Reklama

středa 2. prosince 2015

Zrovna Černá Hora, zrovna teďKeno Verseck
2. 12. 2015      Spiegel on line
Rusko reaguje na pozvání Černé Hory do NATO podrážděně. Ale Alianci jde o vliv na západním Balkáně. Nedostatek demokratických standardů v malém státě je proto Bruselu zjevně jedno. Vztah NATO k Rusku je od ukrajinské krize silně poškozen. Jakákoliv spolupráce je ukončena, sestřelení ruského bitevníku členskou zemí NATO Tureckem zvýšilo dále napětí. Zrovna v této situaci pokračuje vojenské uskupení ve své politice rozšiřování: Černá Hora dostala ve středu pozvánku ke vstupu do NATO.


Moskva reagovala promptně. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oznámil jasnou odpověď Moskvy: Ruské vedení bude situaci analyzovat a na ni reagovat.

Černá Hora je sice nejmenší z bývalých jugoslávských dílčích republik.Země má jen 600 000 obyvatel a armádu s pouze 2100 muži. Ale všichni pozorovatelé se shodují, že u pozvánky ke vstupu nejde spojenectví jen čistě o bezpečnostní aspekty. Dušan Reljič, expert na Balkán nadace Věda a politika / SWP/, vidí v ochotě přijetí zřetelné poselství Aliance Moskvě, poté, co Rusko již delší dobu proti tomu ostře protestuje: „NATO dává jasně najevo, že neexistuje žádné právo veta třetího státu proti vstupu“, tolik Reljič.

„Ostrov stability“ na západním Balkáně
Také předseda černohorské nevládní organizace „Centrum demokracie a lidských práv“, Nenad Koprivica, vidí jako motiv kroku Bruselu zápas o vliv na západním Balkáně mezi NATO a EU na straně jedné a Ruskem. „Pozvání Černé Hory je geopolitické rozhodnutí“, říká Koprivica, „neboť určitá demokratická a právněstátní kritéria plní Černá Hora stejně tak málo, jak tomu bylo v roce 2009 u Albánie a Chorvatska“.

V Černé Hoře, která v roce 2006 prohlásila svou nezávislost, vládne již čtvrtstoletí premiér Milo Djukanovič. Protože svou zemi postjugoslávským válečným zmatkem provedl mírovou cestou, platí Černá Hora na západním Balkáně za „ostrov stability“. Kritici však Djukanovičovi vyčítají, že vede zemi jako soukromou firmu a vládne mafiánskými metodami. Jisté je, že Djukanovič již dávno obsadil v zemi klíčové politické a hospodářské pozice svými členy rodiny a přáteli ze své vládnoucí „Demokratické strany socialistů“/DPS/.

Djukanovič trpěl dlouhou dobu v zemi drogové bossy. Italské úřady ho vyšetřují, protože se zřejmě podílel na široce založeném pašování cigaret. Černohorští novináři, kteří o tom informují, žijí v nebezpečí. Dodnes je nevyjasněna série útoků na novináře, kteří odhalili případy korupce a organizované kriminality, mezi nimi i vraždu Duška Jovanoviče, bývalého šéfredaktora deníku „Dan“ v květnu 2004.

Djukanovič kdysi pěstoval úzké vztahy s Moskvou: Bohatí Rusové kupovali velké části Jaderského pobřeží, ruský miliardář Oleg Děripaska získal většinový podíl v kombinátu na aluminium KAP, největším černohorském podniku.

Djukanovič se ale Moskvě mezitím vzdaluje. Neboť ruští investoři, mezi nimi i Děripaska, nedodrželi své finanční sliby. Perspektiva NATO a EU je pro Černou Horu, která je nutně odkázána na vnější finanční zdroje, nejen slibnější, ale důležitá pro přežití.

Téměř polovina obyvatelstva je proti vstupu do NATO
V červenci 2012 proto zahájila Černá Hora jednání o přistoupení k EU – byla to také odměna Bruselu za roli země jako stabilizačního faktoru v oblasti. Plán postupné demokratizace země v souvislosti s jednáními se však dosud uskutečnil jen omezeně – EU stále kritizuje Černou Horu za velké nedostatky při právněstátních reformách.

Kvůli těmto nedostatkům došlo v minulých měsících k pouličním protestům, opozice navíc bojkotovala parlamentní práci. Požaduje mimo jiné férové volební zákonodárství, které zabrání falšování. V protestech se ukázalo i hluboké rozštěpení černohorské společnosti: Těsná polovina obyvatelstva je podle anket proti vstupu do NATO, vládne i rozšířená skepse vůči EU. Djukanovič nechal občas protesty násilně ukončit.

Nezávislí pozorovatelé v Černé Hoře pozvánku pro vstup do NATO kritizují: „Djukanovič ji může prodat jako velký úspěch, a to ho posílí“, říká Boris Raonič, předseda nevládní organizace „Občanská aliance.“ „Mezinárodní společenství opět ukazuje, že se o metody vládnutí Djukanoviče nestará, pokud bude hrát pozitivní regionální roli.“

Podobně to vidí i Michailo Jovovič, šéfredaktor nezávislého deníku „Vijesti.“ Pod jeho kanceláří v hlavním městě Podgorica explodovala v roce 2013 bomba – pachatel neznámý.

„Samozřejmě, že nás vstup do NATO nebude demokratizovat“, říká Jovovič. „Demokratizovat nás bude jen změna vlády. Bohužel jsme dosud jedinou zemí v Evropě, která ve svých dějinách ještě nezažila změnu vlády svobodnými volbami.“


Pro Novou republiku vybrala a přeložila Mgr. Zdeňka Holešová
Ausgerechnet Montenegro, ausgerechnet jetzt, Spiegel online , 2. Dezember 2015, Keno Verseck 

16 komentářů :

 1. Betonové rodinné domky, které se dají bránit : https://www.youtube.com/watch?v=aKfUMm9akZY

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dealere, už zase provádíš nekalou reklamu?!

   Smazat
  2. Obrovské francúzske okná, skoro všade, to sa ozaj dobre bráni.....

   Smazat
 2. nejdříve ale je třeba získat futr pro kanony, a tak se NATO snaží

  OdpovědětSmazat
 3. Nevím,jestli je v Černé Hoře tolik blbců,aby po těch posledních zkušenostech s NATO,přijaly pozvánku do NATO.

  OdpovědětSmazat
 4. NATO potřebuje dalšího užitečného idiota do svého klubu zločinců . A Černohorci tam vlezou stejně jako Češi . Možná jim taky někdo bude říkat : "Nebojte se do toho jít i když vás od toho budou zrazovat a někteří vychrožďovat ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. NATO nepotřebuje černohorský plebs. NATO potřebuje námořní základnu na Jadranu. Bude tam levný nájem i děvčátka.

   Smazat
  2. Akorat ze Cernohorci zadnou nemaji. Jen mobilnim oplocenim vyhrazeny kousek nabrezi v Baru. Pokud se teda v podlenich letech neco nezmenilo.

   Smazat
 5. A proc náhle účast amíků a anglánů v Syrii? Myslí si snad nekdo, že to amíci britové a ostatní, že to dělaj pro dobro věci? Houbelec. Spěchaj, aby jim neunikl ten kousek krajíce v ropě a t.d. Jde o vliv a duroviny predního východu jako vždycky....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. z diskuse k článku na "aeronet", který byl i tady na NR: Tak už je vám jasné, proč se najednou všechny členské státy NATO hrnou do pozemní operace ? Dříve jsem si myslel, že je to pouze na ochranu Islámského státu, ale vono to je o tom, že NATO si nemůže nechat ujít založení nové energetické mocnosti s názvem Kurdistán, kde se náhodou bude nacházet nerostné bohatství na částech dnešní Sýrie, Iráku a Iránu. Možná právě proto Erdogan hlídal záchod v Paříži (a označili ho neprávem za hajzldědka), kde chtěl odchytit Putina, aby mu to vysvětlil mezi čtyřma očima.

   Smazat
  2. aby se v tom prase vyznalo: http://orgo-net.blogspot.cz/2015/12/putin-vydal-rozkaz-k-aktivaci-letounu.html

   Smazat
 6. NATO je názorný příklad organizace, která se spolupodílí na rozeštvávání sousedů. Víte třeba, že se vládnoucí mafie (aby se zavděčila zakázce západu na odpoutání od Srbska) vytvořila černohorský alfavit tím, že do srbské abecedy doplnila pouhá dvě nová písmena ?!

  OdpovědětSmazat
 7. Soudruzi z Bělehradu to totálně podělali. Rozeštvali si všechny sousedy a teď jsou odříznuti úplně. "Ruští bratři" nemají jak se k nim dostat, aniž by museli žádat o povolení NATO.

  OdpovědětSmazat
 8. Černá Hora, dříve pouze mafianské doupě překupníků cigaret a grog a dalších pašovaných komodit, ráj ruských oligarchů na útěku ze své rodné země, se mávnutím kouzelného stává zajímavou zemí. Stálo by zato navštívit tuto dvoumiliónovou zemi co nejdříve a posílit tak příjmy z turistického ruchu, aby měli za co nakupovat vyspělou americkou vojenskou techniku, jsou u moře, šikla dy se nějaká ponorka a nemusí být ani s jaderným pohonem. Proto vás vyzývám, Češi vzhůru (dolů) do Černé Hory !

  OdpovědětSmazat
 9. Kde to vlastne žijeme a kto nám vládne ked som včera počul v spravodajsve že severo atlantická aliancia vyzvala urgentne Čiernu Horu aby vstúpila do NATO.Zarazilo ma tá veta že urgentne vyzvala Čiernu Horu k vstupu do NATO,rozumiete tomu? Do spolkov sa vstupuje predsa dobrovolne a nie na rozkaz,kde to žijeme ked už pre nikoho nie je nič sveté.

  OdpovědětSmazat
 10. Nevím proč, ale všechny státy které chtěly vstoupit do EU, vstupovaly nejdříve do NATO.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.