dalších 46 žurnalistů z neznámých důvodů.


Organizace Reportéři bez hranic (Reporters without borders - RWB) dnes (30.12.2015) publikovala výtah ze své každoroční zprávy o žurnalistech zabitých po celém světě.
 

Nad vraždami, únosy a vězněním nezapadá slunce

V tomto roce přišlo na celém světě v souvislosti žurnalistickou prací o život 142 lidí (z toho 110 profesionálních žurnalistů, 27 občanských žurnalistů a 7 zaměstnanců médií), 49 jich bylo úmyslně zavražděno a 18 zabito v přímé souvislosti s žurnalistickou prací, dalších 46 žurnalistů z neznámých důvodů. Na svědomí je mají jak nestátní skupiny, tak vlády, které tím porušují mezinárodní právo.




V roce 2014 zahynuly 2/3 novinářů ve válečných zónách, v roce 2015 se situace změnila, 2/3 zahynuly v zemích, kde neprobíhal válečný konflikt. Nejnebezpečnější zemí je už třetí rok v řadě Sýrie. V letošním roce byl za 40 % těchto úmrtí zodpovědný Islámský stát (IS). Lednový útok na satirický týdeník Charlie Hebdo, při němž bylo zabito deset jeho zaměstnanců, způsobil, že na třetí místo tohoto smutného žebříčku se dostala Francie. Toto je žebříček deseti "nejúspěšnějších":




Zpráva také zmiňuje, že 43 žurnalistů bylo v roce 2015 zabito z nejasných příčin "kvůli tomu, že neproběhlo důkladné a nestranné vyšetřování, nebylo dost dobré vůle na straně vlád, nebo pro obtížnost vyšetřování v nestabilních zemích a oblastech s rozvráceným právním systémem."

"Těchto 67 mrtvých se přidává do celkového počtu 787 žurnalistů zabitých v souvislosti se svou prací od roku 2005," píše se ve zprávě o žurnalistech, kteří byli letos prokazatelně zabiti, protože kvůli svému povolání stáli někomu v cestě.

Autoři říkají, že tato situace je důsledkem "úmyslného násilí proti žurnalistům a signalizuje selhání akcí, jež byly zatím podniknuty, aby chránily pracovníky médií."

Zpráva zmiňuje některé konkrétní příklady:
 • Útok na pařížský satirický týdeník Charlie Hebdo - 8 zabitých žurnalistů;
 • syrské Aleppo, kde jsou novináři vražděni různými sektářskými skupinami a vězněni Asadovou vládou v rámci zvratů občanské války;
 • irácký Mosúl, kde za poslední rok a půl Islámský stát popravil 13 a unesl 48 novinářů;
 • Jemen, v němž šíitské húthijské milice zabily 9 prosunnitských pracovníků médií;
 • Indie, v níž bylo zabito 9 pracovníků médií a jejíž vládu RWB obvinila z laxnosti;
 • Mexiko, kde jsou vraždy spojeny především s organizovaným zločinem - 8 zabitých žurnalistů.

54 žurnalistů bylo uneseno, dalších 153 uvězněno.
 

Co ve zprávě chybí

Ve výtahu není zmíněno Turecko, kde novináři také nemají na růžích ustláno, možná jen nestihli zapracovat kulku, která se zavrtala do čela syrského opozičního novináře Nadží Džírfa v tureckém Gaziantepu. A samozřejmě chybí Saúdská Arábie a teokracie z Perského zálivu, pro něž je svoboda slova prázdný pojem, ale na to už si všichni zvykli. Ve výtahu zprávy není ani slovo o Ukrajině nebo Rusku. Absenci zmínky o Ukrajině si nedovedu vysvětlit, tady je možné vysvětlení absence Ruska:




Závěr

Čeští profesionální novináři se zatím nemusejí ničeho obávat, a to ze dvou důvodů. Tím prvním je zatím poměrně slušná míra demokracie v naší zemi, tím druhým jejich příkladná poslušnost a loajalita k mocným.




 

Zdroj: Reporters without Borders

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!


 
Související články:

19 komentářů :

 1. Vážení, všem, kteří se účastníte těchto diskusí, přeji do roku 2016 hodně zdraví, štěstí, radosti a spokojenosti. Každému, komu není lhostejný osud lidstva a koho zajímá jak se bude dál vyvíjet náš svět, doporučuji seznámit se s článkem: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taková vize pane inženýre je skvělá. Hodně z nás ví, jak by to mělo vypadat, ale dosud nikdo nepřišel s tím, jak toho dosáhnout. Proto jsou to pouhé vize. A těch (povedených i méně povedených), jsou pouze na tomto serveru stovky. Což potom na všech serverech světa. Takže jako obvykle - krásné ale zcela zbatečné. Není kdo by to uskutečnil. A ten, kdo by ev. tu změnu nastartoval by se setkal s tak mocným a sofistikovaným odporem, že by ji nerealizoval. Chce to válku, nebo krvavý převrat. Nebo koordinované soustavné úsilí nějakého hegemona. Já vidím Čínu a Rusko. Ovšem ty si to tařídí tak, jak to bude vyhovovat jim, ne vašim představám. Hodně zdrav, štěstí a lásky v roce 2016 přeje Eda.

   Smazat
 2. Dival jsem se na to pane Dedek..Budu slavit UKRIZOVANI, toho utopistickeho pisalka.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 3. Neplakejte novinari, ze jste vrazdeni kolem celeho sveta !
  Svou manipulaci s realitou a vnucovanim svych lzi lidem, na obednavku tech, kteri vas plati, jste zavinili smrt tisicum.. (Napr. South Africa, Rhodesie, atd.). Lide vas nenavidi z kazdeho politikeho spektra, protoze nejste objektivni a jste vzdy nekomu poplatni. Vy jste lepe oblecene STETKY s velmi "pruznou" moralitou.
  Takze svet vas konec na teto planete nevnima a muzete si oci vyplakat...
  honolulu - keen observer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu. Objektivní novináře abys špendlíčkem hrabal a obvykle jsou vražděni zločineckými organizacemi typu CIA.
   Ti ostatní (u nás například v Babišových novinách či v kolaborantské televizi) jsou psychopati: Bezostyšně lžou, jde jim jen o jejich osobní prospěch a vůbec jim nevadí, že lidem vymývají mozky, že oběti vydávají za viníky a viníky za oběti (viz třeba teror NATO proti Srbsku nebo dnešní osočování Ruska z konfliktu na Ukrajině) - typické rozpoznávací znaky psychopatů. Žádná škoda, když tyhle hajzly občas někdo klepne po kebuli. I když by měl spíš klepnout po kebuli jejich pasáky.

   Smazat
 4. Výborný článek. Do Nového roku přeji Nové republice i E-republice víc takových a aby nám vydržely. Kdoví jak to bude za rok? Demokracie postupuje mílovými kroky, někde již nabrala tmavě hnědou barvu (viz UkraDina), další se blíží v černém hávu s mečem (v podobě migrační povodně). Internet je demokraty kompletně prošpiclován - obzvlášť stránky kritických webů, korporátní moc si uplácí své Geblsíky a připravuje náhubek (ACTA a pod.)

  Žijeme v absurdním divadle kde nic není nemožné. Ani bankroty států, kompletní vykradení a zablokování účtů, válka, či dobrovolná kapitulace před Osmanem, kterého nám mocní "demokraticky" pozvali do do vlastního domu. Myslím, že štěstí bude velice žádaným artiklem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, a lež se stala oficiální pravdou. Proto taky hlídací ratlíci "demokracie" nevidí a neslyší co není radno vidět a slyšet - tak jak to popisuje článek. A štěkají jako na povel tam, kam jejich páníček s voňavou kostí v ruce ukáže.

   Smazat
 5. Jak mám jako křesťan litovat zabitých novinářů?když za mrzký peníz lžou a pomáhají rozpoutávat války kde kvůli nim umírají statisíce nevinných civilistů.Jdou proti vlastním národům a chtějí islamizovat evropu.Pošlápávají pravdu hned v zárodku po vzorů nacistů.Je těžké takové zrůdy politovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co když jsou vražděni právě kvúli tomu, že chtěli někomu šlápnout na kuří oko a ukázat lidem pravdu? Třeba o vraždění novinářů v Rusku je najednou ticho po pěšině, nikdo nevzpomene že se s oblibou krotizované Rusko v tomto směru "polepšilo" protože k žádným takovým vraždám za poslední 2 roky nedošlo, zatímco vraždění ruských novinářů v západní části bývalé Ukrajiny anebo vraždění novinářů tureckou juntou mainstream vůbec nevzpomene. Jak je to možné?

   Smazat
 6. Čím to asi bude, že se v "našem" objektivním zpravodajství a v "mienkotvorných" médiích nedovíme nic o demokracii v Saudské Arábii, která je spolu s ostatními ropnými monarchiemi pilířem amerického blahobytu, čím to je, že žádní renomovaní novináři - celebrity nepřinášejí žádné zpravodajství o rovnoprávnosti žen v muslimských zemích, o
  rovnoprávnosti menšin u tureckého spojence, kterého chce Mutti Merkel kvůli vlastní blbosti urychleně začlenit do Schengenu? Čím to, že fašismus je nazván demokracií a ti co vraždí civilisty vedou antiteroristickou operaci? proti těm co se brání? Nemá náhodou "pravda" schválně zavázané oči?

  OdpovědětSmazat
 7. Perla dne: http://www.hlavnespravy.sk/merkelovej-dlhoocakavany-prihovor-krajiny-z-pristahovalectva-profituju-nenasledujte-tych-ktori-si-chcu-nechat-nemecku-identitu-len-pre-seba/726182

  „Merkelovej dlhoočakávaný príhovor: Krajiny z prisťahovalectva profitujú. Nenasledujte tých, ktorí si chcú nechať nemeckú identitu len pre seba!…“ Kurňa, doteď jsem nevěděl, že jsem Němec a že žiji v Německu ani to, že Němci žijí v Sýrii, Iráku Somálsku, Afghánistánu, Pákistánu, Somálsku, Sudánu, Čadu….

  OdpovědětSmazat
 8. Nechápal jsem když us armáda se vylodila a na pobřeží je překvapila banda novinářu s kamerama . To je už mediální hnus . Ta naše mužatka vlezla amikum do otečka a šňupala jim v batohu . Husarská okupační jízda , hnus . Být vojákem tak ji nakupu do prdele , ostuda hrabat v batohu . Bylo vydět že ho to štve . Takže si přejeme objektivní zprávy a hlavně účtu k prezidentovi republiky . Všem dobrým lidem : mír, pohodu , lásku a hlavně práci .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A tiež našim bratom na Slovensku vše nej do nového roku .

   Smazat
  2. To si vymyslel sám?

   Smazat
 9. O pani Politkovske a dalsich novinarich zavrazdenych Putinem se komunisticky dobytek Blaha ani nezminil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan prezident Putin zavraždil paní Politkovskou bagoune? Odkud to bereš? Kolikpak novinářů zemřelo přirozenou smrtí - zastřelením, zardoušením a pod. jenom v r.2015 na demokraDické UkraDině?

   Smazat
  2. Idiot 12:38 neumí číst a ani nemá paměť: Politkovskou zastřelili dva kavkazané. Josu již odsouzeni. Proč by Putin vraždil novináře, když na tiskovkách všechno hezky vysvětlí a nechává si dávat i od amerikanofilních úchylů podjebácké otázky, na které většinou brilantně odpovídá. Ze statistiky vyplývá, že za poslední dva roky v Rusku nezahynul ani jeden novinář. Je typický i slovník toho zmetka 12:38. Mně svým promitivismem připomíná úchylné hajzlíky jako je Ruml, Bock, Cibulka a podobnou chamraď. Přeji všem čtenářům Nové republiky šťastný nadcházející rok 2016, bez válek a migrantů. Marek

   Smazat
 10. No - nechte být. Takový lidský humus a odpad, jaký píše ty šílené a úchylné sračky na server Super.cz by zasloužil být mučen a utopen v kleci. Když vezmete do úvahy, že takové perverzní čuně, jako je jakýsi David Zápal ( Super.cz) pochybuji že novinář, dokázal napsat a zveřejnit stovky sprosťáren a neuvěřitelného hnusu o Ivetě Bartošové, až z toho psychicky onemocněla, a tohle prase lezlo do špitálu pro fotky a zprávy, v psaní těch sviňáren nepřestal - až chudáka holku zahnal pod vlak. Pak policie "jako" vyšetřovala, kdo má podíl na její sebevraždě, a na prasácký server Super.cz a prase Davida Zápala "jako" nepřišla. Prase Zápal se pak po její smrti verbálně veřejně asi ještě půl roku denně poškleboval jejím pozůstalým - kdykoliv se na Super.cz objeví článek o "truchlícím vdovci" nebo malém Artíkovi, domě po Ivetě apod. vždycky to píše prase Zápal. Jak to, že na toto prase ještě nikdo nepodal žalobu pro urážky na cti? Jak to, že toto dehonestování lidí, pošklebování se jejich rakovině nebo stárnutí či zadluženosti, zde někdo dovoluje? Prasata z bulváru by potřebovala vozit po českých městech v kleci, aby na ně lidi mohli veřejně plivat a ne že jsou zašiti někde u kompů a smějí šířit ty svoje sračky. Já něco takového nejsem schopen pochopit. Cenzura by nebyla až tak špatná - jenže tyhle prasata - čím by se živila?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano,souhlas,je spousta novinářů jejichž zaslouženou odměnou by mělo být "zakroucení krkem" a to i u nás a myslím to vážně....

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.